GÜMÜŞHANE ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA HAMİYE AYŞE UÇAN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“GÜVENLİKÇİLERİMİZİN SORUNLARI VE TOPLADIĞIMIZ İMZALARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAKANLIK İLE PAYLAŞACAĞIZ”

Sendikamız Gümüşhane Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Hamiye Ayşe Uçan seçildi.

Şube yönetimi ise  İsmail Bayrak ve Fırat Bingöl’den oluştu.

Genel Kurula Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, DEVA Partisi Gümüşhane İl Başkanı Hamza Çakır, Gelecek Partisi Gümüşhane İl Başkanı Yasin Uçan, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Bayram Canlı, AK Parti Gümüşhane Kadın Kolları Başkanı Münire Şehoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Gümüşhane Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hüseyin Çağlar, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Zeki Doğan, Gümüşhane Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mutlu Sevindik, Gümüşhane Kadın Konuk Evi Müdürü Dilek Tokmak, Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Yunus Yalçın, Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hakan Çimen, Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Alptekin Giresunlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Gümüşhane İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Gümüşhane Şube Başkanı  Yaşar Köse, Türk Sağlık-Sen Gümüşhane İl Başkanı Kürşat Ciğerci, Sendikamız Trabzon Şube Başkanı Engin Erbaşaran, Sendikamız Giresun Şube Başkanı Hamza Türkmen ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamız Erzincan Şube Başkanı Metin Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, Sendikamız Bayburt Şube Başkanı Murat Şahinoğlu katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“GÜVENLİKÇİLERİMİZİN SORUNLARI VE TOPLADIĞIMIZ İMZALARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAKANLIK İLE PAYLAŞACAĞIZ”

Sendikamızın Gümüşhane Şube Başkanlığı 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert,  kurum ve kuruluşlarda güvenlik olarak görev yapan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına ilişkin olarak önümüzdeki hafta İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağını ve toplanan 16 bin dilekçenin Bakanlığa sunulacağını söyledi

Başkan Sert genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ Genel kurullar bir dönemin muhasebesini yapmak, önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaların kararının alındığı toplantılardır. Gümüşhane’miz de alacak olduğumuz kararların şehrimize, sendikamıza, teşkilatımıza hayırlar getirmesini diliyorum.

Çalışma hayatında gündem yoğun ve bu yoğunluk içinde önemli adımlar atıldığına şahit oluyoruz.

EYT ve zorunlu emeklilik konusunda birkaç aydır yoğun çalışmalar oldu. Taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın zorunlu emeklilik sorunu, bizim 2018 tarihinden beri başlatmış olduğumuz bu mücadele Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın açıklamalarıyla bir sona yaklaşmış, zorunlu emeklilik gündemden düşmüş oldu. Bu arkadaşlarımızın emeklilik haklarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılacağı müjdesini aldık. Bundan memnunuz, yeni düzenlemeyi de takip ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımıza buradan teşekkür ediyorum.

TAYİN VE BECAYİŞ YASAĞI, ARKADAŞLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ BÜYÜK ENGELLERDEN BİRİSİ AMA ÇÖZECEĞİZ”

Tayin becayiş konusunda arkadaşlarımızın önünde büyük bir engel duruyor. Eski kadrolu ve İŞ KUR’dan gelen arkadaşlarımızın böyle bir sorunu yok ama 696’dan geçen arkadaşlarımızın bu konuda yaşadıkları sıkıntı büyük.  Biliyoruz ve çözebilmek için bütün şartları zorluyoruz. Ama bunu da inşallah kökten çözeceğiz ve inşallah arkadaşlarımızın bir kamu işçisi olma konusunda eksiği kalmayacak.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZİN SIKINTILARINI İÇEREN 16 BİN DİLEKÇE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAKANLIKLA PAYLAŞILACAK”

Kurum ve kuruluşlarda güvenlik görevlisi olarak hizmet veren arkadaşlarımızın kart yenileme sisteminde karşılaşmış oldukları sorunlarla ilgili sendikal anlamda dilekçe kampanyası başlattık. 16 bin civarında imza toplayarak 5188 sayılı yasanın revize edilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu arkadaşlarımızın kimlik yenilemede,  eğitim sürelerinin saydırılması, kartı iptal edilenlerin başka birimlerde çalıştırılması gibi  pek çok sorun ve bu sorunların çözümü konusundaki öneri ve taleplerimizi İçişleri Bakanlığımız ile paylaşacağız, revize  isteyeceğiz ve takipçisi  olacağız.

“VERGİ ORANLARININ SABİTLENMESİNİ İSTEDİK, TAKİPÇİSİYİZ”

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in başlattığı ücretlerden kesilen vergi oranlarının sabitlenmesi konusundaki çalışma kamuoyu tarafından da büyük  ilgi ile karşılandı,  çalışanların da desteğini aldı. Yılbaşında alınan ücret ile yılsonunda alınan ücretler arasında 1500-2000 lira gibi bir kesinti oluyor.

HAK-İŞ olarak istediğimiz yüzde 10’a sabitlenmesi. İnşallah bunun müjdesini de duyurmak istiyoruz. 

“SAĞLIK BAKANLIĞI TOPLU İŞ SÖZLEŞME MÜZAKERELERİNDE 2. OTURUMU BİTİRDİK”

Sağlık Bakanlığı’nda yürüttüğümüz ve 180 bin işçiyi kapsayan Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde ikinci oturumu gerçekleştirdik. 

Kamu Çerçeve Protokolü ile ilgili olarak hükümet ile TÜRK-İŞ ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından yürütülen görüşmelerde de ilerleme sağlandı. KÇP’de alınacak kararlar bütün bakanlıklarda geçerlidir. Bu dönem 2023-2025 tarihleri arasını kapsayacak KÇP’de ilk oturum konfederasyonlar düzeyinde yapılmış oldu.

Sağlık ve sosyal hizmet alanındaki, üniversite hastanelerindeki arkadaşlarımızın beklentisini karşılayacak bir rapor hazırlayıp HAK-İŞ’e gönderdik ve inşallah taleplerimiz orada, KÇP’de yer alacak. TÜRK İŞ ve HAK-İŞ olarak beraber Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Bütün bakanlıklardaki sözleşmelerin alt yapısı o kurul tarafından belirlenecek.

Yoğun ve çetin bir süreç elbette ki yaşanacaktır. Ama çalışanlarımızın, üyelerimizin beklentilerini karşılayacak bir atmosfer oluşturulacak,  alınacak ücret, sosyal hak, refah payları da dahil belirlenecek olan şartların tüm çalışanlar açısından anlamlı olacağına inanıyoruz.  Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri açısından  KÇP’nin hayırlara vesile olacağına inanıyorum.

“ESKİ SENDİKAL SÖYLEMLERİ YIKMAK İÇİN GELDİK”

Zaman zaman görüyoruz.  Kalkmış bir sendika yetkilisi diyor ki “ Ben sendikacıyım, ben yalan söylemekle mükellefim”. Bu nasıl bir söylem, bu nasıl bir ifade? İşte biz bunun için buradayız. Sendikacı eşittir yalancı mı demektir. Bunlar esi sendikal alışkanlıklar, eski sendikal söylemler. İşte biz bunları yıkmaya geldik. Bilsek ki Gümüşhane de tek bir üyemiz kalmayacak asla yalan konuşmayacağız.

Biz referanslarımızı bu topraklardan, medeniyetimizden beslenerek yerli ve milli sendikacılık yapmaya çalışıyoruz. Üyesinin yanına gitmeyen sendikacılık döneminin bittiğinin yeni yeni farkına varmaya başladılar.

Ancak bilinsin ki;  işçinin yanında kimse yokken HAK-İŞ vardı, Öz Sağlık-İş  vardı. Bunu işçi görüyor,  bunu üye görüyor. Açıklanan resmi istatistikler de bunu doğruluyor.  Biz bu alın teri, bu azim ve mücadelenin Öz Sağlık-İş’i nereye taşıdığını sadece rakamlarla değil, sahada dokunduğumuz her yürekte binlerce, on binlerce, yüzbinlerce kez görüyoruz.

“17 İL TEŞKİLATIMIZ EĞİTİM ALDI, SEFERBERLİĞİMİZ SÜRECEK”

Sendikamızın olmazsa olmazları arasında eğitim var. İnsanın doğumundan ölümüne kadar eğitimin önemini kavramış ve bu konuda seferberlik ilan etmiş bir sendikayız.

Bilgi silahtır, sizler için özgüvendir. Kendimizi yetiştireceğiz. Sendikal anlamda bütün teşkilatımızı, şubelerimizi, temsilcilerimizi eğitimden geçireceğiz. Geçen yıl Mart ayından başlatarak 17 ilimizi eğitimden geçirdik. Bütün illerimizi eğitimden geçireceğiz. Bilgili temsilci, bilgi şube başkanı yetiştirmek için çabalayacağız.

Eskiler “Aman eğitmeyelim koltuklarımızdan oluruz” diyorlardı. Biz üyelerimize kadar eğitim vereceğiz. Bu dönemde bilgi sendikacılığını önceleyenler ayakta kalacaktır. 260 a yakın sendika var bu sendika içerisinde biz 2014 tarihinde kurulmuş yeni bir sendikayız ama bugün 200 bin üyesiyle ilk 3te yer alan bir sendikayız. Kendi iş kolumuzda sağlık ve sosyal hizmet alanında 18 sendika içerisinde lider konumundayız.

Bunu söylerken şımarık halde değil terleyerek söylüyoruz. Gece yastığa başınızı koyduğunuzda 200 bin aileye nasıl hizmet ederiz diye düşünmüyorsak bize de yazıklar olsun. Onun için büyük bir aile olmanın yolu birlik beraberlikten geçer. Bizden her bir kopan can için, her bir üye için, bizden ayrılan için veya üye olmayan için gerekirse 70 defa kapısına giderek kapı kapı dolaşacaksınız. Ev ev dolaşacağız bu kardeşlerimize davamızı, misyonumuzu,  ilkemizi anlatarak terleyeceğiz.

“TÜRKİYE’NİN HER İLİNDE ŞUBESİ OLAN TEK SENDİKAYIZ”

Türkiye’nin her ilinde şubesini oluşturan başka bir sendika bana gösteremezsiniz. Öz Sağlık-İş Sendikası’nın her ilde şubesi var.

Gümüşhane de ki sorunları Gümüşhane bilir diye burada da şube açtık. Üye sayısına bakmadan bunu yapıyoruz. Bu sendikada herkese yer var. Öz Sağlık-İş’in rotasında her bir arkadaşımıza yer var.

Bugün Gümüşhane Şube Genel Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz.  Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçar ve ekibine hem bugüne kadar yaptıkları hizmetlerden hem de bundan sonrası için başarılar diliyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

HAK-İŞ GÜMÜŞHANE İL BAŞKANI VE HİZMET İŞ SENDİKASI GÜMÜŞHANE ŞUBE BAŞKANI SAYIN YAŞAR KÖSE KATILIMCILARI SELAMLADI:

“ Öz Sağlık İş Sendikamız Gümüşhane Şube Başkanlığımız 1.  Olağan Genel Kurulu’nu tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Genel Başkanımız Devlet Sert’in yapmış olduğu konuşma, bizim ilkelerimiz, değerlerimiz, HAK- İŞ misyonumuz açısından çok önemli, çok kıymetli. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçar Hanımefendi ile ilimizde hem sendikal hem sivil toplum açısından kıymetli çalışmalar yapıyoruz, işbirliği yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyor, yeni döneminde de hayırlı hizmetler diliyorum.”

80.YIL ÇOCUK EVLERİ SİTESİ İŞ YERİ SENDİKA TEMSİLCİMİZ HACER DALMAN SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

Öz Sağlık-İş Sendikası Gümüşhane Şube Başkanlığı İşyeri Sendika Temsilcisi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Bizlere büyük destek veren, çalışan emekçi ve işçi üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda işyeri sendika temsilcileri olarak Hamiye Ayşe Uçan başkanımıza başarılar diliyoruz.

İşyeri sendika temsilcileri olarak, işçi ve işverenlerle olan ilişkilerinde köprü vazifesi görüyoruz, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyoruz. Bizler güçlü Türkiye’nin, güçlü sendikası Öz Sağlık-İş’in işyeri sendika temsilcileriyiz. İşyeri sendika temsilcileri olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şube başkanımız Sayın Hamiye Ayşe Uçan’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

GÜMÜŞHANE ŞUBE BAŞKANI HAMİYE AYŞE UÇAN GENEL KURULA HİTAP ETTİ:

“Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engelli bireylerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken, kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz.

200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizim yolculuğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Gümüşhane şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin heyecanını bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Hep birlikte güçlüyüz ve bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz. Saygılarımla, Allah’a emanet olunuz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA HAMİYE AYŞE UÇAN SEÇİLDİ

Sendikamız Gümüşhane Şubesi’nin Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Hamiye Ayşe Uçan Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise  İsmail Bayrak ve Fırat Bingöl’den oluştu.