SENDİKAL BASKIYA ORTAK TEPKİ

ÜYELERİMİZE YÖNELİK BASKI İÇİN ABB ÖNÜNDE EYLEM YAPTIK…

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde sendika değiştirmeye zorlanan işçilere, Sendikamız Öz  Sağlık-İş, Hizmet-İş Sendikası ve Öz Güven-Sen düzenlediği  ortak eylem ile sahip çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen eyleme Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcılarımız, Mustafa Özüpek, Tuba Gülpemlioğlu ve Süleyman Doğan katıldı. Genel Başkan Yardımcılarımıza Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Tesim Özdemir ve yönetimi, 2 No’lu Şube Başkanımız Yener Öztürk ve yönetimi ile temsilcilerimiz ve üyelerimiz eşlik etti.

Sendika değiştirtme baskına ilişkin Öz Sağlık-İş Sendikası, Hizmet-İş Sendikası ve Öz Güven-Sen tarafından gerçekleştirilen ortak basın açıklamasını, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız okudu.

 

YILDIZ:

“EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ, ARKASINDAYIZ; BİRİZ VE BERABERİZ”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde işçilere yönelik yapılan Sendika değiştirtme baskısının 3 haftadır dozunun arttırıldığını belirten Yıldız, “Tüm tehdit, baskı ve yalan vaatlere aldanmayarak dik duran emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sizler emeğin onurunu temsil ediyorsunuz. Birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza edelim. Uzun yıllardır Ankara Büyükşehir’de örgütlü ve onurlu bir şekilde mücadelesini devam ettiren Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikaları olarak, emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, biriz ve beraberiz. Bizler dik durdukça kimse birliğimizi, kardeşliğimizi, beraberliğimizi bozamayacak. Zafer dik duranlarındır, zafer yakındır” dedi.

Konuşmasında tek bir üyenin dahi karanlık zihinlerin ürünü olan sendikalara mahrum edilmeyeceğinin altını çizen Yıldız şunları söyledi:

“Emekçilerin iradelerine pranga vurmak isteyenlere karşı direneceğiz ve kazanacağız! Bu kirli ellere, Hizmet-İş Sendikamızın Ankara Büyükşehir’de 22 gün süren direnişini hatırlatmak istiyoruz. Bugün de aynı kararlı duruşumuzu gösteriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardan beri örgütlü olan Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikalarımız Büyükşehir’de iş barışını tesis etmiştir”.

 

“ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DE YAŞANANLAR, DEMOKRATİK ÖRGÜTLENME HAKKINA SALDIRIDIR”

“Çalışanların haklarının korunması ve daha ileri götürülmesine yönelik mücadelede söz söyleyemeyenler, taşeron emekçilerinin kadro mücadelesinde yer almayanlar, belediyenin bir kısım yöneticileri ve amirlerini arkalarına alarak, işçiye rağmen örgütlenmeye çalışmaktadır. HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen üyeleri, iradeleri hiçe sayılarak ahlaksızca yıldırılmaya çalışılmakta, hak ve hukuklarını koruyamayacak sendikalara üye olmaya zorlanmaktadır. Bu düpe düz, işçilerin demokratik örgütlenme hakkına yönelmiş bir saldırıdır. HAK-İŞ’ e bağlı sendikaları tasfiye operasyonudur”.

 

“SENDİKAL BASKI YAPANLAR SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR”

“Ankara Büyükşehir emekçilerine yönelik baskıların kimler tarafından, hangi amaçla ve yöntemlerle yapıldığını çok iyi biliyoruz. Bir Büyükşehir Yöneticisinin emekçileri AŞTİ konferans salonunda toplayarak, TÜRK-İŞ’ e bağlı sendikaya geçmeleri yönünde baskı yapması kamuoyuna yansımış, suçüstü yakalanmıştır. Söz konusu yöneticinin, “Bu arkadaşlara güzellikle anlattık, anlamadılar” sözleri itiraf niteliğindedir. Aynı yönetici, “Bu işyerinde örgütlenme çalışması yaptık. Bunu yaparken arkadaşların bazen incitici olduklarını müşahede ettik” diyerek, baskıyı doğrulamaktadır. Söz konusu kişi, Türk-İş’e bağlı bir sendikayı, Mansur Bey’in çalışma ekibinin huşu içinde çalışacağı sendika olarak işaret etmektedir”.

 

“BÜYÜKŞEHİR YÖNETİCİSİ BU ŞAHIS BASKI YAPMA CESARETİNİ NERDEN ALMAKTA, KİM ADINA KONUŞMAKTADIR?”

“Görülmüştür ki, Büyükşehir’in bir kısım yöneticileri de bu zulmün ortağıdır. Büyükşehir yöneticisi bu şahıs baskı yapma cesaretini nerden almakta, kim adına konuşmaktadır? Bir kısım sözde sendikaların yandaşlığını ne uğruna yapmaktadır?”

 

“SAYIN MANSUR YAVAŞ’A, ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI UYGULAYANLARA İDARİ VE HUKUKİ İŞLEM BAŞLATACAĞI YÖNÜNDEKİ TAVRINI BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ”

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a, çalışanlar üzerinde baskı uygulayanlara idari ve hukuki işlem başlatacağı yönündeki tavrını bir kez daha hatırlatıyoruz. Sorumluluk sahibi olanlara yeniden sesleniyoruz: Emekçilerin birlik ve beraberliğini bölmeye çalışan şebekeye karşı derhal gereğini yapın! Emekçilerle bir araya gelecek yüzleri dahi olmayan sendikacıların maşalığını yapan yönetici ve amirler hakkında somut adımlar atın! Bilesiniz ki, binlerce emekçinin vebali üzerinizedir. Baskı, tehdit ve yıldırma operasyonları karşısında sessizlik suç ortaklığıdır. Emeğin ve emekçinin yanında olun. Karanlık sendikal zihniyetin oyununa alet olmayın. Sayın Yavaş ile defalarca görüştük. Bir araya geldik. Tarafsız olduğunu bizlere beyan etti. İfade etti. Kamuoyuna bunu duyurdu. Ancak amir pozisyonundaki yetkili şahıslar diğer sendikalarla, karanlık güçlerle işbirliği yaparak üyelerimiz üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı iş barışını bozmaktadır. Huzuru bozmaktadır. Sayın Mansur Yavaş buna dur deyin.

Aksi durumda Büyükşehir Belediyesi kaybedecek, Ankaralılar kaybedecek, sizler kaybedeceksiniz. Bilesiniz ki, oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya konulur. Bugün piyonluk ve maşalık yapanlar, yarın hukuktan kaçamayacaklar”.

 

“ANKARA BÜYÜKŞEHİR EMEKÇİLERİYLE OLAN BİRLİĞİMİZİ PARÇALAMAK İSTEYENLERE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

“HAK-İŞ’ e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen olarak, Ankara Büyükşehir emekçileriyle olan birliğimizi parçalamak isteyenlere asla boyun eğmeyeceğiz. Sendikal değerlerle uyuşmayan akıl ve ahlak dışı baskılar, emekçi kardeşlerimiz nezdinde karşılık bulmamaktadır. Karşılık bulmadığı için de tehdit ve yıldırma operasyonları artırılarak devam ettirilmektedir. Büyükşehir emekçileri bütün baskı ve tehditlere rağmen sendikalarından ayrılmak istemiyor”.

 

“BÜYÜKŞEHİR’DE İŞ BARIŞINI HAK-İŞ’E BAĞLI SENDİKALAR TESİS ETTİ”

“Tek bir üyemizi dahi, karanlık zihinlerin ürünü sendikalara mahkûm etmeyeceğiz! Emekçilerin iradelerine pranga vurmak isteyenlere karşı direneceğiz ve kazanacağız! Bu kirli ellere, HİZMET-İŞ Sendikamızın Ankara Büyükşehirde 22 gün süren direnişini hatırlatmak istiyoruz. Bugün de aynı kararlı duruşumuzu gösteriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardan beri örgütlü olan Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikalarımız Büyükşehir’de iş barışını tesis etmiştir”.

***

Büyükşehir Belediyesi’nde yöneticiler ve amirleri tarafından baskı gören emekçiler, “baskılar bizi durduramaz”, “baskı yapanlara hesabı sorulsun” sloganları attı. Basın açıklaması ve  eylem alkışlı protestolarla sona erdi.

Bir yanıt yazın