MARDİN ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA ŞEHMUS TEDİK SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK KALKTI MÜJDESİNDEN SONRA BİNLERCE TEŞEKKÜR ALDIK”

Sendikamızın Mardin Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda şube başkanlığına Şehmus Tedik seçildi.

Şube yönetimi ise İrfan Baykal ve Halim Demircan’dan oluştu.

Mardin Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından dün verilen “zorunlu emeklilik kalktı” müjdesinden sonra binlerce teşekkür telefonu ve mesajı aldıklarını belirterek, “Nasıl ki biz EYT çığlığını duyduk, zorunlu emeklilik konusundaki  bizlerin çığlığının duyulmasından da son derece memnun olduk. Yıllardan beri dile getirdiğimiz bu haksızlık çözülmüş oldu. Çalışanlar adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Artuklu AK Parti İlçe Başkanı Serdal Bağış, AK Parti eski İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi Serdar Kalkan, Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ümit Ölmez, Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanı ve Kızıltepe Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Abdullah Saruhan, HAK-İŞ Konfederasyonu Mardin İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Mardin İl Başkanı Aziz Adıbelli, Hizmet İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Bozan İzol, Öz Güven-Sen Mardin İl Başkanı Özgür Çavlı, Öz Sağlık İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Bekir Başak ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Aküzüm ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Ahmet Altunç ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Öz Sağlık-İş Sendikası Şırnak Şube Başkanı  Murat Yardımcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Siirt Şube Başkanı Sabahattin Eryeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK KALKTI MÜJDESİNDEN SONRA BİNLERCE TEŞEKKÜR ALDIK”

Sendikamızın Mardin Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından dün açıklanan 696’da zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılacağını “müjde” olarak değerlendirdi. Sert, “ Zorunlu emeklilik kalktı müjdesinden sonra sadece kendi iş kolumuzda değil, bütün iş kollarından binlerce teşekkür telefon ve mesajı aldık” dedi.

Genel Başkan Sert, Genel Kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ Çalışanlarımızı ilgilendiren müjdeli haberi dün almış olduk. Her basın açıklamamızda, her platformda, her konuşmamızda 696 Sayılı  KHK’da yer alan zorunlu emeklilik konusuna itiraz ettik, taleplerimizi dile getirdik. Hakkâri Şubemizin Genel Kurulu’nda verdiğimiz “EYT’de  gönüllü emeklilik olsun” şeklindeki açıklamamız ile üç sayın bakanımız  ile TBMM’de  gurubu bulunan siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine yolladığımız mektubumuz  Anadolu  Ajansı tarafından yayınlanmış, bu sayede geniş kitlelere ulaşmış,  150’nin üzerinde haber sitesinde yer bulmuştur.

“EYT’NİN OCAK AYINDA YASALAŞMASINI BEKLİYORUZ”

EYT yapılanması kapsamındaki bu girişimler inşallah Ocak ayında çıkacak. Ama EYT’nin kapsamında 696 ile kamuda çalışan arkadaşlarımızın zorunlu emeklilik adı altında mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Sayın Bakanımız dün açıklama yaptı ve inşallah kamudaki zorunlu emeklilik sorunu da böylece ortadan kalkmış oldu.

BİNLERCE TEŞEKKÜR ALDIK”

Dün akşamdan beri sahadaki çalışanlarımız ki sadece bizim işkolunda değil, farklı iş kollarında çalışan arkadaşlarımızın, yerel yönetimlerde buna dahil gösterdikleri teveccühe teşekkür ediyorum. Binlerce teşekkür aldık. Binlerce mesaj geldi.

Öz Sağlık-İş olarak bu konuya en başından beri verdiğimiz önem ortadadır. İlk kez bir Sendika bu konuda Çalıştay düzenlemiş, hazırlanan raporu ilgili birimlere iletmiş ve çözüm önerileri ortaya koymuştur.

Bu manada hem kendi üyelerimizin hem de 696 kapsamındaki tüm çalışanların mutluluğu, bizlere olan teveccühü bizleri de mutlu kılmıştır.

“EYT’LİLERİN ÇIĞLIĞINI DA DUYDUK, ZORUNLU EMEKLİ EDİLENLERİN ÇIĞLIĞINI DA”

Erken yaşta emekliliğe takılan arkadaşlarımızın bu çığlığını elbette duyuyorum. Başından beri de bu hakkın kendilerine verilmesi konusundaki desteğimizi  sürdürdük. Ama bizim çağrımız da kamudaki 696 Sayılı KHK  ile görev yapan arkadaşlarımızın zorunlu olarak değil, gönüllü olarak emekli olmaları idi. Biz bunu talep ediyorduk. Bir kesim mutlu olurken,  EYT’nin yeni mağdurlar üretmesinin önüne geçilmesini talep ettik. Çok şükür bu talebimiz karşılık gördü. Zorunlu emeklilik sorununun ortadan kaldırılması bizleri de oldukça mutlu etti.

“TAYİN BECAYİŞ SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERİYORUZ”

Zorunlu emeklilik kanayan bir yara idi. Çok şükür ki gerek Konfederasyonumuzun, gerekse Sendikamızın geceli gündüzlü çabaları ile çözüldü. Şimdi sırada tayin becayiş yasağı var.  O da 696 Sayılı KHK’nın ürettiği sorunlardan bir tanesi.

Düşünün Mardin’de ki bir kardeşimiz buradayken eşi başka bir ildeyse, bizlerin o aileleri birleştirmek gibi bir görevi var.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız görevi gereği, yapısı gereği aile bütünlüğünü korumak zorunda. Sayın Cumhurbaşkanımızın aile konusundaki hassasiyeti de ortadadır.

Hal böyle iken, yıllardır çoluk çocuğundan uzak aileler var, parçalanmış aileler. Anne çocuk bir yerde, baba başka bir yerde. Ya da tam tersi durumlar, çoluk çocuk dede ninenin yanında, karı koca her biri ayrı bir ilde.

Bunu çözmemiz gerekiyor. Tayin ve becayiş yasağı halen devam ediyor. Toplu  iş sözleşmeleri ile kısmi, palyatif çözümler üretiyoruz ama sorun halen ortadan kalkmış değil.  Mesaimizi yoğun şekilde bu yasağın kaldırılması için harcıyoruz. Mücadelemiz devam edecek.

“BİR MÜJDE DE VERGİ İNDİRİMİNDE BEKLİYORUZ”

Hepinizin yakından bildiği üzere Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in çalışanlardan kesilen vergilerle ilgili bir çalışması, talebi oldu. Bizler de sendika olarak bütün gücümüzle bu çalışmayı destekliyoruz.

Türkiye’de çalışanların aldıkları ücretlerin dörtte biri vergi ve sigortalara gidiyor. Vergi dilimlerinin yüzde 10 ile sınırlandırılmasını istiyoruz. Bu sağlandığında yüksek enflasyon karşısında alım gücü düşen çalışanlar, vergi kesintilerinin sabitlenmesi halinde yılbaşında aldıkları ücret ile yıl sonunda aldıkları ücret arasında 2 bin liralık bir farkın ceplerinde kalacağını görecekler.

Bu çağrıya önem veriyoruz ve hükümetimizin bu çağrıya cevap vereceğine yürekten inanıyorum. Bu konuda da bir müjde beklediğimizi buradan ifade etmek isterim.

“KAPSAM DIŞI KALANLARLA İLGİLİ MÜJDEYİ DE BİZ VERECEĞİZ”

1 Milyona yakın çalışan taşerondan kadroya geçerken çeşitli nedenlerle kapsam dışı kalan işçilerimiz oldu. Yıllardan beri bu arkadaşlarımızın sorunlarını da dile getiren Hak-İş  oldu, Öz Sağlık-İş  oldu.

Çalışmalarımızı, taleplerimizi gerekli olan tüm yetkili mercilere ilettik. Niçin kapsam dışı bırakıldıklarını, çalışanların dahli olmadan adeta bir ceza gibi nasıl kadro dışı kaldıklarını anlattık. İnşallah HAK-İŞ ve Öz Sağlık-İş olarak bu kapsam dışı kalan arkadaşlarımıza da kadro müjdesini vereceğiz.

“AİLE BAKANLIĞI’NDA KÇP’Yİ DELEREK GECE ZAMMI VE MESLEK PİRİMİNİ BİZ ALDIK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde çalışan sosyal hizmet işçileri adına imzaladığımız toplu iş sözleşmesinde KÇP’yi delerek gece zammı ve meslek primi  aldık. Biliyorsunuz KÇP’de bu yoktu.

Bu süreç kolay bir süreç olmadı arkadaşlar. ASH de çalışan arkadaşlarımız üzerinde diğer sendikalar tarafından yoğun bir algı oluşturuluyor, kafa karışıklığı yaşatılmak isteniyor.

Dün 16 kişiye alamadıkları hakları, bugün 26 bin kişi için istiyorlar. O dönem Öz Sağlık-İş Sendikası yoktu. Ama biz oturduğumuz sözleşme masasından kazanımlarla kalktık. Üstelik 30-40 yıldan beri ilk kez bir sendika grev ve uygulama kararını alıyor. Hazmedilmeyen bu.

Bugün emeği savunanlar “Öz Sağlık-İş Sendikası başarısız olsun, sözleşmesi başarısız olsun, oradan üye devşirebilir miyiz” diye uğraştılar. Bakmayın bugün emek dediklerine, onların öyle bir gayretleri yok.

Dün taşeron sisteminde çalışırken sizin yanınızda oldular mı? Biz, bir sabah uyandık ki herkese kadro verilmişti ya da taşeron kırmızıçizgimizdir diyenlerden olmadık.

Çalışma hayatının derdi sorunu bitmez. Ama sendikalar da bunun için var. Nasıl ki işçi  olmadan işyeri, işyeri olmadan da  işçi  olamaz. Sendikalar da  çalışma hayatının sorunlarını,  üyelerinin sorunlarını çözmek için vardır.

Bugün burada Mardin Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu için bir aradayız.  Şube Başkanımız Şehmuz Tedik ve ekibini başarılı  faaliyetlerinden dolayı tebrik ediyor,  genel kurulumuzun emek camiamıza  Hak-İş’imize ve  Sendikamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

 

HAK-İŞ MARDİN İL BAŞKANI VE HİZMET İŞ SENDİKASI MARDİN İL BAŞKANI AZİZ ADIBELLİ KATILIMCILARI SELAMLADI

“Sendikamızın Mardin Şubesi Olağan 1. Genel Kurulu’nu saygı ile selamlıyorum.  Konfederasyonumuz HAK-İş çatısı altındaki bütün sendikalar gibi Öz Sağlık-İş Sendikamızla da büyük bir uyum içerisinde ilimizdeki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. HAK-İŞ ilke ve değerleri çerçevesinde yapılan faaliyetlerde herkesin büyük emeği ve desteği var. Bu manada Şube Başkanımız Şehmus Tedik ve ekibini de yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik eder, Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim”

AK PARTİ MARDİN ESKİ İL BAŞKANI MEHMET ALİ DÜNDAR GENEL KURULU SELAMLADI

“ Değerli Öz Sağlık-İş Ailesi, Mardin Şube Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını dilerim. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz HAK-İŞ Konfederasyonumuzun Mardin İl Başkanı Eşref Cihan’ı da rahmetle anıyorum. Hem HAK-İŞ, hem de Öz Sağlık-İş Sendikası değerlerimize bağlı, yerli ve milli bir sendikal anlayış ile yol alıyor, sizleri tebrik ediyorum. Faaliyetlerinizi,  STK olarak sağladığınız katkıları takdirle izliyoruz. AK Parti olarak emek camiasının yanındayız, HAK-İŞ’in, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın yanındayız”

MARDİN ŞUBE BAŞKANLIĞI KADIN KOMİTE BAŞKANI FİLİZ BEDİROĞLU SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“Değerli katılımcılar şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz. Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert Beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Mardin’de bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan konfederasyonumuz HAK-İŞ’E ve bize başkanlık eden bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Şehmus TEDİK başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Mardinli kadın çalışanları olarak; 1502 üyenin 438’ini, 60 delegenin ise 13’ünü oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Mardin Şubemizin kadın üyeleri olarak, Mardin teşkilatımızın 3’te 1’ini oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın komite başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Doğu’nun, Güneydoğunun kadınlarıyız.

Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Mardin’de ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Şehmus Tedik’in yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI MARDİN ŞUBE BAŞKANI ŞEHMUS TEDİK GENEL KURULU SELAMLADI

“Değerli Katılımcılar; Mardin Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Kıymetli misafirlerimiz mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Mardin Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz.

Kıymetli misafirlerimiz; bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ŞEHMUS TEDİK SEÇİLDİ

Sendikamızın Mardin Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Şehmus Tedik Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise İrfan Baykal ve Halim Demircan’dan oluştu.