ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI DEVLET SERT:

“PANDEMİNİN YÜKÜNÜ ÇEKEN SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İŞÇİSİ, AĞIR VERGİ YÜKÜ ALTINDA İYİCE EZİLDİ”

“ÜCRETLERİN DÖRTTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR, ALIM GÜCÜ İYİCE DÜŞTÜ”

Sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası olan Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, yüksek vergi dilimlerine işaret ederek, “Sağlık ve sosyal hizmet işçisi pandeminin yükü altında zaten iyice ezilmişlerdi, şimdi de tüm ücretliler gibi ekonomik kriz karşısında iyice yükselen vergi dilimlerinin altında eziliyorlar. Vergi dilimleri bir an önce düşürülerek belli bir oranda sabitlenmeli ve ücretli kesime nefes aldırılmalı” çağrısında bulundu.

Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası Malatya Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında çalışanlardan en fazla vergi kesintisi yapan ülkelerinden biri haline geldiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Şu an ülkemizde ücretlerin yüzde 40’ı gelir vergisi, sigorta pirimi vb kesintilere gidiyor. Ücretli çalışanların yılın başında almış olduğu ücretler ile yıl sonunda aldığı ücretler yüksek vergi dilimleri neticesinde dörtte bir oranında azalmış bulunuyor. Ortalama bir işçi ücretindeki bu kesinti, yıl sonunda neredeyse 2 bin liraya kadar yükselmiş oluyor.

Tüm ücretlilerin yaşadığı bu sıkıntıyı sağlık ve sosyal hizmet işçileri daha yoğun yaşıyor.

Yaklaşık 3 yıldır gündemimizde olan ve bizlerin özellikle çalışma biçimimizi değiştiren, yoğunlaştıran Covit 19 pandemisinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları büyük bir yükün altına girdiler. Günlerce, haftalarca, kimi kurumlarımızda aylarca evlerine gitmeden çalıştılar. Memur sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemeden faydalandırılmadan, bu yükü çektiler ama görevleri milli bir bilinç ile yaptılar.

Bugün gelinen noktada ise tüm ücretlilerde olduğu gibi ağır vergi dilimlerinin altında eziliyorlar. Alım güçleri iyice düştü.

 

Konfederasyonumuzun vergi dilimlerinin yüzde 10 ile sabitlenmesi teklifini çok kıymetli ve uygulanabilir buluyoruz. Ücretli kesimin ağır vergi yükünden kurtarılması, hele ki derinleşen ekonomik kriz karşısında nefes aldırabilecek bir uygulama olacaktır.