TOKAT ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA FARUK ÇEVİK SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“İŞÇİLERİMİZ TÜRKİYE’NİN YENİ YÜZYILINA SORUNLARI ÇÖZÜLMÜŞ OLARAK GİRMEK İSTİYOR”

Sendikamızın Tokat Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Faruk Çevik seçildi. Şube yönetimi ise Hikmet Güner ve Ali Akdemir’den oluştu.

Sendikamız Tokat Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert,  çalışma hayatının pek çok sorunları bulunduğunu, işçi kesiminin Türkiye’nin Yeni Yüzyıl’ına hiç değilse  acil sorunları çözülmüş olarak girmek istediğini söyledi.

Tokat Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez İlçe Başkanı Ali Çalışkan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclis Üyesi İlhan Köten, Tokat İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü idari ve Mali İşler Başkanı Uğur Çırak, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Fikret Yılmaz, Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Osman Erdem, Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Salih Gönen, Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Yusuf Topçu, Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Tamer Özdemir, Tokat Devlet Hastanesi Destek Kalite Müdürü Ali Güner, Tokat Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Gökhan Şahin, Tokat Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Muhterem Kurt, Tokat Cevdet Aykan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Yüksel Biçer, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Adnan Tanrıverdi, Tokat Huzurevi Müdürü Üzeyir Çiğdem, Tokat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Mehmet Tuncel, Tokat Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Adem Keskin, Memur Sen Tokat İl başkanı ve Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, HAK-İŞ Konfederasyonu Tokat İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Tokat Şube Başkanı Resul Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Muhiddin Sever ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Sivas Şube Başkanı İbrahim Eyce ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Ahmet Durmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Mehmet Akyol ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Amasya Şube Başkanı Samet Balcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz İplik İş Sendikası Tokat İl Başkanı Fatih Aslantaş, Öz Büro İş Sendikası Karadeniz Bölge Başkanı Mahmut Somuncu ve Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Çankaya katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI SÜLEYMAN DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“İŞÇİLERİMİZ TÜRKİYE’NİN YENİ YÜZYILINA SORUNLARI ÇÖZÜLMÜŞ OLARAK GİRMEK İSTİYOR”

Sendikamızın Tokat Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, çalışma hayatında işçi kesiminin bir kısmı kronikleşmiş pek çok sorunla uğraştığını ve acil çözümler beklediğini belirtirken, “İşçilerimiz, bütün yüreğimizle desteklediğimiz Türkiye’nin Yeni Yüzyılına sorunları çözülmüş olarak girmek istiyor” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çalışma hayatının pek çok sorunu bulunuyor, bir kısmını çözüyoruz bir diğeri başlıyor, çözdüklerimiz, çözemediklerimiz var. Ama işçi kesimi Türkiye’nin Yeni Yüzyılına en azından acil sorunları çözülmüş olarak girmek istiyor.

Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin zorunlu emeklilik sorunu var, tayin yasağı sorunu var, görev tanımı, görevde yükselme, güvenlik işçilerimizin kimlik kartı yenilenme problemi var. Daha pek çok sorun ve sıkıntı var. Biz yetkili sendika olarak kimini diyalogla, kimini Toplu İş Sözleşmelerinde, bir kısmını Kamu Çerçeve Protokolü’nde çözmeye çalışıyoruz.

Ancak buna rağmen çözümlenemeyen sıkıntılarımız var ve bunun için yönetim erkinin irade koyması gerekiyor.

Bizler yürekten desteklediğimiz Türkiye’mizin Yeni Yüzyılına bu sıkıntılarımızı çözerek girmek istiyoruz. Bu manada işçi dostu olan Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesine güveniyor ve kendisinden müjde bekliyoruz.

“İŞVEREN KESİMİNİN DE DESTEK VERDİĞİ VERGİ DÜZENLEMESİNİN BİR AN ÖNCE YAPILMASI GEREKİYOR”

OECD ülkeleri arasında vergi ve sosyal güvenlik pirimler en yüksek olan ülkelerden birisi  Türkiye’dir. Vergi dilimleri işçilerimizin belini bükmektedir. Benim sağlık ve sosyal hizmet işçim yılbaşında aldığı maaşın  dörtte birini yıl sonunda vergi dilimlerinde kaybeder hale geliyor.  Bu da yaklaşık 2000 liraya yakın bir para ediyor. Mevcut ekonomik koşullarda gerçekten büyük sıkıntı oluyor bu kesintiler.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in gündeme getirdiği ve  Öz Sağlık-İş Sendikamız tarafından da desteklenen vergi dilimlerinin sabitlenmesi teklifine işveren kesiminin de destek verdiğini görüyoruz.

Bu manada yapılacak olan bir düzenlemeye tarafların vermiş olduğu destek çok kıymetli. İnşallah Cumhurbaşkanımız nezdinde de bu çağrı karşılık bulacaktır. Buna inanıyoruz.

“AVUKATLIK BORSASI KURULMUŞ, ÜYELERİN DAVALARI REHİN TUTULUYOR”

Bizler Sağlık Bakanlığı üyesi arkadaşlarımız adına yüzdelik dilimlerle ilgili 14 bin dava açtık ve hukuk müşavirliğimiz üzerinden takibini gerçekleştiriyoruz.

Ama döndük bir baktık ki bu konularla ilgili bir avukatlık borsası oluşturulmuş. Üyeleri, işçileri kandırıp ellerinden muvafakatnamelerini alıyorlar ve rehin tutuyorlar.  Üyelere, işçilere deniyor ki hiçbir dosya masrafı, mahkeme masrafı alınmayacak. Bir de bakıyorsunuz ki ya sendikamıza üye olmak isteyen işçiye bu olay tehdit unsuru olarak kullanılıyor, ya da kandırdıkları işçinin kazanılmış davasının parasına el konuluyor, haraç kesiliyor

Bunu piyasa  avukatları da yapıyor, bazı sendikaların avukatları da yapıyor.

Bu kirli bir borsadır. Biz üyemizin hakkını hukukunu koruruz. Bizim hukuk müşavirliğimize talimatım vardır. Üyenin hakkını son kuruşuna kadar alıp kendisine eksiksiz teslim edeceksiniz.

Şimdi Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’ndaki işçilerimize sarmış durumdalar. Onların pandemi döneminde bazı kurumlarda ödenmeyene mesai ücretleri ile ilgili sıkıntıları var.

Öz Sağlık İş olarak bu işçilerimizin hakları için de hukuki süreci başlattık. Üyelerimizin, çalışanlarımızın emeğine, hakkına göz dikenlere fırsat vermeyeceğiz.

“DEVLETİMİZİN 1 KURUŞUNU YEDİRMEYİZ, ÜYEMİZİN ALIN TERİNİN HAKKINI DA KİMSE DE BIRAKMAYIZ”

Bizler devletimizi, vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı seven bir teşkilatız, sendikayız.

Devletimizin 1 kuruşunun heba edilmesine asla müsaade etmeyiz,  1 kuruşunu yedirmeyiz. Ama üyemizin alın terinin hakkını da kimsede bırakmayız.

Bizim çözemediğimiz sorunu, bizim alamadığımız hakkı kimse alamaz. Herkes bundan emin olsun.

Çünkü biz sorunlarımızın çözümüne önce ikili ve kurumsal diyaloglar yöntemiyle yaklaşırız. Çözemezsek hukuk var. Adalet var.  Bizler hukuk zemininde sıkıntılarımızın çözümü için gece gündüz mücadelemizi sürdürüyoruz ve sonuç alacağımıza inanıyoruz.

TAYİN KONUSU SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA , ASH BAKANLIĞI’NDA VE  ÜNİVERSİTELERDE ORTAK SORUN”

696 Sayılı KHK  ile kadro alan tüm işçilerin ortak sıkıntısı  olan zorunlu emeklilik uygulaması konusunun çözüme kavuşması için büyük mücadele veriyoruz.

Sorun ortak, tüm bakanlıklarımızda ve üniversitelerimizde yaşayan  KHK’lı işçilerimizin ortak sorunu. Aileler bölündü, boşananlar oldu, işini bırakanlar oldu. Bu konunun  EYT çalışması ile birlikte bir an önce  çözümlenmesi gerekiyor ve biz  gece  gündüz bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“İLKELİ SENDİKACILIKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bizler hem ulusal hem de uluslararası sendikacılığı ilkelerimiz ışığında, medeniyet değerlerimiz doğrultusunda yapıyoruz.

Doğruluktan, ilkelerimizden ayrılmadan sendikacılık yapacağız. Tokat’ta bilsek ki tek bir üye kalmayacak yalan söylemeyeceğiz, işçiyi aldatmayacağız.

Sözlerimin sonunda hem Şube Başkanımız Faruk Kardeşime, hem de  Tokat Şubemize büyük emek vermiş, teşkilatlanmasını gerçekleştirmiş ve daha sonra da bayrağı Faruk kardeşimize devretmiş olan Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan kardeşime de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Kendisi şu an Genel Merkezde bizlerle birlikte sizlere hizmet etmektedir. Çalışmalarından memnunuz, Allah kendisinden razı olsun. Faruk Çevik kardeşimize de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dilerim”

TOKAT BELEDİYE BAŞKANI AV. EYÜP EROĞLU:

“ÖZ SAĞLIK-İŞ, SENDİKAL BAŞARININ HİKAYESİNİ YAZAN BİR SENDİKADIR”

Tokat Şubemiz 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan  Tokat Belediye Başkanı  Avukat Eyüp Eroğlu,  Öz Sağlık İş Sendikası’nın kazanımları ile  ilkeli duruşu ile bir sendikal başarı hikayesi yazdığını söyledi.

Tokat Belediye Başkanı Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sendikamız Genel Başkanı Sayın Devlet Sert’i tebrik ediyorum,  çok özlü  gönülden bir konuşma yaptı  Allah kendisinden razı olsun.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın, HAK-İŞ Konfederasyonumuzun büyük bir başarısı var. Bu bir başarı hikayesi ve tebrik ediyorum. Kazanımlar, temsil edilen misyon, takip edilen ilkeler bu başarı hikayesini yazmıştır. Sendikacılık  zaten bunun için vardır, omurgalı duruş için vardır. Allah yollarını açık etsin.

Sayın Cumhurbaşkanımızın işçi kardeşlerimize, çalışanlara yönelik duruşunu sizler de görüyorsunuz. Hem tüm kazanımlarımızın mimarı olduğu için, hem de son 20 yılda ülkemize kazandırdıklarından dolayı kendilerine buradan şükranlarımızı iletmek istiyorum.

Tokat Şube Başkanımız Faruk Çevik Beyefendiyi de azminden, enerjisinden, başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Aşkla, şevkle üyesine hizmet ediyor. Yeni döneminde de kendisine başarılar dilerim”

HAK İŞ İL BAŞKANI ve HİZMET İŞ TOKAT ŞUBE BAŞKANI RESUL DEMİR KATILIMCILARA HİTAP ETTİ:

“Saygıdeğer Genel Başkanımız Sayın Devlet Sert ile yol arkadaşlığımız 2014 yılında başladı. O dönemde kendileri Hizmet İş Sendikası’nda idi. Üzerimizde çok emeği var. Kendilerine şükranlarımı sunuyor, Öz Sağlık-İş Sendikamızın Genel Başkanı olarak görmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim.

Bizler HAK-İŞ  ve bağlı sendikalar olarak  Tokat’ta  9 bin üyeye sahibiz. Çok iyi durumdayız. Bu manada tüm sendikalarımıza ve başkanlarımıza teşekkür ederim.

Sizlere Konfederasyon Başkanımız Mahmut  Arslan’ın da  selamı ve iyi dilekleri var. Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diledi.

Tokat’ta  Öz Sağlık-İş Sendikamızın değerli  Şube Başkanı Faruk kardeşimiz ile birlikte çalışıyoruz, güzel hizmetlerini takdirle izliyoruz. Tokat Şubesi  emin ellerde, gözünüz arkada kalmasın”.

MEMUR-SEN TOKAT İL BAŞKANI VE SAĞLIK SEN TOKAT ŞUBE BAŞKANI SUAT MANTAR SALONU SELAMLADI

Burada kendimizi kendi evimizde ve bir aile havasında gördüm, çok da mutlu oldum.

Hep denir, sağlık ekip işidir diye. Evet ekip işidir, çalışan zaten bunu biliyor  ama bazen bu ekibin birlik beraberliğini bozmak isteyenler oluyor. Bir sindirim sıkıntısı hep yaşanıyor.

Biz Faruk Başkanım ve ekibi ile ilk zamanlardan beri kardeş gibiyiz, bir   aileyiz. Beraber yol yürümüş olmanın onur ve gururunu duyuyoruz.

Genel Başkanımız konuşmasında 3 damlaya işaret etti. Kan damlası, göz yaşı damlası ve ter damlası. Kan damlası dünyanın her yerinde aynıdır, göz yaşı damlası da aynıdır, tenlerimizin rengi farklı olsa da alın terinin damlası da dünyanın her yerinde aynıdır.

Dünyanın neresinde kan akarsa aynıdır, göz yaşı aynıdır.  Ten rengimiz ayrı olsa da akan alın teri aynıdır. Allah alın teri akıtan emekçilerin emeklerini zayi etmesin.

Şube Başkanımız Faruk Çevik ve ekibi ile son derece uyum içerisinde çalışıyoruz. Bundan sonra da öyle olacaktır. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

TOKAT ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI TÜRKAN PERVANLAR KATILIMCILARI SELAMLADI

Onbeşliler diyarı, Medeniyet beşiği Tokat’ımıza hoş geldiniz

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Tokat’ta bizzat  yaşıyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak,  STK’larla  olan ilişkileri,  üyelerimizin  acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli  günlerini paylaşıyor,  yine kadın üyelerimizin  kurumlarda  yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, Şube Başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem  ulusal  hem  uluslararası  sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “KADIN ELİ” uzatıyoruz.

Bizler Güçlü  Türkiye’nin Güçlü Kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Sizi onbeşliler diyarı Tokat’ımızda ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Faruk Çevik’in yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

TOKAT ŞUBE BAŞKANI FARUK ÇEVİK GENEL KURULU SELAMLADI

“Sözlerimin başında sendikamızın kuruluşundan bugüne kadar hizmet eden ve ebediye intikal eden üyelerimiz ve Pandemi şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz.

Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük.

200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan  büyük mutluluk, büyük  gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

Bugün Tokat Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da  olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır.

Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz.

Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız Kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA FARUK ÇEVİK SEÇİLDİ

Sendikamızın Tokat Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Faruk Çevik Şube Başkanı olarak seçildi.   Şube yönetimi ise Hikmet Güner ve Ali Akdemir’den oluştu.