ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI DEVLET SERT

“TARİHİ BİR ARTIŞLA AÇIKLANAN YENİ ASGARİ ÜCRET, TOPLUMUN BELLİ KESİMLERİNİ SEVİNDİRİRKEN, SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İŞÇİSİ İÇİN YENİ DÜZENLEME İHTİYACI DOĞURMUŞTUR”

“SAĞLIK BAKANLIĞI, AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTELERDE ÇALIŞAN KAMU İŞÇİLERİ ADINA TOPLU SÖZLEŞME EK PROTOKOLLERİ YAPILMALIDIR”

2022 yılı asgari ücretinin yüzde 50.5 oranındaki  tarihi bir artışla net 4 bin 253 liraya yükseltilmesinin toplumun belli kesimleri tarafından sevinçle karşılandığını belirten Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, yapılan bu artıştan memnuniyet duyduklarını, ancak bu artışın sağlık ve sosyal hizmet işçisi için yeni düzenleme ihtiyacı doğurduğunu söyledi.
Sert, yaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanan ve son  20 yılın en yüksek artışının yaşandığı yeni asgari ücretteki artış oranını ve bütün çalışanların ücretlerinden, asgari ücret tutarı kadar olan kısmının vergi dışı bırakılmasını çok önemsiyor ve tarihi bir başarı olarak değerlendiriyoruz. Nitekim özellikle asgari ücretten vergi alınmaması konusu konfederasyonumuz HAK-İŞ’in yıllardan beri talep ettiği bir düzenleme idi.

Ancak yapılan düzenlemeler toplumun belli kesimlerini gerçekten memnun ederken  yüzde 50.5’lik oranındaki bu tarihi artış, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücretlerini bazı işyerlerinde tamamen, bazı kurumlarda ise kısmen asgari ücretin altında bırakabilecek nitelikte olmuştur.

Kamu Çerçeve Protokolü ile sağlanan ve Sağlık Bakanlığı’nda yapmış olduğumuz Toplu  İş Sözleşmesi  ile belirli noktalara çekilmiş olan kamu işçisi ücretleri, açıklanan yeni asgari ücret artışına denk yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duymaktadır.

Yine bu düzenlemeye göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan sosyal hizmet çalışanlarının ücretleri ise tamamen asgari ücretin altında kalacaktır. Üniversite hastanelerinde de keza aynı durumla karşı karşıya kalınabilecektir.

İşkolumuzun yetkili sendikası olarak gerek Sağlık Bakanlığı, gerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerekse üniversitelerde gerçekleştirilen Toplu  İş sözleşmelerinin  Ek  Protokollerle desteklenmesi gereği ortaya çıkmıştır.

Asgari ücrette yapılan artışı tarihi bir artış olarak kabul ediyor ve bu konuda Komisyonun da üzerinde inisiyatif kullanan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle vergi dışı bırakılması konusundaki düzenleme noktasında  HAK-İŞ Konfederasyonumuzun taleplerine uygun bir düzenleme yapılması da takdire şayandır.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yeni asgari ücretin altında kalan ücret skalasının da bizleri memnun edecek bir noktaya getirilmesi konusunda işçi dostu olarak kabul ettiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

Bir cevap yazın