ŞUBE GENEL KURULLARIMIZ DEVAM EDİYOR

ADANA ŞUBE BAŞKANLIĞINA MESUT TEKİN DEMİRCİ YENİDEN SEÇİLDİ

Demokratik katılım süreçlerinin sonuna kadar işletildiği Sendikamızın Şube Genel Kurulları Adana’da devam ediyor.

Adana Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yapılan seçimlerde Şube Başkanlığına Mesut Tekin Demirci yeniden seçildi. Yönetim Kurulu ise Mücahit Çelik, Tarık Yıldız, Sefer Artun, Hanifi Uçar’dan oluştu.

 

DİVAN BAŞKANLIĞINI SÜLEYMAN DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmalarının gerçekleştirilmesinin ardından Adana Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Divan Başkanlığını yönetmek üzere Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, Divan Başkan Yardımcılığına Abdurrahman Yücel, Divan Katip Üyeliğine Emre Kocaman, Divan Üyeliklerine ise Murat Arifoğlu ve Fehmi Azboy seçildi.

 

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI ÜYE PROFİLİ BİLİNÇLİ VE BİLGİLİ BİR YAPIYA SAHİP”

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şube Genel Kurulu’nda katılımcılara yönelik bir konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Genel Başkan Devlet Sert, “Öz Sağlık-İş Sendikamız 7 yaşında bir sendika.200 sendika içerisinde Türkiye’nin önemli, üçüncü büyük sendikası. Yine Hak-İş’imizin 2. Büyük sendikası. Kendi iş kolumuzda bulunan 12 sendika içerisinde lider sendika durumundayız. Üye sayısı bakımından lider ve zirvede olabilirsiniz ancak zirvede kalmak bir o kadar önemli bir süreç. Teşkilatımız genç ve dinamik bir teşkilat. Donanımlı, teknik alt yapısı olan ve diğer iş kollarına baktığınızda gerçekten Öz Sağlık-İş üye profili bilinçli, bilgili bir yapıya sahip. Bu sendika devamlı ilkleri yaşatan bir sendika” dedi.

 

“EVLERİMİZDEN, AİLELERİMİZDEN UZAK MÜCADELE VERİYORUZ”

“Bugün 11. Şubemizin genel kurulunu burada icra ediyoruz. Diğer illerimizde de Allah nasip ederse Genel Merkez Genel Kurulundan sonra 81 vilayette genel kurulları hep birlikte yapacağız. Tabii zor bir süreçten geçiyoruz. Çalışma hayatında onlarca sorun var, bu sorunları çözerken bir taraftan teşkilat yapımızı oluşturuyoruz. Diğer taraftan Toplu İş Sözleşmelerimizi hazırlıyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak, ailelerimizden çoluk çocuğumuzdan uzak aylarca bu mücadeleyi veriyoruz, veriyorsunuz”.

 

“ÖNCÜ VE MODEL BİR SENDİKAL ANLAYIŞI TÜRK ÇALIŞMA HAYATINA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

“Malum iş kolları birleşti, kardeş sendikalarımızdan bize gelen üyelerimiz var. Onları da kucaklamak zorundayız. Öz Sağlık-İş Sendikamız iş kollarının birleşmesiyle birlikte yaklaşık 200 bin üye sayısına sahip. Sorumluluğumuz büyük, yükümüz ağır. Bunun bilincinde olarak her mücadelede öncü ve model bir sendikal anlayışını Türk çalışma hayatına kazandırmak istiyoruz. Bu ilkleri yaşıyoruz. Bundan sonrada ilkleri yaşamaya devam edeceğiz”.

 

“HEM ULUSAL HEM ULUSLARARASI SENDİKAL HAREKETE KENDİ DEĞERLERİMİZİ TAŞIMAK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”

“Sendikamız Dünya İslam Sağlık Birliği’nin kurucusu. Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu ve Uluslararası Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu’na üyelik başvurularımızı yaptık. Bizim sorumluluklarımız var. Bizim Müslüman olarak da sorumluluklarımız var. Onun için biz diyoruz ki Filistin’de, Gazze’de, Yemen’de, Somali’de, Doğu Türkistan’da olmak zorundayız. Nerede bir mahzun, mazlum, ihtiyaçlı varsa Hak-İş’ten ve Öz Sağlık-İş’ten alacaklıdır anlayışıyla mücadeleyi sürdürmek istiyoruz. Hem ulusal hem uluslararası sendikal harekete kendi değerlerimizi taşımak için mücadele veriyoruz”.

 

“HİZMET SENDİKACILIĞI DÖNEMİ BAŞLADI”

“Değerli kardeşlerim, artık masa başı sendikal anlayış yapısı bitti. Hizmet sendikacılığı dönemi başladı. Üyelerin yanında olmayan, adam yerine koymayan, bir sabah uyandık ki herkese kadro geldi diyen, mikrofonun açık unutulduğu dönemleri bir hatırlayın. Taşerondan sendikalı olamaz diyenler, kadro alamaz diyenler bugün tarihin çöplüğüne karıştılar. Kolay bir süreç yaşanmadı. Geçmişimizi unutmayalım, Hak-İş’in burada verdiği mücadeleyi unutmamak gerekir. Konfederasyon Başkanımızın uykularının kaçtığını, gece gündüz mücadele ettiğini biliyorum. Yakından takip ediyoruz”.

 

İLK ÖRGÜTLENME MÜCADELESİNİ ANKARA’DA BAŞLATTIK”

“2008 tarihinde bir departman oluşturduk. Taşeron firmalarda çalışan arkadaşlarımızın sorunları, sıkıntıları nedir? Hangi çözüm yollarıyla bu arkadaşlarla birlikte oluruz diye 2014 tarihinde Ankara’da 81 vilayetten yaklaşık 6 bin civarındaki arkadaşımızı davet ederek, start verdik. Seni sendika korur, hakkın bize emanet diyerek ilk örgütlenme mücadelesini orada başlattık. O dönemleri hatırlayın baskı üstüne baskı yapılırdı, idareler sıkıntı olduğunda hemen şirkete yönlendirirdi. Şirkete anlattığımızda “kardeşim kapı orada, dışarda bekleyin insanlar var derdi”. O süreci biliyoruz. Yılmadık, inandık. Türkiye genelinde ilk hafta 5 bin civarında üye kaydettik ve Hak-İş’e bağlı sendikalara kamuda yaklaşık 400 bin civarında üyelik gerçekleştirdik. Basamakları tek tek çıkarak bugünlere geldik”.

 

Genel Başkan Devlet Sert konuşmasına şöyle devam etti:

“27 ilde 9 farklı iş kolunda 85 iş yerinde 5 bin 250 arkadaşımızla bilimsel bir çalışma yapıldı. Taşeron Araştırma Gerçeği adı altında. Hatırlarsınız o zaman 6552 Sayılı Yasa çıkmıştı. Taşeron yasası. Gerçekten bu bilimsel çalışma o günün şartlarında da bu yasanın çıkmasında önemli bir yer aldı. 6552 Sayılı Yasa bize ne getirdi? O dönem izinlerimiz yoktu, izin kullanamazdık. Cenaze ya da düğünümüz olsa izin alma hakkımız yoktu. Maaşlarımızı elden alırdık, tazminat hakkımız yoktu. 10 -15 sene iş yerinde çalışıp 11 ay 29 gün çalıştırılıp gösterilir ve çıkış yapılırdı. İzinlerimiz, kıdem haklarımız giderdi. O yasayla birlikte bundan sonra her yıl ihale dönemi bitti. Toplu İş Sözleşme hakları getirildi, izinlerimiz düzenli hale geldi. Ücretlerimiz banka üzerinden alınmaya başladı, kıdem tazminatı güvence altına alındı. Bundan daha da önemlisi iş güvenliğimiz sağlandı.

Geçenlerde Çalıştay gerçekleştirdik. Yaklaşık 9 saat bu çalıştayı canlı olarak yayınladık. Bilimsel bir çalıştay yaptık. 3 Bakanlığın bürokratlarını davet ettik. Tamamen bağımsız akademisyenlerimizi bu çalıştayımıza davet ettik. Tayin becayiş, zorunlu emeklilik, görev tanımı, ev tipi çalışmalar başlığı altında sorunları ele aldık. İlerleyen zamanlarda ikinci çalıştayımızı gerçekleştireceğiz.

Zorunlu emeklilik konusu, tayin becayiş konusuyla ilgili çalıştaydan çıktılarımızı aldık onları yayın haline getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine bunları ileteceğiz. Kanuni düzenlemelerle birlikte Hak-İş’le birlikte buna inşallah köklü bir çözüm bulacağız.

2017 tarihinde Sendikamız olarak aldığımız karar gereği komitelerimizi oluşturduk. Şubelerimizi oluştururken, diğer taraftan komitelerimizi de oluşturacağız. Şunu demek istemiyorum; bu sendikada herkese yer var. Kimseyi dışlamayacağız.

Sendikacılık yürek ister arkadaşlar, kazanmak yürek ister. Bu yüreği taşıdığınız için bugün buradasınız. Sizleri tebrik ediyorum. Sendikalı olmanın bir kader, Hak-İş’li olmanın bir seçim olduğu bu dünyada tüm şartlar aleyhimizde de olsa, her türlü zorluğa rağmen geleceğe umutla bakmak, Hak-İş davasına inanmak bu davada tek bir üye kalsa da o da benim demek için hazır mıyız? Hak-İş’in değerleriyle sendikacılık yapmak, hak ve alın terine değer katmak için var mısınız? Bu topraklarda yerli ve milli sendikacılık yapmaya var mısınız? Konfederasyon Başkanımızın dediği gibi nerede bir mazlum, ihtiyaçlı varsa Hak-İş’ten, Öz Sağlık-İş’ten alacaklıdır ilkesiyle sendikacılık yapmaya var mısınız? Üyelerimize dönüp hakkın bize emanet diyecek bir sendikacılık yapmaya var mısınız? Sağlık ve sosyal hizmet alanında 200 bine yakın üyemizin sorumluluğunu omuzlarımızda hissetmeye hazır mısınız? O halde Allah yüreklerimize yorgunluk göstermesin.

Sendikamızın olmazsa olmazları arasında eğitim vardır. Eğitime çok önem veriyoruz. Elmas yontulmadan, insan eğitilmeden mükemmelleşemez. Bilgili insan özgüvenli olur. Bilgi güçtür. Bir üye size “evet benim yöneticim, temsilcim böyle olmalıdır” demelidir. Tepeden bakamazsınız. Daha çok eğileceksiniz, daha çok dertlerle dertleneceksiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında bir çalışma yaptık. Toplu İş Sözleşmesi imza törenini yaptık. Bir adım atmış olduk.

Genel kurulumuzun Sendikamıza, Hak-İş’imize, çalışma hayatına başarılar getirmesini diliyorum, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum”.

 

SELAMLAMA KONUŞMALARI

Adana Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan Hak-İş Adana Şube Başkanı Abdurrahman Yücel katılımcıları selamladı, Adana Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

 

ADANA ŞUBE BAŞKANI MESUT TEKİN DEMİRCİ:

Şube Genel Kurulunda katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Öz Sağlık İş Sendikası Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci, Öz Sağlık-İş’in 7 yıl içerisinde ulaştığı başarıya değindi. Adana Şubesi 1. Olağan Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını diledi.

Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci, Genel Başkan Devlet Sert’e hediye takdiminde bulundu.

 

MESUT TEKİN DEMİRCİ YENİDEN ŞUBE BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Konuşmaların tamamlanmasının ardından seçimlere gidildi. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Mesut Tekin Demirci Adana Şube Başkanlığına yeniden seçildi. Yönetim kuruluna ise Mücahit Çelik, Tarık Yıldız, Sefer Artun ve Hanifi Uçar seçildi.

Bir yanıt yazın