MALATYA ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA TÜRKOĞLU SEÇİLDİ

Sendikamızın Malatya Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştirilen 1. Olağan Genel Kurul’da yapılan seçimlerde Şube Başkanlığı’na Mustafa Türkoğlu seçildi. Şube Yönetimi ise Ahmet Çalık ve Seyfullah Yalçın’dan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert ve  Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan’ın yanı sıra Genel Başkan Danışmanımız Fadlı  Erdem, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Tuba Gülpembelioğlu, AK Parti Malatya Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, MHP İlçe Başkan Yardımcısı İbrahim Daşçılar, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Malatya İl Sağlık Müdürü Erhan Berk, Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen, Malatya SGK İL Müdürü Tekin Kutlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Müdürü Murat Tunç, İl Sağlık Müdürlüğü bürokratları, ASH İl Müdürlüğü bürokratları, SGK İl Müdürlüğü bürokratları, Memur-SEN İl Başkanı Hüseyin Söylemez, Malatya HAK-İŞ Konfederasyonu İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Bünyamin Geleri, Öz Finans İş Sendikası Malatya Bölge Başkanı Bülent Pektaş, Alperen Ocakları Başkanı Yalçın Arıcak, Önder İmam Hatipliler İl Başkanı Abdurrahman Taşkesen Sendikamızın  Diyarbakır, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile  Sendikamızın Malatya’da  örgütlü olduğu hastanelerin başhekimleri, idarecileri ve  çok sayıda  sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan yaptı.

 

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“PANDEMİNİN YÜKÜNÜ ÇEKEN SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İŞÇİSİ, AĞIR VERGİ YÜKÜ ALTINDA İYİCE EZİLDİ”

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Malatya Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Sağlık ve sosyal hizmet işçisi pandeminin yükü altında zaten iyice ezilmişlerdi, şimdi de tüm ücretliler gibi ekonomik kriz karşısında iyice yükselen vergi dilimlerinin altında eziliyorlar. Vergi dilimleri bir an önce düşürülerek belli bir oranda sabitlenmeli ve ücretli kesime nefes aldırılmalı” çağrısında bulundu.

Başkan Sert, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında çalışanlardan en fazla vergi kesintisi yapan ülkelerinden biri haline geldiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Şu an ülkemizde ücretlerin yüzde 40’ı gelir vergisi, sigorta pirimi vb kesintilere gidiyor. Ücretli çalışanların yılın başında almış olduğu ücretler ile yıl sonunda aldığı ücretler yüksek vergi dilimleri neticesinde dörtte bir oranında azalmış bulunuyor. Ortalama bir işçi ücretindeki bu kesinti, yıl sonunda neredeyse 2 bin liraya kadar yükselmiş oluyor.

“ÜCRETLERİN DÖRTTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR, ALIM GÜCÜ İYİCE DÜŞTÜ”

Tüm ücretlilerin yaşadığı bu sıkıntıyı sağlık ve sosyal hizmet işçileri daha yoğun yaşıyor. Yaklaşık 3 yıldır gündemimizde olan ve bizlerin özellikle çalışma biçimimizi değiştiren, yoğunlaştıran Covit 19 pandemisinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları büyük bir yükün altına girdiler. Günlerce, haftalarca, kimi kurumlarımızda aylarca evlerine gitmeden çalıştılar. Memur sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemeden faydalandırılmadan, bu yükü çektiler ama görevleri milli bir bilinç ile yaptılar. Bugün gelinen noktada ise tüm ücretlilerde olduğu gibi ağır vergi dilimlerinin altında eziliyorlar. Alım güçleri iyice düştü. Konfederasyonumuzun vergi dilimlerinin yüzde 10 ile sabitlenmesi teklifini çok kıymetli ve uygulanabilir buluyoruz. Ücretli kesimin ağır vergi yükünden kurtarılması, hele ki derinleşen ekonomik kriz karşısında nefes aldırabilecek bir uygulama olacaktır.”

8 ÜNİVERSİTEYİ AİLEMİZE KATTIK”

Sendikamızın Malatya Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert, taşerondan kadroya geçişte yaşanan büyük mücadeleden, 696 sayılı KHK’nın ürettiği sorunlardan ve kapsam dışı kalan personelden de söz etti.  Tüm bunların çözüme kavuşabilmesi adına HAK-İŞ olarak Öz Sağlık-İş olarak büyük mücadele edildiğini belirten Sert, “Bu sorunların çok daha büyüklerini daha önce çözdük. Yine çözecek olan büyük HAK-İŞ, Öz Sağlık-İş Ailesidir” dedi.

Öz Sağlık-İş’in Türkiye geneli üniversitelerde yürüttüğü örgütlenme çalışmalarından da söz eden Genel Başkan Devlet Sert, yeni dönemde 8 üniversitenin daha Öz Sağlık-İş ailesine katıldığını kaydetti.

“BU TOPRAKLARI DEĞERLİ KILAN, KAN, GÖZYAŞI VE ALIN TERİDİR”

Genel Başkan Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizler sendikacılığı yaparken milli değerlerimize, inandığımız değerlere de sahip çıkarak sendikacılık yapıyoruz.  Bu anlamda şu 3 damla bizler için çok önemlidir. Kan Damlası şehitlerimizi, Gözyaşı Damlası masumları, alın teri ise çalışanlarımızı simgeler. Bu uğurda biz mücadele ediyoruz. Bunu biz yok sayamayız. Bunu yok saydığımız da bir ayağımız topal kalacaktır.

“ZİRVEDE KALMAK ÖNEMLİ”

Sendikal faaliyetler ve çalışma hayatının dinamiklerinin sosyal medya mecraları üzerinden daha fazla dikkat çektiğinin altını çizen Genel Başkan Devlet Sert, bu mecralardaki gerçek dışı algıların büyüsüne kapılmadan sendikanın kurumsal hesaplarının dikkatli takibinin yapılmasını istedi. Sert, “ Faaliyetlerimizi takip edin, kurumsal hesaplarımızı takip edin.  Sendikamıza sahip çıkmamız gerekiyor, zirveyi yakalamak kadar, orada kalmak da çok önemli” dedi.

SELAMLAMA KONUŞMALARI

Malatya Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan  Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk, Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Malatya HAK-İŞ Konfederasyonu İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Bünyamin Geleri de yaptıkları selamlama konuşmalarında Öz Sağlık-İş’in sahadaki başarısından, Genel Başkan Devlet Sert’in başarılı sendikal kimliğinden, pandemi dönemi hayatını yitiren sağlık ve sosyal hizmet personelinden ve Sendika olarak mazlumların sesi kimliğinden söz ettiler. Konuşmacılar Genel Kurul’a hayırlı olsun dileklerini de ilettiler.

KADIN KOMİTE BAŞKANI GÜLPEMBELİOĞLU, KOMİTE ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Malatya Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan Sendikamız Kadın Komite Başkanı Tuba Gülpembelioğlu da, Komitesi’nin hem illerde yaptığı çalışmalar hem de Genel Merkez Komite Başkanlığı olarak gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Gülpembelioğlu, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın kadın üye ve yönetici kimliklerine de işaret ederken, kadın sendikacı kimliğine en fazla özen gösteren Sendika’nın Öz Sağlık-İş Sendikası olduğunu vurguladı.

 

ŞUBE BAŞKANI TÜRKOĞLU KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Malatya Şube Başkanı Mustafa Türkoğlu da katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Malatya Şubemizin yapmış olduğu sendikal faaliyetler hakkında bilgi veren Türkoğlu, Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmış olmaktan duyduğu gururu ifade ederken, Genel Başkan ve Genel Merkez Yönetimi’ne sendikal çalışmalara vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA MUSTAFA TÜRKOĞLU SEÇİLDİ

Sendikamızın Malatya Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Mustafa Türkoğlu Şube Başkanı olarak seçildi. Şube yönetimi ise Ahmet Çalık ve Seyfullah Yalçın’dan oluştu.