AYDIN ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA NEFİSE ŞAHİN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“HAK EDİLEN CEZALAR VERİLMEDİKÇE SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR”

Sendikamızın Aydın  Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Nefise Şahin seçildi. Şube yönetimi ise Bülent Aksoy, Kenan Sağınç ve Erkan Güler’den oluştu.

Şube Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, son zamanlarda yeniden hız kazanan sağlıkta şiddet olaylarına dikkat çekerken, “hak edilen cezalar verilmedikçe sağlıkta şiddet durmuyor, durmayacak” dedi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Başkanı Ömer ÖZMEN, Milliyetçi Hareket Partisi Aydın İl Başkanı Haluk ALICIK, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Başkan Yardımcısı Aytaş ARSLAN, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Başkan Yardımcısı Mustafa ÜPBÜL, Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın İl Başkan Yardımcısı Yüksel TİKBAŞ, Adalet ve Kalkınma Partisi Efeler İlçe Başkanı Hüsnü ERBİL, Adalet ve Kalkınma Partisi Efeler İlçe Başkan Yardımcısı Tamer TUNA, Adalet ve Kalkınma Partisi Efeler Gençlik Kolları Başkanı Ozan ANCIN, Adalet ve Kalkınma Partisi Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Hümeyra EGE, Aydın İl Sağlık Müdürü Osman AÇIKGÖZ, Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer TURAN, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk ALDEMİR, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Niyazi KOCAKAPLAN, Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Onur TÜRKKAN, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Duygu DAĞLAR, Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Bahadır TURGUT, Söke Devlet Hastanesi Başhekimi Hasibe ÖZGEÇEN DİNÇEL, Aydın Devlet Hastanesi Destek Hizmetleri Müdürü Güldane SAYIN, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Müdürü Mevlüt ELVİR, Söke Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Fahri DENKER , Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü İdari ve Mali İşler Başkanı Faruk ULUDAĞ, Memur-Sen Aydın İl Başkanı Ali AYGÜL, HAK-İŞ Konfederasyonu İzmir İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gültekin ŞİMŞEK , HAK-İŞ Konfederasyonu Denizli İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai SÖYLEMEZ, Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Abdulbaki KARAER, Büro Memur Sen Aydın il Başkanı Mehmet Ümit UĞUR, Öz Sağlık-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Muharrem ÇEKİM ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Manisa Şube Başkanı İkram ÇİÇEK ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Nilüfer KAVASOĞLU ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Hanım Oğuz ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji İş Sendikası Ege Bölge Başkanı İlker ÇELİKKOL, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem ULUCAN, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi UZUN, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit ÖZMEN katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“HAK EDİLEN CEZALAR VERİLMEDİKÇE SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR”

“TAŞERON MÜCADELESİNİN MEŞALESİ AYDIN’DAN YAKILDI”

Sendikamızın Aydın Şubesi’nin  1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, son günlerde yeniden artan sağlıkta şiddet olaylarına dikkat çekerek, “Hak edilen cezalar verilmediği müddetçe, sağlıkta şiddet durmuyor, durmayacak” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert, Aydın’ın taşeron mücadelesindeki yeri ve önemine değindiği konuşmasında “Taşeron işçisinin kadro mücadelesinin temeli Aydın’da atılmıştır. Nefise Şahin Başkanımız ve ekibine yıllardan beri süren çabaları için teşekkür ederim” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Efeler diyarı, kızanlar diyarı Aydın’da olmak heyecan verici. Siz yiğit insanlarla birlikte olmak, gerçekten gurur verici.

Bütün darbelerin anası sayılan 27 Mayıs Kanlı Darbesi ile şehid edildiğine inandığımız ve Türkiye’nin Demokrasi Şehidi olarak adlandırdığımız Aydın- Koçarlı- Çakırbeyli’nin Ağası Merhum Başbakanımız Adnan Menderes’in doğduğu topraklarda olmaktan, Ege’nin en büyük 3.  ilinde, incir diyarında bulunmaktan duyduğumuz  gururu da ifade etmek isterim.

“AYDIN’DA BİR KADIN ÜYEMİZİ CİNAYETE KURBAN VERDİK”

Tabi Aydın deyince Sendikamız Öz Sağlık-İş’in acı bir hatırası da akıllarımıza  geliyor. Geçtiğimiz yıl tam da  Berat Kandil’inde, Aydın Devlet Hastanesi’nde temizlik görevlisi olarak çalışan Üyemiz Nejla Demirbaş’ı boşanmak istediği eşi tarafından vahşice işlenen bir kadın cinayetine kurban verdik. Acısı, hatırası taptaze yüreğimizde. Merhum Üyemize yeniden Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine-sevenlerine- Aydın Teşkilatımıza ve sendikamız camiasına yeniden sabır ve baş sağlığı dilerim.

Kadın cinayetleri konusundaki hassasiyetimizi bilmeyen yoktur. Üyesinin yarısına yakını kadın olan Sendikamız da, bizlerin başımızın tacı olan, bereketine inandığımız hanım kardeşlerimiz başta olmak üzere, kadına, çocuğa, her türlü canlıya kalkan elin kırılması gerektiğine inanıyoruz. Rabbim böylesi acıları kimseye göstermesin.

“696’NIN ÜRETTİĞİ SORUNLARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERME SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Çalışma hayatının pek çok sorunu var, çözme mücadelemiz devam edecek, başka sorunlar da ortaya çıkacak. İşkolumuzun en önemli sorunlarından birisi  696 Sayılı KHK ile ortaya çıkan sorunlar. Zorunlu emeklilik, Tayin, Görevde Yükselme, Görev Tanımı vb.  pek çok sorun var. Öz Sağlık-İş Sendikası olarak tüm bunların üstesinden biz geleceğiz. 696’nın ürettiği sorunları tarihin çöplüğüne gönderme sorumluluğumuz var.

“SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR”

Son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların yeniden hız kazandığına dikkat çeken ve İstanbul’da Hamidiye Etfal Hastanesi’nde 4 güvenlik görevlisinin bıçaklanmasından, Çorum’da Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir tıbbi sekreterin hasta yakınları tarafından darp edilmesinden duyduğu üzüntüyü de dile getiren Genel Başkan Devlet Sert, “Uygulanan yaptırımların halen daha caydırıcı olmadığını yaşayarak görüyoruz. Verilen cezalar şiddeti önlemiyor. Aksine daha da  özendirici hale getiriyor. Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Sağlık çalışanının canı her şeyden azizdir. Bizler canımızı korumak ile görevimizi yapmak arasında kalmak istemiyoruz” dedi.

“TAŞERON MÜCADELESİNİN MEŞALESİ AYDIN’DAN YAKILDI”

Genel Başkan Devlet Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“900 bin işçinin devrim niteliğindeki kadro yolculuğunun temelleri Aydın’da atılmıştır. Aydın Şube Başkanımız Nefise Şahin ve ekibinin 2007 tarihindeki taşeron mücadelesini unutmak, takdir etmemek mümkün değildir.

O tarihte bu kardeşlerimiz ilk  taşeron örgütlenmesini burada yaptılar. O zaman tabi aidat yok.  Burada  üye olan arkadaşlarımız bize  hiç değilse  5 lira  olarak sembolik bir aidat ödeyelim dediler. Bunu unutmak mümkün değil. Burada Aydın Efelerinin gösterdiği hassasiyet, birlik ve beraberlik mücadelesi  tüm Türkiye’de verilen mücadeleye ışık tutmuştur.

“MASA BAŞI SENDİKACILIK DÖNEMİ BİTTİ, ARTIK SAHADA OLANLAR KAZANACAK”

Genel Sekreterlerini darbe hükümetlerine Çalışma Bakanı olarak veren zihniyetin bugün sahalarda algı yürütmesini,  işçiden yanaymış gibi  gözükmesine bugün emekçi kardeşlerimizin inanmadığını hep birlikte görüyoruz.

Eski sendikal alışkanlıklar, masa başı, antidemokratik sendikacılık dönemi bitti. Artık sahada olan, donanımlı olan, bilgiye, akademik açılımlara önem veren sendikalar kazançlı çıkacaktır. Biz de bilgi sendikacılığı, akademik sendikacılık konusunda hızla yol alıyoruz.  Kurmuş olduğumuz Öz Sağlık-İş Stratejik Araştırmalar Merkezimiz ile çalışma hayatına yön verecek projeleri bir bir hayata geçiriyoruz.

“GAZZELİ ENGELLİ YETİM ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKUL YAPTIRIYORUZ”

Bizim sorumluluğumuz sadece kendi coğrafyamız için değil, tüm mazlum ve mağdur coğrafyaya sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yardım elinin değmesi, merhamet elinin uzanması  gibi sorumluluklarımız var.

Bu yüzden geçtiğimiz yıl Afrika’da susuz kalmış yavrularımız için sizler adına açtırdığımız 2 su kuyusu ile el uzatmıştık. Bu yıl da Gazze’de İsrail bombaları ile yetim kalmış, engelli yavrularımızın bu hayata tutunabilmeleri, kendi kendilerini idame ettirmelerine yardımcı olmak için sizler adına İlkokul ve ortaokul yaptırıyoruz.

200 bin üyeli bir sendikayız. Herkesin 3 bardak çay parası olan 30 liralık bir infakta bulunması ile bu okulları bitirebiliriz. Sendika olarak çok şükür  bunu yaptıracak gücümüz var ama  sizler de yardımda bulunmak,  el uzatmak isterseniz, hem bu dünyamız, hem ahiretimiz için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, Nefise  Şahin kardeşimiz ve ekibine yeni dönemlerinde hayırlı hizmetler temenni ediyorum.

KONFEDERASYON GENEL BAŞKANI ARSLAN YAZILI MESAJ YOLLADI

Yoğun programları nedeniyle Aydın Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılamayan Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Kurul’a yazılı bir mesaj gönderdi.

Arslan mesajında şunları söyledi:

“Bütün sendikalarımız ve üyelerimiz ile olduğu gibi Öz Sağlık-İş üyesi kardeşlerimizle de yakın geçmişten beri içtenlik, samimiyet ve kardeşliğe dayalı bir yol arkadaşlığımız olmuştur.

Öz Sağlık-İş Sendikamıza Aydın’da sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda büyük sorumluluklar düşmektedir. Öz Sağlık-İş Sendikamızın Aydın Şubesi’nin yoluna büyük bir enerji ve gayretle devam edeceğine ve sendikamızın sosyal diyalog, samimiyet, yapıcı ve cesarete dayalı sendikal mücadelesinin Aydın’da çelikleşeceğine inancım tamdır.

Öz Sağlık-İş Sendikamız Aydın Şubesi’nin Genel Kurulunun hayırlı olmasını diler, yönetim kuruluna ve delege kardeşlerime içten sevgilerimi sunarım.”

BAŞKAN SERT KENDİSİNE VERİLEN ÇİÇEĞİ ŞAHİN’İN ANNESİNE TAKDİM ETTİ

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Genel Başkanımız Devlet Sert,  Aydın Şube Başkanı Nefise  Şahin tarafından kendisine verilen çiçeği Şahin’in salonda bulunan annesine takdim etti.

MEMUR-SEN AYDIN İL BAŞKANI ALİ AYGÜL SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

Sendikamızın Aydın Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda katılımcıları selamlayan Memur-Sen Aydın İl Başkanı Ali Aygül, Aydın’da  her iki konfederasyonun gerek çalışma hayatının sorunları, gerekse toplumsal olaylar karşısında birlik-beraberlik içerisinde faaliyet gösterdiklerini belirtirken, “ Bizler aynı dava için hizmet veren sivil toplum örgütleriyiz. Nefise Şahin arkadaşımız HAK-İŞ’te Öz Sağlık-İş’te çok başarılı çalışmalar yapan, dava insanı bir başkanımızdır” dedi. Aygül konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün buraya Memur-Sen  ve HAK-İş Konfederasyonumuzun bir ve beraber olduğunu göstermek için katılmak istedim. Sayın Genel Başkan Devlet Sert’i ve diğer şube başkanlarımızı  Aydın’da misafir etmekten gurur duyuyoruz.

Bizler sahada Sayın Mahmut Arslan ve Sayın Ali Yalçın’ın öncülüğünde faaliyet yapıyoruz. Kendilerine liderliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Genel Başkanın konuşmasını dinledim. Kendisini sosyal medyadan da takip ediyorum. Başka söz söylemeye gerek kalmıyor.  Öz Sağlık-İş’in ne yaptığını, hangi faaliyetlerde bulunduğunu anlamak için Sayın Genel Başkanı takip edin yeterlidir.

Pandemi dönemi için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bir başka teşekkürü Sayın Cumhurbaşkanına etmek istiyorum. Emekçiden yana tavırları için, emekçinin taleplerini görmezden gelmediği ve  çalışanlara verdiği katkıdan dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Genel Kurulumuzun camiamıza hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.”

 

AYDIN KADIN KOMİTE BAŞKAN YARDIMCISI ESRA YILMAZ GENEL KURULU BİLGİLENDİRDİ

Genel Kurul da katılımcıları bilgilendiren Aydın Şubemiz Kadın Komite Başkan Yardımcısı Esra  Yılmaz şunları söyledi:

“Efeler Diyarı, Medeniyet beşiği, Egenin incisi şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Aydın’da bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e ve bize başkanlık eden  bir “KADIN EFE” şube başkanına sahibiz.

Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda kadın komite başkanlığı olarak Nefise Şahin başkanımıza başarılar diliyoruz..

Biz Öz Sağlık-İş’in Aydınlı kadın çalışanları olarak; 3380 üyenin 1899’unu, 51 temsilcinin 17’sini, 80 delegenin ise 3i’ini oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Aydın Şubemizin kadın üyeleri olarak, Aydın Teşkilatımızın yarısından fazlasını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak,  STK’larla  olan ilişkileri,  üyelerimizin  acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli  günlerini paylaşıyor,  yine kadın üyelerimizin  kurumlarda  yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, Şube Başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde  özellikle toplumsal olaylarla  ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem  ulusal  hem  uluslararası  sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “KADIN ELİ” uzatıyoruz.

Bizler Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan ANADOLU’NUN, EGENİN KADINLARIYIZ. Sizleri  tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri  olan Aydın’da ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube başkanımız Sayın Nefise Şahin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

ŞUBE BAŞKANI NEFİSE ŞAHİN KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Aydın Şube Başkanı Nefise Şahin’de katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı.

Şahin, taşeron mücadelesinin meşalesinin Aydın’da yakıldığını ve tüm Türkiye’de yapılan büyük mücadele ile taçlandırıldığını, bundan dolayı büyük gurur duyduklarını ifade ettiği konuşmasında, kurum ve kuruluşlarda devam eden örgütlenme çalışmalarına değindi, Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan duyduğu gururu ifade etti.

Nefise Şahin, Genel Başkan Devlet Sert ve Genel Merkez yöneticilerine Aydın’da sendikal faaliyetlere ve sorunların çözümüne vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Sendikamızın Aydın örgütlenmesi sırasında çok büyük mücadeleler verdik, ekiplerimizle birlikte, temsilcilerimizle birlikte başardık.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

Bugün Aydın Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Bizler bölmek parçalamak için değil, birleştirmek, üretmek, emeği  büyütmek için sendikacılık yapıyoruz. Bugün bu salonda bulunan emekçi kardeşlerimi, delegelerimi büyük bir saygı ile selamlıyor, sevgi ile kucaklıyorum.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenabı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA NEFİSE ŞAHİN SEÇİLDİ

Sendikamızın Aydın Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Nefise Şahin Şube Başkanı olarak seçildi.  Şube yönetimi ise Bülent Aksoy, Kenan Sağınç ve Erkan Güler’den oluştu.