İLK TOPLU SÖZLEŞME İMZALANDI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLARI  ÖZ SAĞLIK-İŞ ÇATISI  ALTINDA

Türkiye’de çeşitli  firmalarda  görev yapan  45 bin iş sağlığı ve güvenliği  uzmanı için örgütlenme mücadelesini sürdüren  Öz  Sağlık-İş sendikası ilk toplu sözleşmeyi yaptı.

Ada Birtek Firması  ile Öz Sağlık İş Sendikası  arasında  imzalanan toplu  iş sözleşmesi  için  Ankara Emek Konukevi’nde bir tören düzenlendi. Törene  Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı  Devlet Sert,  Sendika  Yönetim Kurulu  Üyeleri,  Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı  ile  Milli Eğitim Bakanlığı  İSG birimi uzmanları, Ege İş Sağlığı ve Güvenliği  Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı, Ada Birtek Firması yöneticileri  ile  çok sayıda  iş sağlığı ve  güvenliği uzmanı katıldı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile Türkiye’de ilk kez iş sağlığı ve güvenliği çalışanları adına bir TİS imzalanmış oldu. İmzalanan sözleşme  ile  Ada Birtek bünyesinde çalışan iş sağlığı ve  güvenliği  uzmanları hem mali hem de  sosyal haklara sahip  oldular.

ADA BİRTEK GENEL MÜDÜRÜ ÖZKAN BOZKURT:

“MESLEKİ SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ ADINA BÜYÜK BİR ADIM”

Toplu sözleşme imza töreni öncesi bir konuşma yapan Ada Birtek Genel Müdürü Özkan Bozkurt,  iş sağlığı ve güvenliği çalışanları adına sendikalaşmayı  çok önemsediklerini belirterek, “Bugün mesleki sorunlarımızın çözümü adına büyük bir adım atıyoruz. Mesleğimiz adına uzun zamandır planladığımız düşüncelerimizin ilk somut adımlarından bir tanesi sendikalı olmaktı. İşveren olarak da sendika yaklaşımımızın emelinde sosyal taraflar olarak  çalışanlarımızın memnuniyetinin sağlanması yatmaktadır. Bugün bizlerle olan tüm meslektaşlarımıza ve katılımcılara şükranlarımızı sunuyoruz. Toplu sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EGE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ FEDERASYONU BAŞKANI MAHMUT ÇAMLI:

“BAŞLATTIĞIMIZ ÖRGÜTLENME MÜCADELESİ  KARTOPU  GİBİ BÜYÜYECEKTİR”

Toplu sözleşme imza törenine katılan  Ege İş Sağlığı ve Güvenliği  Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı da yaptığı konuşmada,  uzun bir süredir  iş sağlığı ve g güvenliği çalışanlarının hangi sahada hangi  platformda  örgütlenebilecekleri yönünde istişarelerde bulunduklarını belirterek, “Önce insan diyerek çıktığımız bu yolculukta insanı yaşat ki devlet yaşasın dedik ve nihayet iş sağlığı ve güvenliği çalışanları adına doğru bir karar verdiğimiz düşüncesiyle bugün buradayız. Bizleri ve bizlere destek olanları Allah utandırmasın” dedi.

Konuşmasında iş sağlığı ve  güvenliğine dair  mevzuatlara da değinen  Çamlı, mevzuat çalışmalarının ne yazık ki sahada doğru anlaşılmadığını gördüklerini ifade etti.

Çalışanların sorunlarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Çamlı, “Can ve mal kayıplarının engellenmesi adına yapılacak yatırımları maliyet olarak gören canilerin aynı zamanda iş güvenliği uzmanlarını da günah keçisi olarak görmelerinin önü mutlaka kesilmelidir.

Mevcut uygulamalar ve yasal düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi, mevzuat, hukuk uygulamaları ve özlük hakları konusunun derhal masaya yatırılarak ülkemiz ve insanımız adına en doğru çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bugün artık burada geri dönüşü olmayan ve kar topu gibi büyüyecek bir çalışmanın temelini oluşturacak sözleşmeyi imzalıyoruz.  Biz saha çalışanlarının özlük haklarında elde edilecek kazanımları sağlamak için birlikte yola çıktığım tüm arkadaşlarıma, bize destek olanlara, elini taşın altına koyarak bu mücadelede çıtamızı en yükseğe çıkaran sayın Özkan Bozkurt arkadaşımıza, Hak-İş ve Öz Sağlık İş Sendikası yetkililerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İş sağlığı ve güvenliğindeki sorunların çözümü için daima birlikte hareket etmeye hazır olduğumuzu bildiriyorum.”

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI DEVLET SERT:

“BUGÜN SENDİKAL TARİHTE BİR İLK YAŞANIYOR”

Toplu sözleşme imza töreninde konuşan Öz  Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı  Devlet Sert, iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının örgütlenme mücadelesinde  Öz Sağlık-İş’i tercih etmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, “Sendika  olarak  üye yapmanız yetmez, bu  üyenin hakkının toplu iş sözleşmesi ile de korunması  gerekmektedir.  Bu anlamda tarihi bir gün yaşıyoruz, Türk sendikal hayatı da tarihi bir gün yaşıyor, iş sağlığı ve güvenliği personeli ilk kez toplu sözleşmeyle tanışıyor, haklarını Sendikamıza emanet ediyorlar.  Bundan dolayı Ada Birtek Genel Müdürü Sayın Özkan Bozkurt’a da  çalışanları  adına  duyarlı  sendikal anlayışından dolayı  teşekkür ediyoruz” dedi.

Konfederasyon ve sendika olarak taşeron mücadelesinde yaşananları da kısaca özetleyen Genel Başkan Devlet Sert, o gün işçiye inanmayanların işçinin sendikalı olamayacağını düşünenlerin, toplu sözleşme imzalayamayacaklarını zannedenlerin bugün tarihin çöplüklerine yuvarlandıklarını söyledi.

Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iş sağlığı ve güvenliği personeli arkadaşlarımıza yönelik örgütlenme çalışmalarımıza başlarken “SENDİKAN SENİ KORUR” dedik. Bu öyle rast gele söylenmiş, karşılığı olmayan, hamasi bir söylem değildir.

45 binin üzerinde iş sağlığı ve güvenliği personeli arkadaşımız gerek sorumluluk alanları gerekse yaptıkları iş anlamında çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Yürürlükteki mevzuat onları yeterince korumuyor. Uzmanlık alanlarında yapmaları gereken çalışmalar işveren çıkarlarına dokunduğu için engellemelerle karşılaşıyorlar. Bakanlığa intikal eden bildirim yükümlülüğü, iş kazalarından ve meslek hastalıklarından çalışanı korumaya yetmiyor.  Adli makamlarca ilgili mevzuat doğru anlaşılamıyor. Haklarında adli süreç başlatılan bu arkadaşlarımız genellikle hukuk önünde savunmasız ve korumasız kalıyorlar. Bunlar gibi daha pek çok sorun ile karşı karşıya kalıyorlar, ancak çalışma hayatında büyük ehemmiyeti olan iş sağlığı ve güvenliği konusunda yüksek riskli bir alanda yetki kullanıp sorumluluk alıyorlar.

İşte tüm bunların karşısında Öz Sağlık-İş Sendikası olarak dimdik yanlarında duruyoruz ve  “Sendikan  Seni  Korur” diyoruz.

İSG ÇALIŞANLARI İÇİN NELER YAPTIK?

Uzun bir süredir yürüttüğümüz örgütlenme çalışmaları kapsamında iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin 17 sivil toplum kuruluşu ile istişare toplantıları gerçekleştirdik.

Sendikamız bünyesinde oluşturduğumuz İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü aracılığı ile İş güvenliği uzmanlarının mesleki gelişimlerine yönelik 12 farklı konuda uzaktan eğitim programı gerçekleştirdik. Bu programlardan toplam 1654 iş güvenliği uzmanının yararlanmasını sağladık. Mesleki ve teknik konularda belli aralıklar ile 6 sayı çıkardığımız e-bültenlerle  iş  sağlığı ve  güvenliği uzmanlarımıza  erişim sağladık.

200 iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerin katılımı ile hazırlanan ve mesleğin sorunlarının tespit edildiği bir anket ve saha raporu hazırladık, kamuoyu ile paylaştık.

Yapmış olduğumuz bu ankette iş güvenliği uzmanlarının haksız yere yargılanması konusunun temel sorunların başında geldiğini gördük.

Hatta bu alanda yaşanmış olan adli süreçlere konu olan arkadaşlarımıza hukuki destek de bulunduk. Bunun örneklerini  Bodrum’da, Sakarya’da yaşadık. Oralarda gerçekleşen olaylar ve kazalara  ilişkin olarak  yargılanan arkadaşlarımıza hukuki destek  sunduk.  Sendika  olarak takip ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada;  gerçekleştirdiğimiz bu  ilk toplu sözleşme ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan arkadaşlarımız hem  özlük hakları noktasında, hem de haksız yargılanma noktasında Sendikamız tarafından güvence  altına  alınmış oldular.

Buradan hareketle iş sağlığı ve  güvenliği  uzmanı arkadaşlarımızı, Türkiye’nin en büyük sendikalarından birisi  ve  kendi  iş kolunun lider Sendikası olan  ÖZ SAĞLIK-İŞ  çatısı  altında toplanmaya ve  sendika güvencesi  altına  girmeye davet ediyorum.

Toplu İş Sözleşme törenlerinde söylediğimiz 3 temel kriterimiz var. Birincisi işimizi, aşımızı güvence altına alacağız.  İkincisi toplu iş sözleşmesinden aldığımız ücretler, sosyal haklar zamanında ödeniyor mu? Bunu da güvence altına alacağız.  Üçüncüsü iş barışı, huzuru, mutluluk, motivasyon. Bunlar bizim için önemli.

İSG  çalışanlarına yönelik  ilk toplu  iş sözleşmemizin hayırlı  uğurlu  olmasını diliyorum”.

TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARI

Öz Sağlık İş Sendikası  ile   Ada  Birtek arasında  imzalanan  Türkiye’nin  ilk  İSG çalışanlarına yönelik toplu  iş sözleşmesine göre, sözleşmenin başladığı tarihten itibaren işyeri çalışanı  iş güvenliği uzmanlarının maaşlarına 1000 TL  iyileştirme yapılacak.

 İş güvenliği dışındaki diğer personelin ücretlerine birinci yıl ilk  6 ay için yüzde  8, birinci yıl  ikinci altı ay için yüzde  7,  ikinci yıl  birinci  6  ay için yüzde 8, ikinci yıl  ikinci  altı ay için yüzde 7 oranında zam yapılacak.

İşyerlerinde 12 aylık çalışmasını dolduran  iş güvenliği uzmanlarına 1000 TL net mesleki yıpranma tazminatı ödenecek

Yine  iş güvenliği uzmanlarına aylık  60  TL  eğitim ödemesi yapılacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin hizmet verilen işletmelere ulaşımı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi tarafından sağlanacak.. Sağlanamadığı durumlarda ise fiilen çalışılan her gün için bir gidiş bir dönüş merkezi il belediye rayiç bedeli net olarak ödenecek.

Yine sözleşme hükümlerine göre çalışanlara  ilk yıl ayda 100 lira, ikinci yıl ise ayda 150  lira yakacak yardımı yapılacak.

Sendika üyesi işçilere 3 (üç) çocukla sınırlı olmak üzere her bir çocuk için ayda 50  TL  çocuk yardımı yapılacak.

İşverence, sendika üyesi işçilere her yıl biri 15 Haziran’da, diğeri ise 15 Kasım’da olmak üzere 10’ar günlük ücretleri tutarında 2 ikramiye ödenecek.

Bir cevap yazın