ŞIRNAK ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA MURAT YARDIMCI SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

EYT İÇİN ÜÇ BAKANIMIZA VE GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE MEKTUP GÖNDEREREK TEHLİKEYE İŞARET ETTİK”

Sendikamızın Şırnak Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Murat Yardımcı seçildi. Şube yönetimi ise Mehmet Şefik Özalp ve Asker Uyar’dan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Şırnak İl Sağlık Müdürü  Osman Özdemir, Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı  Suat Şanlı, Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Yardımcısı Yasin Elçioğlu, İdil Devlet Hastanesi Başhekimi Bilal Baykal, İdil Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler İşler Müdürü  Mehmet Şerif Zan, Cizre Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı  Muhammed Yakup Şirip, Cizre Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı  Ünal Özalp, Şırnak Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü  Halil Bulmuş, Şırnak Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcıları Fahrettin Manas, Ahmet Avcı, Hakkı Zeyrek, Şırnak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Müdürü  Mukaddes Tekdemir, HAK-İŞ Konfederasyonu Şırnak İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Şırnak İl Başkanı Nevzat Usal, Cihannüma Derneği Başkan Vekili Mehmet Yalgettekin, Öz Sağlık İş Sendikası Van Şube Başkanı Gökhan Öznur ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Mardin Şube Başkanı Şehmus Tedik, Öz Sağlık İş Sendikası Hakkari Şube Başkanı  Naci Aydın, Öz Sağlık İş Sendikası  Siirt Şube Başkanı  Sabahattin Eryeşil de katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“696’LI İŞÇİLERİN EYT’DEKİ DURUMLARI İÇİN ÜÇ BAKANIMIZA VE GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE MEKTUP GÖNDEREREK TEHLİKEYE İŞARET ETTİK”

Şırnak Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, EYT düzenlemeleri kapsamında değerlendirilen 696 Sayılı KHK ile kadro alan işçilerin durumlarına ilişkin olarak 3 bakana ve  TBMM’de Grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerine mektup yollayarak tehlikeye karşı uyardıklarını söyledi.

BAŞKAN SERT ŞIRNAK’TA GENEL KURUL KATILIMCILARINI KÜRTÇE SELAMLADI

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert,  Şırnak Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda salonda bulunan haziruna Kürtçe “Hun bi xir hatine” şeklinde seslenerek hoş geldiniz dedi. Salonda bulunan Şırnaklı sağlık ve sosyal hizmet işçileri de Genel Başkan Devlet Sert’e Kürtçe sloganlar ve büyük çoşku ile  “Yaşa başkan, Yaşa lider” anlamında “Biji Serok Devlet Sert” şeklinde karşılık verdiler.

Genel Kurul’da yaptığı konuşmada çalışma hayatının sorunlarına değinen Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“Sendikamız başından beri desteklediği EYT çalışmaları devam ederken,  696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilere dayatılan zorunlu emeklilik uygulamasının da düzeltilmesini talep etmiştir. Ancak gelinen nokta bize ayrı bir düzenleme yapmak bir yana, bu kapsamdaki işçilerimizin EYT içerisinde değerlendirildiği ve aksi bir düzenleme yapılmaması halinde EYT kapsamında doğrudan emekliliğe sevk edilecekleri yönündeki duyumların endişesini yaşatmaktadır.

Düzenlemeyi yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konudan doğrudan etkilenecek taraf olarak bizlerle herhangi bir paylaşım yapmamış olması, kamuoyu ve basından öğrendiğimiz bu konu ile ilgili endişelerimizi pekiştirmiştir.

Sağlık ve sosyal hizmet işkolunun yetkili sendikası olarak 30 binin üzerinde üyemizi etkileyecek EYT mağduriyeti konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Deryan Yanık ile TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerine bir  mektup göndererek durumun vahametini ve yaklaşan tehlikeleri işaret ettik.

Ne dedik mektuplarımızda; bizler 696 Sayılı KHK’nın zorunlu emeklilik içeren maddesinde düzenleme beklerken, 696’lı işçilerin emeklilik şartlarının da EYT düzenlemesi içine dahil edileceği ve herhangi bir gönüllülük işlemi göz önünde bulundurulmadan, bu durumdaki işçilerin de EYT kapsamında emekli olabileceği yönündeki haber-yorum ve uzman görüşleri, hem bizi hem de çalışanları büyük bir endişeye sevk etmiştir.

Ne dedik mektuplarımızda; EYT’de gönüllü emeklilik uygulaması olmaması halinde özellikle taşerondan kadroya geçen işçilerle ilgili kamuda tecrübeli personel eksiğinin had safhaya çıkacağını ve devletin çok yüklü bir kıdem tazminatı yükü altına gireceğini ifade ettik.

Sadece kendi işkolumuzla ilgili yaklaşık 30 bin tecrübeli-kıdemli işçinin 40’lı yaşlarda emekli olması demek, kamudaki sağlık ve sosyal hizmet alanında büyük bir boşluk oluşması demektir.

Hal böyle iken taşerondan kadroya geçen işçilere herhangi başka bir ölçüt getirmeden ve gönüllülük esasına dayandırılmayan yapılacak bu tür bir düzenleme, bir yandan kamuyu ağır bir kıdem tazminatı yükü altına sokacak, diğer yandan da EYT ile binlerce insanın mağduriyeti giderilirken, 696’lı binlerce çalışanın yeni mağduriyetine sebep olacak.

“EYT’DE ZORUNLULUK İŞÇİYİ İŞİNDEN, ÇOLUK ÇOCUĞUNU GELECEĞİNDEN EDER”

Böyle bir düzenlemede gönüllülük esası olmazsa tecrübeli, verimli ve genç yaştaki işçi işinden, çoluk çocuklarını ise geleceğinden eder. Buna müsaade edemeyiz.

Bu konudaki bir başka tehlikede şudur: Zaten şu an örgütlü bulunduğumuz Sağlık Bakanlığı’nda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, üniversite hastanelerinde personel yetersizliği yüzündün büyük bir iş yükü altındayız. Eğer 696’lı kardeşlerimiz emeklilik konusunda EYT içinde zorunlu bir emeklilik uygulamasına dahil edilirlerse kamudaki istihdam ve personel yetersizliği sorunu iyice derinleşecek, bu da telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacaktır.

İşte bu yüzden hem yaptığımız açıklamalarda, hem de Sayın Bakanlara ve  grup başkanvekillerine yazdığımız mektuplarda şunu talep ettik. Öncelikle 696 Sayılı KHK’da “zorunlu emekliliğe” meydan veren ek madde kaldırılmalıdır. Eğer bu durum EYT kapsamında değerlendirilecekse de “isteğe bağlı” emeklilik koşullarına ilişkin bir düzenleme yapılmalıdır.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz, genç ve nitelikli iş gücü kaybının yaşanacağı düzenlemeler yerine, çalışmak isteyen tecrübeli kadrolara tıpkı memur kadrolara tanınan emeklilik koşulları gibi hem bizleri memnun edecek, hem de kamu yararı gözeten bir düzenleme yapılmalıdır. Sendika olarak konuyu takip etmeye devam ediyoruz.

“SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İŞÇİSİNİN HİÇBİR SORUNUNU ÖTELEYEMEYİZ”

Sendika olarak işkolumuzun bütün sorunlarına vakıfız.  Bir üyemizin dahi sorunu bizim için Sendikamızın çözmek zorunda olduğu bir sorundur. Bunlarla yatıp bunlarla kalkıyoruz.  Hemen çözdüklerimiz var, süreç gerektiren var, kanun gerektiren var. Ama ötelediğimiz hiçbir sorunumuz yok. Bundan emin olabilirsiniz.

“80 YILLIK SENDİKALARI AŞARAK 200 BİNLERE ULAŞTIK”

Öz Sağlık İş olarak yeni bir sendikal anlayış, vizyoner sendikacılık faaliyetleri ortaya koyuyoruz. Üye profilimiz farklı, üyemiz farklı, daha eğitimli-donanımlı, daha genç bir üye profilimiz var. Başarı tesadüfi değil diyoruz ya, Öz Sağlık-İş  olarak ulaştığımız  üye sayısı da  tesadüfi değil. Tüm teşkilatlarımızla ilmek ilmek dokuduğumuz bir başarı bu.  80 yıllık sendikaları aşarak bu başarılara ulaştık,  200 binlere ulaştık. Yeterli mi? Asla. Daha çok çalışacağız. Daha çok hizmet edeceğiz. Ülkemizin çalışma hayatına daha fazla katkı sağlayacağız.

YERELDEKİ ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ”

Bizler genel merkez olarak hem Ankara’da hem de ülkemizin her yanında faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Ama yereli de çok önemsiyoruz. Yerelde çalışma yapmazsak olmaz, olamaz. Bakın tüm şubelerimizin binaları oldu, araçları oldu, imkânları oldu. Biz kasasında para tutan bir sendika değiliz. Bu anlayışı reddediyoruz. Aidat olarak gelen para üyenin parasıdır ve yine üyemiz için, teşkilatlarımız için harcanır.

“BÜYÜK AİLE OLMANIN GEREKLERİNİ DE YERİNE GETİRECEĞİZ”

Sendikamız ve Konfederasyonumuzun mazlum ve mahzun coğrafyalara karşı belirlediği ilkeler ortadadır.  Nerede bir mazlum varsa Hak-İş’ten Öz Sağlık-İş’ten alacaklıdır diyoruz. Bu yüzden Afrika da sizler adına su kuyuları açtık, bu yüzden her biriniz adına Kızılay’a yardımda bulunuyoruz. Bu yüzden Gazzeli yetimlere el uzattık, engelli okulları inşa ettiriyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Nevşehir’de ambulans sürücüsü bir üyemizin SMA hastası bir bebeği için valilik onaylı kampanyasına destek kampanyası başlattık. Sizler de bu anlamda el uzatmalısınız, hep birlikte  bu yavrumuzun tedavi masrafları ile ilgili meblağı bir araya getirmenin çaresine bakmalıyız. Çünkü biz büyük bir aileyiz ve  büyük aile olmanın gereklerini de yerine getirmeliyiz.

Bugün Şırnak Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu için bir aradayız.  Şube Başkanımız Murat Yardımcı ve ekibini tebrik ediyorum. Şırnak’ta başarılı çalışmalara imza attılar, bundan sonra da başarılı olmalarını temenni ediyor, Genel Kurulumuzun Sendikamıza, Konfederasyonumuza, emek dünyasına ve çalışma hayatına, Türkiye’mize hayırlar getirmesini diliyorum”

SAĞLIK-SEN ŞIRNAK ŞUBE BAŞKANI SABGATULLAH ANMAL SALONU SELAMLADI:

“Öz Sağlık-İş Sendikası Şube Başkanlığımız ile Şırnak ilimizde kardeş sendika olarak faydalı çalışmalarda bulunmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim. Aynı sektörde faaliyet gösteren iki sendika olarak bundan sonraki çalışmalarımızda da Sağlık Sen olarak elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Öz Sağlık İş Sendikamız 8 yaşında genç bir sendika. Böylesine kısa bir sürede örgütlenme konusunda kat etmiş olduğu yol takdire şayandır. Sağlık ekip işidir. İşçisiyle memuruyla pandeminin kahramanları olan sağlık ve sosyal hizmet işçilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Murat Yardımcı kardeşimize ve ekibine başarılar dilerim. Genel Kurulumuz hayırlı olsun”

ŞIRNAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ OSMAN ÖZDEMİR KATILIMCILARA HİTAP ETTİ:

“Öz Sağlık-İş Sendikamızın Şırnak Şubesi Genel Kurulu’nda sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Sendikanın Şırnak’taki sağlık işçileri adına yapmış olduğu faaliyetleri takip ediyoruz. Çalışanlar adına ortaya konan çözüm önerilerini de önemsiyoruz.  Pandeminin kahramanı sağlık ve sosyal hizmet işçilerine şükranlarımızı sunuyor,  Şube Başkanı Sayın Murat Yardımcı ve  ekibine de başarılar diliyoruz”

ŞIRNAK ŞUBE BAŞKANLIĞI KADIN KOMİTE BAŞKANI İNCİ NUR AYKAL KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Öz Sağlık-İş Sendikası Şırnak Şube Başkanlığı Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Hz. Nuh’un diyarı, medeniyet beşiği, Mezopotamya incisi şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Şırnak bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan şube başkanımıza, biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Murat Yardımcı başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Şirnak’lı kadın çalışanları olarak; 960 üyenin 215’ni yani bizler Öz Sağlık-İş Şırnak şubemizin kadın üyeleri olarak, Şırnak teşkilatımızın ciddi bir üye sayısını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Şirnak kadınlarıyız.

Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Şırnak da ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın komite başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Murat Yardımcı’nın yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz”.

 

ŞIRNAK ŞUBE BAŞKANI MURAT YARDIMCI DELEGELERE HİTAP ETTİ:

“ Şırnak Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük.

200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız öz sağlık-iş ve konfederasyonumuz HAK-İŞ’İN misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA MURAT YARDIMCI SEÇİLDİ

Sendikamızın Şırnak Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde daha önce atama ile görev yapan Murat Yardımcı Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Şefik Özalp ve Asker Uyar’dan oluştu.