KIRKLARELİ ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA İBRAHİM ARI SEÇİLDİ

KIRKLARELİ ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA İBRAHİM ARI SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ÖZ SAĞLIK-İŞ ARTIK HEM KENDİ İŞ KOLUNUN, HEM DE ÇALIŞMA HAYATININ GÜNDEMİNİ BELİRLİYOR”

Sendikamızın Kırklareli Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na İbrahim Arı seçildi. Şube yönetimi ise Zuhal Avrap ve Alper Savaş’tan oluştu.

Sendikamız Kırklareli Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın artık hem kendi işkolunun hem de çalışma hayatının gündemini belirleyen ve yön veren bir sendika haline geldiğini belirterek, “Özellikle son günlerde gerek şube genel kurullarımızda, gerekse basın-yayın araçları vasıtasıyla ortaya koyduğumuz sorunlarımız, taleplerimiz ve çözüm önerilerimiz gündem belirlemiş ve kamuoyu oluşturmuştur. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının güçlü sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kırklareli Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Muhammet Öztürk, MEMUR-SEN Konfederasyonu Kırklareli İl Başkanı Selahattin Karanfiller, HAK-İŞ Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet ve Yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı ve Öz Gıda İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Cüneyt Aydın, Medya İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Çetin, Hizmet İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aykut Aktemur, Öz Finans İş Sendikası Avrupa Bölge Başkanı Dr. Mümin  Evren,  Öz Orman İş Sendikası İstanbul Bölge Temsilcisi Muhammet Küçük, Öz İplik İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Engin Osmanoğlu, TOÇ Bir Sen Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Yasak, Kırklareli Kızılay Şube Başkanı Volkan Göç, Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Fadlı Erdem, Sendikamız İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Murat Kaytaran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Erdem Dinç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Ergin Balekoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Temel Yazıcı ve Yönetim kurulu Üyeleri, Sendikamız Tekirdağ Şube Başkanı Elif Sağlam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Muhasebe Saymanlık Birimi Uzmanı Ümit Arslan katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

 “ÖZ SAĞLIK-İŞ ARTIK HEM KENDİ İŞ KOLUNUN, HEM DE ÇALIŞMA HAYATININ GÜNDEMİNİ BELİRLİYOR”

Sendikamızın Kırklareli Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın artık hem kendi işkolunun hem de çalışma hayatının gündemini belirleyen ve yön veren bir sendika haline geldiğini belirterek, “Özellikle son günlerde gerek şube genel kurullarımızda, gerekse basın-yayın araçları vasıtasıyla ortaya koyduğumuz sorunlarımız, taleplerimiz ve çözüm önerilerimiz gündem belirlemiş ve kamuoyu oluşturmuştur. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının güçlü sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Genel Başkan Sert konuşmasında şunları söyledi:

“Sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası sorumluluğu ile  yerine getirmeye çalıştığımız faaliyetlere vizyoner bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın ürünü olarak da Sendikamız artık çalışma hayatında ve işkolunda gündem belirleyen ve yön veren bir sendika olmuştur.

Özellikle Şube Genel Kurullarımızda gündeme getirdiğimiz,  çeşitli basın-yayın organları aracılığı ile kamuoyu gündemine taşıdığımız, sosyal medya mecralarını kullanarak yaptığımız etkinlikler işkolumuzun ve  genel manada çalışma hayatının sorunlarına bakış açımızı  ortaya koymuştur.

Kapsam dışı bırakılan personelin sorunları,  696 Sayılı KHK’dan kaynaklanan zorunlu emeklilik, tayin hakkı, görevde yükselme, görev tanımı vb sorunlarımızı, vergi dilimlerinin sabitlenmesi yönündeki açıklamalarımızı kamuoyu ve çalışanlar ilgi ile takip etmişler, çok sayıda haberimiz çalışan gruplarında paylaşılarak Sendikamızın kendileri için yapmış olduğu ısrarlı takipler takdir ile karşılanmıştır.

Biz çalışmaya üretmeye devam ediyoruz.

Bu manada bize katkı sağlayan destek veren basın-yayın kuruluşları ve internet haber sitelerine de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

“ALGILARLA İŞİMİZ YOK, DOĞRU KALIP, ETİK SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Sendikacılık ve örgütlenme çalışmaları, zor zahmetli, hayatınızda başka alanlara kapı bırakmayan bir iştir. Bunu bilerek, bunları göze alarak başladığımız çalışmalarda Allah’ın izni ile başarıya ulaşmama şansımız yok.

Hep söylüyoruz ya; bilsek ki 1 tek üyemiz kalmayacak yalandan, algıdan, oyundan, hurdadan, hileden uzak duracağız. Bizim algılarla işimiz yok.  Bizim kapımızdan eğri odun girmeyecek, doğru kalıp, etik sendikacılık, ahlaklı sendikacılık yapmaya devam edeceğiz.

“KAPSAM DIŞI KALANLARLA İLGİLİ ÇAĞRIMI YİNELİYORUM”

Taşerona kadro verilirken kapsam dışı bırakılan 100 binin üzerindeki işçimiz büyük umutlarla yapılacak olan çalışmaları bekliyor.

Her gün sayısız mesaj, sayısız telefon alıyoruz.  Tamamen ihale sistemindeki yöntem yüzünden 900 bine yakın işçi kadro alırken, 100 binin üzerindeki işçimize bu hak tanınmamıştı.

Öz Sağlık-İş ve Devlet Sert olarak bugüne kadar bu koru hiç söndürmedik, her daim gündeme getirdik, haklı talebi ilettik.

Buradan yineliyorum. Kapsam dışı bırakılan çalışanlara herhangi bir koşula bağlanmaksızın kadro verilmesi gerekiyor.  Bu konuda atılan olumlu adımları destekliyor, çalışma barışının bozulmaması adına herhangi bir ayrım yapılmamasını bekliyoruz.

“ELLERİNDE VALİZ 21 GÜN EVİNE GİTMEYEN SOSYAL HİZMET İŞÇİSİNİN, 41 GÜN EVİNE ADIM ATAMAYAN SAĞLIK İŞÇİSİNİN HAKKI NE İLE ÖDENİR?”

Tüm dünya ve ülkemiz yoğun bir pandemi dönemi geçirdik.  Herkes çok etkilendi ama bizim işkolumuz herkesten fazla etkilendi.  Covid hastaları ile ilk temastan başladık, şifa buluncaya kadar bizim çalışanlarımız ön saflardaydı.

Hem Aile Bakanlığı kuruluşlarında, hem Sağlık Bakanlığı kuruluşlarında pandeminin en dibini yaşadık.  Ellerinde valiz 21 günlük vardiyalara girdiniz.  Hiç evine gitmeden 41 gün görev yapan sağlık çalışanlarımız, ambulans şoförlerimiz oldu.

Şimdi bu personelin, bu çalışanların haklarını ne ile ödersiniz? Sağlık ve sosyal hizmet alanında görev yapan arkadaşlarımızın yani sizlerin verdiği mücadele takdire şayan.

Biz de sendika olarak bir nebze de olsa ödüllendirmek, teşekkür etmek için hiçbir üye ayrımı yapmadan tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanı üyelerimize pandemi ödemesi yaptık.

Başımıza gelmeyen kalmadı, yalanlar, iftiralar, kıyameti kopardılar.  Ödeyemezsiniz dediler. Suç duyurusunda bulunması için kişileri ayarttılar. Sonuç ne oldu, savcılık “ödeyebilirsiniz” dedi.

Peki bu sefer ne yaptılar, sanki bizlere o kadar yalan ve  iftirayı  atan kendileri değil gibi  Dicle Üniversitesi örneğinde olduğu gibi geri vites yaptılar. Zannediyorlar ki bu işçi bunu unutur. Kusura bakmayın sizin bu algılarınızı, oyunlarınızı, düzeninizi ne biz, ne de bu işçi unutur.

“ULUSLARARASI ÜYELİK BAŞVURULARIMIZA ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Sendika olarak bir yandan ulusal diğer yandan da uluslararası çalışmalarımıza devam ediyoruz.  EPSU ve PSI üyelik başvurularımızı yaptık. Ama algıya iftiraya doymayanlar sadece yurt içinde değil, yurtdışında da bu bizi engellemek için harekete geçtiler.

Bizim, işçi üzerinde baskı oluşturduğumuz, zorla üye kaydettiğimiz iftirasını attılar. Buyurun hodri meydan. Birisi desin ki “Ben bu sendikaya geçmedim diye bana zor kullandılar, baskı yaptılar”. Ben bu genel başkanlığı bugün bırakırım.

Bize bu iftirayı atanlar dağdaki eşkıyaya hizmet edenler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz burada olacağız. Biz o üyelikleri alnımızın akı ile yaptığımız sendikal hizmetlerin karşılığında alacağız. Bu böyle biline.

Bugün burada Kırklareli Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu için buradayız. Şube Başkanımız İbrahim Arı kardeşime ve ekibine bugüne kadar yaptıkları başarılı hizmetlerin bundan sonrada devamı için başarılar diliyorum. Genel Kurulumuz hayırlara vesile olsun”

 

KIRKLARELİ AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRÜ FARUK UYSAL KATILIMCILARI SELAMLADI

“Sendikaları ve sendikacılığı yakından tanıyan ve ne kadar zor olduğunu bilen birisiyim. Bu manada MEMUR-SEN ve HAK-İŞ’in ücret sendikacılığı değil, gönül sendikacılığı yaptığını görüyor ve bundan dolayı da her iki konfederasyonumuzu kutluyoruz. Öz Sağlık-İş Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Arı ile çalışanlarımızın sorunların çözümü noktasında ortaklaşa çalışmalarımız oluyor, bizler işin tarafı olarak her zaman işçilerin yanındayız. Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum”

 

ÖZ FİNANS-İŞ SENDİKASI AVRUPA BÖLGE BAŞKANI DR. MÜMİN EVREN’DEN SELAMLAMA KONUŞMASI

“HAK-İŞ bir konfederasyonun değil, bir davanın adıdır. Dünyadaki tüm mazlumların, masumların yanında olan Konfederasyonumuzun Kırklareli’ndeki faaliyetleri ile de gurur duyuyoruz.

Kırklareli’nde HAK-İŞ’e bağlı sendikalar arasında ilk defa şube genel kurulu yapılıyor ve bizler bunun onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Sayın Mahmut Arslan’a ve Sayın Devlet Sert’e yapmış oldukları faaliyetler dolayısıyla teşekkür ediyorum. Şube başkanı İbrahim Arı ve onunla birlikte görev üstlenen arkadaşları tebrik ediyorum. Sendikacılık inanç işidir. Kırklareli Öz Sağlık İş ailesine, Mahmut Arslan ve Devlet Sert’e inanıyoruz, güveniyoruz. Genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum”

 

KIRKLARELİ ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI ZUHAL AVRAP KATILIMCILARA HİTAP ETTİ

“İlimizde sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin ilk kez tanıklık ettiği genel kurulumuzda siz kıymetli misafirlerimizi ağırlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Kırklareli de bizzat yaşayarak şahitlik ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan, saha çalışmalarımızda “önce kadın” düsturu ile bize liderlik eden konfederasyonumuz HAK-İŞ’e ve bize başkanlık eden bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak İbrahim ARI başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Kırklareli Kadın Komitesi olarak; şube başkanımızın liderliğinde il merkezi ve ilçelerimizdeki sağlık ve sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarına yapılan saha ziyaretlerinde her daim bulunarak ilimizdeki sendikal harekete destek vermenin gururunu yaşıyoruz.

Yanımızda olduklarını her daim hissettiğimiz 200.000 kişilik sağlık ve sosyal hizmet çalışanları ordusu için mücadele etmenin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında olarak her zaman gönül kazanmak için mücadele ediyor, sendikal çalışmalarımızı kazanımlarımızı anlatmanın gayretini veriyoruz.

Bizim inancımızda Hz. Adem  ve Hz. Havva’dan beri erkek ile kadın birlikte yaşamış, birlikte kulluk etmiş, birlikte çoğalmış birlikte dünyayı mamur etmiştir. Şanlı tarihimiz kadınlarımızın başarıları ve fedakârlıklarıyla örülmüştür.

Günümüz şartlarında da cinsiyet dağılımının neredeyse eşit olması sebebiyle kadınlarımızın çalışma hayatındaki etkinliği ve gücü hissedilmektedir. Diğer alanlar gibi çalışma hayatında da kadın elinin ve zarafetinin değdiği her noktada çok daha güzel işler ortaya çıkacaktır. Kadın Komitesi olarak gayretimiz bu yöndedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şube başkanımız Sayın İbrahim ARI’nın yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

KIRKLARELİ ŞUBESİ GENÇLİK KOMİTE BAŞKANI ERKUT ÜSKE SALONU SELAMLADI

“Sizleri Kırklareli Şubesi Gençlik Komite Başkanı olarak saygı ile selamlıyorum. Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın teşkilatlanma aşamaları ve faaliyetlerinde yer alırken sendikamızın genç emekçileri olarak, genel merkez yöneticilerimizin desteğini arkamızda dağ gibi hissediyoruz.

Bizler bu büyük teşkilatın bizlere vermiş olduğu güvenle hareket ettik, yerli ve milli sendikacılık anlayışı ile Öz Sağlık-İş’in Genç Sendikacıları olarak yola çıktık. Şube başkanlarımız, temsilcilerimiz ve gönül davamıza omuz veren emekçilerimizle birlikte bizler, sendikamızın vizyoner politikalarına genç nesil sendikacılık anlayışını yerleştirmek ve her aşamada aktif katılım sağlamak üzere bu yola çıktık.

Şube başkanımız İbrahim ARI’nın öncülüğünde gençlik komitesi olarak sahada aktif olarak rol almakta, üye ziyaretleri gerçekleştirmekteyiz.

Öz Sağlık-İş Sendikamız, 8. yaşında genç bir sendika. Bizler Gençlik Komite Başkanlığı olarak sendikamız ile birlikte büyüyor, daha eğitimli, daha donanımlı bir yandan kültürel mirasımıza, değerlerimize sahip çıkarken, diğer yandan da çağın gereklerini kuşanmış genç sendikacılar olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Kırklareli Şubesi Gençlik Komite Başkanlığı olarak, işine, işyerine, emeğine sahip çıkan, alın terinin hakkına talip olan herkesi Öz Sağlık-İş’in genç sendikacıları olarak bir kez daha saygı ile selamlıyor, şube başkanımız sayın ibrahim Arı’ya olan her daim sonsuz güven ve desteğimizle genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz”

 

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI KIRKLARELİ ŞUBE BAŞKANI İBRAHİM ARI GENEL KURUL KATILIMCILARINA HİTAP ETTİ

“Dünyanın ve ülkemizin pandemiyle mücadelesinde en ön safta yer alan, hayatını kaybeden sağlık ve sosyal hizmet işçilerine; ilk kıblemiz olan mescidi Aksa’da, Doğu Türkistan’da ve diğer İslam dünyasında saldırılarla veya işkence edilerek şehit edilen Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Bizler vatanımızın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde veren, pandemi dahil her koşulda, hiç bir zorluktan kaçınmayan sağlık işçileriyiz bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz, bizler bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı olan sosyal hizmet işçileriyiz.

Bizler hayatın her alanında teşkilatlanmanın, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini sendikal çatı altında topladık ve tüm gücümüzle bu aileyi büyüttük. Kırklareli’mizin her köşesinde, bu kutsal davayı tebliğ edecek, bize inanan ve güvenen tüm mağdur ve mahzun kardeşlerimizin yanında olacağız.

Teşkilatımız adına, üyelerimiz adına, sendikam adına söz veriyoruz.

HAK-İŞ konfederasyonumuz ve Öz Sağlık-İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sendikamızda temsilcilik, il başkanlığı ve müteşebbis şube başkanlığı sürecinin her birini teker teker yaşadık. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuktur.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Bu zorlu süreçte bizleri ayakta tutan, cesaret veren, eksiklerimizi gideren ve hiçbir zaman yalnız bırakmayan Kırklareli teşkilatımızla gurur duyuyorum.

Bizleri kırmadan şefkat ve merhametiyle her daim arkamızda duran, onurlu ve ilkeli sendikacılığı korkutmadan güzel yanlarıyla yaklaşarak öğreten, tüm camialar tarafından sevilip sayılan, mazlumlara uzanan şefkat eli, teşkilatın ve üyelerimizin Devlet Babası olan Genel Başkanımızla gurur duyuyoruz

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Sendikamızın Kırklareli Şube Başkanlığına ve bayrağını dalgalandırma şerefini bizlere layık gören, inanıp güvenen, büyüğümüz, babamız olan Genel Başkanıma ve yönetimine teşekkür ediyorum.

Sahada yaşadığımız sorunların çözümü konusunda her koşulda yanımızda olan milletvekillerimiz, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, sağlık ve sosyal hizmet il müdürlerimiz ve kurumlarımızın kıymetli yöneticilerine sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum. İyi günde kötü günde hep yanımda olan, sahada gözümüz kulağımız olan teşkilatımıza çok ama çok teşekkür ediyorum.

Kongresini yaptığımız şubemizin bize emanet olduğunu, zulme uğrayan mağdur ve masumların sesi olacağımızı, teşkilatımıza layık olacağımızı, Hak-İş ve Öz Sağlık-İş Sendikası’nın sancağını Allah’ın izniyle her kurumda dalgalandırarak ülkemizin 1. konfederasyonu ve sendikaları haline getirecek tüm mücadeleleri vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA İBRAHİM ARI SEÇİLDİ

Sendikamızın Kırklareli Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan İbrahim Arı Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Zuhal Avrap ve Alper Savaş’tan oluştu.