AYDIN DEVLET HASTANESİ ÇALIŞANI ÜYEMİZ NECLA DEMİRBAŞ, KADIN CİNAYETİNİ KURBANI OLDU

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“KADINA UZANAN EL HUKUK TARAFINDAN KIRILMADIĞI SÜRECE SÖZLEŞMELERİN ADLARINI DEĞİŞTİRMEK BİR ANLAM TAŞIMAZ”

“MÜBAREK BİR GÜNDE İŞLENEN BU KADIN CİNAYETİ TOPLUMDAKİ PATOLOJİK DURUMUN DA BİR İŞARETİDİR”

Toplumda önü alınamaz bir halde devam eden kadın cinayetlerinden birisi daha Üyemiz Necla Demirbaş’ı hayattan kopardı.

Temmuz ayında düğün hazırlığı bulunan ancak anlaşamadığı için ayrılma kararı alan Aydın Devlet Hastanesi temizlik birimi görevlisi Necla Demirbaş, imam nikahlı eşi tarafından 4 kurşunla vurularak öldürüldü.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Öz -Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, Beraat Gecesi’ne hazırlanılan böyle mübarek bir günde toplumun yeniden bir kadın cinayeti ile sarsılmış olmasının üzüntüyü daha da artırdığını ifade etti.

Şiddetin her türüne, kime yöneltildiğine bakılmaksızın karşısında olduklarını ifade eden Devlet Sert, “Necla kardeşimiz kendisine yönelen bu tehditler karşısında adli ve hukuki yollara başvurmuştur. Ancak gelinen nokta, kendisine yönelen kurşunlara engel olamamıştır.

Hangi adla anılırsa anılsın, ister Ankara, ister İstanbul, ister Avrupa, yok olup giden hayatlar karşısında bu uygulamalar, anlamı kalmayan sözleşmeler haline dönüşür.  Toplumda giderek yükselen bu cinayetler ve şiddet olayları karşısında etkili önlem, etkili hukuk, etkili toplumsal bilinç gerekmektedir.

Kadını erkeği birbirine emanetçi kılan bir inancın en güzel gecelerinden birinde yaşanan bu cinayet karşısında durup düşünülmeli, sadece hukuk, sadece eğitim, ya da sadece örflerle değil top yekün bir bilinçlenme ile tüm tedbirler alınmalıdır” dedi.

İmam nikahlı eşi tarafından korkunç bir cinayete kurban edilen Üyemiz Necla Demirbaş’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Bir yanıt yazın