ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ YAYINLANDI

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU

SONUÇ BİLDİRİSİ

25 Şubat 2024/ANKARA

 

Öz Sağlık-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 25 Şubat 2024 tarihinde Ankara’da, Genel Başkan Devlet Sert Başkanlığı’nda toplanmış, aşağıdaki kararları alarak kamuoyu ile paylaşmayı uygun görmüştür.

 

 • Öz Sağlık İş Sendikası olarak, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde 14 milyon vatandaşı doğrudan etkileyen “ASRIN FELAKETİ sayılan depremde hayatlarını kaybeden sendika ve teşkilat mensupları ile vatandaşlarımızı, üst üste yaşanan terör saldırıları nedeniyle verdiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 

 • Sendika olarak Asrın Felaketi olan depremin ilk gününden itibaren tüm gücümüzle milletimizin, devletimizin ve teşkilatımızın yanında olduk. Deprem bölgesinde kullanılmak üzere 70 Milyon liralık nakdi yardımı devletin yardım kuruluşlarına aktarırken, felaketten etkilenen 30 binin üzerindeki üyemize de acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 60 Milyon liralık nakit yardımda bulunduk.

 

 

 • Öz Sağlık-İş Sendikası olarak Terör Devleti İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyor, tüm gücümüzle Gazzeli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz. Bunun yanında Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, Myanmar ve Arakan’daki Müslümanlar başta olmak Dünya’da zulüm gören tüm mazlumların yanında olduğumuzun da bilinmesini isteriz.

 

 • Sendikamızın Gazze’de yaptırdığı 350 öğrenci kapasiteli Öz Sağlık İş Sendikası-Deniz Feneri Umut Köprüsü Engelliler Okulu ve Rehabilitasyon Merkezimiz faaliyete başlamıştır. Ancak İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar sonucu okulumuzda eğitime ara verilmiş, 200 Gazzeli Ailenin sığınmasına açılmıştır.

 

 • 81 ilde kurduğumuz 85 Şube başkanlığı örgütlenmesi ile Türkiye’nin örgütlenme ağı en geniş sivil toplum kuruluşu unvanı ile hareket eden Sendikamız, hizmete açtığı yeni Genel Merkez binası ve Türkiye genelindeki şube yapılanmasına sağlamış olduğu bina-hizmet aracı desteği ile her daim sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin hizmetindedir.

 

 

 • Öz Sağlık İş Sendikası Yeni Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun, sorunlarını konuşan, bilgi üreten, çözümün parçası olmaya çalışan bir sendikal aktör olma yolunda hızla ilerlemektedir.

 

 • Bu bağlamda yaşadığımız sorunların bir parçası olan Zorunlu Emeklilik, 1 Haziran 2021 tarihinde yaptığımız Çalıştayın şekillendirdiği iklimde çözüme ulaşmıştır. Sendikamızın her platformda dile getirdiği 696 sayılı KHK kapsamında çalışanların zorunlu emeklilik kapsamından çıkarılması yönündeki talep ve ısrarlarımızın dikkate alınarak, 3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Zorunlu Emeklilik konusunun çözümlenmesini önemsiyor ve değerli buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’e teşekkür ediyoruz.

 

 • Şu an değişiklik çalışmaları devam eden İş Kanunu’nun kapsamının geniş tutularak çalışma hayatının tüm taraflarının sürece dahil edilmesini bekliyoruz.

 

 • 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin iş ve işyeri değişikliği, nakil, tayin ve becayiş hakları, ev tipi çalışma, meslek kodları, görev tanımı vb. sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların da bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz.

 

 

 • Küresel kriz ile birlikte ülkemizde de artan hayat pahalılığı ve etkisi halen devam eden enflasyonla birlikte daha da düşen alım gücü karşısında, toplu sözleşmelere ek olarak yapılan Protokoller çok değerli. Ancak toplumun neredeyse tüm kesimlerine yapılan yüzde 49.25’lik iyileştirmenin tüm kamu işçilerine de yapılmasını da eşitlik açısından önemsiyoruz.

 

 • Taşeronda çalışan işçilerin kadroya geçişlerini Türk çalışma hayatının en büyük devrimi kabul ediyoruz. Ancak kapsam dışında kalan taşeron emekçilerinin de kadroya alınmasını yarım kalan devrimin tamamlanması olarak görüyoruz.

 

 • 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlar getirmesini ve istikrara hizmet etmesini diliyoruz.

 

 • Öz sağlık İş Sendikası olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında yer aldık, her türlü bölücü ve terör unsurunu lanetledik. Yerel seçimlerde de Türkiye Yüzyılı Vizyonuna hizmet edecek kadroların milletimize hizmet yolunda başarılı olmalarını temenni ediyoruz.

 

 • Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert öncülüğünde tüm yönetimi, teşkilatları ve kadroları ile sağlık ve sosyal hizmet işkolunda hem ulusal, hem uluslararası bir başarıyı pekiştirerek yoluna devam etmektedir.

 

 • Kuruluşunun 10. Yılında “Emeğin En Güzel Hikayesini” yazmaya devam edecek olan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yeni dönem de hem elinde bulunan yetkiler, hem de yeni işyerlerini örgütleyerek alacağı yeni yetkiler ile vizyoner , akılcı, bilimsel ve akademik sendikal anlayışı ile ilerlemesini sürdürecektir.

 

 • Ülkemiz için, mazlum ve mağdur coğrafyalar için, tüm dünya ve insanlık için huzur, barış, güven ortamında, insan onuruna yakışır hak ve kazanımlarla devam edecek bir yaşam talebimizi tekrar ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

İndirmek İçin Tıklayınız