GENEL BAŞKAN SERT ÖZ İNŞAAT-İŞ SENDİKASI 3. OLAĞAN GENEL KURULU’NA KATILDI

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Konfederasyonumuza bağlı Öz İnşaat İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

HAK-İŞ Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Genel Kurula, Genel Başkanımız Devlet Sert, Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Sendikamız Genel Başkan Yardımcıları  Mustafa Özüpek ve Remzi Karataş ile Konfederasyona bağlı Sendikaların Genel Başkan ve yöneticileri katıldı.

“TÜM ÇALIŞANLARIMIZI HAK-İŞ ÇATISI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ”

Sözlerine Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın selamlarını ileterek başlayan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, “HAK-İŞ olarak sendikalarımızı kurarken, 20 işkolunun tamamında ve KKTC’de sendikalaşma gerçekleştirirken, temel hedefimiz Türkiye’de çalışan tüm emekçi kardeşlerimizi içerisine alacak, evinde bir yer vererek, mücadele yapmasına imkan verecek bir yapıyı oluşturmaktı. Bizler bu yapıyı başarıyla oluşturduk. Dolayısıyla sendikalarımızla birlikte mücadelemize devam ediyoruz. Bizler için önemli olan tüm emekçilerimize HAK-İŞ konfederasyonu çatısı altında mücadele etme hakkını ve fırsatını kendilerine vermektedir” diye konuştu.

“BÜYÜMEKTEN ÜMİDİMİZİ KESMEYECEĞİZ”

Genel Kurul’da konuşan Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca da 15 Eylül 2015’te kurulan bir sendika olduklarını belirterek, “Sendikamızı 15 Eylül 2015’te kurduk ama kesinlikle ümitsiz olmadık. Mücadelemize yeni bir heyecan ve ümitle yılmadan devam ettik. Çünkü emek her zaman taptazedir. İnşaat iş kolu öyle bir iş koludur ki, karayolları Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdareleri hariç özel sektörde sürekliliği olmayan bir işkolu. İnşaat işkolunda 1 milyon 450 bin kişi çalışıyor ama sendikalı sayısı yüzde 1,5. Bu emek olduğu sürece, bu çalışanlar olduğu sürece mutlaka ve mutlaka Allah bizlere yeni yeni kapılar açacaktır. HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın önderliğinde büyümemize devam edeceğiz. İnşaat işkolunun sorunları saymakla bitmiyor. ILO’nun tespitlerine göre yılda 2,5 milyon emekçi iş kazası sonucu vefat etmekte. Bu da çalışanlardan, vefat edenlerin sayısına baktığımızda inşaat sektörü yüzde 10’u oluşturuyor. İnşaat sektörü öyle bir sektör ki, sabah gidip akşam gelinebilecek, yarın benim işim var işe gelmeyeceğim denilecek bir iş yeri değil. Ümit varız, inşallah Milli Şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi “Tekerlek tümseğe çıkacaktır, geriye gelmeyecek ileri gidecektir” dedi.

KOCA, GÜVEN TAZELEDİ

Genel Kurul’da gerçekleştirilen seçim sonucunda Zekeriya Koca yeniden Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı olarak seçildi.