“ASH BAKANLIĞI PERSONELİ FİZİKEN VE RUHEN ÇOK YIPRANDI, PERSONEL YETERSİZLİĞİ HAD SAFHADA”

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ASH BAKANLIĞI PERSONELİ FİZİKEN VE RUHEN ÇOK YIPRANDI, PERSONEL YETERSİZLİĞİ HAD SAFHADA”

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görev yapan sosyal hizmet işçilerinin personel yetersizliği  ve  ağır  iş yükü  altında ezildiğine işaret etti, istihdam politikaları ve çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesi  gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Sert, Kars Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“ Sizlerin de yakından bildiği üzere örgütlü olduğumuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  ve bağlı  işyerlerinde çalışan üyelerimiz ve diğer tüm sosyal hizmet emekçileri, tıpkı sağlık emekçileri gibi pandemi sürecinde daha yoğun olmak üzere son derece fedakar biçimde çalışmaktalar.

Sosyal hizmet işçilerimiz yaptıkları görevin bir gereği olarak daha fazla  vicdan, daha fazla sorumluluk yükü altındalar. Yaşlılarımıza, kimsesiz çocuklarımıza, engellilerimize, yardıma muhtaç kadınlara yönelik hizmetlerin tamamını bu arkadaşlarımız yerine getiriyor.

Ancak şunu da herkesin bilmesi gerekiyor; sosyal hizmet çalışanlarının, izlenen mevcut personel politikası nedeniyle karşılaştıkları pek çok sorun var. Zaten kadroya geçiş sonrası birçok personel mevcut çalışma şartlarının ağırlığından dolayı görevi bıraktı.

“5 KİŞİNİN İŞ YÜKÜ 1 KİŞİNİN ÜZERİNDE”

Raporlu veya ücretsiz izinli personel yerine daha önce uygulanan joker personel uygulaması kaldırıldı. Yeni işçi alımı da yapılmıyor. 5 kişinin iş yükü 1 kişinin sırtına verilmiş. İzinler doğru dürüst kullandırılmıyor.

Böyle ne iş veriminden ne iş barışından ne de düzenli çalışma koşullarından söz edilebilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bağlı kurum ve kuruluşlardaki istihdam politikasında acil değişiklik yapması gerekiyor. Personel fiziken ve ruhen çok yıprandı, personel yetersizliği yüzünden sağlıklı dinlenme, izin kullanma şansları da yok. Zaten çalışırken çok ağır bir iş yükünün altındalar. Bir an önce yapılan işe uygun personel politikaları belirlenmeli, çalışma koşulları yeniden düzenlenmelidir.

“DEVLETİN BAKTIĞI DEZAVANTAJLI GURUPLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN YÜKSELİYOR”

Bir de işin bir başka boyutu var. Devletin bakmakla yükümlü olduğu korunma-bakım altındaki kişi sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bunlara yaşlılar, engelliler, kimsesiz çocuklar da dahil. Sayı her geçen gün artıyor ama personel sayısı aynı. Hatta emekli olup işi bırakanın yerine yenisi gelmediği için zaten eksi durumda.

“ACİL TEDBİR ALINMAZSA BAKIM HİZMETLERİ AKSAMAYA BAŞLAYACAK”

Bu durum personel ihtiyacını had safhaya ulaştırmıştır. Sorun ne kadar ertelenip bir çözüme kavuşturulmazsa bakım ve diğer hizmetler aksamaya başlayacaktır.

Görev tanımlarının dışında hemen her işi yapmak zorunda bırakılan işçilerde bitkinlik, bıkkınlık oluşmuş durumda. Çalışanlar bedensel ve fiziksel hastalıklarla boğuşmaya başladı. Bu sürecin bir an önce durdurulması gerekiyor. Sendika olarak konuyu gündemde tutmaya ve talep etmeye devam edeceğiz.”