BAYBURT ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA MURAT ŞAHİNOĞLU SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“EMEĞE KARŞI NEREDE BİR HAKSIZLIK VARSA, ORADA OLMAK ZORUNDAYIZ”

112 PERSONELİNİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DEVREDEYİZ. HİÇKİMSE ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE MOBBİNG DAHİL HİÇBİR BASKI UYGULAYAMAZ”

Sendikamız Bayburt Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Murat Şahinoğlu seçildi.

Şube yönetimi ise Fahrettin Keleş ve Recep Gençer’den oluştu.

Genel Kurula Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, Bayburt Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Kemal Gümrükçü, Bayburt Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Hazar Altuntaş, Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Selman Çelik, Bayburt Devlet Hastanesi Müdürü Savaş Karabulut, Bayburt Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Arif Akçan, MEMUR-SEN Konfederasyonu Bayburt İl Başkanı Kenan Turan, HAK-İŞ Konfederasyonu Bayburt İl Başkanı Dursun Ali Türk, Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkan Yardımcısı Ömer Hoso, Erzurum Şube Başkanımız Ebru Kılıç, Trabzon Şube Başkanımız Engin Erbaşaran, Rize Şube Başkanımız  Bahadır Mafratoğlu, Batman Şube Başkanımız Ahmet Altunç ve yönetim kurulu üyeleri, Ağrı Şube Başkanımız Hakan Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri,  Kars Şube Başkanımız Adnan Yerli ve yönetim kurulu üyeleri, Bitlis Şube Başkanımız Burhan Geldegül ve yönetim kurulu üyeleri, Erzincan Şube Başkanımız Metin Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, Muş Şube Başkanımız Ferhat Asya ve yönetim kurulu üyeleri, Siirt Şube Başkanımız Sabahattin Eryeşil ve yönetim kurulu üyeleri, Gümüşhane Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçan ve yönetim kurulu üyeleri, Ardahan Şube Başkanımız Kurtuluş Kayatürk ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“EMEĞE KARŞI NEREDE BİR HAKSIZLIK VARSA, ORADA OLMAK ZORUNDAYIZ”

112 PERSONELİNİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DEVREDEYİZ. HİÇKİMSE ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE MOBBİNG DAHİL HİÇBİR BASKI UYGULAYAMAZ”

Sendikamızın Bayburt Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Bakanımız Devlet Sert,  çalışma hayatının sorunlarından söz ederken “Emeğe karşı nerede bir haksızlık varsa orada olmak zorundayız.  Son günlerde 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelinin mobbing dahil artarak yoğunlaşan sıkıntıları var. Bunların çözümü için devredeyiz” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çalışma hayatındaki sorunlarımızın çözümü noktasında atılan adımları önemli buluyoruz. EYT, zorunlu emeklilik gibi kangren olmuş konularda çalışan yanlısı tutumlar, diğerler sorunlarında aynı hassasiyet ile ele alınıp çözüme kavuşturulması konusundaki  umutlarımızı artırıyor.

EYT son aşamasında. İnşallah önümüzdeki haftalarda yasalaşacak ve bu sıkıntıdan kurtulacağız. Ancak 696’ dan geçen arkadaşlarımızda bir sorun var. Bu sorun zorunlu emekliliktir. Özel sektörde belki değil ama kamudaki arkadaşlarımızın 40-45 yaşlarında emekliliğe sevk edilmesi bizleri incitiyordu. Bu konuda 2018’den beri dile getirdiğimiz zorunlu emekliliğin kaldırılması yönündeki talep ve beklentilerimiz, geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın açıklamalarıyla birlikte inşallah tarihin çöplüğüne atılacak. Yeni düzenlemeyi takip ediyoruz. Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı hem Sayın Cumhurbaşkanımıza hem de Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

“KAPSAM DIŞI KALAN PERSONEL MÜJDE BEKLİYOR”

Bizim iş kolumuzda 28-30 bin civarında kadro kapsamı dışında bırakılan personel var. Diğer bakanlıklar ve belediyelerle birlikte 100 binin üzerinde kapsam dışı kalan işçi var. Toplumun her kesimine müjde veren iradenin bu arkadaşların yıllardır süren beklentilerine de olumlu bir karşılık vereceğine inanıyorum. Kapsam dışı bırakılan 100 bini aşkın personel bir müjde bekliyor.

KÇP’DE PAZARLIK SENDİKALARDAN GELEN VERİLERLE YAPILACAK”

Şu anda Sağlık Bakanlığı’nda yeni dönem toplu iş sözleşmesi için müzakerelerimiz devam ediyor.  Ancak hepimizin bildiği üzere kamuda çalışan  700 bin işçinin hangi bakanlık olursa  olsun  çerçeve sözleşmesinde  KÇP kararları dikkate alınıyor.  Bizler sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ve kazanımları için belirlediğimiz kriterleri, sorunlarımızın çözüm önerileri doğrultusundaki talep ve önerilerimizi Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e sunduk. İki konfederasyonun birlikte oturduğu KÇP masasında yapılan pazarlıkta sendikalardan gelen verilerin dikkate alınması gerekiyor. KÇP’de pazarlık, sendikalardan gelen verilerle yapılacak. Umduğumuz toplu sözleşmeyi de inşallah KÇP ile beraber çözmüş olacağız.

“TAYİN BECAYİŞİN KÇP’DE KÖKTEN ÇÖZÜLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Tayin ve becayiş yasağının getirdiği sonuçlar var. Aile birlikteliğinin bozulduğunu, dağıldığını görüyoruz. Bayburt’ta çalışan bir kardeşimizin eşi başka ilde çalışıyorsa bu aileleri birleştirmemiz gerekiyor. Buna KÇP de de yer vereceğiz ve inşallah seçimlere kadar da çözeceğiz. 696’nın getirdiği ne kadar sorun varsa çözümü için gece gündüz mücadele ediyoruz.  Vazgeçmeyeceğiz.

“TAŞERON ANLAYIŞI KAFASINDAN ATAMAYAN İDARECİ KARŞISINDA  ÖZ SAĞLIK-İŞ’İ BULUR”

Kurumlardaki bazı idarecilerimiz halen taşeron tarzı çalışma sistemini kafalarından atamamış durumdalar. Bu işçilerin kadrolu işçi olduklarının farkında değiller. Kişisel hırs, mobbing, baskı,  alan dışı şahsi işlerde çalıştırma gibi kötü uygulama örnekleri ile karşılaşıyoruz.

Bu davranışlarını düzeltmeyen idareci karşısında Öz Sağlık-İş’in 200 binlik ailesini bulur. Cumhurbaşkanının verdiği kadroya siz kim oluyorsunuz da karşı çıkıyorsunuz? Bizler işyerimizi koruyan, işverene karşı sorumluluklarını bilen bir sendikacılık yapıyoruz. İdarecilerimiz olarak, çalışanlarımız olarak birbirimize destek vereceğiz. Elbette idarecilerimizin verdiği görevleri yerine getirmek bizim görevimiz ama empati de kurarak çalışmalarımızı yerine getireceğiz. Çalışmayan varsa sizden önce biz sendika olarak karşı dururuz. Biz hep söylüyoruz yüz kızartıcı suçla karşımıza gelmeyin, diğer bütün sorunları çözebiliriz.

Son günlerde özellikle 112 Acil sağlık hizmeti veren arkadaşlarımızın yoğun şekilde mobbinge uğradıklarını, baskı ve emeğe karşı kötü tutum taşıyan tavırlarla karşılaştıklarını görüyoruz. Bu konuda devredeyiz. Bu idarecilerle mücadelemiz Bakanlık düzeyinde devam ediyor, kimsenin kuşkusu olmasın.

Bayburt Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını temenni ediyor,  Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu kardeşim ve ekibine başarılar diliyorum.

AK PARTİ BAYBURT İL BAŞKANI HACI ALİ POLAT SALONU SELAMLADI:

“ Öz Sağlık-İş Sendikamızın Bayburt Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sayın Genel Başkan çok anlamlı, çok veciz bir konuşma yaptılar. Kendilerini tebrik ediyorum.  Sorunlara bakış açınız çözüm odaklı. Bu yaklaşımınızı da takdir ediyorum.

Hepimiz biliyoruz ki 696 KHK ile kadroya geçme sürecindeki en büyük gayreti HAK-İŞ Konfederasyonumuz sarf etmiştir. Kadro konusundaki işçi yanlısı tavrı ve hakkaniyeti için de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.

Ben de uzun yıllar sendikacılık yaptım. Türk sendikal hareketin yerli ve milli olmasında Rahmetli Necati Çelik’in, Rahmetli Mehmet Akif İnan’ın çok büyük öngörüsü ve çabası vardır. Allah rahmet eylesin. Rabbim kendilerinden razı olsun.

Ülkemizin hayallerine kavuşmasına az bir süre kaldı. Cumhuriyetin 100. Yılında çalışma alanları farklı olmasına rağmen amaç tek. Ülkemizin her alanda bu yüzyıla damga vurabilmesi tek hedefimiz.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız yapmış oldukları görev gereği devlete ya dua, ya da beddua aldırabilecek personeldir. İşinizi hakkıyla yaparsınız devlete bir dua fakat hakkına uygun yapmazsanız devlete beddua aldırırsınız.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projeleri için sizlere çok teşekkür ederim. Devletimizin mazlum coğrafyalarda başlattığı projelerin devamı olan bazı projeleriniz ile bizler de gurur duyuyoruz.

Bayburt şube başkanımız Murat Şahinoğlu kardeşimizin ilde gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları takdir ediyor, Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

MEMUR SEN KONFEDERASYONU BAYBURT İL BAŞKANI KENAN TURAN SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını dilerim. Böyle bir Genel Kurul atmosferinde olmaktan gurur duyduğumu da ayrıca belirtmek isterim.

Memur Sen ve Hak-İş olarak aynı değerleri paylaşıyoruz. STK’lar olarak mazlumların sesine kulak verme hassasiyetinde de ortak değerleri paylaşıyoruz. Bizler milletin aydınlık geleceğini sağlamak adına sabahlara kadar çalışırken bazıları art niyetli yaklaşıyorlar. Sendikacıların büyük Türkiye için çalışması gerekiyor. Bizlerin dinlenmeye hakkı yoktur, bizim tek amacımız Türkiye için, işçiler için, memurlar için çalışmak ve yeni kazanımlar elde etmektir”

BAYBURT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ İŞ YERİ SENDİKA TEMSİLCİSİ ZEYNEP ÇİL KATILIMCILARI SELAMLADI:

Öz Sağlık-İş Sendikası Bayburt Şube Başkanlığı İşyeri Sendika Temsilcisi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Bizlere büyük destek veren, çalışan, emekçi ve işçi üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda işyeri sendika temsilcileri olarak Murat ŞAHİNOĞLU başkanımıza başarılar diliyoruz.

İşyeri sendika temsilcileri olarak, işçi ve işverenlerle olan ilişkilerde köprü vazifesi görüyoruz, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin, güçlü sendikası Öz Sağlık-İş’in işyeri sendika temsilcileriyiz. İşyeri sendika temsilcileri olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Murat Şahinoğlu’nun yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

BAYBURT ŞUBE BAŞKANI MURAT ŞAHİNOĞLU KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idam ettiremeyen engelli bireylerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken, kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz.

200 bin üyeli, işkolunda Türkiye’nin en büyük sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizim yolculuğumuz Öz Sağlık-İş sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Bayburt Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin heyecanını bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Hep birlikte güçlüyüz ve bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA MURAT ŞAHİNOĞLU SEÇİLDİ

Sendikamız Bayburt Şubesi’nin Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Murat Şahinoğlu Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Fahrettin Keleş ve Recep Gençer’den oluştu.