KARS ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA ADNAN YERLİ SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“AİLE BAKANLIĞI ÇALIŞANLARI PRESONEL YETERSİZLİĞİ VE AĞIR İŞ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR”

Sendikamızın Kars Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Adnan Yerli seçildi. Şube yönetimi ise Levent Beyoğlu ve Canan Gören Koçak’tan oluştu.

Genel Kurul’da konuşan Genel Başkan Devlet Sert, Aile ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan personelin personel yetersiztliği  ve  ağır  iş yükü altında ezildiğini belirterek,  yeni istihdam politikalarına ve çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kars Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Remzi Karataş, Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Kars İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu, Kars Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Yıldız, Harakani Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aytaç Erman Kesgin, Akyaka İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Özdemir Efe Kul, Kars İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Onur Budak, SAĞLIK-SEN Kars Şube Başkanı  Muharrem Koskalan, Öz Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Ebru Kılıç, Öz Sağlık-İş Sendikası Ağrı Şube Başkanı Hakan Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Iğdır Şube Başkanı Gülü Tuncer, Öz Sağlık İş Sendikası Ardahan Şube Başkanı  Kurtuluş Kayatürk ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAKAN DEVLET SERT:

“ASH BAKANLIĞI PERSONELİ FİZİKEN VE RUHEN ÇOK YIPRANDI, PERSONEL YETERSİZLİĞİ HAD SAFHADA”

Kars Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görev yapan sosyal hizmet işçilerinin personel yetersizliği  ve  ağır  iş yükü  altında ezildiğine işaret etti, istihdam politikaları ve çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesi  gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Sert Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“ Sizlerin de yakından bildiği üzere örgütlü olduğumuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  ve bağlı  işyerlerinde çalışan üyelerimiz ve diğer tüm sosyal hizmet emekçileri, tıpkı sağlık emekçileri gibi pandemi sürecinde daha yoğun olmak üzere son derece fedakar biçimde çalışmaktalar.

Sosyal hizmet işçilerimiz yaptıkları görevin bir gereği olarak daha fazla  vicdan, daha fazla sorumluluk yükü altındalar. Yaşlılarımıza, kimsesiz çocuklarımıza, engellilerimize, yardıma muhtaç kadınlara yönelik hizmetlerin tamamını bu arkadaşlarımız yerine getiriyor.

Ancak şunu da herkesin bilmesi gerekiyor; sosyal hizmet çalışanlarının, izlenen mevcut personel politikası nedeniyle karşılaştıkları pek çok sorun var. Zaten kadroya geçiş sonrası birçok personel mevcut çalışma şartlarının ağırlığından dolayı görevi bıraktı.

Raporlu veya ücretsiz izinli personel yerine daha önce uygulanan joker personel uygulaması kaldırıldı. Yeni işçi alımı da yapılmıyor. E şimdi ne yapacak bu çalışanlar.  5 kişinin iş yükü 1 kişinin sırtına verilmiş. İzinler doğru dürüst kullandırılmıyor.

Böyle ne iş veriminden ne iş barışından ne de düzenli çalışma koşullarından söz edilebilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bağlı kurum ve kuruluşlardaki istihdam politikasında acil değişiklik yapması gerekiyor. Personel fiziken ve ruhen çok yıprandı, personel yetersizliği yüzünden sağlıklı dinlenme, izin kullanma şansları da yok. Zaten çalışırken çok ağır bir iş yükünün altındalar.

Bir an önce yapılan işe uygun personel politikaları belirlenmeli, çalışma koşulları yeniden düzenlenmelidir.

“DEVLETİN BAKTIĞI DEZAVANTAJLI GURUPLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN YÜKSELİYOR”

Bir de işin bir başka boyutu var. Devletin bakmakla yükümlü olduğu korunma-bakım altındaki kişi sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bunlara yaşlılar, engelliler, kimsesiz çocuklar da dahil. Sayı her geçen gün artıyor ama personel sayısı aynı. Hatta emekli olup işi bırakanın yerine yenisi gelmediği için zaten eksi durumda.

Bu durum personel ihtiyacını had safhaya ulaştırmıştır. Sorun ne kadar ertelenip bir çözüme kavuşturulmazsa bakım ve diğer hizmetler aksamaya başlayacaktır.

Görev tanımlarının dışında hemen her işi yapmak zorunda bırakılan işçilerde bitkinlik, bıkkınlık oluşmuş durumda. Çalışanlar bedensel ve fiziksel hastalıklarla boğuşmaya başladı. Bu süreci bir an önce durdurmamız gerekiyor.

“EYT’DE YENİ YAŞ SINIRI YENİ MAĞDURİYET GETİRİR”

Bildiğiniz gibi  EYT  ile ilgili çalışmalar sürüyor, yıl sonu denmişti  şimdi  Ocak ayında yasalaşacak gibi  gözüküyor. Ancak iki bakanlık arasındaki yeni yaş sınırı tartışmaları yeni mağduriyetler üretebilir.  Bir mağduriyet giderilirken diğer kesimin mağduriyeti olmamalı.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’in zorunlu emeklilik ile ilgili sözlerinin kanuna dönüşmesini bekliyoruz, zorunlu emeklilik tamamen gündemden çıkartılmalıdır. Sendika olarak bu konuda hem  3 bakanımıza hem siyasi  partilerimizin grup başkan vekillerine  yollamış olduğumuz mektup, hem de sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz kampanyaların etkisi  ile gelen müjde  inşallah kanunlaşıp bu mağduriyet de giderilecek.

“SİZLER ZATEN KAMU İŞÇİSİSİNİZ, İDARECİLERİN SİZE TAŞERON MUAMELESİ YAPMASINA İZİN VERMEYİZ”

Dün akşam Kars Öz Sağlık-İş teşkilatımız ile bir aradaydık. Bazı arkadaşlar biraz da ironi katarak “Başkanım biz ne zaman kamu işçisi  olacağız” dediler.

Arkadaşlar siz zaten kamu işçisisiniz. 696 Sayılı KHK’da yer  alan birkaç husus var sizi diğer kamu işçilerinden ayıran. Tek tek ortadan kaldırıyoruz mücadele ediyoruz. Bunlar da düzeldiği zaman tıpkı  eski kadrolu  işçiler gibi aynı hakların tamamından yararlanacaksınız. Yetkili sendika olarak  bu sorunların  çözümü  için gece gündüz çalışıyoruz.

Kars’ı tenzih ediyorum ama hala bazı işverenler sizleri taşeron olarak görmeye devam ediyor. Özellikle taşerondan kadroya gecen arkadaşlarımız üzerinde kim bu mobbingi devam ettirirse 200 bin Öz Sağlık-İş ailesini karşısında bulur.

Ben listeleri tutuyorum, eğer bir kurumda pandemi süreci de dahil canla başla mücadele eden bu kardeşlerimizin asla maddi karşılığı olmayan fedakârca çalışmalarına karşılık hala onlara taşeron gözüyle bakılıyorsa yazıklar olsun diyorum.

Bu memleketin cumhurbaşkanı 1 milyon taşeron işçiye kadro verirken size ne oluyor? Onlara belirli ücret verip hakkını verirken taşeron gözüyle bakmıyor da size ne oluyor? Buna karşı çıkıyoruz ve gereğinin yapılacağını bilmenizi istiyorum.

Bugün serhat şehrimiz Kars’tayız.  Kars şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Adnan kardeşim ve ekibi çok mücadele ediyor, Allah kendilerinden razı olsun. Genel Kurulumuzun Öz Sağlık-İş ve  HAK-İŞ camiamıza, çalışma hayatına ve tüm emek dünyasına hayırlı olmasını diliyorum.”

AK PARTİ KARS İL BAŞKANI ADEM ÇALKIN KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Saygıdeğer Genel Başkanımız Sayın Devlet Sert’in veciz konuşmasını, konuşmasında değerlerimizden söz etmesini, özellikle Kudüs davasını savunmasını ve İslam davasını kendine dert edinmiş olmasını takdirle karşılıyor ve kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Kars’ın Harakani Hazretleri yurdudur. Hayati ilim, irfan ve İslam’a hizmetle geçmiştir. İlimizde sizleri misafir etmekten son derece mutluyuz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işçiye, emekçiye, emek mücadelesine verdiği önem ortadadır. Bu manada o işçiyi sahipsiz bırakmamıştır.  İşçimizin emekçimizin de onu yalnız bırakmayacağından eminiz. Yalnız değildir.

Türkiye’de eski sendikacılık anlayışı sona ermiştir. Dileğimiz temennimiz tüm sendikaların ve ülkemizin başında Devlet Bey gibi başkanlar olmasıdır.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin özellikle pandemi sırasında göstermiş oldukları kahramanlık ve fedakârlıklar her türlü takdirin üzerindedir. İktidarımız emekçinin yanındadır ve olmaya da devam edecektir. Ülkemiz her geçen gün daha güvenli, daha özgür daha umutludur. Bundan da onur duyuyoruz.

Şube başkanımız Adnan Yerli ile sendika olarak bir sivil toplum örgütü yöneticisi  olarak ilimizde son derece  güzel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kendisine ve  ekibine yeni döneminde de başarılar dilerim. Genel Kurulumuz hayırlara vesile olsun.

 

SAĞLIK SEN KARS ŞUBE BAŞKANI MUHARREM KOSKALAN SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

Genel Kurulun tüm katılımcılarını Sağlık Sen Kars Şubesi olarak saygı ile muhabbetle selamlıyorum. Hem Sağlık-Sen hem de Öz Sağlık İş bir bütünün iki yarısıdır. Bizler masa başı sendikacılığı değil saha sendikacılığı yapıyoruz. Problemlerimizin çözümü noktasında AK Parti Kars İl Başkanımız Sayın Çalkın’ın desteklerine ve sıcak yaklaşımlarına buradan da teşekkür etmek isterim.

Öz Sağlık-İş Sendikası Kars Şube Başkanımız Adnan kardeşimizle ilimizde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına çok güzel ve uyumlu çalışmalar yürütüyoruz. Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim”

KARS ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI DİLEK HASKAYA SALONU SELAMLADI:

Kars Şube Başkanlığı-Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Serhat şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz. Öz Sağlık-İs Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert Beyefendinin kadın isçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Kars’ta bizzat yasayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan bir Şube başkanına sahibiz. Biz  de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Adnan Yerli başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Karslı kadın çalışanları olarak; 1079 üyenin 451’ini, 60 delegenin ise 11’ ini oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Kars Şubemizin kadın üyeleri olarak, Kars teşkilatımızın yarısına yakınını-oluşturuyoruz, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın komite başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyoruz, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yasamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar basta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız, bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Doğu Anadolu’nun, serhat şehrin kadınlarıyız.

Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Kars’ta ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şube başkanımız Sayın Adnan Yerli’nin yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

GENÇLİK KOMİTE BAŞKANI VİLDAN GENÇ SELAMLAMA KONUŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ:

Öz Sağlık-İş Sendikamızın Kars Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’na hoş geldiniz. Sizleri Kars Şubesi Gençlik Komite Başkanı olarak saygı ile selamlıyorum.

Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın teşkilatlanma aşamaları ve faaliyetlerinde yer alırken sendikamızın genç emekçileri olarak, genel merkez yöneticilerimizin desteğini arkamızda dağ gibi hissediyoruz.

Bizler bu büyük teşkilatın bizlere vermiş olduğu güvenle hareket ettik, yerli ve milli sendikacılık anlayışı ile Öz Sağlık –İş’in genç sendikacıları olarak yola çıktık.

Şube başkanlarımız, temsilcilerimiz ve gönül davamıza omuz veren emekçilerimizle birlikte bizler, sendikamızın vizyoner politikalarına genç nesil sendikacılık anlayışını yerleştirmek ve her aşamada aktif katılım sağlamak üzere bu yola çıktık.

Öz sağlık-iş Sendikamız, 8. yaşında genç bir sendika. Bizler Gençlik Komite Başkanlığı olarak sendikamız ile birlikte büyüyor, daha eğitimli, daha donanımlı bir  şekilde bir yandan kültürel mirasımıza, değerlerimize sahip çıkarken, diğer yandan da çağın gereklerini kuşanmış genç sendikacılar olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Kars Şubesi Gençlik Komite Başkanlığı olarak, işine, işyerine, emeğine sahip çıkan, alın terinin hakkına talip olan herkesi Öz Sağlık-İş’in genç sendikacıları olarak bir kez daha saygı ile selamlıyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum”.

KARS ŞUBE BAŞKANIMIZ ADNAN YERLİ’DEN SELAMLAMA KONUŞMASI:

“ Sendikamız Kars şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İş Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz Hak-İş’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Kars Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık.

Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir. Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz.

Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz. Allah’a emanet olunuz.”

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ADNAN YERLİ SEÇİLDİ

Sendikamızın Kars Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Adnan Yerli Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Levent Beyoğlu ve Canan Gören Koçak’tan oluştu.