Sendikamız İle Türk Kızılay’ı Arasında TİS İmzalandı

Sendikamız Öz Sağlık-İş ile birlikte Konfederasyonumuza bağlı Öz İplik-İş, Öz Taşıma İş Sendikası ve Türk Kızılay Yatırım A.Ş.’deki Sağlık A.Ş., Lojistik A.Ş. ve Çadır A.Ş. arasında üç yıllık toplu iş sözleşmesi toplu imza töreni gerçekleştirildi.

HAK-İŞ Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Türk Kızılay Yatırım A.Ş. adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik A.Ş. Genel Müdürü Şevki Uyar, Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Adem Yavuz ve Genel Sekreter Yardımcımız Yahya Bilgin ve diğer sendikaların yöneticileri katıldı.

GENEL BAŞKAN SERT: “KIZILAY’I SOSYAL BİR ORTAK OLARAK GÖRÜYORUZ”

İmza töreninde katılımcılara yönelik konuşma gerçekleştiren Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, “Kızılay’ı biz bir işveren olarak görmüyoruz. Bir sosyal ortak olarak görüyoruz. Sonuçta burası hayırla yad edilen ve yardımların esirgenmediği bir kurum ve kuruluş. Bu kuruluşumuza da bizlerin sahip çıkması gerekiyor. Geçenlerde Türkiye’de yaşanan sel felaketi ve afetlerden dolayı Kızılay’ımıza bir bağış kampanyasında bulunduk. İlerleyen süreçlerde de bu tip yardımlarımızı elbette ki yapmak sorumluluğunda ve mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Sert konuşmasına şöyle devam etti:

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE 3 TEMEL KRİTERİMİZ VAR”

“Bizim Toplu İş Sözleşmelerinde 3 temel kriterimiz var. Birincisi işimizi, aşımızı güvence altına alabilmek. Bunu inşallah ilerleyen süreçte de zaten Kızılay’ımızda da hep birlikte sendikal anlamda da görmüş olacağız. İkincisi, kazanılan haklarımızın zamanında verilmesi. Bu da bizim için önemli bir kriter. Üçüncüsü, işyerinde motivasyonun, iş yerinde birlik beraberliğin ve rahat bir çalışmanın sağlanmasıdır”.

YILDIZ: “MUTLU BİR TOPLU SÖZLEŞMEYE DAHA İMZA ATIYORUZ”

İmza töreninde bir konuşma gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, mutlu bir toplu iş sözleşmesine imza atıldığını belirterek“Bugün gerçekten çok gurur duyduğumuz, keyif aldığımız, kıvanç duyduğumuz bir gün. Bugün Konfederasyonumuzda HAK-İŞ ile Kızılay Yatırım A.Ş. arasında bu tarihi günü gerçekleştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

“YAKLAŞIK BİR YILDIR GÜZEL BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Yıldız, yaklaşık bir yıldır müzakerelerin sürdüğünü ve bugün imza için aynı masada toplandıklarını belirterek, “Birinci toplu sözleşmemizi burada gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 1 yıldır güzel bir çalışma gerçekleştirdik. HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve üye sendikalarımızla birlikte, Kızılay Yatırım A.Ş.’nin yetkilileri ile çok yakın sosyal diyaloğa dayanan, yapıcı, katılımcı bir şekilde bir toplu iş sözleşmesi sürecini başarmış bulunuyoruz. Bunun da görüşmelerini HAK-İŞ’in ilkelerine uygun olarak ve Kızılay’ın da bir beytülmal olduğunu, bütün dünyayı kuşatan bir kurum olduğunu hassasiyetiyle çalışmalarımızı bugün itibariyle tamamlamış bulunuyoruz” dedi.

“ATILACAK İMZALARLA İŞ BİRLİĞİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Türk Kızılay Yatırım A.Ş. adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik A.Ş. Genel Müdürü Şevki Uyar da, Türk Kızılay’ının 1868 yılından beri iyilikleri ulaştırma gayreti içerisinde olduğunu hatırlatarak, “Bütün müzakerelerimizde hep şunu ifade ettik. Bizim bu millet ve memleket ile ilgili düşüncelerimiz aynı durumda, biz hem fikiriz. Bu hem fikir halimizi iş birliğine dönüştürelim. Bugün o fikri durumumuzu, aynı noktada oluşumuzu, atacağımız imzalarla da bir iş birliğine dönüştürüyoruz” diye konuştu.

“BU BİR SONUÇ DEĞİL BAŞLANGIÇ”

Türk Kızılay A.Ş. Genel Müdürü Erdal Dursun da yaptığı konuşmada “Osman Başkanımız nezdinde de tüm HAK-İŞ çalışanlarına, tüm HAK-İŞ ailesine bu süreçte göstermiş olduğu yakınlık nedeniyle de teşekkür ediyorum. Yaklaşık 1 yıldır süre gelen bir süreç yaşadık ve bugün imza aşamasına geldik. Tabi bu nihayet bir sonuç değil, bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. Daha nice birlikteliklere, nice ortak çalışmaların bir başlangıcı olarak görüyorum” dedi.

“İYİ İŞLER İÇİN BİR ARAYA GELİYORUZ”

Türk Kızılay A.Ş. Hukuk Müşaviri Mehmet Koçak katılımcılara dönük konuşmasında, “Türk Kızılay’ı ve HAK-İŞ’e bağlı Öz Sağlık-İş, Öz İplik-İş ve Öz Taşıma-İş Sendikamız ile aramızda yapılan toplu iş sözleşmesinin imza töreni için buradayız. İyi işler için bir araya geliyoruz. Zorlu bir süreçten geçtik. Türk Kızılay’ın halkın zor ve dar gününde, her zaman halka koşan bir kuruluş. HAK-İŞ de aynı anlayışla, çalışanların emeklerinin ve alın terlerinin karşılığı, sürdürülebilirliğin ortaya konulması için, ortak bir anlayış içerisinde beraber bir mutabakata varabildiğimiz için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH BU İMZA TÖRENİMİZ HAYIRLI BİR BAŞLANGIÇ OLACAK”

Türk Kızılay Yatırım A.Ş. İnsan Kaynakları Grup Direktörü İlker Çitil de konuşmasında, hem Türk Kızılay’ının hem de HAK-İŞ Konfederasyonu’nun insanların ıstıraplarını dindirmek için çaba sarf ettiğini belirterek, “İnşallah bu imza törenimiz hayırlı bir başlangıç olacak. Zaten herhangi bir ızdırap olmaması için var olan iki kurumun stratejik işbirliğidir bu. Tamamen çok kaliteli bir iletişim ve yönetişim ile süreci bu aşamaya getirdik. Osman Yıldız Başkanımıza, her iki tarafın da tam tıkandık dediği noktada araya girdiği ve pratik çözümlerle süreci sükûnet, sağlık ve selametle getirdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

“AMACIMIZ ÜYELERİMİZİN HAK VE HUKUKUNU KORUMAK”

Öz Taşıma-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Mustafa Toruntay da imza töreninde yaptığı konuşmada “Uzun süredir devam eden sözleşme müzakerelerini bugün noktalamış oluyoruz. Kızılay’ımızın her sıkıntıda ve problemde gerek bizim ülkemizde gerekse başka ülkelerdeki işbirliğini, yardımlaşmasını ve katkılarını hep birlikte görüyoruz. Toplu iş sözleşmesi içerisinde elbette ki olması gereken şeyler süresi içerisinde yapılacaktır, bundan bir endişemiz ve kuşkumuz yok. Karşılıklı iş birliğimiz devam edecek. Önemli olan burada temsil ettiğimiz üyelerimizin hak ve hukukunu korumak” dedi.

 “HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Öz İplik-İş Sendikası’nın Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Birdoğan da yaptığı konuşmada, “Kızılay ile Konfederasyonumuza bağlı sendikalar arasında bugün imzalanacak toplu iş sözleşmesinin tüm Kızılay çalışanlarına, sendikalarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu süreçte büyük çaba ve gayret sarf eden Konfederasyonumuzun Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız’a ve Kızılay yöneticilerimize Öz İplik-İş Sendikası adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

***

İmza töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.