VAN ŞUBEMİZ 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN ÖZNUR YENİDEN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN SERT:

“SENDİKAMIZ ÇALIŞMA HAYATINA YÖN VEREN BİR SENDİKADIR”

 

Katılımcı demokrasinin tüm kuralları ile işletildiği Sendikamızın yeni dönem Şube Genel Kurulları başladı.

İlk Genel Kurul Van Şube Başkanlığımızda gerçekleştirildi. Demokrasi şöleni şeklinde gerçekleşen Van Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Gökhan Öznur yeniden şube başkanı olarak seçildi. Şube Yönetimi ise Abdülkadir Ermin, Fatih Mehmet Öztürkçü ve Halil İbrahim Konak’tan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert ve  Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan’ın yanı sıra Genel Başkan Danışmanı Fadlı  Erdem, Öz Sağlık-İş Sendikamız Ağrı, Hakkari, Bitlis, Şırnak ve Siirt Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Van İl Başkanı Salih Güngöralp, HAK-İş Van İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz ve yönetim kurulu üyeleri, Memur Sen Van İl Başkanı Mehmet Ali Uca, Büro Memur Sen Van Şube Başkanı Mahmut Gülaçar, Sağlık Sen Şube Başkan vekili Cemal Arslan ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji İş Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Cem Tanrıatar, OLEYİS Sendikası Van Şube Başkanı Osman Kıylık ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Finans İş Sendikası Van İl Başkanı İlyas Apaydın, bazı bürokratlar, bazı sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetici ve idarecileri, çeşitli STK temsilcileri katıldılar.

DİVAN BAŞKANLIĞINI DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan yaptı.

 

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKAMIZ ÇALIŞMA HAYATINA YÖN VEREN BİR SENDİKADIR”

 

Sendikamızın Van Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın sivil toplum örgütleri içinde model, yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği faaliyetler açısından da çalışma hayatına yön veren bir sendika olduğunu söyledi.

Katılımcıların büyük coşku ile dinlediği ve sözleri sık sık sloganlarla kesilen Genel Başkan Devlet Sert konuşmasında şunlara değindi:

“8 yıllık bir mazisi bulunan, Konfederasyonumuzun en genç fakat sayısal manada en büyük ikinci sendikasıyız. 200 binlere dayanan büyük bir sendikayız. Böylesine büyük bir ailenin mensubu olmaktan bizler gurur duyuyoruz, bu büyüklüğe erişmemizde bizlerle beraber yol yürüyen, gece gündüz alın teri döken teşkilatlarımızla gurur duyuyoruz.  Allah hepinizden razı olsun.

 

90 BİNİN ÜZERİNDE KADIN ÜYEMİZ, 3200’ÜN ÜZERİNDE TEMSİLCİMİZ VAR

Sendika olarak genç enerjik, üye yapısı olarak eski kamu işçisi gerçeğinin üzerinde daha eğitimli, daha donanımlı, dünya ile entegre bir üye yapısına sahibiz. İşkolumuzun özelliği gereği Kadın üye sayımız neredeyse toplam üyemizin yarısı kadar.  Öz Sağlık -İş Sendikası olarak 90 binin üzerinde kadın üyeye sahibiz. Geçmiş yönetimlerimizde kadın genel başkan,  kadın genel başkan yardımcısı, halen onlarca şube başkanı, yüzlerce kadın şube başkan yardımcısı ile hareket eden, kadın çalışana, kadın sendikacı kimliğine büyük önem veren bir Sendikayız.

Örgütlü olduğumuz tüm kurumlardaki üyelerimizin temsil edilmeleri noktasında da büyük hassasiyet gösteriyoruz.

Nitekim Öz Sağlık-İş olarak tüm kurum ve kuruluşlarda 3200’ün üzerinde temsilci atayıp, örgütlenmemizi en kılcal damarlara kadar yaymış bulunmaktayız.

 

EĞİTİM DE TEŞKİLATLANMA KADAR ÖNEMLİ

Sendika olarak böylesine büyük bir yapıyı yönetebilmek, sorunlarını çözebilmek için yeni nesil bir sendikal anlayış ile hareket ediyoruz. Bize göre teşkilatlanma ağının genişliği kadar,  teşkilatlarımızın eğitimi de önemlidir.

Geliştirmiş olduğumuz akademik sendikacılık anlayışı ile geçtiğimiz Mart ayından itibaren büyük bir eğitim seferberliği başlattık. Tamamlandığında Türkiye genelindeki 3200’ün üzerindeki temsilcilerimiz eğitilmiş olacaklar.

 

ÜNİVERSİTE ÖRGÜTLENMELERİMİZ TARİHTE GÖRÜLMEYEN BÜYÜK BİR MÜCADELEYE SAHNE OLUYOR

Sendikamızın bakanlıklar haricindeki en büyük örgütlenme mücadelesini sürdürdüğü alan üniversitelere bağlı sağlık kuruluşlarıdır. Üniversitelerdeki örgütlenme çalışmalarımız tarihte görülmeyen büyük mücadelelere sahne oluyor.

Toplu sözleşmesi devam eden üniversitelerimiz var, yetkisini aldığımız yeni dönem toplu iş Sözleşmesi yapacağımız üniversitelerimiz var, yetki tespiti başvurusu yaptıklarımız ve çoğunluğu elde ettiğimiz, halen mücadelesi devam eden onlarca üniversite bulunuyor.

Bu mücadelede özellikle dikkat ettiğimiz ve izin vermediğimiz bir konu var. Öz Sağlık-İş’in Türkiye genelinde sürdürdüğü, temiz, işçiyi önceleyen, işçi yararına kazanımlardan yana olan sendikacılığımızı kirletmedik, kirli örgütlenmelere izin vermedik.

Biz hem dürüst olduk, dik durduk, ilkeli durduk. Bu duruşumuz üyeye, işçiye mesaj oldu.

 

GEÇMİŞİMİZİ ASLA UNUTMUYORUZ

Öz Sağlık İş Sendikası olarak 2018 yılında bir devrim diye nitelendirilen Taşerondan kadroya geçişte, başat rol oynadık.

İşçilerin köle zihniyetinin elinde esir olmasına izin vermedik. Cenab-ı Hak nasip etti, Konfederasyonumuz ve bizler çok çaba gösterdik ve taşeron zulmü büyük ölçüde son buldu.

Devrim diye nitelendirdiğimiz taşeron işçiliğin kadrolu işçiliğe dönüşmesinde eksik kalan kısım, kapsam dışında kalan işçilerin durumuydu.

Ama bu 100 bine yakın işçi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sendika olarak 2018 den bu yana yaptığımız çağrılara bir yenisini daha ekledik ve geçtiğimiz günlerde kapsam dışı kalan işçilerin de kadroya alınması için bir kez daha çağrıda bulunduk.

 

696 SAYILI KHK’NIN ÜRETTİĞİ SORUNLARI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ Taşerondan kadroya geçiş bildiğiniz gibi 696 sayılı KHK ile oldu.  Bu süreçte KHK’nın ürettiği pek çok sorunla karşı karşıya kaldık.  O dönemde de itirazlarımızı yapmıştık, halen düzeltme yapılması, konunun kanunla düzenlenmesi için itirazlarımızı sürdürüyoruz.

Zorunlu Emeklilik, Tayin Becayiş, Görevde Yükselme, Ev Tipi Çalışma vb. konularda yaşadığımız sıkıntılar zaten sizlerin de malumu. Sendika Genel Merkezi olarak bu konularda bir dizi ÇALIŞTAY gerçekleştirdik, sonuçlarını rapor haline, kitap haline dönüştürüp kurumlara yetkililere, Sayın Cumhurbaşkanına kadar ulaştırdık.

Özellikle Zorunlu Emeklilik konusunun önümüzdeki günlerde gündeme gelecek olan Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin düzenleme ile yeniden ele alınmasını ve genç yaşta emekliliğe zorlanan işçilerin durumlarının düzeltilmesini talep ettik.

Sendika olarak tüm bu yaptığımız çalışmaları akademik bir zemine oturtmak istedik. Bu amaçla kurduğumuz Öz Sağlık İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi yani kısa adıyla ÖZ-SAM 1 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor. Alanında uzman hocalar ile sendikamız uzmanlarından oluşan bu merkezimiz sağlık ve sosyal hizmet alanında sorunları tespit eden, analiz eden, çözüm önerileri sunan bir merkez olarak faaliyet gösteriyor.

 

KOMİTELERİMİZ GÖREVLERİNİN BAŞINDA

Sendikamızın kurmuş olduğu 10’un üzerinde komite, ülke genelinde şubelerimizdeki örgütlenmelerini de hızla tamamlıyor. Üyelerimiz ve teşkilatlarımız bu komite başkanlıklarımızda da görev alarak sendikamız faaliyetlerine büyük katkı sunabilirler.

 

SENDİKA OLARAK DIŞ İLİŞKİLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Sendikal faaliyetlerimizi yurtiçinde teşkilatlarımızda büyük bir yoğunlukla sürdürürken bir yandan da dünya ile entegrasyona devam ediyoruz.

Öz Sağlık-İş Sendikası olarak uluslararası emek hareketlerine üyelik başvurularında bulunduk. Sendikamız Dünya İslam Sağlığı Birliği Kurucu Üyesidir. 8 milyonu aşkın kamu hizmetleri çalışanını temsil eden ve özellikle Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu nezdinde lobi faaliyetleri yürüten Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu EPSU’ya üye olmak için müracaat ettik. 154 ülkede, kamu hizmetleri alanında çalışan 30 milyonu aşkın emekçiyi temsil eden ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde emek ve sivil toplum alanında akredite bir kuruluş olan Uluslararası Kamu Hizmetleri Konfederasyonu (PSI)’ a üye olmak için müracaatımızı yaptık. Ayrıca 3. Olağan Genel Kurulumuza katılan 15’in üzerinde ülkeden 40 a yakın yabancı sendikacıyı ağırladık, delegasyonları ile Eğitim İşbirliği Anlaşmaları imzaladık. Bu anlaşmalara uygun tecrübe aktarımı, karşılıklı eğitim iş birliği çerçevesinde yabancı heyetleri ağırladık, bizler de geçtiğimiz aylarda Lübnan’a giderek sendikal tecrübelerimizi paylaştık.

 

SU KUYULARI AÇTIRDIK VE GAZZELİ ENGELLİ YAVRULARIMIZ İÇİN OKUL VE REHABİLİTASYON MERKEZİ YAPTIRIYORUZ

Öz Sağlık-İş Sendikamız ülkemizin en büyük ve en güçlü sivil toplum kuruluşlarının başında geliyor. Bu yüzden de bizlerin dünyaya, Müslüman coğrafyanın sorunlarına bakış açımız başkalarınınkinden biraz farklı olmak zorunda.

Sendika olarak Tanzanya ve Benin’de halkın susuzluğunun giderilmesine bir nebze destek olmak için su kuyuları açtırdık.

Ayrıca “Gazzeli Çocuklar için Engelleri Kaldırıyoruz” dedik. Öz Sağlık-İş Sendikası Gazze Umut Köprüsü Engelliler Okulumuzun kaba inşaatını bitirmek üzereyiz. Yani Sendikamız Gazzeli engelli yavrulara umut oluyor.

HER ÜYEMİZ SİGORTALI, HER ÜYEMİZ PANDEMİ ÖDEMESİNİ SONUNA KADAR HAK ETTİ

Sendikamız geçtiğimiz yıl itibari ile tüm üyelerimizi 60 bin  TL  değerinde FERDİ KAZA  SİGORTASI   ile sigortalattırdı.

Ek ödemeden faydalandırılmayan sağlık ve sosyal hizmet emekçisi üyelerimize 500 lira değerinde PANDEMİ ÖDEMESİ yaptık.  Bu ödemeler geçtiğimiz hafta itibariyle tüm üyelerimizin hesaplarına yattı.

Bu konuda çok fazla eleştiri aldık. Yapamazsınız dediler, sizi mahkemeye veririz dediler. Hiçbirini umursamadık, bizim için önemli olan işçimizin üyemizin alın teri, emeği, kazanımıdır.

 

DEĞERLERİMİZİ DÜNYAYA TAŞIMAK ZORUNDAYIZ

Bu topraklar bir bütün, ayrımlara asla müsaade etmeyeceğiz. Herkesin fikri, inancı farklı olabilir ama emek mücadelesinde biriz. Bizim kavgamız asla siyaset, ırkçılık değil. Bizim kavgamız ekmek kavgası. O yüzden değerlerimizi dünyaya taşımak zorundayız.

Bize lüks otellerde Kur’an-ı Kerim okutuyor dediler, sizler adına kullandığımız aracımızı eleştirdiler. Bu konuda ciddi manada rahatım. Ben arabanın içinde bulunan ve sendikanın parası ile alınan bir şişe suyu asla çoluk çocuğuma içirmem.

VAN’IN TAMAMINI BİLE KAYBETSEK ASLA YALAN KONUŞMAYACAĞIZ

Gittiğimiz hiçbir yerde, yapmayacaklarımızı vaat etmeyeceğiz, asla yalan konuşmayacağız. Van’ın tamamının gideceğini bilsek yine de yalan konuşmayacağız.

Birbirimize sahip çıkalım. Hepimizin hatası olabilir insanız. Daha çok kaynaşacağız, imkânlarımız nispetinde daha çok faaliyet yapacağız. Sizden de arkadaşlarımıza destek vermenizi istiyorum.  Bizim kapımız herkese açık.

Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum”.

 

KONFEDERASYON BAŞKANIMIZ ARSLAN’NDAN KONGREYE MESAJ

Sendikamız Van Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’na HAK-İŞ Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından da yazılı bir mesaj gönderildi. Divan Başkanı Süleyman Doğan tarafından okunan Arslan’ın mesajı, katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

 

ŞUBE BAŞKANI ÖZNUR SALONU SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Van Şube Başkanı Gökhan Öznur’da salonu selamlayan bir konuşma yaptı, Konuşmasında şubesinin yapmış olduğu faaliyetlerden de söz eden Öznur, katılımcı demokrasinin heyecanını yaşadıklarını ve Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

 

SELAMLAMA KONUŞMALARI

Van Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan HAK-İş Van İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz ile Memur-Sen Van İl Başkanı Mehmet Ali Uca birer selamlama konuşması yaparak genel kurula başarılar dilediler.

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN ÖZNUR YENİDEN SEÇİLDİ

Yapılan seçimlerde mevcut Şube Başkanı Gökhan Öznur yeniden seçildi.  Şube Yönetimi ise  Abdülkadir Ermin, Fatih Mehmet Öztürkçü ve Halil İbrahim Konak’tan oluştu.