“DARBELERİN ANASI KABUL EDİLEN 27 MAYIS ÜLKEMİZ DEMOKRASİSİNİN BAŞINA GELEN EN BÜYÜK FELAKETLERDEN BİRİSİDİR”

TÜM DARBELERİ KINIYOR, DEMOKRASİYE TÜM KURUM VE KURALLARI İLE SAHİP ÇIKIYORUZ”

 

27 Mayıs askeri darbesinin  61. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan  Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, darbelerin anası  olarak nitelendirilen 27 Mayıs ihtilalinin, ülke demokrasisinin  başına gelen en büyük felaketlerden birisi  olduğunu söyledi.

Sert, konuya ilişkin olarak yaptığı  açıklamada şunları dile getirdi:

“ 27 Mayıs 1960 ihtilali Türk siyasal tarihinin kilometre taşlarından birisi ve kendisinden sonraki bütün darbelerin ve müdahalelerin de referansı niteliğindedir. Türkiye’de demokrasinin belirli periyodlarla sürekli kesintiye uğramasının, köklü bir kültüre sahip olamamasının ana sebeplerinden birisi de  27 Mayıs ihtilalidir.

27 Mayıs askeri  darbesi kendisinden sonraki tüm darbe ve müdahalelere meşruiyet kazandıran tarihin kara lekesi niteliğinde bir  antidemokratik kültürün oluşum sebebidir.

Gerek Konfederasyonumuz HAK-İŞ, gerekse sendikamız Öz Sağlık-İş  olarak tüm  askeri müdahale, girişim ve darbeleri  her zaman kınadık ve  kınamaya  devam edeceğiz.

En son  15 Temmuz darbe  girişimi sırasında  ve sonrasında,  özellikle sağlık  işçilerinin darbe  gecesi  göstermiş olduğu  vatanperverlik, canları pahasına  görevleri başına koşmaları  ve  ülkeyi kan gölüne  çevirmek üzere  ant  içen hain yapılanmaya karşı  göstermiş olduğu  direnç  her türlü takdirin üzerindedir.

Tüm darbelerde olduğu  gibi  27  Mayıs  askeri  ihtilali de, demokrasinin tüm kurum ve kurallarını  bir anda kesintiye  uğratmıştır.  Çalışma  hayatı,  işçiler, dernekler, sendikalar ve tüm sivil toplum örgütleri de bundan  payını almıştır.

Sendika  olarak demokrasimize her zaman sahip çıktık, çıkmaya da  devam edeceğiz.  Askeri  ihtilal, darbe  müdahale ve müdahale girişimleri de dahil,  adı ne olursa  olsun, demokrasi dışı  tavır ve davranışlar karşısında  ülkemizi, milletimizi, devletimizi korumaya sonuna kadar devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın