HAKKÂRİ ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA NACİ AYDIN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“696’LI İŞÇİLER “EYT MAĞDURU” OLMAK İSTEMİYOR”

Sendikamızın Hakkari Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Naci Aydın seçildi. Şube Yönetimi ise  Aydın Timur ve Rüstem Türfent’ten oluştu.

Genel Kurul’da konuşan Genel Başkan Devlet Sert hazırlıkları yürütülen EYT düzenlemesinde 696 Sayılı KHK ile kadro alan işçilerin zorunlu emeklilik koşuluna işaret etti, bu madde kaldırılmadan yapılacak düzenlemenin 696’lı işçileri EYT mağduru haline getireceğini söyledi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yoldaş, Memur Sen Hakkâri İl Başkanı Nihat Gür, Sağlık Sen Hakkâri İl Başkanı Nazif Arslan, Hakkâri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Harun Aşan, Hakkâri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi idari ve Mali İşler Müdürü Orhan Tanyürek, Hakkâri Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Başkanı Mustafa Yoldaş, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Hakkâri Şube Başkanı Abdurrahman Er, Öz Sağlık İş Sendikası Van Şube Başkanı Gökhan Öznur ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Şırnak Şube Başkanı Murat Yardımcı katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“EYT YENİ MAĞDURLAR ÜRETMEMELİ, İŞÇİYİ AİLELERİ İLE BİRLİKTE SEFALETE SÜRÜKLEMEMELİDİR”

Hakkâri Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, hazırlıkları yürütülen EYT düzenlemesine dikkat çekerek, 696 Sayılı KHK’da yer alan zorunlu emeklilik maddesinin geri çekilmesini, aksi halde taşerondan kadroya geçen işçilerin EYT düzenlemesi karşısında mağdur olacaklarını hatırlattı.

Genel Başkan Devlet Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Dünya Tıbbi Sekreterler Günü. Kaliteli sağlık hizmetinin sunumunda ve sağlık sisteminin sorunsuz ilerleyişinde camiamızın ayrılmaz bir parçası olan fedakâr  tüm Tıbbi Sekreterimizin  günü kutlu olsun.

Değerli yol arkadaşlarım, çalışma hayatının pek çok sorunu var. Ancak bugün yaklaşmakta olan bir tehlikeye işaret etmek istiyorum.

Başından beri destek verdiğimiz EYT düzenlemesinde kritik bir süreç yaşanmaktadır. Hepimizin yakından bildiği üzere taşerondan kadroya geçişte bu çalışanların çalışma koşulları 696 Sayılı KHK ile düzenlenmiştir. 2018 yılından beri itiraz ettiğimiz zorunlu emeklilik maddesi ne yazık ki halen söz konusu KHK içerisinde durmaktadır.

696 Sayılı KHK’nın geçici 23. maddesi yeniden düzenlenmeden bu işçilerimizin emekliliğe sevk edilmesi yeni mağduriyetler oluşturacaktır. Hazırlıkları sürdürülen EYT düzenlemesinde KHK’nın bu maddesi iptal edilmeden bir geçiş sağlanırsa 696’lı işçilerimiz EYT mağduru olacaklardır.

EYT’de “gönüllülük esası” dikkate alınmazsa kamuda nitelikli işçi kadroları “zorunlu” olarak boşalacak, devlet hem nitelikli istihdam sorunu yaşayacak, hem de büyük bir kıdem tazminatı yükünün altına girecektir.

696’lı işçiyi mevcut haliyle EYT kapsamına sokmak işçiyi genç yaşında işinden, çocuklarını ise geleceğinden etmek demektir.

Bu konuda yapılan düzenleme hakkında taraflar bilgilendirilmeli, Sendikamızın ve Konfederasyonumuzun işaret ettiği tehlikelere karşı önlem alınmalıdır.  Öz Sağlık-İş olarak konunun yakın takipçisiyiz.

“KAPSAM DIŞI KALAN PERSONELİN SORUNUNUN SEÇİMLERE KADAR ÇÖZÜMLENECEĞİNE İNANIYORUZ”

2018 yılında taşerondan kadroya geçen 1 milyon işçinin yansıra bir de o dönemde kapsam dışı bırakılan 100 binin üzerinde işçi bulunuyor. Bunun yaklaşık 28 bini bizim iş kolumuzda.

Bulunduğumuz her platformda bu konuyu dile getirdik.  Bugün artık çözüm zamanı. Kapsam dışı bırakılan bu işçilerimizin kadroya geçişlerinin seçime kadar bir çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz.

“TAYİN VE BECAYİŞ HAKKI İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”

Bizim işkolumuzun bir başka sorunu da tayin ve becayiş hakkı. İş-Kur’dan kadroya geçenlere, eski kadrolu işçilere tanınan bu hak diğerlerine verilmiyor.  Bu adalete aykırı, eşitliğe aykırı, insanlık anlayışına aykırıdır. Yuvaların yıkılmaması için verdiğimiz sese, bir ses veren arıyoruz.  Hükümetin bu konuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz.

“SAĞLIK BAKANLIĞI TİS TASLAĞIMIZI TÜHİS’E YOLLADIK”

Çok şükür Sağlık Bakanlığı’nda yeni dönem yetkimiz geldi. Sendika olarak 3. dönem yetkimizi aldık. Web sitemizde oluşturduğumuz talep formundan, oradaki taleplerinizi de aldık. Bugüne kadar 20 bin civarındaki arkadaşımızın taleplerini aldık. Sıkıntılarımızı elbette biliyoruz, onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Taslağımızı da hazırlayıp TUHİS e gönderdik. Gerekli çalışmalar yaparak masada inşallah pazarlıklarımıza devam edeceğiz.

İnşallah bu toplu sözleşme dönemimizde teknik olarak çalışan arkadaşlarımızın geçmişte almış olduğu haklar konusunda gerekli çabayı göstereceğiz. Bu arkadaşlarımız inşallah haklarından mahrum kalmadan görevlerine devam edecektir.

“AVUKATLIK BORSASI OLUŞTURANLARA İNAT ÖZ SAĞLIK-İŞ ÜYELERİNİN YANINDA”

Daha önce taşeron sisteminde çalışan arkadaşlarımızın yüzdelik davalarına ilişkin dışarıda bir avukatlık borsası oluşturuldu. Avukat arkadaşlarımız alınmasın işçiyi tehdit eden,  üyelik için elinde tutan bir borsa bu. Bizde bir karar aldık genel merkez olarak. Dedik ki hiçbir üyemizin cebinden bir kuruş çıkmadan bu davalarına Öz Sağlık-İş olarak sahip çıkacağız, herhangi bir dosya masrafı ücret ödetmeden üyemizin yanında olacağız.

Bugüne kadar 14 bin dava Sağlık Bakanlığı’nda açtık. Şu ana kadar bunların1600’ü Yargıtay’da onandı ve arkadaşlarımızın hesaplarına yatmaya başladı. Aile Bakanlığı için açmış olduğumuz emsal davalar da devam ediyor.

“GÜVENLİK GÖREVLİSİ ARKADAŞLARIMIZ DİLEKÇELERİNİ YOLLASINLAR”

Özellikle Güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımızın, güvenlik kartlarını yenilemelerine yönelik sıkıntıları bulunuyor.  Sendika olarak bir dilekçe kampanyası başlattık. Güvenlik görevlisi arkadaşlarımız bu dilekçelerini Sendikamıza ulaştırsınlar. Biz bunları İçişleri Bakanlığımıza götürüp vereceğiz, konuyu takip edeceğiz.

“SİZLERİ SEVİYORUM, GURUR DUYUYORUM”

Hakkâri’ye bu ikinci gelişim. Hatta geçen sefer Yüksekova’da bir arkadaşımızı ziyaret ettiğimizde ilk kez bir sendika genel başkanını görüyorum dedi. Dün İl Sağlık Müdürümüzü ziyaret ettik. Ambulans sürücüsü arkadaşlarımızın sorunları vardı, sağ olsun bize destek verdi. Sorunlarını kısmen de olsa çözmüş olduk. Sizleri seviyorum, sizlerle gurur duyuyorum.

Hakkari Şube Başkanımız Naci Aydın beyefendinin mütevazi yaklaşımlarını,  teşkilatına karşı tutum ve davranışlarını beğeni ile takip ediyor, kendisini ve arkadaşlarını takdir ediyorum. Yeni dönemlerinde de kendilerine başarılara diliyorum.

Genel Kurulumuzun emek camiasına ve camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”

AK PARTİ İL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ YOLDAŞ SALONU SELAMLADI:

Sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin emek mücadelesindeki başarılarından dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Hakkâri Şube Başkanımız Naci Aydın’a ve yönetimine de ilimizde gerçekleştirdikleri sivil toplum faaliyetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öz Sağlık İş Sendikamız ve HAK-İŞ Konfederasyonumuz yerli ve millilik inancı ile ülkemizin her durumunda, her zor anında devletimizin, milletimizin yanındadır. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz.

Hükümetimiz sivil toplum kuruluşları ile olan ilişkilerinde ülkemiz yararına, milletimizin faydasına olan tüm çalışmaları desteklemiş, dişini tırnağına takmıştır.

Bugün tüm dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz karşısında işçimizi, memurumuzu, çalışanımızı bütün olarak tüm vatandaşlarımızı enflasyon ve kriz altında ezdirmemek için gereken bütün önlemler alınmaktadır.

Genel Kurulumuzun emek camiamıza ve Öz Sağlık-İş Sendikası Hakkâri Şubemize hayırlı olmasını diliyorum”

MEMUR SEN HAKKÂRİ İL BAŞKANI NİHAT GÜR SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“ Bizler aynı yolda, aynı hedefe, aynı ufka birlikte yürüyen iki kardeş sendika, kardeş konfederasyonlarız. HAK-İŞ ve MEMUR-SEN olarak bu kardeşliği sürdürmenin mutluluğunu ifade etmek isterim.

Hepimiz biliyoruz ki HAK-İŞ Konfederasyonu kurulmadan önce,  ülkemizde sendikacılık aslına uygun, millet ve çalışan kesimin ihtiyaçlarına uygun bir sendikal yaklaşımdan uzaktı. HAK-İŞ ile birlikte, kırıp dökmeden, kavga etmeden de sendikacılık yapılabileceğini gördük.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Devlet Sert’e mütevazi tavırlarından ve emek camiasına sağladığı büyük katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.  Ayrıca henüz  8 yaşında  olan bir sendikanın kısa süre içerisinde böylesine başarılı bir sendikal örgütlenme gerçekleştirmesinden dolayı da tebriklerimi sunmak istiyorum.

Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını dilerim.”

HAKKÂRİ ŞUBE BAŞKANI NACİ AYDIN KATILIMCILARI SELAMLADI:

Bizleri bu önemli günümüzde davetimize icabet edip onurlandıran tüm katılımcılarımıza ve teşkilatımıza şükranlarımı ifade ediyorum.

Söylenmesi gereken bütün konuları bütün detaylarıyla Sayın Genel Başkanım anlatmıştır. Lakin gurur duyuyorum ki  “alın terini kutsal bilen, nerede bir işçi mağdur olursa kendimi sorumlu addeder, hesaba çekerim” diyen bir anlayışın mensuplarıyla beraberim.

Mazlumun yanında olmayı, haklının yanında yer almayı, haksızın karşısında dik durmayı, bir haklının hakkı için bin haksızla  savaşmayı sizden öğrendik. Değerli Genel Başkanım sizin yükünüzü hafifletmek, sizinle beraber yol yürümek şereftir.

Sendikacılık tarihine baktığımızda da 1650’lerden buharla çalışan makinanın buluşundan İngiltere’de, Fransa’da köyden kente göç-feodalizmin bir ayağının yıkılmasından proletarya  ve burjuva sınıfı arasındaki mücadele hep maddiyat üzerine olmuştur. Bunun maneviyat ayağının eksik olduğunu gören İslam anlayışı 1976’da HAK-İŞ’i kurarak devrimi tamamlamıştır.

Bu arada Sayın Necmettin ERBAKAN Hocamızı rahmetle anıyoruz. Kıymetli arkadaşlar devrimci bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında bizleri modern kölelik olan taşeron belasından kurtarmıştır. Bu düzen içerisindeki yaklaşık 1 milyon insan iş güvencesine alınmıştır. Tabi burada konfederasyonumuzun o dönemde çaba ve gayretleri de çok etkili olmuştur.

Biraz zülfi yâre dokunmak isterim.17 nolu iş kolunda çalışan bizler öyle bir işte çalışıyoruz ki insanın imdada en çok ihtiyaç duyduğu meslekteyiz Ayağımız freni bilmez, lakin geç geldin der tartaklanırız. Koruma yapar ancak kendimizi kurtaramaz hale geliriz. İnsanın annesine, babasına, çocuğuna bakmaktan imtina ettiği zamanlarda yaslanacak omuz oluruz fakat hor görülürüz. Salgın vb. durumlar olur herkes kendini düşünür bizler kimseye yaranamayız. Kader midir bilmem ama biraz daha geniş bakınca hanlar yapar içinde oturmayız. Hamamlar yapar yanından geçmeyiz. En güzel kumaşları biz yaparız, yamalı pantolonla gezeriz. Peki, bütün bu sorunlarımızla nasıl mücadele edeceğiz?

Genel başkanımızın bize öğrettikleriyle ki o Genel Başkan Hakkâri’de işçiler adına ilk Şubeyi açan kişidir.  İlimize pozitif ayrımcılık gösteren, aradığımızda her telefona cevap veren, 1,5 yıl içerisinde ilimizi 2 defa ziyaret eden bize Genel Başkandan ziyade abilik, babalık, şefkatlerini gösteren liderimizin dediği gibi -Akil olacağız -Adil olacağız -Güçlü olacağız -En önemlisi birlik ve örgütlü olacağız. Bunu da sendikamız çatısı altında birleşerek başaracağız.

Serkeftın jı boyte Devlet Başkan Riyate Ronahibe. Yani başarman dileğiyle, yolun aydınlık olsun Sayın Genel Başkanım. Allah’a emanet olun.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA NACİ AYDIN SEÇİLDİ

Sendikamızın Hakkâri Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Naci Aydın Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube Yönetimi ise  Aydın Timur ve Rüstem Türfent’ten oluştu.