HAK-İŞ KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ’NDE BİR ÖDÜL DE SENDİKAMIZA GELDİ

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla uluslararası alanda gerçekleştirdiği 11. Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni yapıldı.

Ödül törenine HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Süleyman Doğan, Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat, MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Soner Can Tufanoğlu, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, ESDER Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çelikus, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Ankara İl Kültür Müdürü Ali Ayvazoğlu, TYB Başkanı – Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Musa Kazım Arıcan, Kültür Sanat Komite Başkanımız Bilal Altunbaş, Kültür Sanat Komite Başkan Yardımcılarımız Kübranur Bozyiğit, Merve Fatma İnan, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Tesim Özdemir, 2 No’lu Şube Başkanımız Yener Öztürk ile şube yönetimleri konfederasyonumuza bağlı sendikaların genel başkan ve yöneticileri katıldı.

Ödül törenini açılışı aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN:

“BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTIK”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2011 yılında başlayan Kısa Film Yarışması macerasının bugün gelinen noktada büyük başarılara imza attığını hatırlatarak, “2011 yılında büyük bir maceraya giriştiğimizi biliyorduk. Bu maceranın sonunun nasıl gelişeceği konusunda bazı kuşkularımız vardı, aynı zamanda büyük umutlarımız vardı” diye konuştu.

“HER FİLM BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE İNCELENDİ”

Arslan, yarışmaya katılan her filmin jüri tarafından tek tek izlenerek, değerlendirmelerin yapıldığını hatırlatarak, “Bizlerin bu çalışmaları yaparken, bir çizgimiz, duruşumuz ve istikametimiz var. Bu duruşumuzdan ve istikametinden azla vazgeçmeden, ilkelerimiz doğrultusunda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Toplumumuzun hassasiyetlerini dikkate alarak, bunlara saygı göstererek, bu hassasiyetler üzerinde yürüyerek, toplumun değer yargıları ile sorunları olan alanlara girmek istemiyoruz. Bizim durduğumuz bir yer ve çizgimiz var. HAK-İŞ olarak belirlediğimiz filmler, jürimizin belirlediği filmler de bu hassasiyeti dikkate alıyoruz” açıklamasında bulundu.

HAK-İŞ KÜLTÜR SANAT KOMİTESİ BAŞKANI ODABAŞI:

“HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARARASI ALANDA MARKA OLDUK”

Ödül töreninde katılımcılara hitap eden HAK-İŞ Kültür-Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı, 11 yıldır daha iyiye ve daha güzele ulaşmak için büyük bir azim ve kararlılıkla çalıştıklarını belirterek, hem ulusal hem de uluslararası alanda marka olmanın onurunu yaşadıklarını ifade etti. Odabaşı, “Bugüne kadar dünyanın dört bir yanından 30 bini aşkın film ve yüzbinlerce sinema emekçisiyle temas kurmanın, ülkemizin ve konfederasyonumuz HAK-İŞ’in adını sanat camiasına duyurmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

BİR ÖDÜL DE SENDİKAMIZA GELDİ

Konuşmaların tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi. Ulusal ve Uluslararası alanda 11 kategori ve Sendikacı Gözünden kategorisinde ödüller sahiplerini buldu.

Ulusal kategoride Birinci En İyi Film Ödülü “Mermerin Sultanları” filmi ile Mehmet Buyruk’a, En İyi İkinci Film Ödülü “Can Suyu” filmi ile Anıl Gök’e, Üçüncü En İyi Film Ödülü “Son Görülme” filmi ile Meryem Sena Metin’e Dördüncü En İyi Film Ödülü “Aklın Bende Kalmasın” filmi ile Emre Can Korkmaz’a verildi.

Ayrıca Sendikacı Gözünden kategorisinde ise “Birgün” filmi ile Kültür Sanat Komite Başkanımız Bilal Altunbaş’a verildi.

Uluslararası alanda Birinci En İyi Film “Beni Otomatikleştiremezsin” filmi ile Hollanda’dan Katarina Jazbec adına Brindusa Iona Nastasa’ya, İkinci En İyi Film “Gençken İstediğiniz Yere Yürürdünüz” filmi ile Polonya’dan Olga Bejm’e, Üçüncü En İyi Film “Tohum” filmi ile Irak’tan Oday Abdul Kahdum’a, Dördüncü En İyi Film “Mixi” filmi ile Hindistan’dan Jyotsna Puthran’a, verildi.

***

Ödül töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.