TAYİN-BECAYİŞ, ZORUNLU EMEKLİLİK, GÖREV TANIMI, EV TİPİ ÇALIŞMA

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN KAMU İŞÇİLERİNİN SORUNLARI  ÇALIŞTAYLA MASAYA  YATIRILIYOR

 

Sağlık ve sosyal hizmet işkolunun yetkili sendikası Öz Sağlık-İş, 696 Sayılı  KHK  ile taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunlarını düzenleyeceği bir Çalıştay ile masaya yatıracak.

KHK ile kadro alan kamu işçilerinin özellikle tayin-becayiş, zorunlu emeklilik, görev tanımları ve ev tipi çalışma karmaşasının giderilmesi amacıyla konunun akademik bir ortamda, uzman görüşleri ile tartışılmasını ve yönetim erkinin doğru karar almasına katkı sağlamak istediklerini kaydeden  Öz  Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, konunun ötelenemeyeceğini söyledi.

Sert yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda 696 sayılı  KHK ile kadroya geçen işçilerimizi,  KHK’nın ürettiği sorunlardan kurtarmamız gerekiyor. Bu sadece bizim işkolumuzu ilgilendiren bir konu olmamakla birlikte, KHK ile kadro  alan sağlık ve sosyal hizmet işçisi, özellikle pandemi sürecinde çok büyük sıkıntı yaşamaktalar. Bu  işçilerin tayin becayiş hakkı olmadığı için aile bütünlükleri bozuldu, emekliliği hak ettikleri  günden  bir gün fazla işyerinde tutulmadıkları için Anayasal eşitsizliğe mahkum oldular. Görev tanımları yapılmadığı için riskli ve sorumluluk içeren işler de dahil her işi yapmak zorunda bırakılıyor, değilse mobbing ile karşılaşıyorlar. ILO Sözleşmelerinde yer alan  Ev  Tipi  Çalışma  Modeli ile bizim uygulamalarımız  çelişiyor. Ülkemiz tarafından henüz kabul edilmemiş bir sözleşmede yer alan çalışma biçimi ile fiili uygulama arasında farklar bulunuyor.

Bunlar gibi pek çok sorunun kaynağına inilerek, uzman gözü ile tartışılması,  akademik bir ortamda  çözüm yollarının aranması için “Sağlık ve  Sosyal Hizmet İşkolu Kamu İşçilerinin Güncel Sorunları” konulu bir  Çalıştay yapacağız.”

 

ALANINDA UZMAN AKADEMİSYENLER SORUNLARI TARTIŞACAK

Görüşmeleri haziran ayında başlayacak 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünde de  ağırlıkla yer tutması beklenen 696 Sayılı  KHK’dan kaynaklanan sorunların başında gelen tayin-becayiş, zorunlu emeklilik,  ev tipi  çalışma ve görev tanımı konuları alanında uzman akademisyenler tarafından masaya yatırılacak.

Moderatörlüğünü Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi  Öğretim Üyelerinden  Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın yapacağı Çalıştayda ayrıca yine aynı  üniversitenin  Hukuk Fakültesi  Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Muhittin Astarlı ile  İİBF Kamu Yönetimi Bölümü  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akçakaya da alanlarında sunum yapacaklar.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın davet edildiği Çalıştay’da  ayrıca, hem sağlık, hem sosyal hizmet, hem de  üniversite hastanelerinde  görev yapan  işçi temsilcileri de  Çalıştaya konu olan başlıklarla yaşadıkları sorunları  saha örneklemleri ile anlatacaklar.

Öz Sağlık-İş Sendikası tarafından düzenlenecek olan Çalıştay 1 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Çalıştay’da  yapılan sunumlar yayın haline dönüştürülerek Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar, milletvekilleri ve siyasi partilere gönderilecek.

Bir yanıt yazın