EDİRNE ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA EMRE PROMET SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“696’LI İŞÇİLERİN TAYİN SORUNU ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİKLİ SORUNLARINDANDIR”

Sendikamızın Edirne Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Emre Promet seçildi. Şube yönetimi ise İsmail Kurtuluş ve İsmail İbirli’den oluştu.

Sendikamız Edirne Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin de aralarında bulunduğu 696 Sayılı KHK ile kadro alan personelin öncelikli sorunlarının başında tayin sorunu olduğunu belirterek, “Bu konuda önümüzdeki günlerde bir çözüm bekliyoruz” dedi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, AK Parti Kurucu İl Başkanı Recai Koçaşlı, AK Parti Edirne İl Teşkilat Başkanı Rasim Özgün, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ayhan Dinç, Hür Dava Partisi Edirne İl Başkanı Bayram Kınay, Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Bilgiç, Edirne Çocuk Evleri Sitesi Müdürü Sermin Dağ Tarlacı, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi  Hastane Müdürü Muzaffer Tudan, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Nuran Bilir, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mustafa Kesler, Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Kalite ve Destek Hizmetleri Müdür Yardımcısı Yasemin İngiar, MEMUR SEN Konfederasyonu Edirne İl Başkanı ve Eğitim Bir Sen Edirne Şube Başkanı Erdinç Dalgıç, HAK-İŞ Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Vedat Yılmaz, Hizmet İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aykut Aktemur, Öz Orman İş Sendikası İstanbul Bölge Başkanı Muhammet Küçük, Öz Finans İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası Bölge Başkanı Dr. Mümin Evren, Öz İplik İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Engin Osmanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, OLEYİS Sendikası İstanbul Şube Başkanı Mehmet Çakır, Öz Orman İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi  İlhami Taşkın, Öz Finans İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi Serdar Tüzün, Öz Çelik-İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi  Halit Çelik, Öz Çelik İş Sendikası Edirne İl Temsilcisi Seyit Dal, Sendikamız Genel Başkan Danışmanı Fadlı ERDEM, Sendikamız Tekirdağ Şube Başkanı Elif Sağlam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Çanakkale Şube Başkanı  Recep Esen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Arı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sağlık Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turan, Enerji Bir Sen Edirne İl Başkanı Gencer Murat, TOÇ-BİR SEN Edirne Şube Başkanı Nazan Türkaslan, BEM-BİR-SEN Edirne İl Başkanı Necdet Yıldırım, Diyanet Sen Edirne Şube Başkanı Erol Ayar, Hizmet İş Sendikası İstanbul 4 Nolu Şube E. Başkanı Reşat Kaya, Eğitim Bir Sen Edirne Şube Başkan Yardımcısı Atalay Cüce, Cihannüma Edirne İl Başkanı Ataman Alkan, Cihannüma Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Nas, TÜGVA Edine İl Başkanı Recep Peçe, İlim Yayma Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Abdullah Bülbül, İlim Yayma Cemiyeti Yurt Müdürü Mücahit Güzey, Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanı Ahmet İsmailoğlu katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“696’LI İŞÇİLERİN TAYİN SORUNU ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİKLİ SORUNLARINDANDIR”

Sendikamızın Edirne Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert,  696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen personelin tayin sorununun çalışma hayatının öncelikli sorunları arasında olduğunu ve bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Sert, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Taşeron devrimi olurken kapsam dışı kalan personelin kadroya alınması ile ilgili çalışmaların yapıldığı şu günlerde, 696 Sayılı KHK ile kadro alan ancak tayin hakları bulunmayan işçilerin tayin sorunlarının çözümü, çalışma hayatının öncelikli sorunları arasında yer almaya devam ediyor.

Öz Sağlık-İş Sendikası olarak bu konuda Çalıştaylar düzenledik, raporlar hazırladık, kamuoyu araştırmaları yaptırdık, saha raporları hazırladık. Bu çalışmalarımızın tamamını ilgili bakanlıklara ve yönetim erkine ulaştırdık. Yıllardan beri ailelerinden çoluk çocuklarından ayrı olan personel var. Eşi başka bir ilde, kendisi başka bir ilde. Aile birliktelikleri parçalanmış, kiminde boşanmalar gerçekleşmiş. Çocukların psikolojileri bozulmuş. Biz toplu iş sözleşmelerinde, kısmen de olsa problemin çözümüne ilişkin tedbirler almaya çalışıyoruz, KÇP gündemine aldırıyoruz ancak konu bütün olarak çözümlenmediği sürece 696 Sayılı KHK kapsamındaki bu personel tayin konusunda mağdur olmaya devam edecektir. İnşallah önümüzdeki aylarda düzene kavuşmasını bekliyoruz.

“BİLGİ GÜÇTÜR, DOĞRU KULLANILDIĞINDA KURUMLARI BÜYÜTÜR”

Öz Sağlık-İş Sendikası olarak 8 yıllık genç bir sendikayız ancak gerek misyonumuz gereği gerekse önümüze koyduğumuz vizyoner yaklaşımlarımız gereği eski sendikal alışkanlıklarla değil, daha çağın gereklerine, üye yapımıza uygun bir sendikal anlayışla yol alıyoruz.

Bu manada ÖZ-SAM Stratejik Araştırmalar Merkezimizi kurduk.  Değerli hocalarımız ve danışmanlarımız vasıtasıyla çalışma hayatının sorunlarının çözümüne yön verecek, rota çizecek kıymetli çalışmalar yapıyor ve bunu kamuoyuna açıklıyoruz.

Eğitimlerimiz de bu merkezimiz aracılığı ile devam ediyor. Türkiye genelindeki 3500’e yakın temsilcimizin aynı temel eğitimleri alması için seferberlik başlattık.

Şu günlerde kongrelerimizin yoğunluğu nedeni ile biraz ara verdik ancak yılbaşından sonra eğitimlerimizi hem temsilcilerimiz düzeyinde hem de  tematik eğitimlerle  üyelerimiz düzeyinde  sürdüreceğiz. Çünkü bilginin güç olduğuna ve doğru kullanıldığında kurumları büyüteceğine inanıyoruz.

“SAĞLIK BAKANLIĞI TİS TALEP FORMUNA İLK GÜN 8 BİN ÜYEMİZ TALEP BİLDİRDİ”

Bizim sendikal anlayışımız üyelerimizin hak ve kazanımlarının korunması, artırılması ve sosyal yaşamdan kopmadan çalışma hayatında verimli olunması yönlüdür.

Bu manada geçmiş yıllarda sahadan topladığımız toplu iş sözleşmesi taleplerini bu yıl dijital ortama çevirdik.  Dün itibariyle Sağlık Bakanlığı yeni dönem toplu iş sözleşmesi için sağlık çalışanı üyelerimizin taleplerini toplamaya başladık.  Web sayfamızdan yayınlanan linke dün 8 binin üzerinde  üyemiz giriş yaparak taleplerini bildirmişlerdir. Kendilerine duyarlılıklarından ve davlarına sahip çıkmalarından dolayı teşekkür ederim.

“KÇP’Yİ İLK DEFA DELEN SENDİKA ÖZ SAĞLIK-İŞ OLDU”

Bildiğiniz gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, Sağlık Bakanlığı’nda olduğu gibi gece zammımız yoktu. Kamu Çerçeve Protokolü’nü ilk defa delen sendika biz olduk. KÇP’nin anlamını biliyorsunuz değil mi, hükümetle pazarlığını yapar, alınan haklar toplu sözleşmeye yansıtılır. Biz bunu ilk kez deldik. Bizimkiler bile inanmadı. Talep büyük, kurumlarda dezavantajlı gruplara hizmet veriliyor ve bunun çözülmesi gerekiyor. Eğer biz bu zammı almazsak greve ve oylamasına gideceğiz dedik. İş tıkandı, greve gidecek miyiz diye bütün üyelerimiz tedirgindi. Sadece bir grevin bize maliyeti eski parayla 160 trilyondu. Çünkü greve giden arkadaşlarımızın maliyetini karşılamak durumundayız. Dediler ki, “greve çıkamayacak blöf yapıyor”. Ama biz hem grev hem de uygulama kararını astık. Uygulama kararını Saray Engelsiz Şaşam da bizzat ben astım.

Dediler ki “Başkanım  işçi greve giderse dezavantajlı gruplara kim bakacak?” Dedim siz de bakacaksınız, biz de bakacağız. Bakanlarımızla görüştük. İkna ettik her iki bakanlığımızı da ama TUHİS yine keskin bir tavır gösteriyor. Birileri de destek yerine gaz veriyor. Bazı sendikalar maalesef köstek oldular. Aman Öz Sağlık başarısız olsun ben buradan nasıl nemalanırım diye düşündüler. Ama bizim ciddi olduğumuzu anladılar. Twitter etkinliğinde 260 bin tweet atarak birinci gündeme oturduk. Bakanlıkları, Cumhurbaşkanlığı’nı, İletişim Ofisini, hepsini etiketledik ve gündem olduk.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık bizi, işçiyi anladı, kendisine teşekkür ediyorum.  İş çözüldü, greve gitmeden, hizmet verdiğimiz kesimleri mağdur etmeden toplu iş sözleşmesini imzaladık.

“SENDİKACILIKTA SEVİYE ÇOK ÖNEMLİ”

Hayatın her alanında konuşmasını, oturup kalkmasını,boyundan büyük,  altında kalacağın laflar etmemeyi bilmek gerekiyor.  Yani seviyeyi bilmek gerekiyor.

Sendikacılıkta da öyle. Sendikacılığında bir seviyesi olur. Bugüne kadar sahada olmayanlar özür dileyerek söylüyorum işçiyi adam yerine koymayanlar, bugün yalan dolanla sendikacılık yapmaya çalışıyorlar.

Biz  Öz Sağlık-İş  olarak hem sendikacılığın, hem sendikaların, hem de  çalışma hayıtının onurunu koruyor, seviyeyi düşürmüyor ve doğru sendikacılık yaparak, algılarla uğraşanların oyunlarını kendiliğinden boşa  çıkartıyoruz.

“TABULARI YIKMAK İÇİN GELDİK”

Örgütlenme çalışmalarında, sendikal ilişkilerde size olmadık sorular sorulabilir, hakaretler edilebilir. Ama sabırlı olacağız. Nerede demokrasi sınırlanıyorsa, emeğimize manasızca saldırıyorlarsa biz orada olacağız.

Türkiye de sendikacılar masada oturarak sahada teşkilatı yönetmenin derdinde.  Divan başkanımızın da belirttiği gibi 81 vilayetin her bir ilçesinde yapımızı oluşturduk. Bu teşkilatın yerinde yönetilmesi, sorunlara hızlı ve doğru karşılık verilmesi bizim için önemli.

Edirne de sizin gibi güzel insanlar yer alıyorsa bu sorunu siz çözmelisiniz. Ankara da 5 yöneticinin tüm illerde ki sorunları çözme şansı yok. Siz çözemezsiniz bize geleceksiniz.

Hayal kuracağız, hayal kurmayan sendikacı, sendikacı değildir. Hayalimizi yakalamak için mücadele edeceğiz. Bizim yaptıklarımızı onlar hayal dahi edemezler. Biz tabuları yıkmak için geldik.  Bizler, sizler bu üyenin hizmetkârıyız. Bunu asla unutmayacağız.

Edirne’de Emre Promet kardeşim ve ekibi bugüne kadar çok başarılı çalışmalarda bulundular; bundan sonra da aynı başarıyı fazlasıyla  göstereceklerine inanıyorum. Allah birlik-beraberliğimizi bozmasın. Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum”.

CİHANNÜMA DERNEĞİ EDİRNE İL BAŞKANI ATAMAN ALKAN SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“HAK-İŞ Konfederasyonu, duruşu ve ilkeli sendikal anlayışı ile ülkemizin son derece önemli sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Başarılarını, yerli ve milli sendikal faaliyetlerini görüyor ve gurur duyuyoruz.

Öz Sağlık İş Sendikamız Türkiye’nin en büyük üçüncü sendikası olabilir ama gönüllerdeki birinci sendikadır. Edirne Şube Başkanı Emre Promet kardeşimiz ve  ekibinin ildeki başarılarını hepimiz görüyor ve takdirle karşılıyoruz.

Bugün burada yapılan konuşmalarda da gördük ki kapsam dışı bırakılan personel büyük sorunlar yaşıyor ve acilen kadroya alınmaları gerekiyor. Taşeron döneminin artığı uygulamalara son verilmesi, işverenin kim olduğunun belli olması gerekiyor.

Genel Başkan Sayın Devlet Sert’in mağdur ve mazlum coğrafyalarla ilgili düşüncelerine yürekten katılıyor, bu coğrafya ve mazlumların arasına Uygur Türkeri’nin de katılarak onlarla ilgili çalışmalar yapılmasını da bekliyoruz”.

EDİRNE ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI HAMDİYE ŞEN SALONU SELAMLADI:

Sultanların şehri, şehirlerin sultanı, serhat şehri Edirne’mize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz sağlık-iş sendikamızın ve genel başkanımız devlet sert beyefendinin kadın işçi kadın üye sendikacı kadın kimliği sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Edirne’de bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan konfederasyonumuz HAK-İŞ’e ve bize başkanlık eden şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda kadın komite başkanlığı olarak Emre Promet başkanımıza başarılar diliyoruz

Biz Öz Sağlık-İş’in Edirneli kadın çalışanları olarak; 1963 üyenin 925’ini 29 temsilcinin 10’unu 60 delegenin ise 18 sini oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Edirne Şubemizin kadın üyeleri olarak, Edirne teşkilatımızın yarısını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın komite başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan şubemizin vefakâr kadınlarıyız.

Sizleri Osmanlıya 88 yıl başkentlik yapmış, fatihleri, kanuni sultan Süleymanları yetiştirmiş bu topraklarda ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın komite başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şube başkanımız Sayın Emre Promet’in yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

EDİRNE ŞUBE BAŞKANIMIZ EMRE PROMET GENEL KURUL KATILIMCILARINI SELAMLADI:

“Sendikamız Edirne Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük.

200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’İN misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bugün Edirne şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce cenab-ı hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA EMRE PROMET SEÇİLDİ

Sendikamızın Edirne Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Emre  Promet Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise İsmail Kurtuluş ve İsmail İbirli’den oluştu.