14 Mart Tıp Bayramına Sağlık İşçileri Damga Vurdu…

Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert’in, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklama basında ve kamuoyunda geniş yer buldu. Sert, sağlıkta şiddet olaylarına “bayram” göndermesi yaparak, “ Sağlık işçileri olarak bizler de en az doktorlar kadar şiddet görüyoruz. Her gün gördüğümüz şiddete umarız bir bayram arası verilir” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce çıkartılmasını ve kararlılıkla uygulanmasını istedi.

Öz sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sağlık kurumlarımızı koruyan güvenlik personelimiz, hastanelerdeki temizlik-yemek personelimiz, tıbbi sekreter, veri giriş ve yönlendirme personelimiz,  Acil Tıp Teknisyenlerimiz ve diğer pek çok birimde çalışan sağlık işçilerimiz, sağlıkta şiddet olaylarından en az doktorlarımız kadar, bazen  onlardan daha fazla zarar görmektedirler.

Silahlı yaralamadan, bıçaklamaya, öldürme kastı ile darp etmeye kadar her türlü şiddetin mağduru olan sağlık işçilerimiz artık kendilerini korumaktan hizmet veremez hale geldiler.

Hasta ya da hasta yakınına müdahale şansları bulunmayan bu personele yönelen şiddet, cezaların caydırıcı olmaması ve hukuk sisteminden kaynaklanan boşluklar yüzünden giderek artmaktadır.

Her gün bir yenisi ile karşılaştığımız ve artık kitleler halinde sağlık kurumlarını basan vandal grupların bu saldırganlığının olağan hale gelmesinden de son derece kaygı duymaktayız.

Biraz ironi olmakla beraber artık temennimiz bu şiddete bir “bayram arası” verilmesi. Hiç değilse 14 Mart Tıp Bayramı günü böyle bir olay yaşamayız diye umut ediyoruz.

“ SAĞLIKÇILARIN YÜZDE 67’Sİ EN AZ BİR KERE ŞİDDETE MARUZ KALDI”

Sendika olarak geçtiğimiz yıl 8001 sağlık işçisi üzerinde yaptırılan sağlıkta şiddet araştırmasında çok üzücü sonuçların elde edildiğini de hatırlatan Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, “ Yayınladığımız araştırma sonuçlarına göre sağlıkçıların yüzde 67’si en az bir kez şiddet görmüş. Sağlık kurumlarındaki şiddetin en fazla pazartesi günleri yaşandığı, en çok gece çalışan sağlık işçilerinin saldırganların hedefi olduğu, pandemi döneminde en az bir kez fiziksel ya da sözlü şiddete uğrayan sağlık işçisinin oranının yüzde 78 olduğunu gördük. Yine araştırmamıza göre fiziksel şiddetin en çok hasta yakınından geldiğini, katılımcıların yüzde 70’inin ise bu olayları artık olağan karşıladıkları sonucuna ulaştık.

Gecesini gündüzüne katarak işini yapmaya çalışan sağlık personeli artık bir yandan da can güvenliğini sağlamanın derdine düştü.  Tüm sağlık çalışanlarının ve özellikle de sağlık işçilerinin sağlıkta şiddet karşısında çok acil kanuni düzenleme ile korunmaları gerekmektedir” dedi.

 

Okumak için, 

https://www.memurlar.net/haber/1019042/hukuk-sistemindeki-bosluklar-nedeniyle-saglikcilara-siddet-artiyor.html

https://www.konhaber.com/haber-oz_saglik_is_siddet_magduru_saglik_iscilerinin_sorunlarina_dikkati_cekti-1728663.html

https://www.canligaste.com/oz-saglik-is-siddet-magduru-saglik-iscilerinin-sorunlarina-dikkati-cekti/167006/

https://sondakika.cc/2022/03/12/oz-saglik-is-siddet-magduru-saglik-iscilerinin-sorunlarina-dikkati-cekti/

https://www.kayserisondakika.com.tr/oz-saglik-is-siddet-magduru-saglik-iscilerinin-sorunlarina-dikkati-cekti/139717/

https://diyetimiz.com/hukuk-sistemindeki-bosluklar-nedeniyle-saglikcilara-siddet-artiyor/

https://www.sgkrehberi.com/haber/355539/hukuk-sistemindeki-bosluklar-nedeniyle-saglikcilara-siddet-artiyor.html

https://www.sonhaberler.com/siddet-magduru-saglik-calisanlari-cozum-bekliyor-haber-860745

https://www.saglikaktuel.com/haber/oz-saglik-is-siddet-magduru-saglik-iscilerinin-sorunlarina-dikkati-cekti-81944.htm

https://www.yenimesaj.com.tr/saglik-iscileri-calisamaz-halde-H1429068.htm

https://www.kentvebaskan.org/saglik-iscileri-calisamaz-halde/

https://www.aydinlik.com.tr/haber/oz-saglik-is-genel-baskani-devlet-sert-saglik-iscisi-hizmet-veremez-oldu-305405

https://www.or6.net/hukuk-sistemindeki-bosluklar-nedeniyle-saglikcilara-siddet-artiyor/

https://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/saglik-sistemi-komada_560368