BİNGÖL ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA ERCAN ANACUR SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAĞLIK BAKANLIĞI PROMOSYON ANLAŞMASI EMSALLERİN ÜZERİNE ÇIKMALIDIR, SÜREÇ UZADIKÇA İŞYERLERİNDE HUZURSUZLUK ARTIYOR”

Sendikamızın Bingöl Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurul da Şube Başkanlığı’na Ercan Anacur seçildi. Şube yönetimi ise Ali Yılmaz ve Ömer Altunbay’dan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti  İl Başkan Vekili Aydın Çeçen, AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı  Bilal Tügen, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mahfuz Arslan, İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Sinan Bozoba, Bingöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Mehmet Kılıçarslan, Bingöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Yakup Gündoğdu, Genç Devlet Hastanesi Müdürü  Nurullah Davran, HAK-İŞ Konfederasyonu Bingöl İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Bingöl Şube Başkanı Abdulmecit Akdemir, Memur Sen Bingöl Şube Başkan Vekili ve Büro Memur Sen Bingöl İl Başkanı  Erkan Kına, Memur Sen Bingöl İl Başkan Yardımcısı ve Bayındır Memur Sen Bingöl İl Başkanı Mehmet Emin Korkutata, Sağlık Sen Bingöl İl Başkanı Bilal Aslan, Türk Sağlık Sen Bingöl İl Başkanı Sadık Anşin, Öz Büro İş Sendikası Bingöl İl Başkanı Bilal Sönmez, Öz Güven Sen Bingöl İl Başkanı Refik Tan, İnsani Yardım Vakfı Başkanı Muhiddin Gilli, Öz Sağlık-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı  Mehmet Aküzüm ve Yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Ebru Kılıç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı  İrfan Demirtaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık- İş Sendikası Erzincan Şube Başkanı Metin Bulut ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Muş Şube Başkanı  Ferhat Asya ve Yönetim Kurulu üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Tunceli Şube Başkanı Hasan Basri Hazar Katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAĞLIK BAKANLIĞI PROMOSYON ANLAŞMASI EMSALLERİN ÜZERİNE ÇIKMALIDIR”

Sendikamızın Bingöl Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, Sağlık Bakanlığı ile bankalar arasında yürütülen promosyon ihale sürecinin uzatılmasının işyerlerindeki huzursuzluğu ve endişeyi artırdığına dikkat çekerken, ihale sürecinin şeffaf olmasını, taraflara bilgi verilmesini ve imza atılacak anlaşmanın emsallerin üzerinde olması gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Sert, Bingöl Şube Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hepinizin yakından bildiği üzere Sağlık Bakanlığı, çalışanlar adına bankalarla promosyon anlaşması ihale sürecini yürütmektedir.

İşkolumuzu ilgilendiren banka promosyonu ihalelerinin il Sağlık Müdürlükleri uhdesinden alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından ve uygulama birliği sağlanarak sonuçlandırılması kararı verildiğinde memnun olmuştuk. Ancak gelinen nokta itibariyle sürecin şeffaf olmaması ve tarafların bilgilendirilmemesi, promosyonlarla ilgili bir kaos ortamı oluşturdu.

Pek çok İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekten çalışanları memnun edebilecek rakamlara ulaşılmışken süreçler iptal edilmiş, tek elden Sağlık Bakanlığı uhdesine verilmişti.

Bakanlık tarafından yürütülen görüşmelerde daha önce il sağlık müdürlüklerine teklif edilen rakamların yarı yarıya azaldığını, bankaların tekliflerinde diğer kurum ve kuruluşlara teklif ettikleri rakamları Sağlık Bakanlığı’na teklif etmedikleri duyumlarını alıyoruz.

“SÜREÇ UZADIKÇA İŞYERLERİNDE HUZURSUZLUK ARTIYOR”

Sağlık Bakanlığı sürece ilişkin tarafları bilgilendirmediği için, rakamların doğru olup olmadığı, sürecin ne zaman sonuçlanacağı gibi belirsizlikler ve algılar devam ediyor.

Sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak öncelikle günümüz şartlarında mevcut koşulların en iyisinin sağlanarak Sağlık Bakanlığı promosyon anlaşmasının emsallerinin üzerinde olması gerektiğini buradan bir kez daha yineliyorum.

Süreç uzadığı için bakanlığa bağlı kurum kuruluşlarda sağlık çalışanları arasında huzursuzluk giderek artıyor, kaostan beslenen kimi kitleler devlet aleyhtarı, millet aleyhtarı söylemler geliştiriyor.

Bunlara meydan vermemek gerekir. Bankaların açıklanan kârlılık oranları ortadadır. Sağlık Bakanlığı yürütülen ihale sürecinde çalışanların beklentisini karşılayacak rakamlara imza atılmalıdır.

“ÇALIŞMA HAYATININ SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN KONFEDERASYONUMUZLA BİRLİKTE BÜYÜK BİR MÜCADELE VERİYORUZ”

Çalışma hayatımızın ve işkolumuzun problemleri var.  Çözmek için gece gündüz tüm teşkilatımızla birlikte mücadele veriyoruz.

Zorunlu emeklilik ile ilgili çalışmalarımızdaki büyük mücadelenin sonunda müjde aldık. Sırada tayin ve becayiş var. Onu da bizler çözeceğiz. Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile Sendikamızın bu konudaki büyük mücadelesinin inşallah üyelerimizin sıkıntılarını çözecek şekilde sonuçlanmasını umuyoruz.

“TEKNİK FARKLARIN ÖDENMESİ KONUSUNDAKİ ISRARIMIZ DEVAM EDECEK”

Sendikamız Sağlık Bakanlığı’nda üçüncü kez yetkili sendika oldu. Sağlık işçilerinin sendikamıza olan teveccühlerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Toplu iş sözleşmesi taslağımızı sizlerden gelen talepler doğrultusunda hazırladık ve  TÜHİS’e  ilettik. İnşallah bu taleplerimize karşı durulmaz ve işveren sendikası ile oturacağımız masadan işçi kesiminin kazancı ile kalkacağız. Pek çok talebimizi masaya koyduk, teknik farkların ödenmesi konusundaki ısrarımız da devam edecek.

“SOSYAL HİZMET İŞÇİLERİ ADINA KÇP’Yİ DELDİK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan işçilerimiz adına geçtiğimiz yıl masada verdiğimiz mücadele, grev ve uygulama kararlılığımız hepimizin hafızasındadır. Sosyal hizmet çalışanları adına ilk defa  Kamu  Çerçeve  Protokolü’nü delen Sendika olduk. Grev ve uygulama kararı alan sendika olduk.  Sonuna kadar mücadeleye devam ettik ve Toplu  İş sözleşmesi imzaladık. Sorunlarımız yok mu elbette var. Ama unutmayın ki  Öz sağlık-İş Sendikası da  var. Sizlerin emeklerinin karşılığı asla ücret olarak ödenmez ama bilin ki Öz Sağlık-İş sendikası alır, diğer sendikalar peşinden gelir.

“HAK-İŞ DÜNYA SENDİKAL HAREKETİNE İVME KAZANDIRAN KONFEDERASYONDUR”

Bir hafta önce ITUC Genel Kurulu yapıldı. ITUC Konfederasyonu dünyanın 161 ülkesinde yaklaşık 200 milyon üyesi olan, 325 sendikanın bağlı olduğu bir kurum. Buranın Genel Başkan Yardımcılığına HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan seçilmiştir, hayırlı olsun.

HAK-İŞ dünya sendikal hareketine ivme kazandıran konfederasyondur. Biz sadece Türkiye de sendikal harekete yol vermiyoruz. Dünya sendikal hareketine de yön veren bir anlayışa sahip konfederasyonun mensuplarıyız.

Uluslararası alanda bize engel olmaya çalışıyorlar, isteseniz de istemeseniz de Öz Sağlık değerlerini oraya taşıyacak anlayışla üyeliğini gerçekleştirecek buna siz engel olamayacaksınız.

“SENDİKACILIK YALANCILIK DEĞİLDİR, İŞTE BU KAFA İŞÇİYİ ALDATMAYA ÇALIŞIYOR”

Sendikacılık yalancılık demek değildir, geçmişte hep bunlar aşılandı. Daha geçen hafta -ki ben kendim dinledim- çıkmış bir sendika temsilcisi, şube başkanı diyor ki “Ben yalan konuşmakla mükellefim. İşçinin kafasını karıştırmak için her türlü yalancılık yaparım” diyor.

Bu ne ahlaksızlıktır. Bir sendikacı üyesine böyle davranabilir mi? Üye varsa sen varsın, üye yoksa senin başkanlığın ne işe yarar?

Arkadaşlar daha çok terleyeceksiniz, daha çok gayret göstereceksiniz üyenin önünde daha fazla eğileceksiniz. Bugüne kadar sahada olmayanlar, HAK-İŞ ne zaman sahaya çıktı, yeni yeni sahaya inmeye başladı. Yalanla, dolanla algı ile sendikacılık yapıyorlar.

Ama biz de yalan olmaz. Tek bir üye dahi kalmayacak bile olsa bizde yalan yok. Onun için üniversiteler bizi tercih etmeye başladı. Sendika ağalığı dönemi bitti. Hizmet dönemi başladı, kapı kapı dolaşıp dertleneceğiz. Dert çekmeyen derdin kıymetini bilmez.

ERDEMLİLER TOPLULUĞU OLARAK UZUN BİR MARATONUN YOLCULARIYIZ”

Bu sendikanın misyonu anlayışı sıradan değil. Hakkın ve haklının yeri anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu sendikada herkese yer var. Öz Sağlık ailesinin zirveye çıkması, zirvede kalması çalışmakla mümkün. Zirveler üstü bir hareketle dünya sendikal hareketine yön verecek bir anlayışla sizlerin de büyük düşünmenizi istiyorum.

Biz erdemliler topluluğu olarak uzun maraton yolcularıyız. Kulağımızı tıkayıp hedefimize odaklanacağız.

Sorumluluğumuzun ağır yükünüzün farkındayım. Bütün şube başkanlarımıza ailelerinizden helallik alın diyorum. Terleyeceğiz, uykularımız kaçacak ama sendikacılığı düzgün yapacağız.

Bingöl Başkanımız Ercan kardeşimize bugüne kadar vermiş olduğu mücadeleden dolayı teşekkür ederim. Ekibi ile birlikte buradaki 800 çalışanın hemen hemen hepsini üye kaydetmiş. Allah kendisinden ve ekibinden razı olsun. Yeni dönemleri hayırlı olsun. Genel Kurulumuzun da hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

HAK-İŞ BİNGÖL İL BAŞKANI VE HİZMET-İŞ SENDİKASI BİNGÖL ŞUBE BAŞKANI ABDULMECİT AKDEMİR SALONU SELAMLADI:

“Bugün iki bayramı birden yaşıyoruz. İlki Müslümanların Cuma günü, ikincisi  Öz Sağlık İş Sendikası Bingöl Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu. Genel Kurulun camiamıza hayırlı olmasını dilerim.

Bugünlere gelinceye kadar verilen emek mücadelesi, mücadele, azim ve inanç kolay kolay unutulacak şeyler değil. Özellikle taşeron döneminde verilen mücadele Türk sendikal hayatı boyunca hatırlanacak, sendikal tarihe altın harflerle kazınacak bir mücadeledir.

Bingöl’de Konfederasyonumuza bağlı diğer sendikalarımızla da büyük bir mücadele örneği sergiliyor, başarılı faaliyetler yürütüyoruz. Bu manada herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Sendikacıların gecesi gündüzü olmaz, ailesinden yaşamından feragat ister. O yüzden de verilen mücadele bir o kadar kıymetlidir.”

MEMUR SEN BİNGÖL BAŞKAN VEKİLİ VE BÜRO MEMUR SEN BİNGÖL İL BAŞKANI ERKAN KINA SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“Bu güzel atmosferde ve Öz Sağlık İş Bingöl Şubesi Genel Kurulu’nda bulunmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Bingöl’de Öz Sağlık-İş Şubesi bizler için ikinci bir şube anlamını taşımaktadır. İnşallah bu sayıların artması için uğraş vereceğiz. Örgütlü toplum her zaman hak mücadelesinde kazanan olmuştur. Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim.”

BİNGÖL ŞUBE BAŞKANLIĞI KADIN KOMİTE BAŞKANI SEYHAN CEBBA KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Öz Sağlık-İş Sendikası Bingöl Şube Başkanlığı Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bal diyarı şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert Beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Bingöl’de bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan konfederasyonumuz Hak-İş’e ve bize başkanlık eden bir şube başkanına sahibiz, biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Ercan ANACUR başkanımıza başarılar diliyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz. Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Anadolu’nun kadınlarıyız.

Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Bingöl’de ağırlamaktan son derece mutluyuz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şube başkanımız Sayın Ercan ANACUR’ un yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz”

BİNGÖL ŞUBE BAŞKANI ERCAN ANACUR SALONA HİTAP ETTİ:

“Bingöl Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz.

Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Çok değerli başkanlarımız kıymetli misafirlerimiz mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İş Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve konfederasyonumuz Hak-İş’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz.

Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ERCAN ANACUR SEÇİLDİ

Sendikamızın Bingöl Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde daha önce atama ile görev yapan Ercan Anacur Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Ali Yılmaz ve Ömer Altunbay’dan oluştu.