12 EYLÜL

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI DEVLET SERT:

“DARBELER DEMOKRASİDEN SONRA EN ÇOK EMEKÇİ KESİME ZARAR VERMİŞTİR”

“ANTİDEMOKRATİK HER ORTAM HÜRRİYETİ, DEMOKRASİYİ VE EKMEĞİ KÜÇÜLTÜR”

Türkiye’nin demokrasi tarihinde bir dönem periyodik olarak devam ettirilen darbelerin, antidemokratik girişimlerin demokrasiden sonra en çok emekçi kesime zarar verdiğini, darbe sonrası meydana ekonomik buhranlarla çalışan kesimin ekmeğinin de hürriyetleri kadar küçüldüğünü belirten Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, “12 Eylül askeri darbesi de, demokrasimizi, özgürlüklerimizi, aşımızı, ekmeğimizi küçültmüş, emekçi kesime çok büyük zarar vermiştir” dedi.

 

12 Eylül askeri darbesinin 41. yılı nedeniyle bir açıklama yapan Sert şunları söyledi:

 

“Ülkemiz demokrasi tarihinin bu kadar çok darbe, ihtilal, kalkışma gibi antidemokratik rejim müdahaleleri ile anılması, demokrasimiz kadar, çalışma hayatını, emek mücadelesini, ekmek mücadelesini de sekteye uğratmıştır.

 

12 Eylül askeri darbesi sonrası on binlerce işçinin işine son verilmiş, çeşitli saiklerle binlerce kişi cezaevlerine gönderilmiş, STK’lar kapatılmış, çalışma hayatının bileşenlerinin tamamı bir şekilde zarar görmüştür. Etkisi yıllar süren bu antidemokratik koşullar işçi kesiminin de ekmeğini tıpkı demokrasimiz kadar, özgürlüklerimiz kadar kısıtlamış, küçültmüştür.

 

Ülkemizin demokrasi tarihinde kişiler kadar kurum ve kuruluşların da darbeler karşısında gösterdiği tutum ve tavır, demokrasiye olan inancın önemli bir göstergesidir.

 

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in darbeler, kalkışmalar, muhtıralar karşısındaki tavrı her zaman demokrasiden yana olmuştur. Bizler de bu değerleri savunan sendikalar olarak antidemokratik bir tavır ve tutum kimden nereden gelirse gelsin karşısında, demokrasimizin, devletimizin ve seçilmiş hükümetlerin yanında yer aldık, almaya devam edeceğiz.

 

Ülkemiz demokrasisi üzerinden tank, palet sesleri ile, postallarla geçen 12 Eylül askeri darbesini her zaman olduğu gibi 41. Yılında da şiddetle reddediyor, kınıyor, demokrasiye olan bağlılığımızı bir kez daha kuvvetle vurguluyoruz”.

Bir yanıt yazın