DİYARBAKIR ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA MEHMET AKÜZÜM SEÇİLDİ

Sendikamız Diyarbakır Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Mehmet Aküzüm seçildi. Şube yönetimi ise Nurullah Aslan, Mehmet Şen ve Mehmet Yaşar Akalp’tan oluştu.

Şube Genel Kurulumuza Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcımız Fadlı Erdem, AK Parti MKYK üyesi Doç. Dr. Ali Karakaş, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Sayın Mehmet Raşit Ocak, AK Parti  İl Başkan Yardımcısı Faruk Gök, AK Parti İl Kardinatörü Müslüm Yüksel, Bağlar Adalet Kalkınma Partisi Belediye Başkan Adayı Bedirhan Akyol, Yenişehir AK Parti Belediye Başkan Adayı  Muhammet Asena, Selahaddin Eyyübi Hastanesi Başhekimi Dr. Ethem Bahri Anlı, Kalite Destek Hizmetleri Başkanı Ümit Yaman, Kalite Destek Hizmetleri Müdürü Ergin Onat, İdari ve Mali İşler Müdürü Bilal Seyitoğlu, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Mehmet Hakan Pamukcu, Diyarbakır kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Süleyman Öden, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Aydın Polat, Ticaret Sanayi Odası Yüksek İstişare Yönetim Kurulu Üyesi  Siraç Ensarioğlu, Sağlık Sen Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, HAK-İŞ İl Başkanı Ahmet Dinç, Hizmet İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Kahraman, Sendikamız  Şanlıurfa Şube Başkanı Bekir Başak, Mardin Şube Başkanımız Şehmus Tetik, Adıyaman Şube Başkanımız Mustafa Uğur Köse, Muş Şube Başkanımız Ferhat Asya katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI MUHAMMET ESAT EYVAZ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz yaptı.

GENEL BAŞKAN SERT:

“TAŞERON SİSTEMİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATTIK”

Genel Kurul’da katılımcıları selamlayan Genel Başkanımız Devlet Sert: “Taşeron sürecinden geçtik malumunuz. Ne sıkıntılar çektiğimizi hatırlıyorsunuz değil mi? Hatırlayın izin hakkımız dahi yoktu. Cenazemiz olsa cenazemize dahi şirket sahibinin müsaadesiyle gidebiliyorduk. Taşeron sürecinden kadro sürecine gelene kadar ne mücadeleler verildi. Biz taşeronluk kırmızı sistemimizdir diyenlerden olmadık. Biz 2008 yılında HAK-İŞ olarak departman oluşturduk.  O dönemde 400 bin çalışanı biz HAK-İŞ olarak örgütledik ve sorunları masaya yatırdık.  Birileri uzaktan seyrediyordu. Taşeron sisteminde çalışanların sendikalı olma hakkı nerden çıktı diye yaygara çıkarttılar. Geçmişimizi unutmayacağız. Geçmişimizi unutursak bugünün kıymetini de bilemeyiz.

Üye kayıtları yaptıktan sonra şirketler ayağa kalktı. Biz çalışanlara kazancımızı veremeyiz bu sistemi kabul edemeyiz dediler ve bu kapsamda çalışanların fiyat farkının ödenmesi konusunda yönetmelikler çıkartıldı.

HAK-İŞ ile birlikte 27 İlde 9 farklı iş kolunda taşeron araştırma gerçeği adı altında araştırma yaptık. Türkiye’nin dört bir yanında yapılan bir çalışmaydı. 6552 sayılı yasanın çıkmasında bu çalışmanın önemi büyük. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan devrim niteliğinde bir kadro verildi. HAK-İŞ’e bağlı sendikalar bir tek sizin yanınızdaydı o dönem. Bu süreçte gece gündüz koşturan Konfederasyon Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. O dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sendikamızda da başkanlık yapmış Jülide Sarıeroğlu’na kadro mücadelesi için teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkürüm kadronun mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a. Kendisine şükranlarımı sunuyorum.”

“ÖZ SAĞLIK-İŞ MAĞDUR VE MAZLUM COĞRAFYALARIN YANINDA”

“Biliyorsunuz geçtiğimiz yıllarda Afrika’da su kuyuları açtık. Tarihimizin, inancımızın bize yüklemiş olduğu bazı mesuliyetleler var. Elbette en güzel sözleşmeleri biz yapacağız. Elbette sorunlarımızı çözeceğiz ama buralarda da mağdur mazlumların yanında olmak zorundayız. Din, dil, ırk gözetmeden orada olacağız. Nerede bir mazlum- mağdur varsa HAK-İŞ’ten Öz Sağlık-İş’ten alacaklıdır anlayışıyla hareket edeceğiz.

Ekim ayından bu yana Gazze’de ne yazık ki soykırım seyrediyoruz. Allah’ın laneti İsrail’in üzerine olsun. Siyonist İsrail çocuk, sivil ve yaşlıları öldürüyor. İnsanlık olarak buna nasıl sessiz kalınır?

Yine geçtiğimiz yıllarda biliyorsunuz ki biz bir kampanya başlattık. Gazze’de yetim engelliler okulu inşa ettik. Orada yetime engelli yavrularımız rehabilitasyon eğitimine başladı ancak savaş yüzünden eğitime ara verildi. Şimdiyse okulda 200 savaş mağduru aile sığınmış durumda.”

“TAYİN SORUNU YUVALARI YIKMAYA DEVAM EDİYOR”

“Kapsam dışı kalan arkadaşlarımız var. Kadroya geçemeyen arkadaşlarımız var. Bu devlet bir milyona yakın çalışanına kadro vermişken 100 bine yakın kapsam dışı kalanları da mutlaka kadroya geçirecektir. Bizim iş kolumuz olsun ya da olmasın bunları çözmek zorundayız.

“Geçtiğimiz ay Çalıştay yaptık biliyorsunuz. Sosyal Hizmetlerde Ev Tipi Çalışma ve 696 sayılı KHK’lı işçilerin Tayin Hakkı ile ilgili. Tayin sorunu ne yazık ki hala aileleri yıkmaya devam ediyor.

Görev tanımları konusunda meslek kodlarının yeniden düzenlenmesi konusunda ısrarlı taleplerimi yineliyoruz. Bunu da yeniden bir kanuni düzenlemeyle birlikte çözüme kavuşturmamız lazım. Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin arkadaşımız bu şekilde çalışıyor.

Vergi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesi konusunda HAK-İŞ olarak talebimizi ısrarla yineliyoruz.

Güvenlik görevlilerimizin kart yenileme sorunlarını, karşılaştığı sorunları biliyoruz. Geçen dönem imza kampanyası başlatmıştık. Yeni Bakanımıza da inşallah bunu ileteceğiz.

Hükümetimize buradan da sesleniyorum.  Memura, memur emeklisine, işçi emeklisine verilen Yüzde 49.25’in herkese uygulanmasını talep ediyoruz.”

KATILIMCILAR GENEL KURULU SELAMLADI

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukcu, AK Parti MKYK üyesi Doç. Dr. Ali Karakaş, Memur-Sen İl Başkanı Ramazan Tekdemir ve HAK-İŞ İl Başkanı Ahmet Dinç birer selamlama konuşması yaparak genel kurulun hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.

DİYARBAKIR ŞUBE BAŞKANIMIZ GENEL KURULU SELAMLADI

Genel Kurula katılan misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür eden Diyarbakır Şube Başkanımız Mehmet Aküzüm Yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sendikamız Öz Sağlık-İş gerek örgütlenme ağının büyüklüğü gerekse işkolumuzun teşkilatlanma istatistikleri açısından Türkiye’nin en büyük sendikalarından birisidir.203 bin üyesi ile işkolumuzun lideri, işçi sendikaları arasında da Türkiye’nin en büyük 3. İşçi sendikasıyız.

Bizlere bu onuru, bu gururu yaşatan başta Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Merkez yönetimimiz olmak üzere, ülkenin bir başından diğerine uzanan büyük Öz Sağlık-İş teşkilatlarımıza, temsilcilerimize, en başta da üyelerimize Diyarbakır Şube Başkanlığı olarak bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Bizler sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz. Gerek çalışma düzenimiz gerekse önceliklerimiz diğer işkollarında görev yapan arkadaşlardan farklı. Biz bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan Sağlık İşçileriyiz… Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Elbette görevimizi yapıyoruz ama bizler bunu yerine getirirken vicdani sorumluluklarımızı, gece gündüz demeden yapmış olduğumuz fedakârca çalışmalarımızın da hakkının teslim edilmesini bekliyoruz. Onurlu bir sendikal yapının, ilkeli, kararlı, milli duruş sergileyen bir Konfederasyonun mensubuyuz.  Ülkemizin her bir yanında sürdürdüğümüz bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Diyarbakır Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakk’a, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile 10. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır.

Bugün burada demokrasi sevincimize ortak olduğunuz ve bu güzel tabloda yanımızda bulunduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA MEHMET AKÜZÜM SEÇİLDİ

Sendikamız Diyarbakır Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, Şube Başkanlığı için Mehmet Aküzüm seçildi. Şube yönetimi ise Nurullah Aslan, Mehmet Şen ve Mehmet Yaşar Akalp’tan oluştu.