“696’LI ÇALIŞANLAR EYT’DE İSTEĞE BAĞLI EMEKLİ OLSUNLAR” TALEBİMİZ DİKKATE ALINDI

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI BİLGİN AÇIKLADI:

“ EYT DÜZENLEMESİNDE ZORUNLU EMEKLİLİK ŞARTINI ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Hem Konfederasyonumuz HAK-İŞ hem de Sendikamız tarafından uzunca bir süredir dile getirilen ve “EYT’de yeni mağduriyet olmasın, zorunlu emeklilik kaldırılsın, 696’lılar isteğe bağlı emekli olsunlar” talebimiz karşılık buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinde zorunlu emeklilik şartının ortadan kaldırılacağını açıkladı.

HAK-İŞ BAŞKANI ARSLAN DÜN BAKAN BİLGİN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan’ın en sonuncusu dün olmak üzere defalarca bir araya geldiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptığı yoğun görüşmelerde de gündem olan zorunlu emeklilik konusunda atılan adım, Konfederasyonumuza bağlı diğer sendikalarımızın 696 kapsamındaki üyeleri tarafından da sevinçle karşılandı.

BAŞKAN SERT 3 BAKANA VE GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE MEKTUP YOLLAMIŞTI

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’in basına yaptığı açıklamalarda, kongre konuşmalarında ve son olarak  3 bakan ile  TBMM’de  grubu  bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerine yolladığı mektupta dile getirilen EYT’de isteğe bağlı emeklilik talebi de böylece sonuç vermiş oldu.

BAKAN BİLGİN:

“BU DÜZENLEMEDE ZORUNLU EMEKLİLİK ŞARTINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçirilen işçilerin “zorunlu emekli” edilmeleriyle ilgili çekincelerine ilişkin soruya “Bu düzenlemede o zorunlu emeklilik şartını ortadan kaldıracağız. Biliyorsunuz KHK ile kadroya geçen işçiler, ‘Sen şu kadar çalıştın, artık emekli olursun.’ denilerek zorla emekli ediliyorlar. Onu ortadan kaldıracağız. İsteğe bağlı olarak yasal sınırda çalışabilecekleri süre kadar çalışabilecekler.” yanıtını verdi.

ZORUNLU EMEKLİLİK ÇALIŞTAYI DA YAPMIŞTIK

Bilindiği üzere Sendikamız geçtiğimiz Haziran ayında tüm tarafların katılımı  ile  Zorunlu Emeklilik Çalıştayı düzenlemiş ve 696 Sayılı  KHK’da yer alan ancak  başta  Anayasa  olmak üzere, eşitliğe aykırı olan bu düzenlemenin kaldırılmasını talep etmişti.