“28 ŞUBAT, BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİNİN EĞİTİM, ÇALIŞMA VE GELECEĞE GÜVENLE BAKMA HAKKINI ELİNDEN ALMIŞTIR”

DEVLET SERT:

 

“DEMOKRASİYE KARA LEKE DÜŞÜREN HER TÜR GİRİŞİM, DARBE VE İHTALALLERİ EN SERT DİLLE KINIYORUZ”

 

28 Şubat postmodern darbesinin 24. yılı nedeniyle bir açıklama yapan  Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, “28 Şubat post modern darbesi, bu  ülkenin gerçek sahibi olan ülkesini, vatanını, milletini seven, kutsal değerlerine saygılı olan binlerce kişinin eğitim, çalışma ve geleceğe güvenle bakma hakkını elinden almıştır” dedi.

1960 kanlı darbesi,  1971 muhtırası ve 12 Eylül ihtilalinde olduğu gibi  28  Şubat’ın da ülke demokrasi tarihine kara bir leke düşürdüğünü belirten Genel Başkan Sert, postmodern darbeye çanak tutan bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin bu tutumlarının da millet tarafından asla unutulmadığını söyledi.

Sert açıklamasında şunlara değindi:

“Telâfisi imkânsız birçok mağduriyete yol açan ve geçen 24 yıla rağmen toplum üzerindeki olumsuz hissiyatları devam eden 28  Şubat postmodern darbesi, bu milletin hafızasında başörtüsü yasağı, imam hatip okullarına getirilen engeller, dindar kesim üzerinde sallanan kılıç, kapatılan muhafazakar dernek ve vakıflarla yer etmektedir.

Binlerce  öğrencinin başörtüsünden dolayı  eğitim hakkının elinden alınması, binlerce başörtülü memur ve özel sektör çalışanının işine son verilmesi, Kur’an Kursları’nın çocuklara kapatılması gibi  hiçbir şekilde kabul edilemeyecek uygulamalar yüzünden,  ülkemiz büyük demokratik kırılmalar yaşamıştır.

Bizler açısından bir başka kabul edilmeyecek tutum da bazı sendika, konfederasyon ve sivil toplum örgütünün 5’li  ÇETE adıyla bu sürece taş döşemiş olmalarıdır. Özgürlükler kısıtlanırken, insanların çalışma hakları, eğitim hakları ellerinden alınırken ses çıkarmak bir yana destek veren bu sendikalar ve sivil toplum örgütleri, birlikler, dernekler, 28 Şubat’ın oluşturduğu bir başka kara leke olarak kalmıştır.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ, Postmodern darbeye gelinen süreçte ve sonrasında milletinin yanında olmuş, dik durmuş ve her türlü  antidemokratik girişimin karşısında özgürlükleri ve demokrasiyi savunmuştur.

Öz Sağlık-İş de aynı şiarla yoluna devam etmekte, demokrasiyi savunan, her türlü darbe-girişim-kalkışma karşısında milletinin ve devletinin yanında olduğunu 15 Temmuz darbe kalkışmasındaki tavrı ile de göstermiştir.

Sendika  olarak  28  Şubat’ın izlerinin silinmesi yolunda atılan tüm adımları destekliyor, devam eden bazı  mağduriyetlerin giderilmesi için de hukuki  adımların bir an önce atılmasını  bekliyoruz.

Bir yanıt yazın