ŞANLIURFA ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA BEKİR BAŞAK SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“KİMSENİN DİNİNE, IRKINA, MEZHEBİNE BAKMAYIZ, BİRLEŞTİĞİMİZ NOKTA ALIN TERİ, EMEK MÜCADELESİ”

Sendikamızın Şanlıurfa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Büyük coşku ile gerçekleştirilen Şube Genel Kurulu’nda, Şube Başkanlığı’na Bekir Başak seçilirken, şube yönetimi Ömer Matyar, Yılmaz Baydilli, Ömer Dede ve Mehmet Ali Koç’tan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan’ın yanı sıra Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Sendikamız Denetleme Kurulu Başkanı ve Merkez Kadın Komite Başkanı Tuba Gülpembelioğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Kaytan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Mahmut Kırıkçı, AK Parti Bozova İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Çakmak, Sendikamız Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Aküzüm ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamız Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamız Mardin Şube Başkanı Şehmus Tedik ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamız Adıyaman Şube Başkanı Osman İzci ve yönetim kurulu üyeleri, OLEYİS Sendikası İl Temsilcisi Eyüp Çiftçi, Haliliye Eğitim Vakfı Şube Başkanı Ali Uyar, Türkiye Profesyonel Halı Yıkama Derneği Şube Başkanı Ramazan Çakmak, Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Daire Başkanı Mahmut Atcı, İl Sağlık Müdürlüğü Sürekli İşçi Uzmanı Salih Samak ve Karşıyaka Mahallesi Yerel Yöneticisi Hadi Taştan katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“KİMSENİN DİNİNE, IRKINA, MEZHEBİNE BAKMAYIZ, BİRLEŞTİĞİMİZ NOKTA ALIN TERİ, EMEK MÜCADELESİDİR”

Sendikamızın Şanlıurfa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert, taşeron mücadelesinden, örgütlenmeye, Pandemi ödemesinden, eğitim seferberliğine kadar pek çok konuda katılımcılara hitap etti.

Sözlerine bir Trabzonsporlu olarak kardeş takım kabul ettikleri Şanlıurfa spora başarılar dileyerek başlayan Genel Başkan Devlet Sert, Türkiye genelinde yürütülen örgütlenme mücadelesinde özellikle üniversitelerde yeni dönemde Öz Sağlık-İş ağırlığının hissedildiğini belirtti, Harran Üniversitesi örgütlenmesi ile ilgili teşekkür etti.

Genel Başkan Sert, “Gerçekten Harran Üniversitesi’ni arkadaşlarımız da, sizler de büyük mücadele vererek Öz Sağlık-İş ailesine kattınız.  İnşallah önümüzdeki toplu sözleşme süreçlerinde de bu birlikteliğimizi, güzel bir toplu sözleşmeyle süsleyip yolumuza devam edeceğiz” dedi.

NASIL Kİ BU ÜLKEDEKİ İHANET ŞEBEKELERİNİ HAFIZAMIZDAN SİLMİYORSAK, TAŞERONLUK MÜESSESESİNİ ve VERİLEN MÜCADELEYİ DE SİLMEYECEĞİZ”

Genel Başkanımız Devlet Sert Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Nasıl ki bu ülkedeki ihanet şebekeleri hafızalarımızdan silinmiyorsa, çalışma hayatında bir devrim niteliğinde olan bu taşeronluk müessesini de asla unutturmayacağız.

Biz geçmişimizle birlikte geleceğin mücadelesini sürdüreceğiz. Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olacaksın, çalışma hayatında işkolun olsun olmasın sorunların mücadelesini vereceksin, bunun sorumluluğunu hissedeceksin. Evlerimizi unutmak zorundayız, sendikacı olmak böyle bir şey. Gece yastığa kafamızı koyduğumuzda “ben bu üyelere nasıl faydalı olabilirim” diye düşünmüyorsak sendikacılığı bırakmamız lazım. 24 saat üyelerimize hizmet veriyoruz. Masa başı sendikacılık dönemi bitti. Biz kimsenin dinine, ırkına mezhebine bakmayız. Bizim birleştiğimiz nokta alın teri, emek mücadelesi.

Bakın bu toprakları toprak yapan üç damladan bahsedeceğim. Birincisi kan damlası; şehitlerimizin kanı. İkincisi gözyaşı; mazlumun gözyaşı. Üçüncüsü ise alın teri, yani sizlersiniz. İşte bu üç damla bize ışık tutuyor. Biz sendikacılığı sıradan bir sendikal anlayışta görmüyoruz. Biz tarihimizden, kültürümüzden inançlarımızdan beslenerek bugün çalışma hayatına yön veren sendikayız.

Öz Sağlık-İş’te görev almak, delege, temsilci olmak öyle herkese nasip olmuyor. Bilsek ki Şanlıurfa’nın hepsi gidecek asla yalan konuşmayacağız. Bu işçiler varsa sendika vardır. Yoksa sendikacılık gerçekten zor bir iş. Biz olaya sendikacılık gözüyle bakmıyoruz, dava gözüyle bakıyoruz.

“VERGİ DİLİMLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ VE KAPSAM DIŞI KALANLARA KADRO VERİLMESİ KONUSUNDA YOĞUN TEMASLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Çalışanların vergi dilimlerinin yüksek olduğunu, özellikle pandemi döneminde görevlerini milli bir bilinç ile yerine getirmekte bir an bile tereddüt etmeyen sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin ağır ekonomik koşullar altında ezildiğini yeniden söyledik, temas ettik. Kapsam dışı kalan işçilerle ilgili çabamızı sizler de görüyorsunuz. Her iki konuda da bıkmadan usanmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. İnşallah bizleri yönetenlerden bu konularda yakın zamanda müjde bekliyoruz.

“GAZZE’DE İNŞA ETTİĞİMİZ ENGELLİ OKULUMUZUN DUVARLARI HIZLA YÜKSELİYOR”

Öz Sağlık-İş sadece bir sendika değildir. Mazlumun gözyaşını dindiren, yolda kalmışa rehber olan, doğal afetlerde hem üyesinin, hem vatandaşının, hem de mazlum milletlerin yanında olan büyük bir sivil toplum kuruluşudur.

Afrika’da 2 tane su kuyusu açtırdık, sizler adına.  İlk su çıktığı zaman o çorak toprakların insanlarının, çocuklarının çığlıklarını duymanızı isterdim…

Buradan hareketle Gazze’de engelli okulu yaptırıyoruz. Kudüs’ün, Filistin’in masum çocukları, engelli evlatlarımızı hayata kazandıracak bir okulun duvarları hızla yükseliyor.

Bu ümmetin çocukları, bu dünyanın mazlumları bizlerden alacaklıdır arkadaşlar.

“PANDEMİ ÖDEMESİ YAPAMAZSINIZ DEMİŞLERDİ, EN BÜYÜK CEVABI BAŞSAVCILIK VERDİ”

Sendikal rekabet ayrı bir şeydir, kaidesi, kuralları olan, insani yaklaşımları olan bir rekabettir.  Ama ne yazık ki günümüzde kimi sendikalar bu rekabeti kendi seyrinden çıkartarak algı, yalan, dolan, işçiye kaybettiren bir pozisyona soktular.

Öz Sağlık-İş  üyeleri için her bir üyemize  Ferdi  Kaza  Sigortası yaptırdık, algı yürüttüler “siz öldükten sonra ne işe yarayacak” dediler. Oysa biz sadece üyemizden değil, onun ailesinden çoluk çocuğundan da kendimizi sorumlu tutuyoruz.  Bunu anlayamıyorlar, anlamalarını da beklemiyorum.

Pandemi dönemi sağlık ve sosyal hizmet işçisi destan yazdı, karşılığı olmaz, emekleri ödenmez ama memura verilen ek ödemeden de tüm itirazlarımıza rağmen faydalandırılmadılar.  Biz de sendika olarak bir karar aldık ve üyelerimizin tamamına Pandemi Ödemesi adı altında tek seferde 500 lira hesaplarına yatırdık. Herkes aldı, almayan üyemiz kalmadı.

Bu seferde bunu şikayet ettiler, ödeyemezsiniz dediler, para ile üyelik yapıyorsunuz dediler vs. Şimdi ne oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı verdiği bir karar ile tüm bu oyunları boşa çıkardı. Algıyı yerle bir etti, şikâyete takipsizlik kararı verdi. Gerekçesinde de  “Zorlama ve cebir yok” dedi. Sendikal faaliyetleri engellemiyorlar dedi, kimseyi zorla üye yapmıyorlar ya da istifa ettirmiyorlar dedi. İşte arkadaşlar biz doğru kaldıkça, eğri olan kendini ele veriyor.

Bugün burada güzel bir kongre gerçekleştireceğiz inşallah, emek veren bizlerle yol yürüyen tüm teşkilatımıza şükranlarımı sunuyorum. Kongremizin hayırlara vesile olsun”

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN VEKİLİ AHMET KAYTAN:

“Sayın Devlet Sert ve Mahmut Arslan ile Yol Arkadaşlığı Yaptık, Bu Misyonu Benimseyen Herkese Şükranlarımı Sunuyorum”

Sözlerine salondakileri selamlayarak başlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Kaytan, Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün selamını ileterek kongrenin hayırlara vesile olmasını temenni etti. Kaytan, Genel Başkan Devlet Sert ve HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan ile geçmişte yol arkadaşlığı yaptığını belirterek, “HAK-İŞ misyonunu ve vizyonunu benimsemiş olan herkese teşekkür ediyor, kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

GÜLPEMBELİOĞLU, KOMİTE ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Şanlıurfa Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan Sendikamız Kadın Komite Başkanı Tuba Gülpembelioğlu da, kadın komite başkanlığının yürütmüş olduğu faaliyetler, hazırladığı projeler ve Türkiye geneli teşkilatlanmasından söz etti.

Gülpembelioğlu ayrıca, kadın sendikacı kimliğini ön plana çıkartan ender sendikalardan birisi olan Öz Sağlık İş Sendikası ve HAK-İŞ Konfederasyonu’nun bu konudaki özeninin sahada da karşılık bulduğunu söyledi.

ŞUBE BAŞKANI BEKİR BAŞAK KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Şanlıurfa Şube Başkanı Bekir Başak da katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı.

Başak, Şubesinin ilde yapmış olduğu faaliyetlere, kurum ve kuruluşlarda devam eden örgütlenme çalışmalarına değindiği konuşmasında, Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan duyduğu gururu ifade etti.

Şanlıurfa’da Öz Sağlık-İş olarak verdikleri mücadeleye Genel Başkan Devlet Sert ve Genel Merkez yöneticilerinin de büyük destek verdiğini kaydeden Şube Başkanı Bekir Başak, önlerinde daha yürüyecek uzun yollar olduğunu, bunu da birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceklerini söyledi.

ŞUBE BAŞKANLIĞINA BEKİR BAŞAK YENİDEN SEÇİLDİ

Sendikamızın Şanlıurfa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Bekir Başak Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Ömer Matyar, Yılmaz Baydilli, Ömer Dede ve Mehmet Ali Koç’tan oluştu.