HAK-İŞ’Lİ KADINLAR ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE KEFENLİ BEBEK MAKETİ BIRAKTI, İSRAİL’İ LANETLEDİ

HAK-İŞ Konfederasyonu ve üye sendikaların Türkiye genelindeki Kadın Komite Başkanları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadına yönelik şiddeti kınamak ve Filistinli kadınların yaşadığı zulmü ve soykırımı protesto etmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi, ABD Büyükelçiliği’ne kefenli bebek maketleri ve siyah çelenk bıraktı, İsrail’i lanetledi. 

Düzenlenen protesto yürüyüşü ve ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci ve Mehmet Ali Kayabaşı, Sendikamız Genel Sekreteri Av. Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcılarımız Yavuz Aksanoğlu ve Fadlı Erdem, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Sendikamız Kadın Komite Başkanı Tuba Gülpembelioğlu, HAK-İŞ Denetim ve Disiplin  Kurulu Başkan ve üyeleri,  Konfederasyonumuza bağlı sendikaların Genel Başkan ve Yönetim kurulu üyeleri, Konfederasyonumuza bağlı sendikaların 81 ildeki Kadın Komitesi Başkan ve Yardımcıları, Öz Sağlık-İş Sendikası Kadın Komite Başkan ve Yardımcıları, Ankara 1 ve 2 No’lu Şube Başkanlıklarımız, temsilcilerimiz, kadın üyelerimiz, Sendikamız Genel Merkez çalışanları ve basın mensupları katıldı.

“KATİL AMERİKA, FİLİSTİN’DEN DEFOL”

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığında ATO Congresium önünde toplanan büyük HAK-İŞ ailesi, ellerinde katil İsrail’in öldürdüğü çocukları sembolize eden kefenli bebekler, anneler ve siyah çelenk ile yoğun yağmur altında ABD Büyükelçiliği önüne kadar slogan atarak yürüdü. 

Düzenlenen yürüyüşün ardından ABD Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalığa seslenen Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Filistinli, Gazze’li yaralı yürekli anaların yetim yavruların bir ömür işgal edilmiş topraklarında mülteci olarak yaşamak zorunda kalan yaşlı babaların acılarına ortak olmak, dayanışmamızı bir kez daha haykırmak için buradayız. 49 gündür katillerin bombalarına maruz kalarak şehit olan analara sabi çocuklara yaşlılara sivillere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Arslan, 100 yıl önce başlayan 75 yıldır planlı bir şekilde devam eden Filistin topraklarının işgal edilmesinin esas aktörlerinden ana sponsoru olan katil ABD’yi protesto etmek, bir kez daha lanet okumak için bir araya geldiklerini hatırlatarak, “Konfederasyonumuzun tüm dünyaya ilan ettiğimiz taahhüdümüz gereği buradayız. Bölgemizin, küremizin mağdur ve mazlumlara olan borcumuzu ödemek için buradayız. Derisini rengi, konuştuğu dil, yaşadığı coğrafya, inancı, etnisitesi ne olursa olsun zulme uğramış mazlumların yanında zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“KATİL AMERİKA SENİ İYİ TANIYORUZ”

Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren katil ABD’nin okyanus ötesinden gelerek, insanları acımasızca katlettiğine vurgu yapan Arslan, ABD’nin Ortadoğu’dan, Akdeniz’den, Filistin’den defolmasını istedi. Arslan, “Terörist devlet siyonist İsrail’in Gazze’deki katliamlarına destek verdiği, teşvik ettiği için ABD’yi lanetliyoruz. Katil Amerika seni iyi tanıyoruz. İşgallerinizi katliamlarınızı işkencelerinizi unutmadık!” diye konuştu.

“6 BİN ÇOCUK VE 5 BİN KADIN ŞEHİT DÜŞTÜ”

Arslan, Siyonist İsrail’in yıllardır süren zulmü altında ezilen Filistinlilerin 7 Ekim’den itibaren insanlık dışı bir soykırımla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, “7 Ekim’den bu yana 6 binden fazla çocuk, 5 binden fazla kadın binlerce yaşlı engelli sivil hasta hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ateşkes talebini veto ederek katil İsrail’in katliamlarını teşvik etti. ABD, uçak gemisini Akdeniz’e tehdit için demirledi, İsrail’e daha fazla masum Gazzeliyi öldürmesi için sınırsız silah verdi. Ey ABD, ey İsrail! Masumların akan kanlarının hesabını elbet vereceksiniz!” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Avrupa Birliği, Arap Birliği Teşkilatı’nın ve emperyalist ülkelerin katliamları görmezden gelerek, sustuklarını, susturulduklarını ifade eden Arslan, “Ey zalimler! Ey hainler! Ey ABD! Siz sussanız tarih susmayacak, tarih sussa hakikat susmayacak! Biz susmayacağız, vicdanlar susmayacak!” dedi.

Geçici ateşkesin Müslümanları aldatmaması gerektiğini hatırlatan Arslan, ateşkesle birlikte İsrail’in halen kadın, çocuk ve yaşlı demeden katliamlarını sürdürdüğüne dikkat çekti. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, saldırıların ardından Filistin’e destek için Yardım Kampanyası başlattıklarını ifade eden Arslan, “İlk saldırıdan itibaren amasız, fakatsız Gazzelilerin yanında olduk, Yardım kampanyası başlattık, Dünya sendikal hareketine çağrı yaptık, Cenevre’de, Kişinev’de, Bangkok’ta, Cezayir’de yüksek sesle dünyaya çağrı yaptık” diye konuştu.

“MÜSLÜMANLARI AYAĞA KALKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Konuşmasında Aliya İzzetbegoviç “Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözünü hatırlatan Arslan, “Bugün Filistinli kardeşlerimizle dayanışma için, katil Amerika’nın Filistin’de yaptıklarını, arka planda neler çevirdiklerini anlatmak için buradayız. Sesimizi bütün dünyaya ulaştırmak için, vicdanları yeniden ayağa kaldırma, katillerin yaşattıkları zulme karşı bütün insanlığı ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Hükümetimizi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı adımları destekliyor ve daha fazlasını istiyoruz” diye konuştu.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın konuşmalarının ardından söz alan HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcımız ve Kadın Komite Başkanımız Fatma Zengin, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Basın Bildirisi’ni okudu. 

ÖLEN BEBEKLERİ SİMGELEYEN KEFENLİ BEBEKLER BIRAKILDI

Konuşmaların ardından, Filistin’de ve Gazze’de hayatlarını kaybeden şehitler için dualar edilerek, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Genel Başkan Yardımcılarımız tarafından ABD Büyükelçiliği önüne siyah çelenk ve ölen çocukları simgeleyen kefenli bebekler bırakıldı.