GENEL BAŞKAN SERT ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Genel Başkan Devlet Sert, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan yeni asgari ücreti olumlu bulduklarını belirterek, artışın tüm ücretlere yansıtılmasını beklediklerini söyledi.
Sert, “Bu kapsamda, asgari ücrete ilişkin köklü bir değişiklik yapılarak, bütün çalışanları hayat pahalılığına karşı koruyacak ve toplu sözleşme düzenini bozmayacak, çalışanların aileleri ile beraber mutlu şekilde yaşayabilmesine imkân tanıyacak bir düzenlemenin gerekliliğine inanıyoruz” dedi.

Genel Başkan Sert,
“2022 Yılının Temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan asgari ücret, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre net asgari ücret 5.500 lira, brüt asgari ücret ise 6.471 lira oldu. Böylece, asgari ücrete, yüzde 30 oranında zam yapıldı. 2022 yılında asgari ücretteki kümülatif artış ise yüzde 94,6 oldu.  Kamuoyundaki beklentileri tam olarak karşılamamakla beraber, asgari ücrette önemli bir artış sağlandı. Ayrıca, çalıştırılan her asgari ücretli işçi başına işverenlere 100 lira destek verilmesi komisyon tarafından kararlaştırıldı.

2022 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan asgari ücrete, yüzde 50 oranında bir artışın yapılmasını ve tüm ücret geliri elde eden kişiler için asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olmasını son derece önemli bir gelişme olarak görüyor ve bu muafiyetin devam edecek olmasını olumlu buluyorum. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin’e teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, asgari ücrete yapılacak esas zammın Aralık ayında kararlaştırılacağı, bunun bir ara zam olduğuna yönelik ifadelerini, çalışanların enflasyona karşı mağdur edilmeyeceğinin garantisi olarak görüyoruz.
Sert, “Asgari ücrette yapılan yüzde 30’luk zam son derece önemli ancak sadece asgari ücrete ilişkin yapılacak bir düzenlemenin toplu sözleşme sistemimizi zedeleyeceği ve ülkemizdeki neredeyse bütün çalışanların asgari ücretli olduğu bir ülke haline getireceği endişesini taşıyoruz.

Özel sektörde örgütlü işyerlerinde çalışan işçiler ile üniversiteler ve belediyelerde çalışan kamu işçilerinin ücretlerinde de aynı oranda iyileştirmeler yapılmasını talep ediyoruz.  Yeni asgari ücret üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ile bu rakamın daha da iyileştirilmesinin mümkün olacağının altını çiziyoruz. Ülkemizin ekonomik süreçleri göz önüne alındığında bütün ücret geliri elde edenler için bir yıl boyunca gelir vergisi oranının yüzde 10 oranı ile sabitlenmesini bekliyoruz.

Bu kapsamda, asgari ücrete ilişkin köklü bir değişiklik yapılarak, bütün çalışanları hayat pahalılığına karşı koruyacak ve toplu sözleşme düzenini bozmayacak, çalışanların aileleri ile beraber insanca yaşayabilmesine imkân tanıyacak bir düzenlemenin gerekliliğine inanıyoruz. Ayrıca Emekli aylıklarının alt sınırı, asgari ücret tutarına yükseltilmelidir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun antidemokratik yapısının değiştirilmesi, katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesini istiyoruz.
Açıklanan asgari ücretin tüm emekçilere, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”dedi.