KONFEDERASYONUMUZ HAK-İŞ 48 YAŞINDA

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 48. Kuruluş Yıldönümü bir dizi etkinlik ve geniş katılımla kutlandı. Etkinliklerin tamamına ve kuruluş yıldönümü yemeğine Öz Sağlık İş Teşkilatları da yoğun katılım gösterdi.

48 . Kuruluş yıldönümü etkinlikleri birinci gün düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısının ardından ikinci gün etkinlikleri ile devam etti.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA TÜRK ÇALIŞMA HAYATI” SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 48. Kuruluş Yıldönümü ve Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü dolasıyla düzenlenen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Çalışma Hayatı Sempozyumu” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Işıkhan, Konfederasyonumuzun 48. Kuruluş Yıldönümünü kutlayarak, HAK-İŞ’in Türkiye’de sendikacılık tarihinin sembol kuruluşlarından biri olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Çalışma Hayatı Sempozyumuna, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Sekreter Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, HAK-İŞ Kurucu Başkanları, üye Sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Cengiz Köseoğlu, TÜGİS Genel Başkanı Kaan Sidar, ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Türkiye KAMU-SEN Başkan Yardımcısı Şuayip Deniz Demir, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Deva Partisi Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Uğurlu, DSP Genel Başkan Yardımcısı Ejder Onursal, Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Şükrü Can, İSGÜM Genel Müdür Yardımcısı Erkut Gültekin, Öz Sağlık-İş Sendikamızın şube başkanları, daimi komite başkanları, üyelerimiz, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ve basın mensupları katıldı.

Sempozyumun son oturumunda Pladis ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker de konuşmacı olarak katıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, sempozyum öncesinde Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından Anadolu Ajansı katkılarıyla hazırlanan “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Çalışma Hayatı Fotoğraf Sergisi’ni de ziyaret etti.

HAK-İŞ 48. Kuruluş yıl dönümü programı, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Katil İsrail tarafından Gazze’de şehit edilenler için Filistinli Hafız tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Ayrıca Konfederasyonumuzun 48 yılı ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında çalışma hayatını anlatan kısa filmi izlendi.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN:

“HAK-İŞ, BİR İHTİYAÇTAN DOĞMUŞTUR”

Sempozyumun açılışında katılımcılara yönelik konuşmasını gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 48. Kuruluş yıldönümünde iki hayırlı ve güzel işi birlikte gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Birincisi Cumhuriyetimizin 100. Yılını idrak etmemize bir hafta kaldı, ikincisi konfederasyonumuzun kuruluşunun 48. Yıldönümünün ilk günündeyiz. Bu iki önemli hadiseyi birlikte yaşıyor iki önemli işi coşkuyla, heyecanla hep birlikte kutluyoruz” dedi.

HAK-İŞ’in 1976 yılı 22 Ekim’de kurulduğuna ve bugüne kadar yaşanan zorluklara değinen Arslan, “HAK-İŞ, çalışma hayatına adım attığı zaman Türkiye bugünkünden çok farklıydı. HAK-İŞ, çok sayıda sendika ve konfederasyonun yer aldığı, işyerlerinde işyeri sendikalarının kurulduğu, bir taraftan terör ve çatışmaların zirve yaptığı bir dönemde kurulmaya çalışılmıştı. Bir ihtiyaç ve bu ihtiyacın farkında olan kadrolarımız, o gün konfederasyonumuzun temellerini attılar. Kuruluşu gerçekleştiren kurucularımız ve bu mücadelede yer alan ve destek veren tüm dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI IŞIKHAN:

“HER DAİM MAZLUM VE MAĞDURUN YANINDA OLDUK”

Konfederasyonumuzun 48. Kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde katılımcılara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Filistin ve Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail tarafından bir katliam uygulandığını, hiçbir şart ve koşul altında masumların ve sivillerin öldürülmesinin meşrulaştırılamayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız öncülüğünde barış perspektifinden ve itidalden yana yoğun bir diplomasi trafiği yürütüldüğünün altını çizen Işıkhan, “Çünkü biz bu coğrafyada huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Kanın, acının ve gözyaşının bir an önce son bulmasını istiyoruz. Gerek yardım kuruluşlarımız vasıtasıyla insani yardım noktasında, gerekse diplomatik ve hukuki mücadele noktasında tüm imkanlarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“HAK-İŞ ÖNEMLİ BİR GÖREVİ İFA EDİYOR”

Bakan Işıkhan, çalışma hayatının çok yönlü ve çok paydaşlı bir yapı olduğunu, tüm sosyal paydaşlar ile büyük bir aileyi temsil ettiklerini ifade etti. HAK-İŞ’in bu büyük aile yapısında önemli bir görevi ifa ettiğinin altını çizen Işıkhan, “HAK-İŞ; bu büyük ailede, 21 üye sendikası, sahip olduğu 800 bini aşkın üyesi ve temsil ettiği değerler ile kurulduğu günden bu yana, yaklaşık yarım asırdır ülkemizde önemli bir görevi ifa ediyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN HAK-İŞ’E KUTLAMA MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HAK-İŞ Konfederasyonumuzun 48. Kuruluş Yıldönümü Etkinleri kapsamında düzenlenen programa bir kutlama mesajı göndererek, HAK-İŞ’in çalışma hayatı ve sendikal yapıda gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmaları yakından takip ettiğini belirterek, hem bir işçi sendikaları konfederasyonu olarak hem de sivil toplum kuruluşu olmanın tüm gerekliliklerini yerine getirerek Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun çalışmalar gerçekleştirdiği için HAK-İŞ’i tebrik etti. 

KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ YEMEĞİNE TÜM TEŞKİLATIMIZLA KATILDIK

Kuruluş yıl dönümü programları ve sempozyumların tamamlanmasının ardından gala yemeği programı yapıldı.

HAK-İŞ’in 48. kuruluş yıl dönümü yemeğine, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci Halil Çukutli ve Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Sekreter Eda Akbulut, HAK-İŞ Kurucu Başkanları, Pladis ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı ve Yıldız Holding yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cafer Güneş, DSP Genel Başkan Yardımcısı Korel Karadağ, KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Ömer Günaydın, Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Denizli, Öz Sağlık İş Şube ve Komite Başkanlarımız, HAK-İŞ İl Başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üyeler ve basın mensupları katıldı. 

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan yemek programında Protokol konuşmaları ve Siyasi Parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından selamlama konuşmaları gerçekleştirildi.

Yemek programı, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.