1 MAYIS’TA DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜ KAHRAMANMARAŞ’TAYDIK…

ÖZ SAĞLIK-İŞ/ HAK-İŞ AİLESİ 1 MAYIS’TA DEPREMZEDE İŞÇİLERİMİZİN ELİNİ TUTTU, YASINA ORTAK OLDU

Sendikamız Öz Sağlık-İş, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Türkiye’nin yerli ve milli tek işçi konfederasyonu HAK-İŞ’imizin çatısı altında Deprem Bölgesi Kahramanmaraş’taydı.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen 1 Mayıs  Programına Genel Başkanımız Devlet Sert Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan’ın yansıra Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanımıız Tuba Gülpembelioğlu, Denetleme Kurulu Üyelerimiz Tuba Kavaklı ve Orhun Arı, Genel Merkez Personelimiz, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ, Mardin, Siirt, Bitlis, Mersin, Kayseri, Niğde, Karaman, Konya, Sivas, Erzincan, Bingöl, Batman ve Muş şubelerimizden, şube başkan ve yönetim kurulu üyelerimiz, Denetleme ve Disiplin kurulu üyelerimiz, işyeri sendika temsilcilerimiz, komite başkan ve üyelerimiz katıldı.

Emeğin Evrensel Gücü: HAK-İŞ” temasıyla Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiği 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü programına, Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Kurucu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ’e üye sendikaların Genel Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile binlerce HAK-İŞ üyesi katıldı. 

BİNLERCE İŞÇİ KORTEJ OLUŞTURDU

1 Mayıs Programına katılan binlerce HAK-İŞ’li emekçi Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan ile birlikte Kahramanmaraş’ta kortej oluşturup 1 Mayıs programı için İstasyon Meydanı’na yürüdü.

GENEL BAŞKAN SERT VE YÖNETİM KURULUMUZ KORTEJDE YERİNİ ALDI

Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız ve teşkilatlarımızdan oluşan Öz Sağlık-İş katılımcıları da büyük kortejde yerini aldı.

“Yaşasın HAK-İŞ, Yaşasın 1 Mayıs”, “HAK-İŞ Seninle Gurur Duyuyor” , “HAK-İŞ  Nerede Biz Oradayız”, “ sloganları eşliğinde törenin yapılacağı  alana gelen Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan, alanda bekleyen kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı.

KURAN-I KERİM OKUNDU, DUALAR EDİLDİ

Program, iş kazaları, deprem, salgın, doğal afet ve vatan savunmasında kaybettiğimiz şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Deprem şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı,  dualar edildi.

“Bugün Kahramanmaraş ve Tüm Türkiye’deyiz”

Sütçü İmam’ın, Rıdvan Hoca’nın, Necip Fazıl’ın, Abdurrahim Karakoç’un, Yedi Güzel Adamın, Yiğitlerin Diyarı, Yüreği Yaralı, Milli mücadelenin ve direnişin Kahraman şehri, mahsun şehir KAHRAMANMARAŞ’tan tüm işçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Bugün Kahramanmaraş’ta, 81 ilde ve tüm Türkiye’deyiz, meydanlardayız! Selam olsun Kahramanmaraş’a, selam olsun tüm Türkiye’de alanları dolduran yiğit emekçilere… Selâm olsun tüm dünya emekçilerine, selam olsun, tüm kalbiyle bizimle olanlara, selam olsun emeğiyle, erdemiyle yeni bir dünya için alın teri dökenlere” diye konuştu.

“1 Mayıs’ta Depremzede Kardeşlerimizle Birlikteyiz”

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde binlerce işçi ile birlikte Kahramanmaraş’ta olduklarını belirten Genel Başkanımız Mahmut Arslan, depremin ilk anından itibaren depremzedelerle birlikte olan HAK-İŞ Konfederasyonumuzun bu özel günde de depremzede kardeşlerimizin yanında olduklarını belirtti.

Arslan, 1 Mayıs’ta, deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileğinde bulunarak, “Deprem felaketinde  deprem şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Geride kalanlara Cenab-ı Allah’tan sabırlar diliyorum. Depremde, HAK-İŞ teşkilatımızdan da büyük kayıplar verdik. Depremde Rahmet-i Rahmana kavuşan yöneticilerimizi, temsilcilerimizi, şube başkanlarımızı, üyelerimizi ve yakınlarını rahmetle anıyoruz. İş kazalarında, salgında, doğal afet ve vatan savunmasında kaybettiğimiz evlatlarımızı rahmetle anıyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

“Yardımlarımız 250 Milyona Ulaştı”

Depremin olduğu ilk andan itibaren AFAD ile koordineli bir şekilde üç ayrı kurtarma timinin deprem bölgesine sevk edildiğini vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ’te Afet Koordinasyon ve Kriz Masası oluşturarak, ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılmasını sağladık. Depremin ilk anından itibaren ayni yardımlarımızın yanı sıra üyelerimiz başta olmak üzere, depremden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik 250 milyona yakın yardımda bulunduk” dedi.

Arslan, HAK-İŞ in yardımda da lider olduğunu söyledi. Arslan, “Biz sadece konuşmuyoruz. Sadece laf etmiyoruz. Biz yapıyoruz. Milletimizin yanında olduğumuzu, depremzedelerle kucaklaşmanın ne anlama geldiğinin farkındayız, onun için bütün gücümüzü, bütün imkanlarımızı seferber ettik ve bundan sonra da yardım etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Uluslararası Sendikal Hareket Acımızı Paylaştı”

Emeğin en yüce değer olduğunu vurgulayan Arslan, 1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenIi bir geIecek için mücadeIe günü olduğuna vurgu yaptı. Arslan, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde HAK-İŞ olarak depremzede kardeşlerimizle birlikte olduklarını vurgulayarak, “Depremin olduğu ilk andan itibaren ITUC’tan ETUC’a TUAC’tan OATUU’ya kadar uluslararası sendikal hareketin önemli temsilcileri ve dünya genelinden sendikal kuruluşlar dayanışma duygularıyla yanımızda oldu. Acımızı paylaştı. Bizimle dayanışmada olan uluslararası sendikal hareket temsilcilerine 1 Mayıs vesilesiyle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“Maraş, Türkiye’nin Köşe Taşıdır”

1 Mayıs’ın, toprağın tohuma kavuştuğu, gözyaşının alın teriyle buluştuğu, Hakk’ın, emeğin, alın terinin dile geldiği bir gün olarak kutlandığına dikkat çeken Arslan, “Bütün dileklerimiz, taleplerimiz isteklerimiz bu yıl Kahramanmaraş’tan dile geliyor” dedi.  

“Cumhurbaşkanımıza Teşekkür Ediyorum”

Arslan, HAK-İŞ ‘in üyelerimizin ve tüm emekçilerin hak ve çıkarları için yoğun bir mücadele yürüttüğünü belirterek, “Hak ve emek mücadelemizde yanımızda olan, bize katkı verenlere içtenlikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Arslan, 1 Mayıs’ı 2009 yılında Emek ve Dayanışma Günü, 2010 yılında da tatil ilan ederek tarihi bir adım atan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. 

Tayin Hakkı, Refah Payı ve Ek Protokol Talepleri Sıralandı

Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan, çalışma hayatına ilişkin HAK-İŞ Konfederasyonu olarak talepleri de dile getirerek, “Daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyor ve sorunların çözümü için çalışmaya devam ediyoruz. HAK-İŞ olarak, kapsam dışında kalan emekçiler için KADRO istiyoruz! Vergi oranlarının düzenlenmesini, kriz sürecinde tüm ücretlilerden alınan vergi oranının %10 olarak belirlenmesini talep ediyoruz. Aile yükümlülüklerini dikkate alan bir vergi sistemi, Kamu Çerçeve Protokolünde taleplerimizin tam olarak karşılanmasını, Ek Protokollerle hak kaybının çözümlenmesini,  696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçiler için tayin, becayiş ve nakil hakkı istiyoruz” diye konuştu.

“Türkiye Önemli Bir Seçime Hazırlanıyor”

Türkiye’nin önemli bir seçime hazırlandığını ve 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimin, Türk Demokrasi tarihi açısından önemli bir seçimdir olduğunu dikkat çeken Arslan, “Seçimlerin başarılı bir şekilde sonuçlanacağına ve millet iradesinin bir kez daha tecelli edeceğine inanıyorum. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine en doğru kararı verecektir. Çünkü milletimizin iradesinin üzerinde herhangi bir irade tanımıyoruz. Bu iradenin sandığa yansıması konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin, birliğine bütünlüğüne ve beraberliğine gösterdiğimiz hassasiyetin aynı şekilde sandığa yansıyacağı konusunda hiçbir kuşkumuz yoktur. Milletimiz, 14 Mayıs seçimlerinde Kandil’deki ve Pensilvanya’daki teröristlerin ülkemiz için kurdukları hayallerini İnşaallah yerle bir edecektir. Milletimiz, tıpkı 15 Temmuz destanı gibi yeni bir şahlanış ortaya koyacaktır. Emperyalist Amerika ve onun başındaki Biden’ın ülkemiz için kurduğu planları, tuzakları bu yüce millet suratlarına bir balyoz gibi vuracaktır” dedi.

“Örgütlü Ol Sendikalı Ol, HAK-İŞ’Lİ Ol Güçlü Ol”

Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Arslan, “Buradan, bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Alın teriyle ekmeğini kazanan bütün emekçi kardeşlerimi, 1 Mayıs meydanından, bir kez daha sendikalı olmaya davet ediyorum. “Ne olursan ol, yine gel”, “Örgütlü Ol, Sendikalı Ol, HAK-İŞ’Lİ Ol, Güçlü Ol” diyorum” şeklinde konuştu.

Hak-Arama Kurtarma Umut Timi’ne Teşekkür

Kahramanmaraş’ta depremin gerçekleştiği ilk gün arama ve kurtarma çalışmalarına başlayan ve bir çok vatandaşımızın canlı kurtarılmasını sağlayan Hak Arama ve Kurtarma Umut Timi Ekiplerimiz sahneye davet edildi.

Karanfil Dağıtıldı

Konuşmaların ardından Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyelerimiz ve üye sendika başkanları ile birlikte platformdan vatandaşlara karanfil dağıtıldı.

Program 1 Mayıs Bildirisinin okunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Genel Başkan Sert Teşkilatlarımız, Temsilcilerimiz, Komitelerimizle Bir Araya Geldi

Genel Başkanımız Devlet Sert ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 1 Mayıs programı için Kahramanmaraş’a gelen şubelerimiz, yönetim kurulları, temsilcilerimiz ve komite üyelerimiz ile bir araya geldi, ! Mayıs bayramlarını kutladı.

Coşku ve hüznün birbirine karıştığı programda, depremzede üyelerimiz de ziyaret edildi.