ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI SERT’TEN UYARI:

“BANKA PROMOSYONLARININ GÜNCELLENMESİNDEKİ DAĞINIKLIK ÇALIŞMA BARIŞINI ZEDELİYOR”

 

“ÇALIŞANLARDAN YANA DÜZENLEMELER YAPILIRKEN YETKİLİ SENDİKALARDAN GÖRÜŞ ALINMASI GEREKİR”

 

Özellikle yüksek seyreden enflasyon karşısında işçi ücretlerinde yaşanan erozyondan dolayı,  bankalar tarafından ödenen maaş promosyonlarının bir  an önce güncellenmesi gerektiği çağrısını yineleyen Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert,  “Banka promosyonlarının güncellenmesi konusunda kurumlarda yapılan işlemler ve bankalar arası rekabet çalışma barışını zedeliyor” dedi.

Sert, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada banka promosyonlarının güncellenmesi konusunda bir dağınıklık yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Son aylarda oldukça yüksek seyreden enflasyon ve beraberinde gelen alım gücü düşüklüğü işçi ücretlerinde de kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Hayat pahalılığı karşısında çalışanlar adına bankalarla yapılmış olan promosyon sözleşmelerinin acil olarak güncellenmesi çağrısında bulunmuştuk. Gelinen süreç itibariyle görüyoruz ki bu  güncellemeler yapılırken  özellikle dağınık seyreden süreç,  kurumlardaki  iş barışını da bozuyor.

Bankalar arası rekabet yaşanırken,  farklı kurumlarda aynı işi yapan ve aynı ücreti alan çalışanlar, değişik bankalarla yapılan promosyon güncellemelerinde farklı farklı rakamlarla karşılaşıyor ve kıyas yapılıyor.

Kimi kurumlarda olağanüstü yüksek rakamlara güncelleme yapılırken,  bazı kurumlarda eski değerlerde kalan güncellenmiş banka promosyonları görüyoruz.

Tüm bunlar çalışma barışını, işyerlerindeki huzuru bozan,  çalışanların kendi aldıkları promosyonları bir başkası  ile kıyas yaptıkları bir ortamı da beraberinde  getirmiştir.

Eski sözleşmelerin iptal edilerek günümüz enflasyon ve  alım  gücü  endeksleri ölçüsünde güncellenmesi gerekiyor. Ama bu yapılırken,  oluşturulacak net kıstaslarla borsa kurulmasının önüne geçilmesi, bankaların değil,  çalışanların kazançlı çıkması sağlanmalıdır.

“YETKİLİ SENDİKALAR TARAFTIR, GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALIDIR”

Kurum ve kuruluşlarda yeni banka promosyon sözleşmesi yapılırken yetkili sendikaların çalışanlar adına taraf olduğunu bir kez daha hatırlatan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, güncelleme anlaşmaları imzalanırken yetkili sendikaların görüşlerinin alınması gereğinin de altını çizdi.