ÇORUM ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA HÜSNÜ AYKAN SEÇİLDİ

ÇORUM ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA HÜSNÜ AYKAN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAĞLIKTA ŞİDDET, TOPLUMSAL PSİKOLOJİNİN GELDİĞİ NOKTAYI ORTAYA KOYUYOR”

Sendikamızın Çorum  Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Hüsnü Aykan seçildi.

Şube yönetimi ise Emre Boyacı ve Raşit Kabadayı’dan oluştu

Sendikamız Çorum Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, geçtiğimiz günlerde Çorum’da meydana gelen sağlıkta şiddet olaylarını kınadı, bir olayda tıbbi sekreterin, diğer olayda da bayan güvenlik görevlisi üyelerimizin hasta yakınları tarafından darp edildiğini belirterek “Bu durum toplumsal psikolojinin geldiği noktayı ortaya koymaktadır” dedi.

Çorum Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Çorum Belediye Başkan Vekili Lemzi Çöplü, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Yardımcısı Ercan Daşdan, Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatçi, HAK-İŞ Konfederasyonu Çorum İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mustafa Köroğlu, Türk Sağlık Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Fatih Gök, Öz Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Muhiddin Sever Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Mehmet Akyol ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Amasya Şube Başkanı Samet Balcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Abdurrahman Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Murat Erduran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Sinop Şube Başkanı Esra Gelişli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Bayram Harmancı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları Başkan Vekili Mustafa Kayacı katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAĞLIKTA ŞİDDET, TOPLUMSAL PSİKOLOJİNİN GELDİĞİ NOKTAYI ORTAYA KOYUYOR”

Sendikamız Çorum Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, geçtiğimiz günlerde Çorum’da meydana gelen sağlıkta şiddet olaylarını kınadı, bir olayda tıbbi sekreterin, diğer olayda da bayan güvenlik görevlisi üyelerimizin hasta yakınları tarafından darp edildiğini belirtti, “Bu durum toplumsal psikolojinin geldiği noktayı ortaya koymaktadır” dedi.

Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle dün gece Bursa’da Suriyeli kardeşlerimize ait bir evde çıkan yangında 8’i çocuk, 1’i anne 9 kişinin yanarak hayatını kaybetmesinden çok büyük üzüntü duyduk.  Yaşları 1  ile  11 arasında değişen 8 yavrumuz ve anneleri alevlerin arasında kaldı. Ensar muhacir kardeşliği çerçevesinde misafirimiz olan Suriyeli kardeşlerimizin böyle menfur bir hadise ile hayatlarına veda etmeleri bizim de canımızı yakmıştır. Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.

“ÇORUM’DA 2 HAFTADA 2 AYRI SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYI YAŞADIK”

“Sağlıkta şiddet olaylarının sıradan adli vaka olmanın ötesine geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bu ay içerisinde İstanbul’da, Trabzon’da Çorum’da, Doğu ve Güneydoğu illerimizde pek çok ayrı sağlıkta şiddet olayları yaşadık.

Bugün kongresini yaptığımız Çorum ilimizde Sendikamız üyesi sağlık işçileri 2 hafta içerisinde  2 ayrı olayla sağlıkta şiddeti yaşadılar.

Önce bir tıbbi sekreter arkadaşımıza, 2 gün önce de bir bayan güvenlik görevlisi arkadaşımıza hasta yakınları tarafından şiddet uygulanmıştır.

Hastanenin güvenliğini, asayişini, düzenini ve  işleyişini sağlamakla görevli arkadaşlarımızın özellikle hasta yakınları tarafından cani ruhla, kimi yerlerde ateşli silah, bıçak, pompalı av tüfekleri ile bildiğimiz öldürmeye tam teşebbüs edilerek saldırıya uğramaktadırlar. İstanbul’da olduğu gibi bazı yerlerde bu saldırı maalesef can kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Alınan tedbirlerin yeterli olmadığını, cezaların caydırıcı olmadığını görüyoruz. Ancak bu durum artık tedbir ve  cezanın ötesine geçmiştir. Toplum olarak bazı değerlerimizi yitirmeye başladık, psikolojik, sosyolojik travmaların eşlik ettiği bir süreç yaşıyoruz.

Sağlıkta şiddet olaylarını en küçücüğünden, öldürmeye tam teşebbüs edilen ve cinayetle sonuçlanan en uç noktadaki olaylara kadar şiddetle kınıyoruz. Şiddetin her türüne karşıyız, sağlıkta şiddeti ise asla kabul etmiyor, bir an önce tüm yönleriyle değerlendirilerek kalıcı tedbirlerin alınmasını, toplumsal bir iyileştirmenin başlamasını temenni ediyoruz.

“ÖZ-SAM’IN ÇALIŞMALARI BİZE SORUNLARIMIZLA İLGİLİ AKADEMİK TABANLI ÇÖZÜMLER SUNUYOR”

“Öz Sağlık-İş Sendikamız 8 yaşında genç bir sendika. Ama donanım olarak, enerji  olarak, azim ve  inanç olarak Türkiye’de kurulu bulunan tüm işçi sendikalarının üzerinde bir çaba ve vizyon ile yoluna devam ediyor.

Konfederasyonumuzun 2. büyük sendikası olarak yapmış olduğumuz çalışmaları vizyoner bir sendikal anlayışla sürdürüyoruz. Bu  amaçla  Öz Sağlık İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezimizi kurduk. Alanında uzman hocalarımız, akademisyenlerimiz ve danışmanlarımızla sürdürdüğümüz ÖZ-SAM faaliyetleri sorunlarımızı derin analizlerle ortaya koyuyor, çözüm önerileri konusunda akademik tabanlı çözümler sunuyor.

Bizler de Öz Sağlık-İş Yöneticileri olarak oluşan bu akademik tabanlı çözüm önerilerini sahadan aldığımız örneklerle delillendiriyor ve çözüm önerileri sunuyoruz. Çalışma hayatına kendi sorunlarımızla ilgili yön veriyor, katkı sağlıyoruz.

“KANUN EMREDİYOR, BÜROKRAT AYAK DİRİYOR”

Hepinizin yakından bildiği taşeron devriminin ardından yaşanan bazı sorunlar var, kimini diyalogla kimini kanun değişiklikleri ile çözmeye çalışıyoruz. Ancak bazı kurum ve kuruluşlarda halen taşeron zihniyetini sürdürmeye çalışan idareciler-bürokratlar görmekteyiz.

Geçtiğimiz gün bir ilimizde yapacağımız şube kongresinde delegeye izin vermeyen, oy kullanmalarının önüne geçmeye çalışan idarecilerle karşılaştık.

Kanun emrediyor, bürokrat ayak diriyor, kurum müdürü izin vermiyor ve buna rağmen görevinde kalıyor. Kanun tanımaz, taşeron rüyasından uyanamayan ve  işyerlerinde  üyelerimize mobbing uygulayan bu idareciler, bu bürokratlar kusura bakmasınlar, ya kendilerini kanuni sınırlar içerisine çeksinler ya da yaptıklarının sorumluluğunu üstlensinler. Değilse karşılarında 200 bin üyesi ile büyük Öz Sağlık-İş ailesini bulurlar

“SENDİKAMIZ ÜYELERİ İÇİN BİR MİSAFİRHANE VE KIYI ŞERİDİNDE BİR OTEL PLANLAMASINI HAREKETE GEÇİRMİŞTİR”

Pandemi döneminde çok yıprandık, çok sıkıntılar çektik. Sendika olarak bunları gidermeye çalıştık. Neyle giderdik? Ferdi Kaza Sigortasıyla. Neyle giderdik  500 liralık pandemi ödemesiyle. Neyle gidermeye çalışıyoruz? Ankara’da  üyelerimiz için bir misafirhane yaptıracağız. Kıyı şeridinde yine üyelerimiz için bir otel satın almayı planlıyoruz. Ne için tüm bunlar? Emeğinin hakkı ödenemeyecek olan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine hizmet için.  80 yılda üyesine faydası olmayan sendikalara inat 8 yaşındaki Öz Sağlık-İş Sendikamız üyelerine hizmet için var. Kasamızda paramız olmaz, olmamalı.  Sendikanın parası işçinin aidatı alın teridir ve onlar için harcanmalıdır.

Böyle dedik diye arkamızdan türlü dümen çevirenler oldu.  Ama hiç önemli değil.  Doğru bildiğimizi hukuk önünde de savunduk. Hukuk bize hak verdi, paranızı üyeniz için harcayabilirsiniz dedi. Ne zamanki hamleleri boşa çıktı, şimdi aidat sendikacılığına geri döndüler, aidat almayacağız, kısıtlı alacağız algıları ile en başta kendi üyelerini kandırıyorlar.

“HAKLI GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE BİZLERİ UYARIN, HEPİMİZİN EKSİĞİ OLUR”

Gece gündüz sahada uğraşıyoruz, bürokraside uğraşıyoruz, teşkilatlanmamızı sürdürüyoruz. Sahada büyük mücadeleler veriyoruz.  Çok çalışıp çok mücadele ediyoruz ancak bizler de insanız. Elbette hatamız, eksiğimiz, yanlışımız olacaktır. Haklı gördüğünüz yerde bizleri uyarın, yanlış yapıyorsunuz deyin, yapıcı eleştirilerde bulunun. Bizler de yaptıklarımıza yeniden bakıp değerlendirelim, izah edelim. İstişare edelim. Ortak çözüm yolları bulalım. Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinize sahip çıkın. Tekliflerinizi taleplerinizi bize  iletin, taslakları birlikte hazırlayalım. En güzel sözleşmeleri, sosyal hakları birlikte talep edelim.

“9 SAAT CANLI YAYINLANAN ÇALIŞTAYIMIZ TARİHE GEÇTİ”

696 Sayılı KHK’nın getirdiği sorunları her gün dile getiriyoruz.  Biz de, başka sendikalar da çözüm için uğraşıyoruz.

Ama biz Öz Sağlık-İş  olarak başka çalışmalar da yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl sizlerin bu sorunlarıyla ilgili, zorunlu emeklilik olsun, tayin-becayiş olsun, görevde yükselme olsun, görev tanımı olsun, ev tipi sözleşme olsun 696’nın ürettiği sorunları  Çalıştay ile masaya yatırdık.

Çalıştayımızda 3 bakanlığın bürokratları bir araya geldi ve yaptıkları  uygulamaları birbirlerine karşı kendileri masada savundular. 9 saat sosyal medya üzerinden canlı yayın yaptık. Sosyal medya hesaplarımızdan binlerce yorum ve katılım aldık. Sorunlarımızı ciddiyetle takip ediyoruz. Bundan emin olabilirsiniz.

Hüsnü kardeşimiz Sendikamız kurulduğundan beri hizmet veren, sahada olan bir kardeşimizdir. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar için gayretlerinden dolayı kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. Yeni döneminde de başarılar diliyorum. Genel Kurulumuz hayırlara vesile olsun.

ÇORUM BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ LEMZİ ÇÖPLÜ GENEL KURULU SELAMLADI:

“Sayın başkanımızın ifade etmiş olduğu kardeşliğin ve barışın şehri olan Çorum’a hoş geldiniz. Birincisini yaptığımız genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyor, Şube Başkanı Hüsnü Aykan ve ekibine başarılar temenni ediyorum”

AK PARTİ ÇORUM İL BAŞKAN YARDIMCISI ERCAN DAŞDAN KATILIMCILARA HİTAP ETTİ:

“Öz Sağlık-İş Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurulu’nun tüm sağlık camiasına  ve sağlık çalışanlarına hayırlar getirmesini diliyorum.

Yeni seçilecek yönetim kuruluna başarılar diliyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum”

 

HAK-İŞ İL BAŞKANI VE HİZMET-İŞ SENDİKASI ÇORUM ŞUBE BAŞKANI MUSTAFA KÖROĞLU SALONU SELAMLADI:

“20 yıllık dostum, kardeşim Devlet Sert beyi ve  hazirunu saygı ile selamlıyorum.

Bugün geriye dönük hafızamızı tazeledik. 2014 yılında taşeron örgütlenmesi için yollara çıkmıştık.  Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan’ın talimatı  üzerine taşeron mücadelesine başladık. Serüven daha geriden başladı  ama  ilk gittiğimiz yer Devlet Hastanesi  oldu.  Toplantı yaptık, 80-100 arkadaşımız vardı. Sizi taşerondan kurtarmak için sendikalı yapacağız, dedik. Bizi dinlediler, sendikaya üye olun dediğimizde 10 kişi kaldı. İş korkusu var, işten atılırım korkusu var. Peşini bırakmadık, örgütlendik. Hepinize ayrı  ayrı teşekkür ederim. O  gün bize  güvendiniz, taşerondan kurtulduk. İlk toplu sözleşmeden sonra o arkadaşlarımız hastaneden aradılar, yemek hazırlamışlar  ilk maaşımız ile yemek yedirmek istedik dediler.

Taşeron mücadelemizden dolayı Sayın Konfederasyon başkanımıza, Sayın   Genel Başkanımıza ve  en çok da  Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederiz.

O gün HAK-İŞ ten başka sendikacı yanınızda yoktu.  Ama bugün alıcı kuş  gibi ortadalar. İnsan yerine koymuyorlardı bizleri, aynı servise binmez, aynı yemekhanede yemek yemezlerdi. Şimdi  onları elinizin tersi  ile iteceksiniz. Zor  günümüzde neredeydiniz diyeceksiniz.

80 darbesini unutmadık, 28 Şubat’ı unutmadık.  15 Temmuz’u hiç  unutmayacağız. Eksiklerimiz düzelecek, zor günümüzde de  bugünümüzde de bir ve beraber  olursak, el birliği,  güç birliği yaparsak hepsini düzelteceğiz.

Bizim yerel yönetim işçilerimiz size gıpta ile bakıyorlar. Ama halen şirket işçisi onlar. İnanıyorum bunu da biz  çözeceğiz. Hüsnü Başkanımızı şimdiden tebrik ediyorum, kongremiz hayırlı uğurlu olsun.”

ÇORUM SAĞLIK-SEN BAŞKANI AHMET SAATÇİ KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Biz Çorum’da iki sağlık sendikası olarak hem Sağlık Bakanlığı  işyerlerinde hem  ASH Bakanlığı  işyerlerinde bir elmanın iki parçası gibiyiz. Beraber hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Şubemizin Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını diliyor, Hüsnü Başkan ve ekibini tebrik ediyorum.”

TÜRK SAĞLIK SEN ÇORUM ŞUBE BAŞKANI MEHMET FATİH GÖK SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“Öz Sağlık-İş Sendikamızın Çorum Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nun devletimize, milletimize , Çorum’umuza  hayırlı olmasını diliyorum. İşçi-memur el ele, güzel günlere…”

ÇORUM ŞUBE BAŞKANI HÜSNÜ AYKAN GENEL KURULU SELAMLADI

“Dünyanın ve ülkemizin Pandemiyle mücadelesinde en ön safta yer alan, hayatını kaybeden sağlık ve sosyal hizmet işçilerine,  Vatanımız ve Milletimiz için mücadele ederek kahramanca can veren şehitlerimize,  İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’da, Doğu Türkistan’da ve diğer İslam dünyasında saldırılarla veya işkence edilerek şehit edilen Müslüman kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ayrıca kahraman gazilerimize de Allah’tan sağlık diliyorum.

Bizler vatanımızın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde veren, pandemi dahil her koşulda, hiç bir zorluktan kaçınmayan sağlık işçileriyiz.

Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz, bizler bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı olan sosyal hizmet işçileriyiz.

Kısacası bizler hayatın her alanında teşkilatlanmanın, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini sendikal çatı altında topladık ve tüm gücümüzle bu aileyi büyüttük. Çorum İlimizin her köşesinde, bize inanan ve güvenen tüm işçi kardeşlerimizin bu güne kadar yanında olduğumuz gibi yarında yanında olacağız. Teşkilatımız adına, üyelerimiz adına, Sendikamız adına söz veriyoruz.

Dernek faaliyetleriyle başlayan yürüyüşümüze Sendikamızda kurucu üyelik, İl Başkanlığı ve müteşebbis şube başkanlığı sürecinin her birini teker teker yaşadık. Bugünlere gelirken hem sendikamıza hem de üyelerimize layık olmaya çalıştık. Bu zorlu süreçte bizleri ayakta tutan, cesaret veren, eksiklerimizi gideren ve hiçbir zaman yalnız bırakmayan Çorum teşkilatımızla gurur duyuyorum.

Onurlu ve ilkeli duruşuyla hayatını sendikacılığa adamış, birlikteliğimize güç katan Sağlık ve Sosyal anlamda değerli katkılar sunan Genel Başkanımızla gurur duyuyoruz…

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Son gelişmelerde yaşanan sağlıkta şiddet olaylarının her zaman karşısındayız. İçinde bulunduğumuz hafta içerisinde Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir güvenlik görevlisi üyemiz de şiddete maruz kalmıştır. Hastane içerisinde yaptığımız basın açıklamalarıyla bu olayların bir an önce engellenmesi adına her zaman tepkimizi koyduk koymaya devam edeceğiz. Bakanlığımızın sağlıkta devrim başlığı altında yaptığı çalışmaların takipçisiyiz. Bu olayların bir daha yaşanmaması için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz.

Sendikamızın Çorum Şube Başkanlığına ve bayrağını dalgalandırma şerefini bizlere layık gören, inanıp güvenen, büyüğümüz, olan Genel Başkanımıza ve Yönetimine teşekkür ediyorum.

Kongresini yaptığımız şubemizin bize emanet olduğunu, daha öncede yaptığımız çalışmaların üzerine koyarak HAK-İŞ ve ÖZ SAĞLIK İŞ Sendikası’nın sancağını Allah’ın izniyle ülkemizin 1. Konfederasyon ve Sendikası haline getirecek tüm mücadeleleri vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Allah, bizleri çıktığımız bu yolda mahcup etmesin, Allah Birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bugün yeniden Bismillah diyoruz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA HÜSNÜ AYKAN SEÇİLDİ

Sendikamızın Çorum Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Hüsnü Aykam Şube Başkanı olarak seçildi.   Şube yönetimi ise Emre Boyacı ve Raşit Kabadayı’dan oluştu.