GENEL BAŞKAN YARDIMCILARIMIZ KONFEDERASYONUMUZUN DÜZENLEDİĞİ 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ PROĞRAMINA KATILDI

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARIMIZ MUSTAFA ÖZÜPEK VE TUBA GÜLPEMBELİOĞLU KONFEDERASYONUMUZUN DÜZENLEDİĞİ 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ PROĞRAMINA KATILDI.

HAK-İŞ OLARAK “ÜLKEMİZİN MAYASINDA ŞİDDET YOKTUR” DİYORUZ

YILDIZ: “ARTIK KADINLARIN BAŞARI HİKAYELERİNİ KONUŞMALIYIZ” 

HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Dr. Osman Yıldız, devletimiz ve hükümetimizin şiddete karşı çözüm için, hukuki, emniyet ve güvenlik önlemlerini güçlendirdiğine dikkat çekerek, “Bize düşen ise bunları yaparken toplumda pozitif bir bakış açısını da geliştirip, şiddete yol açan unsurları yok etmektir. Bu güzel ülkemizde ‘Kadına Şiddete Hayır’ noktasına düşmemiz bizim için bir zuldür. Biz bir an önce, kadına şiddeti bertaraf edip, kadınların başarı hikayelerini konuşmalıyız” dedi.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla 25 Kasım 2020 tarihinde, HAK-İŞ Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Genel Başkan Vekilimiz Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcılarımız Eda Güner ve Erdoğan Serdengeçti ile Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Genel Başkan ve yöneticileri, Kadın Komitesi Başkan ve yöneticileri ile HAK-İŞ üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda Genel Başkan Vekilimiz Dr. Osman Yıldız ve Genel Sekreter Yardımcımız Eda Güner birer konuşma yaptı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla hazırlanan bildiriyi de HAK-İŞ Dış İlişkiler Koordinatörümüz Merita Yıldız okudu.

“Hiçkimse Kadına Dünyayı Dar Edemez”

Türkiye’nin her açıdan verimli bir ülke olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Ancak Türkiye’yi; kadına şiddete, çocuk istismarına, çocuk işçiliğine, kayıt dışılığa, ayrımcılığa ve dışlanmaya, sosyal adaletsizliğe ve haklarda eşitsizliğe çorak haline getirmeliyiz. Bu cennet vatanda bunlara ‘yer yok’ demeliyiz. Medeniyetlere kuruculuk yapmış bu topraklar ve bu ülke insanları arasında şiddet kendine yer bulamaz. Hiç kimse, işyerinde, evinde ve toplumda kadına dünyayı dar edemez, dar etme hakkına sahip olamaz” dedi.

Güner:  “Kadınlarımızın Güçlendirilmesini İstiyoruz”

HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Eda Güner konuşmasında, şiddetin her türlüsünü insan hakları ihlali olarak gördüklerine dikkat çekerek, “HAK-İŞ olarak “kadının güçlendirilmesi” kavramını çok önemsiyor, bu kavramı altını doldurarak kullanıyoruz. Üyelerimizi her alanda olduğu gibi şiddet konusunda da daha duyarlı hale getirmek, şiddetin önüne geçmek için tedbirler almaya çalışıyoruz. Kadının birey olarak, aile içinde ve toplumda güçlendirilmesini şiddetle mücadelenin temel bir unsuru olarak görüyoruz” dedi.

Kadının birey olarak, aile içinde ve toplumda güçlendirilmesini şiddetle mücadelenin temel bir unsuru olarak gördüklerini vurgulayan Güner, “HAK-İŞ üyesi kadınları sendikal harekette de güçlendirmek, etkin hale getirmek, sendikal mücadelenin içerisine dâhil etmek ve sendikal mücadelede lider olarak yer almalarını sağlamak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Şiddetin Her Türlüsüne Dur Demeliyiz”

HAK-İŞ Dış İlişkiler Koordinatörümüz Merita Yıldız konuşmasında, HAK-İŞ olarak, tüm dünyanın ve ülkemizin Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde şiddete karşı bilinç oluşturmak, yeni ve özgün çözümler üretmek ve şiddetin her türlüsüyle mücadele etmek amacıyla; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde temsili bir katılımla bir araya gelindiğini belirtti. Yıldız, “Kadına yönelik şiddetle mücadele konusu bir insanlık meselesidir. Hiçbir ideolojiye, düşünceye, bakış açısına, renge, dile, dine bağlı değildir. Bu konuya insanlık penceresinden bakmalı, şiddetin her türlüsüne hep birlikte dur demeliyiz” dedi.

Bir cevap yazın