“ YAŞATIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak görev yapan Üyemiz Ünal Atmaca’nın hasta yakınları tarafından kuşatılarak darp edilmesine tepki gösteren Genel Başkan Devlet Sert, “Tüm sağlık personeli hastaları yaşatma mücadelesi verirken, bu yapılanların izahı mümkün değil. Sağlık çalışanları yaşatırken ölmek istemiyor” dedi.

Ambülans girişine aracını park eden hasta yakınlarını uyaran güvenlik görevlisi Atmaca’yı hastane bahçesinde kuşatarak darp eden hasta yakınlarının en ağır ceza ile cezalandırılmasını ve  sağlıkta şiddet olayları karşısında artık el ovuşturan vandallara karşı yeterli tedbirin alınmasını isteyen Genel Başkan Sert yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Her bir sağlık kuruluşumuzda gün geçmiyor ki benzer bir hadise yaşanmamış olsun. Sağlık çalışanları olarak işimizi yaparken canımızı korumak gibi bir ikilemi yaşıyoruz. Artık yeter çığlıklarımızın da bir anlamı kalmadı. Konu patolojik boyutlara ulaştı. Sağlık sisteminin ilk önceliği sağlıkta şiddeti durdurmaktır”

İSTANBUL 3 NO’LU ŞUBEMİZDEN HASTANE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen darp olayına ilişkin hastane önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren İstanbul 3 No’lu Şube Başkanımız Ergin Balekoğlu, “Artık can güvenliği talebimizle karşınızdayız” diyerek sağlıkta şiddetin gelmiş olduğu vahim durumu ortaya koydu

İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Murat Kaytaran, 2 Nolu Şube Başkanımız Erdem Dinç ve 4 Nolu Şube Başkanımız Temel Yazıcı ile birlikte şube yönetim kurulu üyelerimiz ve temsilcilerimizin de katıldığı basın açıklamasında konuşan  3 No’lu Şube Başkanımız Balekoğlu şunları söyledi:

“Geçtiğimiz Cuma günü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanemizde güvenlik görevlisi olarak görev yapan üyemiz Ünal ATMACA  sadece görevini yaptığı için hasta yakını tarafından darp edilmiştir. Sağlıkta şiddet haberleri her ne kadar toplum ve yetkililer tarafından kanıksanmış olsa da, meydana gelen her bir olay bizlerin hafızasında yer etmekte, acımıza acı katmakta, öfkemizi biraz daha kabartmaktadır. Bu Vandallar bundan 2 ay önce Esenyurt Devlet Hastanemizde güvenlik görevlisi kardeşimiz Tuğrul’u da katletmişlerdi. Yine 1 ay önce Şişli Etfal’de 5 güvenlik kardeşimizi bıçakla yaralamışlardı.

Biz söylemekten, dile getirmekten yorulduk, ama şifa dağıtan biz sağlık emekçilerine yönelik şiddeti gerçekleştirenler bir türlü yorulmadı.

En son Mayıs ayında Sağlık Çalışanlarına karşı işlenen suçlar katolog suçlar kapsamına alınmıştı. Ama yine de durmadılar. Bu vandallara daha ağır yaptırımlar olmadığı sürece de durmayacaklar.

Sendika olarak ARTIK YETER diyoruz. Biz her daim fedakarlıkla görevimizin başından bir an olsun ayrılmadan, izin kullanmadan, ailelerimizi görmeden  yoğun mesailerle görev yaparken, inanın hak ettiğimiz muamelenin bu olmaması gerekiyor. Halkımızın ve toplumumuzun düzenli sağlık hizmeti alabilmesi için bizler bu uğraşları verirken bırakın özlük, mali ve sosyal haklarımızın iyileştirilmesi talebimizi, CAN GÜVENLİĞİ talebimizle karşınızdayız. Buradan gür sesimizle yetkililere tekraren sesleniyoruz. Artık bu şiddeti uygulayanların hak edilen cezanın ötesinde, kamu sağlık hizmetlerine ulaşma konusundaki haklarının kısıtlanmasını istiyoruz.”

“YENİLENMEYEN GÜVENLİK KİMLİK KARTLARIMIZ ÇALIŞMA HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYOR”

Güvenlik görevlilerinin yenilenmeyen kimlik kartları konusuna da değinen Balekoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Görevimizin ifası sırasında hayatın doğal akışında meydana gelebilecek olaylar dolayısıyla yenileyemediğimiz kimlik kartlarımız çalışma hakkımızı elimizden almaktadır.

Sağlık Bakanlığı bu mağduriyete “dur” demeli, kendi personeli olan güvenlik işçilerini böyle durumlarda geri hizmetler de görevlendirmenin önünü açmasını istiyoruz. Bu nedenle kimlik kartı yenileme süresinin uzatılmasını, alınan cezalarla ilgili oranın 1 yıldan 3 yıla çıkartılması şartının getirilmesini buradan yüksek sesle talep ediyoruz. Kimlik yenileme ücretlerinin çalışılan kurumlarca  ödenmesini, mesai saatlerine denk  gelen kimlik yenileme eğitim sürelerinin çalışma süresinden sayılmasını istiyoruz. Herhangi bir zaruri sebep nedeniyle zamanında kimlik kartını yenileyemeyen işçilere bir daha ki kimlik kartı yenileme süresine kadar ücretsiz izin verilmesini istiyoruz.

Güvenlik görevlisi üyelerimiz çalışma arkadaşlarının ve hastalarımızın güvenliğini sağlamakla mükelleftir, eğer ki böyle işlerini yaptıkları için ekmekleri ellerinden alınacaksa bundan sonra güvenlik görevlilerimiz beyaz koda görev tanımları dışında hiçbir olaya asla müdahil olmayacaktır.

MEDYADAN BÜYÜK İLGİ

Sendikamız İstanbul 3 Nolu Şube Başkanlığı tarafından Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına medya da büyük ilgi gösterdi.

Üyemiz Ünal Atmaca’nın darp edilmesiyle ilgili olarak yapılan açıklama 2 Televizyon kanalında ve 63 haber sitesinde yer aldı