“İŞ-AİLE UYUMUNUN SAĞLANMASI YOLUYLA AİLE YAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ” EĞİTİM PROGRAMIMIZIN İKİNCİSİ SAMSUN’DA YAPILDI

Sendikamız Öz Sağlık-İş tarafından hazırlanıp geliştirilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uygulanması kabul edilen “İş-Aile Uyumunun Sağlanması Yoluyla Aile Yapısının Güçlendirilmesi Projesi” eğitim programımızın ikincisi Samsun’da yapıldı.

Eğitim programına, Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Sekreter Yardımcımız Yavuz Aksanoğlu, Sendikamız Denetleme Kurulu Üyesi Tuba Kavaklı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri eski Genel Müdürü Orhan Koç, Samsun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü, Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr Mustafa Uras,  ÖZ-SAM Yürütme Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Merve Özaydın, Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Finans İş Samsun Şube Başkanı Önder Doğan, İl Sağlık Destek Hizmetleri Daire Başkanı Arslan Kayhan, Sendikamız Samsun Şube Başkanı Muhiddin Sever ile şube yönetimi ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler işkolunda görev yapan üyelerimiz katıldı. 

Programda İş-Aile Uyumunun Sağlanmasında Çalışma Hayatı Merkezli Riskler ve İş-Aile Uyumunun Koordinasyonunun Sağlanmasında Sosyal Tarafların Sorumlulukları adı altında iki ayrı eğitim verildi.

 

GENEL BAŞKAN SERT:

“ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI BESMELEYLE KURULMUŞ BİR SENDİKADIR”

 Eğitim programında katılımcılara hitap eden Genel Başkanımız Devlet Sert, sendikamızın kurulduğu günden bugüne kadar üyesine gece gündüz hizmet etme anlayışı içerisinde olduğunu belirterek, “Sendikamızın çok şükür ki mayası sağlam. Öz Sağlık-İş Sendikası besmeleyle kurulmuş bir sendikadır. O yüzden bugün Türkiye’nin en büyük sendikalarından birisi olmanın şerefine nail oldu” dedi.

“EĞİTİM PROGRAMLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Program da konuşan Genel Başkan Sert şunları söyledi:

“Eğitim programlarını oldukça önemsiyoruz. ÖZSAM’ı bunun için kurduk. ÖZSAM tamamıyla akademik. Hocalarımız bünyesinde oluşturduğumuz bir kurul. Burada çalışma hayatındaki sorunlarımız, kendi iş kolumuzun sorunlarını masaya yatırmak, bilimsel anlamda onlara destek vermek için böyle bir planlama gerçekleştirdik. Bugün gerçekleştirdiğimiz eğitim yine Çalışma Bakanlığı tarafından kabul edilip ve sendikamız tarafından yürütülen bir proje. İlkini Yozgat’ta yaptık, bugün burada yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde de Hatay’da yapacağız.

“TAŞERONLUK DÖNEMİNDE YANINIZDA OLANLARI UNUTMAYIN”

Biz taşeronluk dönemini yaşadık. Sendikalı olursak acaba işveren bizi işten atar mı, her yıl ihalede var mıyız yok muyuz diye düşünürdük. Bir hastanız olduğunda cenazeniz olduğunda gidememenin endişesini hep yaşadık mı yaşadık. Peki o zaman sizin yanınızda kim vardı? HAK-İŞ ve bağlı sendikalar vardı. Ankara Bilkent Otel’de seni sendika korur, hakkın bize emanet diyerek üyelik işlemlerini başlattık. Biz sahaya indik, taşeron sistemi üzerinde çalışan arkadaşlarımızın sorunları nedir, nasıl çözülür diye. İşte o gün yanınızda olanları unutmayın. Biz bir sabah kalktık ki herkes kadroya geçti diyenlerden olmadık. Ya da taşeronluk bizim kırmızı çizgimizdir diyenlerden de olmadık.  Bunlar sendikalı olamaz diyenlerden de olmadık.

“İŞKOLUNUN TÜM SORUNLARINI ÇÖZMEK YİNE ÖZ SAĞLIK-İŞ’İN GÖREVİ”

Her zaman savunuyorum tabi ki sendikal mücadele olacak. Bize Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda sözleşmeyi 3 yıllık yaptı kendilerini garantiye aldılar dediler. Öz Sağlık-İş mağduriyet yaşattı dediler. Hani siz emekçiydiniz? Hani siz emeğin en güzelini yazacaktınız? Hani siz emeğe saygı duyacaktınız? Hani siz emeğin bütün haklarını alacaktınız? Şimdi de mesaj atıyorlar. Efendim tayini çözeceğiz. Peki bu tayin konusu sadece Aile Sosyal ’in konusu mu? Sağlığın sorunu değil mi? Diğer Bakanlıkların sorunu değil mi?

Bu sorunun çözümü öyle söylemlerle değil, gideceksin, kanuni düzenlemeyle birlikte bunu çözeceksin. Yani sen çözdün de biz tebrik etmedik mi? Zorunlu emeklilik sorunu, 3 yıllık mücadelenin ardından zorunlu emeklilik sorununu da biz çözdük. Allah’ın izniyle tayini de biz çözeceğiz, görevde yükselmeden tutun işkolumuzun tüm sorunlarını biz çözeceğiz inşallah.

“ÖZ SAĞLIK-İŞ KÇP’Yİ DELEREK İLKLERİ YAŞATAN BİR SENDİKADIR”

Bu sendika Kamu Çerçeve Protokolünü işçi yararına delen bir sendikadır. Yine ilkleri yaşatan bir sendikadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda grev kararı aldık hatırlarsınız. Bize ne dediler biliyor musunuz? Bunlar tiyatro yapıyor dediler. Biz o gün hem grev kararını aldık, hem de grev uygulama kararını birlikte aldık. Bize senaryo yapıyorsunuz dediler. Grev kararını Saray Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ben astım. Daha sonra aradılar ve başkan grev kararını kaldır, istediğini vereceğiz dediler. İşte Öz Sağlık-İş bu. Birileri gibi masa başında oturarak klavye şovmenliği yapmaz.

“KENDİ KÜLTÜRÜMÜZ VE MEDENİYETİMİZDEN BESLENEREK YERLİ VE MİLLİ SENDİKACILIK YAPIYORUZ” 

Biz memleketimizin yerli ve milli tarihinden, kültüründen, medeniyetinden beslenerek yerli ve milli bir sendikal anlayışını bugünün çağdaş sendikacılık ilkesiyle birleştirerek bu anlayışla sendikacılık yapmaya çalışıyoruz. Onun için yükümüz ağır, onun için hedeflerimiz büyük, onun için sorunlarımız, dertlerimiz, sıkıntılarımız büyük. Onun için biz Afrika’da o çocuklara su kuyuları açtık. Onun için Gazze’de Filistin’de 350 engelli yetim yavrumuz için orada engelli rehabilitasyon okulunu açtık arkadaşlar. Şimdi savaş halinde olması nedeniyle orada eğitime ara verildi. Fakat 300 aile çocuklarıyla birlikte o okulumuza sığındı. İnşallah onların sıcak yemeklerini de karşılamak için çalışacağız.”

GENEL SEKRETER YARDIMCIMIZ YAVUZ AKSANOĞLU PROJEYİ TAKDİM ETTİ

Sendikamız Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje koordinatörü Yavuz Aksanoğlu, katılımcıları selamlayarak projeye ilişkin bir bilgilendirme sunumu yaptı.

SAMSUN ŞUBE BAŞKANIMIZ SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

Eğitim programımızda katılımcıları selamlayan Samsun Şube Başkanımız Muhiddin Sever şunları söyledi:

“Sağlık ve sosyal hizmetler işkolunun yetkili sendikası olan Sendikamız Öz Sağlık-İş tarafından projelendirilen “İş-Aile Uyumunun Sağlanması Yoluyla Aile Yapısının Güçlendirilmesi” projesi kapsamında ilimizde düzenlenen eğitim programımıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Hem Samsun olarak hem Samsun Teşkilatı olarak hem de Samsun’daki kurumlarda hizmet veren sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak bugün bizlere yaşatmış olduğunuz heyecan için öncelikle çok teşekkür ederim.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı onayı ile Sendikamız tarafından gerçekleştirilen bu projenin Samsun teşkilatı olarak paydaşı olmaktan duyduğumuz onuru ve gururu ifade etmek isterim.

Bu konuda Sayın Genel Başkanıma, Yönetim Kuruluna, Proje Ekibine ve saygıdeğer hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Sağlık ve sosyal hizmet işçileri olarak bizlerin yükü hep ağır oldu.

İşimiz ile ailemiz arasında tercih yaptığımız günler o kadar fazla ki bizler artık bu koşullarda çalışmayı normal rutinimiz saymaya başladık.

Ailelerimizle, çoluk çocuğumuzla ilgilenebilmek, normal bir yaşamı bağdaştırabilmek bizler için artık hayal olmuştu.

Ama bugün tam tersi bir hayalin içerisindeyiz. Bize “bunu yapabilirsiniz” dediniz, “biz Sendika olarak işçimizin yanındayız, size bu konuda yardımcı olabiliriz” dediniz.

İşte bu yüzden bugünkü heyecanımız çok haklı, çok yerinde bir heyecan.

Sendikamıza olan güvenimiz zaten hep tamdı, ama bugün proje eğitimi için seçilmiş bir Samsun teşkilatı olarak kendi özgüvenimiz de tam. Bundan dolayı da ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Samsun’un ilçelerinde görev yapan arkadaşlarımız buradalar. Merkez kurumlarda görev yapan arkadaşlarımız buradalar.

Hepimiz bu güzel günde, hocalarımızın bize verecekleri eğitimlerle farkındalık kazanmaya hazırız.

Katılımlarınızdan dolayı ve misafirimiz olduğunuz için yeniden teşekkür ederim.

Hoş geldiniz safalar getirdiniz.”

PROGRAMDA İKİ FARKLI EĞİTİM VERİLDİ

İş-Aile Uyumunun Sağlanması Yoluyla Aile Yapısının Güçlendirilmesi Projesi” Eğitim programında “İş -Aile Uyumunun Sağlanmasında Çalışma Hayatı Merkezli Riskler” konulu eğitim Dr. Orhan Koç tarafından, “İş-Aile Uyumunun Koordinasyonunun Sağlanmasında Sosyal Tarafların Sorumlulukları” konulu eğitim  ise ÖZ-SAM Yürütme Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Merve Özaydın tarafından verildi.

*

Program sertifika töreninin yapılmasının ardından çekilen aile fotoğrafı ile son buldu.