UŞAK ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA GÜLÜZAR TOPALOĞLU SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK KAMUDA TECRÜBELİ İŞÇİ BIRAKMAYACAK”

“KÖLELİK DÜZENİNDE İLERLEYEN TAŞERON ANLAYIŞI BİZİM İNANCIMIZA DA TERSTİR”

Sendikamızın Uşak Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Gülüzar Topaloğlu seçildi. Şube yönetimi ise Nazan Özkan ve Fatih Görgülü’den oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Uşak Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Özkan Çiftçi, Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Fahrettin Bilek, Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Destek Hizmetleri Kalite Müdürü Günay Sağır, Memur-Sen Konfederasyonu Uşak İl Başkanı ve Sağlık-Sen Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali Aloğlu, Hizmet İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Orman- İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Orhan Altıntaş, OLEYİS Sendikası Uşak İl Temsilcisi Seyit Ahmet Durhan, Öz İplik İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Metin Sağlam, İşadamı Sezai Yüce, Sendikamız Manisa Şube Başkanı İkram Çiçek ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Denizli Şube Başkanı Hanım Oğuz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Kütahya Şube Başkanı Hatice Başçam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Afyonkarahisar Şube Başkanı İbrahim Gürbüz ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK UYGULAMASI KAMUDA TECRÜBELİ İŞÇİ BIRAKMAYACAK”

Sendikamızın Uşak Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, EYT ile ilgili çalımalar yapılırken, taşerondan kadroya geçen işiler için getirilen zorunlu emeklilik şartının, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

Sert, “Yaklaşmakta olan büyük bir tehlike var. Zorunlu emeklilik kamuda tecrübeli işçi bırakmayacak, kadrolar boşalacak. Bir an önce taşerondan kadroya geçen işçinin üzerinde sallanan bu kılıcın bertaraf edilmesi, zorunlu emeklilik şartının kaldırılması gerekmektedir” dedi.

Konuşmasına Bartın Amasra’da meydana gelen maden kazasında hayatlarını kaybeden  41 maden işçisine rahmet dileyerek başlayan Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“Bartın Amasra’daki kömür ocağında elim bir kaza yaşadık ve  41 madencimizi şehit verdik. İki tanesi de bizim üyelerimin kardeşi. Kendilerine  Cenab-ı Hak’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum. Kendilerinden bir  Fatiha’mızı esirgemeyelim.

“CUMHURİYETİN İLK ŞEKER FABRİKASININ KURULDUĞU UŞAK EMEĞİN-ÜRETİMİN ŞEHRİDİR”

Uşak bizler için, sanayinin, üretimin bilinen haliyle yapıldığı en eski illerinden birisidir.

Sizlerin de çok yakından bildiği gibi Uşak Şeker Fabrikası, Cumhuriyetin ilk yıllarında,1926 da kurulan Türkiye’nin ilk şeker fabrikasıdır. Fabrikanın en büyük özelliği, Uşak halkının ortak emeği ile kurulmuş olmasıdır. Bu nedenle  Uşak bizler için sanayinin, üretimin olduğu kadar emeğin, imecenin, birliğin beraberliğin, kalkınmanın dayanışmanın da simgesidir.

Sendikal harekette erdem bir meziyet değil bir mecburiyettir. O yüzden sendikal harekette inançla, azimle hareket etmek, hedefine kilitlenmiş inanmış kadrolarla yol almak Sendikamızın varlığını daha da anlamlı kılmaktadır.

Bu zorlu mücadeleyi beraber başlattık. Büyük hedeflere küçük adımlarla  gidilir. Biz de bu yolda yürüyerek başarılı olduk. Bu manada tüm teşkilatımıza teşekkür ediyorum.

Genç bir sendikayız. Üyelerimiz daha donanımlı, daha eğitimli. Bu yüzden de  eski sendikal alışkanlıklarla değil, çağın gereklerini kuşanarak sendikal yolculuğumuza devam ediyoruz.

“VERGİ İNDİRİMİ TEKLİFİNDE KONFEDERASYONUMUZUN YANINDAYIZ”

Çalışanların vergi kesintileri açısından ülkemiz OECD  ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Öyle ki  Ocak ayında  çalışanlarımızın aldığı ücretler, Aralık ayında neredeyse 2000 liralık bir vergi kesintisi ile karşılaşmakta. HAK-İŞ Konfederasyonumuz, vergi oranlarının sabitlenmesi konusunda yayınlamış olduğu raporu Cumhurbaşkanımıza ve devletimizin gerekli organlarına sunmuştur.  Bu konuda bir reform beklentimiz vardır ve bizler de Konfederasyonumuzun teklifinin arkasındayız, destekliyoruz.

“696’NIN GÜZELLİKLERİ YANINDA SORUNLARI DA VAR  AMA BUNU DA YİNE BİZ  ÇÖZECEĞİZ”

Taşerondan kadroya geçen işçilerimizin 696 Sayılı KHK’dan kaynaklanan sorunları var. Tayin, Görevde Yükselme, Görev Tanımı, Zorunlu Emeklilik vb sorunlarımız var. Yani kazandığımız güzellikler, yanında sorunları da beraberinde getirdi. Ama Allah’ın izni ile bu sorunları da biz çözeceğiz. Tüm çabamız üyelerimizin ve diğer sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yaşadığı sorunları çözmek içindir. Bunu da yine biz çözeceğiz.

KİMİ İDARECİLER YETKİ KULLANIRKEN, DEVLETİN İRADESİNE KARŞI GELİYOR”

Taşerondan kadroya geçen işçiler artık bir kamu işçisidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve  aynı zamanda bir dönem Sendikamızın da  Genel Başkanlığını yapan Sayın Jülide Sarıeroğlu’na ve Konfederasyonumuz Genel Başkanı ve bu kadro için kendi genel başkanlığını ortaya koyan Sayın Mahmut Arslan’a çok teşekkür ederim.

O zaman tüm maliyetlerini ve riskleri göze alarak  1 milyona yakın taşeron işçisi zulümden kurtarılarak devlet kadrolarına kamu  işçisi  olarak alınmıştır.

Ama bugün görüyoruz ki bazı  idareciler yetki kullanırken, devletimizin iradesine karşı çıkıyor, çerçevesi kanunla belirlenmiş olan  sendikal yetki ve izinleri kullandırırken halen daha taşeron zihniyetini sürdürüyorlar.

Bugün Uşak’ta da benzer bir durum yaşadık, delegelerimizin genel kurula katılmaları konusunda bazı idareciler zorluk yaşattılar. Bu doğru bir tavır değildir. Kendilerine bu işçilerin kamu işçisi olduğu ve  Toplu  İş Sözleşmesi’nden kaynaklı hakları olduğunu hatırlatmak isterim.

“KÖLELİK DÜZENİNDE İLERLEYEN TAŞERON ANLAYIŞI BİZİM İNANCIMIZA DA TERSTİR”

Bugün halen kamuda bazı yerlerde devam eden taşeron çalışma sistemi ve bundan kaynaklanan sıkıntılar süreci gittikçe daha da zorlaştırmaktadır.

Bizlerin mensup olduğu inanç sisteminde çalışana, üretene, emek verene hürmet vardır. Alın teri kurumadan hakkının ödenmesi vardır. Kölelik düzeninde ilerleyen taşeron anlayışı bizim inancımıza terstir.

“ÖZEL STATÜLÜ SÖZLEŞMELİ PERSONEL MODELİNE HAK-İŞ İZİN VERMEDİ”

Taşerondan kadroya geçiş sürecinde sizlerin de bildiği gibi değişik modeller üzerinde duruldu.  Hatta  Özel Statülü Sözleşmeli  Personel Modeli gündeme getirildi.  Yani kadro yerine özel statü verilerek ve sözleşmeli personel olarak kamuda  devam etmemiz istendi.  Biz  HAK-İŞ  olarak, Öz Sağlık İş  olarak bu modele karşı da mücadele verdik ve devlet işçiliği, kadrolu işçilik hakkı elde edilinceye kadar mücadelemizi sürdürdük. Bu modeli tarihin çöplüğüne gönderdik.

KENDİ İŞKOLUMUZDA KAPSAM DIŞI KALAN  28 BİN ÇALIŞAN İÇİN DEVREDEYİZ”

Taşeron sürecinde 100 bin kadar işçi çeşitli nedenlerle kapsam dışı bırakılmıştır. Bunların  28 bin kadarı  değişik departmanlarda çalışan sağlık ve sosyal hizmet işçileridir.  Öz Sağlık İş  olarak, Devlet Sert  olarak kapsam dışı bırakılan personele kadro verilmesi adına gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sadece kendi iş kolumuzda değil tüm işkollarını kapsayan bir çalışma yapılarak ayrımsız kadro talebimizi her yerde belirtiyoruz. İnşallah  kendi iş kolumuzdaki  28 bin  arkadaşımızın kadro hakkı için de devredeyiz.

“ GÜLÜZAR KARDEŞİMİN BÜYÜK EMEKLERİ VAR”

Uşak Şube Başkanlığımızı  yürüten Gülüzar Topaloğlu kardeşimiz sürecin başından beri  bizimle beraber, her türlü çileyi yokluğu bizimle birlikte çekti, teşkilatlanmada kendisinin ve ekibinin büyük emeği var.

Çok teşekkür ediyor, yeni dönemde de kendilerine ve seçilecek olan yönetimine başarılar diliyorum.”

MEMUR-SEN KONFEDARASYONU UŞAK İL BAŞKANI ALOĞLU SALONU SELAMLADI

Uşak Şubemizin Genel Kurulu’na katılan Memur-Sen Konfederasyonu Uşak İl Başkanı ve Sağlık-Sen Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali  Aloğlu yaptığı selamlama konuşmasında her iki konfederasyon ve bağlı sendikalarının kardeş olduklarını vurguladı.

Aloğlu, “Öz Sağlık İş’in sorunlarını ve çözüm önerilerini dinlerken, benzer sorunların  Sağlık-Sen için de geçerli olduğunu bir kez daha  müşahede ettim. Sorunlar aynı, çözüm için birliktelik gerekiyor. Bizler hem genel merkezde hem de Uşak’ta  çok şükür bu birlikteliği sağlamış olduk.  Kendimizi  evimizde hissettik. Gülüzar kardeşimize güzel çalışmalarında başarılar diliyor, genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

HİZMET-İŞ SENDİKASI  UŞAK ŞUBE BAŞKANI ADİL ÖZDEMİR KATILIMCILARA HİTAP ETTİ

Sözlerine maden kazasında şehit olan 41 madenciyi anarak başlayan Hizmet İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir, katılımcılara hitap ettiği konuşmasında  HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Merkez Yöneticilerinin selamlarını iletti.

Hizmet-İş Sendikası olarak gerek Konfederasyona bağlı diğer sendikalar, gerekse  kardeş sendikalar ve  STK’lar ile birlik beraberlik içinde  çalışma hayatı ve  ülke geleceği  için mücadele  ettiklerini belirten Özdemir, Genel Kurula başarı dileklerini iletti.

UŞAK KADIN KOMİTE BAŞKANI  AYNUR ÇALIŞKAN GENEL KURULU BİLGİLENDİRDİ

Genel Kurul da katılımcıları bilgilendiren Uşak  Şubemiz Kadın Komite Başkanı  Aynur Çalışkan şunları söyledi:

“Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin, kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği  ve sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Uşak’ta bizzat  yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan kadın bir şube başkanına sahibiz.  Biz de  şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda kadın komite başkanlığı olarak Gülüzar Topaloğlu başkanımıza başarılar diliyoruz..

Biz Öz Sağlık-İş’in Uşaklı kadın çalışanları olarak; 1025 üyenin 628’ini, 22 temsilcinin 11’ini, 60 delegenin 39’unu oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Uşak Şubemizin kadın üyeleri olarak, Uşak teşkilatımızın yarısından fazlasını oluşturuyor, tüm kademelerde görev  alıyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı  olarak,  STK’larla  olan ilişkileri,  üyelerimizin  acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli  günlerini paylaşıyor,  yine kadın üyelerimizin  kurumlarda  yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, Şube Başkanlığımıza aktarıyoruz. İlimizde  özellikle toplumsal olaylarla  ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem  ulusal  hem  uluslararası  sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “KADIN ELİ” uzatıyoruz.

Bizler  Güçlü  Türkiye’nin Güçlü Kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan ANADOLU KADINLARIYIZ.

Kadın Komite Başkanlığı  olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube başkanımız Sayın Gülüzar Topaloğlu’nun yanında olduğumuzu belirtiyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

ŞUBE BAŞKANI GÜLÜZAR TOPALOĞLU KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Uşak Şube Başkanı Gülüzar Topaloğlu da katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı.

Topaloğlu Şube olarak Uşak’ta yapılan faaliyetlere, kurum ve kuruluşlarda devam eden örgütlenme çalışmalarına değindiği konuşmasında, Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan duyduğu gururu ifade etti, Genel Başkan Devlet Sert ve Genel Merkez yöneticilerine Uşak’ta sendikal faaliyetlere ve sorunların çözümüne vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

Topaloğlu şunları söyledi:

“Sendikamızın Uşak örgütlenmesi sırasında çok büyük mücadeleler verdik, ekiplerimizle birlikte, temsilcilerimizle birlikte başardık.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

Bugün Uşak Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA GÜLÜZAR TOPALOĞLU SEÇİLDİ

Sendikamızın Uşak Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Gülüzar Topaloğlu Şube Başkanı olarak seçildi.  Şube yönetimi ise Nazan Özkan ve Fatih Görgülü’den oluştu.