ORDU ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA AHMET DURMAZ SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SORUNLARIMIZI İLETİRKEN HALEN DAHA TEŞERON ZİHNİYETİ İLE DAVRANAN İDARECİ, KARŞISINDA ÖZ SAĞLIK-İŞ’İ BULUR”

Sendikamız Ordu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Büyük ve coşkulu bir katılım ile gerçekleştirilen Şube Genel Kurulu’nda, Şube Başkanlığı’na Ahmet Durmaz seçildi. Yönetim Kurulu  ise Abdullah Yalçın ve Erol Kahramanoğlu’ndan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz ve Remzi Karataş’ın yanı sıra MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, Ordu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Personel Daire Başkanı İmdat Belen, Altınordu Belediyesi ALBEL Genel Müdürü Serkan Danış, Teftiş Kurulu Şefi Yalçın Cebeci, HAK-İŞ İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Nevzat Ucu, Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Ahmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Cengiz Bayraktutar,  TÜRK-Sağlık Sen Ordu İl Başkanı Fatih Galender Zengin, Bem-Bir-Sen Ordu Şube Başkanı Rahmi Çakır, Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Ordu İl Başkanı Bilal İnanlı, Sendikamız Trabzon Şube Başkanı Engin Erbaşaran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Samsun Şube Başkanımız Muhiddin Sever ve  Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivas Şube  Başkanımız İbrahim Eyce ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Giresun Şube Başkanımız Hamza Türkmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Toplu Sözleşme Uzmanı ve Kadın Komite Başkan Yardımcısı  Ecrin Ferah katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SORUNLARIMIZI İLETİRKEN HALEN DAHA TEŞERON ZİHNİYETİ İLE DAVRANAN İDARECİ, KARŞISINDA ÖZ SAĞLIK-İŞ’İ BULUR”

Sendikamızın Ordu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, kimi kurum ve kuruluşlarda üyelerimizin, teşkilatlarımızın sorunlarını aktardıkları idarecilerin halen daha taşeron anlayışı ile devam ettiklerini gördüklerini ifade ederken, “İşçiye, üyeye böyle davranan idareci karşısında Öz Sağlık İş Sendikası’nı bulur” dedi.

Konuşmasında iş kolumuzun ve çalışma hayatının sorunlarına değinen Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“Sendikal hayatın, çalışma yaşamının pek çok sorunu var. Birini çözersiniz bir diğeri, bir başka  gün bir başka sorun ortaya çıkar. Aslolan sorunlarımızı asgariye indirmektir. Bu konuda  Öz  Sağlık-İş  olarak gece gündüz demeden çok büyük çaba harcıyoruz.

Bugün Ordu Şubemizin Genel Kurulu için bir aradayız. 2014 yılından bu yanda Şubemizde mücadele eden, teşkilatlanmanın belkemiği olan gizli kahramanlarımız var. Onlara da buradan teşekkür ediyorum.

“BU İŞÇİ PANDEMİDE BÜYÜK KAHRAMANLIK GÖSTERDİ”

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, üniversiteler ve özel sektörde görev yapan üyelerimiz ve bir bütün halinde sağlık ve sosyal hizmet işçileri  pandemi sürecinde büyük kahramanlıklar  göstermişlerdir. Destansı bir mücadele vermişlerdir. Balkonlardan alkışlandık,  Cumhurbaşkanımızın teşekkürü ile şereflendik, motivasyon oldu ama  memur sağlık çalışanına verilen  ek ödemenin bizlere verilmemiş olmasından doğrusu  incindik.

Üyelerimize bu manada nasıl katkı veririz diye o dönemde bir karar aldık ve her bir üyemize 60 bin lira değerinde Ferdi Kaza Sigortası yaptırdık.

Daha sonra Genel Kurulumuzda aldığımız karar gereği yine her üyemize 500 lira değerinde Pandemi ödemesi yaptık. Aman Allah’ım, kıyameti kopardılar. Yer yerinden oynadı, yapamazsınız, veremezsiniz dediler. Algı yürüttüler. Hatta malum bir sendikanın temsilcisi hakkımızda suç duyurusunda bulundu ama Savcılık soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

“SENDİKALARIN KASASINDA PARA OLMAZ, AİDATLAR ÜYEYE HİZMET İÇİNDİR”

Sendika olarak söz vermişsek yaparız, vermediğimiz sözlerle ilgili yalan konuşmayız.

Biz aidatlarımızı yeniden üyemize hizmet için harcıyoruz. Zaten aidat üye içindir. Sendikalar kasasında para tutmaz. Biz sendikacılığı sadece ve sadece hizmet sendikacılığı olarak görüyoruz, aidat sendikacılığı olarak görmüyoruz.

“SADECE SİZ DEĞİL, AİLELERİNİZ DE BİZE EMANET”

Öz Sağlık İş büyük bir aile ve bu büyük aile de sadece üyelerimiz değil, aileleri de bize emanet. Bu ilkelerden hareketle ailelerimizin her sıkıntılı  anında yanındayız, derdi ile dertleniyoruz.

Sendikacılık yaparken mütevazi davranmayı ihmal etmeyelim arkadaşlar,  üyelerimizin derdi  ile dertlenmeyen bu  işi bıraksın. Terleyeceğiz, tek tek kapı kapı dolaşacağız.  Çünkü biz başkaları gibi masa başı sendikacılığı yapmıyor, akademik sendikacılık ile birlikte, demokrat, milli ve manevi değerlere saygılı bir sendikal hizmet veriyoruz.

“TAŞERON MÜCADELESİNİN KADRO HARİÇ 3 BÜYÜK KAZANIMI OLDU”

Taşeron zulmü  altında inleyen işçilerle ilgili büyük bir devrim oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük desteği, Konfederasyon başkanımızın adanmışlığı ve Öz Sağlık-İş Sendikamızın çok büyük çabası var.

Bu süreçle birlikte kadroya geçen işçiler için  3 büyük kazanım daha gerçekleşti ki  gerçek devrim budur.  Bir defa maaşların banka üzerinden ödenmesini sağladık.  Olmayan tazminat haklarını sağladık, toplu iş sözleşmesi hakkı kazanımı getirdik. Kadro ile birlikte bu kazanımlar da bizler için devrim niteliğindedir.

Bazı idarecileri tenzih ediyoruz ama halen bazı yöneticiler işçi kendilerine dert anlattığında taşeron gibi muamele ediyorlar. Oysa artık bizler devletin kadrolu işçileriyiz. Kim bize halen taşerondaki gibi muamele yaparsa  kusura bakmasınlar karşısında  Öz Sağlık İş Sendikasını bulur.

“ ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI SIRADAN BİR SENDİKA DEĞİLDİR”

Her bir  üyemizin, temsilcimizin “ben olmazsam bu sendika olmaz” anlayışı  ile hareket etmesini istiyoruz. Sıradan bir sendikada görev yapmıyorsunuz. Öz Sağlık  İş Sendikası’nda görev yapmak herkese nasip olmaz. Bunun kıymetini bilerek görev yapmak durumundayız.

ZORUNLU EMEKLİLİK İÇİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEYİ KAPSAM DIŞI  İŞÇİLER İÇİN DE VERİYORUZ”

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya  üzerinden zorunlu  emeklilik konusunda büyük bir  kampanya yaptık, Türkiye gündemine 90 bin  tweet ile oturduk. Şimdi  aynı mücadeleyi kapsam dışı  kalan işçilerimizin kadroya geçirilmesi için yapacağız.  Bu mücadeleden sonuç  alacağımıza  inanıyoruz.

Önceki  gün  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile bir araya gelme imkanımız oldu. Sıkıntılarımızı sordu, anlattık. Birlikte başaracağımıza inanıyoruz.

“ÖZ SAĞLIK-İŞ’İN ALAMAYACAĞI HAKKI KİMSE ALMAZ”

Sendika olarak iş kolumuzun sorunlarını çözmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bakanlıklarda giremeyeceğimiz kapı, kuramayacağımız diyalog yok. Diyalog ile çözemezsek hukuki yollarla çözeriz. Onunla da çözemezsek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yaptığımız gibi işçinin gücünü kullanma kararlılığını gösteririz.

Ordu  Şube Başkanımız ve yönetimine bugüne kadar gösterdikleri olağanüstü  gayret ve çabalarından dolayı teşekkür ediyor, kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

HAK-İŞ ORDU İL BAŞKANI VE HİZMET İŞ SENDİKASI  ŞUBE BAŞKANI NEVZAT UCU SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

Ordu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılarak delegasyonu selamlayan HAK-İŞ İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Nevzat Ucu, özellikle taşeronla mücadele döneminde Genel Başkan Devlet Sert’in Konfederasyon Başkanı Mahmut Arslan ile birlikte verdiği tarihi mücadelenin bizzat şahidi olduğunu söyledi.

Genel Başkan Devlet Sert ile 20 yıla yakın sendikal birliktelikleri olduğunu belirten Nevzat Ucu, “Devlet beyin Öz Sağlık-İş Sendikasının Genel Başkanı olması bizleri çok gururlandırıyor, sizler de birlikte çalıştığınız için çok gurur duymalısınız. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

MHP ORDU İL BAŞKANI NACİ ŞANLITÜRK SALONU SELAMLADI

Genel Kurula katılan MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, Genel Başkan Devlet Sert’in yapmış olduğu konuşmayı “dört başı mamur bir konuşma” olarak nitelendirirken,  MHP Ordu  İl Başkanlığı  olarak sağlık ve sosyal hizmet işçisinin daima yanlarında olduklarını kaydetti. Pandemi döneminde bu  işçilerin vermiş olduğu mücadeleyi takdirle karşıladıklarını kaydeden Şanlıtürk, Öz Sağlık-İş’in ambleminde yer alan 3 damlayı çok manidar bulduklarını da  ifade etti.

SAĞLIK SEN ORDU ŞUBE BAŞKANI AHMET YILMAZ KATILIMCILARI SELAMLADI

Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyen Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı  Ahmet Yılmaz,  camia olarak birlik ve beraberlikten ayrılmadan yapılacak sendikacılığın tüm sorunları  çözebilecek  yegane unsur olduğunu kaydetti.

FERAH KADIN KOMİTESİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Ordu Şubemiz 1. Olağan Genel Kurulu’nda Kadın Komitesi çalışmaları hakkında bilgi veren Toplu Sözleşme Uzmanımız ve Komite Başkan Yardımcımız Ecrin  Ferah, sendikacı kadın kimliği ile çalışan kadın olgusuna büyük önem veren  HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ferah, Sendikamız Öz Sağlık İş’in geçmişinden bu güne kadar bünyesinde 2 kadın Genel Başkan, 4 kadın Genel Başkan Yardımcısı,17 kadın şube başkanı, 25 kadın şube başkan yardımcısı ve hali hazırda 865 kadın işyeri temsilcisi kadın sendikacı kimliği ile çalışma hayatında en çok kadın sendikacı barındıran sendikalardan birisi olduğunu kaydetti.

Ecrin Ferah konuşmasında şunları ifade etti.

“Şu anda Türkiye geneli 81 ilimizde  Kadın Komite Başkanlıklarımızın kuruluşlarının tamamlandığını da  buradan gururla  ifade etmek isteriz. Saydığımız bu tablonun; kadın çalışanların örgütlenmeye ve sendikalı olmaya yönelik teşvik edici bir tablo olduğunu görüyoruz. Sendikamızın kadın üye sayısı, toplam üye sayısının yüzde  45’ine tekabül etmektedir. Bugün Ordu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu için buradayız. Ordu Şubemizde bulunan 1786 üyemizin 743’ü yani  üçte ikisini kadın üyelerimiz oluşturmaktadır.

Çalışma hayatında, sosyal yaşam  ve  aile arasındaki bağı kuran en temel unsur kadındır. İşte bizler EV EMEĞİNİN kutsallığına inanıyor, oradaki disiplinli, organize ve planlı yaşam tecrübemizi çalışma hayatına katkı olarak sunma ilkeleri ile hareket ediyoruz”.

 

ŞUBE BAŞKANI AHMET DURMAZ KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Ordu Şube Başkanı da  atılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı.

Durmaz, Ordu Şubesi’nin ilde yapmış olduğu faaliyetlere, kurum ve kuruluşlarda devam eden örgütlenme çalışmalarına değindiği konuşmasında, Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan duyduğu gururu ifade etti, Genel Başkan ve Genel Merkez yöneticilerine Ordu’daki sendikal faaliyetlere ve sorunların çözümüne vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

ŞUBE BAŞKANLIĞINA AHMET DURMAZ SEÇİLDİ

Sendikamızın Ordu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Ahmet Durmaz Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Abdullah Yalçın ve Erol Kahramanoğlu’ndan oluştu.