KATILIMCI DEMOKRASİNİN İSTANBUL AYAĞI SÜRÜYOR

İSTANBUL  3 NO’LU ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA  ERGİN BALEKOĞLU YENİDEN SEÇİLDİ

Sendikamızın Şube  Genel Kurulları  büyük bir coşku ile devam ediyor. İstanbul  3 No’lu  Şubemizin  1.  Olağan Genel Kurulu yapıldı.  Genel Başkan Devlet Sert ve  Genel Merkez Yöneticilerinin de katıldığı  genel kurulda  mevcut  başkan Ergin Balekoğlu yeniden seçildi.

DİVAN BAŞKANLIĞINI MUSTAFA ÖZÜPEK YAPTI

İstanbul 3 No’lu Şube Başkanlığı’nın  1.  Olağan Genel Kurul Divan Başkanlığını  yürütmek üzere yapılan oylamada Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özüpek, Başkan Yardımcılığını yine  Genel Başkan Yardımcısı  Yavuz Aksanoğlu, katip  üyeliğine HAK-İŞ İstanbul  İl Başkanı Mustafa Şişman, Divan üyeliklerine ise İstanbul 4 No’lu  Şube Başkanı Adem Yavuz ve  Ayşe Dilmen seçildiler.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ÖZ SAĞLIK-İŞ ARTIK  ÇALIŞMA HAYATINA YÖN VEREN, YOL GÖSTEREN, ULUSLARARASI BİR SENDİKADIR”

İstiklal Marşı  ile devam eden Genel Kurul’da konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert,  Öz Sağlık-İş Sendikası’nın yapmış olduğu faaliyetler, izlemiş olduğu  uluslararası ve  akademik sendikacılık ilkeleri ile  artık çalışma hayatına yön veren, yol gösteren, evrensel sendikal ilkelerle hareket eden bir forma kavuştuğunu söyledi.

Sendikal çalışmalar sırasında karşılaştıkları örneklerin yapılan çalışmaların samimiyetini, davanın doğruluğunu kanıtladığını da kaydeden Sert şöyle devam etti:

“Bizim bir derdimiz var arkadaşlar, HAK-İŞ’in, Öz  Sağlık-İş’in bir derdi var. Bakın 83 yaşında bir hacı amcamız. O zaman taşerondan kadroya geçme, örgütlenme dönemi. Beni telefonla aradı, bu sendikanın başkanı sizsiniz herhalde,  Bursa’da bir huzurevi var. Orda 90 arkadaşımı HAK-İş’e geçireceğim bana müsaade eder misin dedi. O zaman bizim teşkilatımız yok, temsilcimiz yok,  il başkanımız yok, şube başkanımız yok  Ama hacı amca  HAK-İŞ’i tanıyor,  ilkelerini biliyor, değerlerini biliyor. Hak-İŞ davasını biliyor. İşte bunlar bizim  GİZLİ KAHRAMANLARIMIZ. O yüzden ben gerek sendikal faaliyetlerde, gerekse  kazanımlarda, gerekse  imzalanan toplu sözleşmelerin teşekkür konuşmalarında  hep bu  gizli kahramanlarımıza teşekkür ediyorum. Rakip sendikalar bunu anlayamaz.  Vay bunlar gizli kahraman diye idarecilere, müdürlere teşekkür ediyor, çünkü  oradan destek  alıyorlar gibi  sığ bir düşüncenin , kapasitesiz bir anlayışın içindeler. Çünkü yerli ve milli bir duruşları yok, bir davanın içinde değiller. Ama bizler öyle değiliz ve olmayacağız.  Bizim bir derdimiz var, bir duruşumuz var, sendikal ilkelerimiz var. Çalışma hayatı içinde üstlendiğimiz bir  uluslararası misyon var ve bu misyon içinde kalarak sendikacılık yapacağız, yapıyoruz. Bu nasip içerisinde olduğumuz için de Allah’a binlerce kere hamd etmemiz gerekiyor.

Çünkü HAK-İŞ bu topraklarda milli ve yerli olabilmek için kendi değerlerinden, kendi inançlarından taviz vermeden yerli ve milli kalabilmek için sendikacılık yapıyor. Öz Sağlık-İş’in ilkesi, hedefi de budur. Bakın biz Filistin’de niye varız? Ortadoğu’da niye varız? Yemen’de niye varız? Onların bizden alacaklı olduğunu düşünerek hizmet vermek zorundayız.

Sendika olarak Dünya Sağlık Birliği kurucu  üyesiyiz. Dünyada ne kadar İslam toplumu varsa, sağlık alanında faaliyet gösteriyorsa Öz Sağlık-İş Sendikası da o faaliyet alanın içerisinde. Bizlere ihtiyacı var, gelin başımızda liderlik yapın diyorlar. Bundan 5-6 yıl önce Afrika’ya gittiğimizde oradaki sendikacılar Türkiye’yi örnek olarak başımıza bir konfederasyon kuralım, gelin bu sendikada görev alın dediler.  Türkiye lider  ve büyük bir  ülke.  Biz de evrensel sendikacılık yaptığımız ve bu ilkeye mağdur ve mazlum  coğrafyaları  oturttuğumuz  için, lider sendika olarak görülüyoruz.  Bunlar çok kıymetli duruşlar arkadaşlar. Hem kıymetli  hem de  sorumluluk yükleyen ilkeli duruşlar.

Mevlana’nın dediği gibi Pergelin iğneli ayağı sabittir benim dinimde, ama diğer ayağıyla yetmiş iki milleti dolaşırım. Biz de Mevlana’yı örnek alarak, bir ayağımız kendi çalışma alanlarımızdaki sorunlarımızla, değerlerimizle, inançlarımızla sabit kalırken diğer ayağımız dünyanın neresinde olursa olsun yetmiş iki milleti gezeriz anlayışıyla değerlerimizi oraya yansıtıyoruz.

O halde sizlere şunu sormak istiyorum. Bu topraklarda yerli ve milli olabilmek için sendikal anlayışa, sendikal çalışmalara hazır mısınız? Hak-İş’in değerlerinden ilkelerinden, inançlarından taviz vermeden sendikal kültürümüzü dünyanın neresinde olursa olsun yaşatmaya var mısınız? Yürekli olmaya var mısınız? Gayretli olmaya var mısınız? O halde hep birlikte Rabbim gayretlerinize, yüreğinize yorgunluk vermesin diyorum.”

“TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO MÜCADELESİNDE HAK-İŞ’İ GÖRMEZDEN GELMEK İSTEYENLERE ÖZ SAĞLIK  İŞ TEŞKİLATLARI FIRSAT  VERMEDİ”

Konuşmasında Sendikanın yapmış olduğu faaliyetleri anlatan, kadro mücadelesi konusunda verilen sınavdan nasıl büyük bir başarı ile çıkıldığını dile getiren Genel Başkan Devlet Sert, “696 Sayılı  KHK  ile kadroya geçen  üyelerimiz adına bu mücadele başlı  başına büyük bir başarıdır. Taşeron zulmünden, patron zulmünden kurtulmuşlardır.

Kadroya geçiş sürecinde tüm mücadelemize rağmen şu  an sıkıntı yaşadığımız konularla ilgili Sendika olarak  Konfederasyon olarak yapılan uyarılar dinlenmedi. Ama biz bu mücadeleden bir gün olsun vazgeçmedik.  Geçtiğimiz günlerde bu konularda yaptığımız  Çalıştayımız  ilgili bakanlıkları bir araya getirdi.  Akademisyen görüşleri  ile  çözümlerini bir kez daha  anlattık. En kısa zamanda  çözüm  için bütün imkanları değerlendiriyoruz.

Ama  bizim bu mücadelemizi anlamazlıktan gelen,  işçiyi algı  ile kandırmaya çalışan birileri Genel Başkanımız  Mahmut Arslan’ın taşeron mücadelesini zayıflatmak yok etmek adına onu hedef tahtasına  oturtup, sosyal medya algıları  ile lekelemek istediler.

Ancak  doğru  olanın leke  tutmayacağını hesap edemediler.

Mahmut Arslan hakkında sosyal medyada başlattıkları kirli, seviyesiz  algılar, karşısında  ÖZ SAĞLIK-İŞ Teşkilatlarını buldu. Sizleri  buldu.  24 saat süren  algı  operasyonunu Öz  Sağlık-İş üyeleri boşa çıkardı  ve konfederasyon başkanımıza sahip çıktılar. Onun kendileri için yıllar süren mücadelesine şükranlarını  ifade ettiler,  tüm  algı sahiplerinin yüzlerine tokat  gibi cevaplar verdiler.

Teşkilatımla, sizlerle  bir kez daha gurur duydum. Allah sizlerden razı  olsun.

“BU DAVANIN MAKAMI OLMAZ, BU UĞURDA TEMSİLCİ OLMAK, BAŞKAN OLMAK BÜYÜK BİR ŞEREFTİR”

HAK-İŞ davasının, Öz Sağlık-İş davasının, bizim  yürüttüğümüz  ilkeli sendikacılığın bu büyük davanın makamı olmaz arkadaşlar.

Böylesine büyük bir davayı omuzlayan kim olursa olsun, bu  uğurda temsilci olmak, başkan olmak, yönetici  olmak  büyük bir şereftir. Bu hizmetleri makamlarla sınırlandırmak bu davanın ruhunu anlamamak demektir. Doğru olacağız, doğru algılarla hareket edeceğiz, bizim davamızın kirlenmesine, kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Yalanla, dedikodu ile algı ile işimiz olmayacak. Sendikamızın kazanımları sizlerin kazanımları olacak.  Bizler aidat sendikacılığı yapmıyoruz, üyemize  erişemediğimiz,  onun  gönlünde yer  bulamadığımız  sürece sendikacılığımızı sorgulamamız gerekiyor.

Yönetim olarak aldığımız kararların gereği, büyük bir aile olmanın gerekleri olarak da karşımızda duruyor, ferdi kaza sigortası uygulamamız, vefat eden üyelerimizin çocuklarına karşı yüklendiğimiz sorumluluklar, emanet kabul etmemiz hep davamıza dayalı sendikacılığın gerekleridir.  Biz normal bir sendikacılık yapmıyoruz, içi boş, aidat sendikacılığı bizlerin işi değil.

Sendikal faaliyetlerimizi yürütürken, bayan üyelerimizin çoğunluğu bize  farklı  kapılar da açıyor. İçinde Kadın komitemizin de olduğu pek çok komiteler kurduk  ve bu komitelerimiz sendikamızın  sosyal, kültürel etkinliklerinde  aktif  rol alıyorlar, daha da  artacak  faaliyetlerimizde kadın üyelerimizin aktif  olarak rol almalarını  istiyoruz.  Bizim  kadınlara bakış açımız  dinimizin  bize  emrettiği şekilde.  Kadının olduğu her yerde bereketin olduğuna inanıyoruz.

Sendikamız  artık büyüklük  açısından da  etki  alanı  açısından da lider, model bir sendika.  Sosyal medyamız,  web sitemiz, yayınlarımız  aracılığı  ile bizleri yakından takip edebilirsiniz.

Gücünü, büyüklüğünü üyesinden alan  Öz  Sağlık-İş büyük kocaman bir aile ve  o  ölçüde sorumlulukları, yükümlülükleri  olan bir  ailedir.  Biz değerlerimiz ışığında yürüttüğümüz sendikal faaliyetlerimizin hedefine eski sendikal  alışkanlıkları bitirerek, yeni dünya düzenine uyumlu, teknoloji ve akademik üstünlüğü  olan, ağalık sistemini yok etmek üzere oluşan bir  ahlakla sendikacılık yapmayı  koyduk.  Bunu gerçekleştirmek için de var gücümüzle  mücadele ediyoruz.

Bu güzel günün bu demokrasi şöleninin sendikamıza  HAK-İŞ  ailesine, çalışma hayatına  hayırlar  getirmesini diliyor, seçilecek  yeni yönetimi kutluyor, tüm katılımcılara saygılar sunuyorum”

KATILIMCILAR SELAMLAMA KONUŞMALARI YAPTILAR

    

İstanbul  3 No’lu  Şube 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan Enerji-İş Genel Başkanı Mahmud ALTUNSOY,  Öz Petrol-İş Genel Başkanı Kudret ÖRGEL, İstanbul ASH İl Müdür Yardımcısı Mustafa Kök, HAK-İŞ İstanbul  İl Başkanı ve  Hizmet-İş 5 No’lu Şube Başkanı Mustafa ŞİŞMAN da katılımcıları selamladılar, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının  problemlerinin çözümü konusunda  Öz  Sağlık-İş Sendikası’nın yapmış olduğu  olağanüstü mücadeleden dolayı Genel başkan Devlet Sert, Genel Merkez Yönetimi ve  teşkilatları tebrik ettiler.

İSTANBUL 3 NO’LU ŞUBE BAŞKANI ERGİN BALEKOĞLU:

“ERDEMLİ BİR SENDİKAL İNŞA İÇİN YOLA ÇIKANLARIN BAŞLATTIĞI, KUTLU VE ONURLU BU BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜN BİR BİREYİ OLMAKTAN ŞEREF DUYUYORUM

Genel Kurul’da konuşan  İstanbul  3  No’lu  Şube  Başkanı Ergin Balekoğlu da sözlerine  “Dünyanın ve ülkemizin Pandemiyle mücadelesinde en ön safta yer alan ve hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize, ayrıca Kudüs ve doğu Türkistan gibi bir çok Müslüman ülkede soykırım yapılarak şehit edilen kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum” diyerek başladı.

Konuşmasında sık sık  Hak-İş  ve  Öz  Sağlık-İş davasının saha  uygulamalarında söz eden  Balekoğlu, erdemli bir sendikal inşa  için yola çıkanların başlattığı kutlu ve  onurlu  büyük yürüşüyün bir neferi olmaktan şeref duyduğunu söyledi.

Taşerondan kadroya  geçme mücadelesinde  HAK-İş teşkilatının  ve  Konfederasyon  Genel Başkanı  Mahmut  Arslan’ın büyük mücadelesine de değinen  Balekoğlu  şunları söyledi:

“Daha düne kadar taşeronları dışlayan, sabah kalktık ki taşeronları kadroya almışlar, zaten bunların %80’i bizim üyemiz değildi diyen, bir de üstüne bu olayı böyle kapattık diyerek mikrofonlara yakalananlar ile mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz. Sıcak bakmadılar, pes etmedik! Reddedildik,yılmadık! Usanmadan anlatmaya devam ettik. Dertleri ile dertlendik! Korktular güç olduk! Çözümleri için destek olduk. Kimi zaman üzüldük, kimi zaman yorulduk, Çaresizliklerle boğuştuk ama vazgeçmedik!

Ancak bunlarda yüzsüzlükte sınır yok. Yaptıkları balçıkta boğulanlar, taşeronlar kadroya geçsin diye uykuları kaçan, taşeronlar kadro alamazsa istifa ederim diyen ve ömrünü bu yola adamış olan yiğit adam Mahmut ARSLAN’ı da bu balçığa çekmeye çalışanlara sesleniyorum. Balçığa saplanan da, o balçıktan beslenenler de malum sendikanın ta kendisidir. Kıymetli Genel Başkanım, Bu süreçte bizlere doğrudan şaşmayın “Bin üye kaybetseniz de bir yalan söylemeyin.” Sözlerinizin düsturu ile sahada yanıt bulduk. Hep doğruları söylediğimiz için bugün her iki bakanlıkta da yetkiliyiz, güçlü teşkilatımız ile burada ve bir aradayız.

2015 yılından bugüne kadar, imkânsızlıklara rağmen sahadan hiç kopmadık, hep birleştirici olduk, yalan sendikacılıktan uzak durduk, Hak İş’in misyonuna ve üyelerimize layık olmaya çalıştık. İşte bu yüzden diğerlerinden farklıyız, o farkı yaşatmaya da devam edeceğiz. Hak-İş Konfederasyonumuzun öncülüğünde Kirli, tehlikeli, sorun dolu Taşeron dönemi artık sona ermiş, birleştirici, hakları olan ve her geçen gün daha iyi olacak kadrolu işçilik dönemi başlamıştır. İşte o yüzden bugün burada eski işçi, yeni atanmış işçi ve KHK’lı işçi bir arada oturuyor. Bu gururu hiçbir kelime anlatamaz, anlatacak kelime de bulunamaz.

Bizlere üyelerimize hizmet etme şansını veren Genel Başkanımıza, ayrıca bizlere inanan ve güvenen tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Allah bizi işçilere hizmet etme yolunda mahcup etmesin. Kongresini yaptığımız şubemizin bize emanet, amacımız teşkilatımıza layık olmak ve Sendikamızı hayal ettiğimiz yerlere getirmektir. Üyelerimizin iyi ki böyle bir sendikam var düsturunu her daim canlı tutacak, iyi işler tesis edeceğiz. Muhakkak ki bunu birlikte başaracağız. Ben inanıyorum, zafer bu davaya inananların olacaktır.”

Öz Sağlık-İş Sendikası İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ergin Balekoğlu konuşmasının ardından Genel Başkan Devlet SERT’e hediye takdim etti.

MEVCUT BAŞKAN  ERGİN BALEKOĞLU  YENİDEN ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA SEÇİLDİ

Seçimlere  geçilen genel kurulda  yapılan oylama sonucu mevcut başkan Ergin Balekoğlu  yeniden şube başkanlığına seçildi. Tek liste halinde gidilen seçimlerde yönetim kurulu üyeliklerine ise Gökhan Yılmaz, Özden Kaynak, Musa  Koçak ve Hüseyin Tepe seçildiler.

Bir yanıt yazın