ANKARA 1 NOLU ŞUBE 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

ŞUBE BAŞKANLIĞINA TESİM ÖZDEMİR YENİDEN SEÇİLDİ

Katılımcı demokrasinin sonuna kadar işletildiği sendikamızın şube genel kurulları devam ediyor.

Ankara 1 No’lu şubemizin olağan genel kurulu büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Genel Kurulda yapılan seçimde Şube Başkanlığı’na mevcut Şube Başkanı Tesim Özdemir yeniden seçildi, Yönetim kurulu üyelikleri Ramazan Coşan, Necip Yiğit, Mehmet Erzincanlı, Serkan Tekgümüş’den oluştu.

DİVAN BAŞKANLIĞINI SÜLEYMAN DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Ankara 1 No’lu Şubesi 1. Olağan Genel Kurul Divan Başkanlığını yönetmek üzere yapılan oylamada Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, Başkan Yardımcılığına Hak-İş Ankara İl Başkanı Duran Çiçek, Divan Kâtip Üyeliğine Öz Sağlık-İş Sendikası Kırşehir İl Başkanı Nurcan Özer, Divan Üyeliklerine ise Hizmet İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Recep Dere ve Burcu Ayaz Akardeniz seçildi.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ÜYELERİMİZİN ÖNÜNDE EĞİLMEK YÜREK İSTER”

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Genel Kurula hitap etmek üzere kürsüye gelen Genel Başkan Devlet Sert, sendikanın kuruluş gününden bu yana mücadelesini sürdüren tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti, pandemi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına rahmet diledi.

Öz Sağlık-İş Sendikasının çok kısa bir sürede Türkiye’nin 3. Büyük işçi sendikası olduğunu belirten Genel Başkan Devlet Sert, “İş kolunun en büyük sendikasının yöneticileri olarak, kibirden uzak olmak, üyelerimizin önünde eğilmek yürek ister” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“Yürekli olacaksınız kardeşlerim; başarılı olmak istiyorsanız önce yürekli olacaksınız. Başaramadığınızda merak etmeyin sizi yalnız bırakmazlar, hep bir akıl öğreten olur, hep bir akıl danesi bulunur. Biz demiştik diyenler başaramadığınızda hep yanınızdadır. Ama başarı öyle değildir. Çekememezlik, kıskançlık, belki de nefret duygusu başarı ile birlikte çevrenizi kuşatır. Yok mudur sizinle sevinen, başarmanızdan mutlu olan. Elbette vardır. Ama bilin ki; başarmak her zaman yürek ister, cesaret ister.

Bugün burada karşımda duran bu kalabalık yüreği büyük, cesareti engin, başarmış bir topluluk. Hepinizi tebrik ediyorum, hepinizin alnından öpüyorum hepinizden Allah razı olsun değerli kardeşlerim; sendikacılık yapıyoruz. Çok çalışıyoruz, çok çaba harcıyoruz ailemizi evimizi, çoluk çocuğumuzu ihmal ediyor, sağlık ve sosyal hizmet çalışanı işçilerimizin, üyelerimizin derdini dert bilip, çözümü için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bu mücadeleyi yaparken ilgimizi kaydıracak, odağımızı şaşırtacak, bizi değerlerimizden uzaklaştıracak pek çok durumla karşılaşıyoruz. Asıl ilgi odağımız olan hak mücadelesinden, değerlerimizden, haklı ve doğru duruşumuzdan uzaklaşırsak, biz de hep o eleştirdiğimiz, doğru bulmadığımız sendikal yapılardan birisi olup çıkarız. Farkında bile olmayız. Önümüze sunulanı “nimet” biliriz. Ancak duruşumuz, ilkemiz bir anda yerle yeksan olur. O yüzden yürekli olacağız derken, bu yüreğin de hakkını vereceğiz. Emek vermeden, mücadele etmeden bize sunulan şey ne olursa olsun eğer yanlış ise elimizin tersi ile iteceğiz. Dik duracağız, ilkelerimizden asla sapmayacağız, dürüst sendikal anlayışımızdan asla taviz vermeyeceğiz.

Asıl ilgi odağımız hak-emek mücadelesi, hak-iş mücadelesi değil de sadece meslek sendikacılığı ise zaten baştan kaybetmişiz demektir. O zaman hiç uğraşmayalım; herkes gibi olalım, onlar gibi sözler söyleyelim. Onlar gibi giyinelim, onlar gibi yürüyelim, onlar gibi davranalım”, sendikacılığı onlar gibi yapalım, onlar gibi kandıralım, onlar gibi yalan söyleyelim, onlar gibi düşünelim. Onlar ne yapıyorsa aynısını yapalım. Değerlerimizi yok saydığımız vakit, ilkeli sendikacılıktan vaz geçtiğimiz vakit, doğrulardan vaz geçtiğimiz vaki işte o zaman yüreğe de cesarete de ihtiyacımız kalmaz. Farklı olmak yürek ister kardeşlerim iş kolunun en büyük sendikasının yöneticileri olarak, kibirden uzak olmak, üyelerimizin önünde eğilmek yürek ister. Bilge olmak yürek ister. Kimilerine göre Öz Sağlık-İş Sendikası’nın İl Başkanı olmak yürek gerektirirdi. İşti o yürekler bugün burada. Buraya gelmek yürek ister. Başarılı olmak yürek ister. Kazanmak yürek ister”.

“TAŞERON KAVRAMI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE KARIŞMIŞTIR”

“Çalışma hayatında onlarca sorunlarımız var, çalışma hayatında sorunlar bitmez. 696 KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımız, ne sıkıntılar çektik. Sorunlarımızı iletebilecek olduğumuz bir mecra yoktu. Şirketlerin her yıl düzenlediği ihalelerde “acaba bu yıl var mıyız, yok muyuz diye düşünürdük”. İzin haklarımız yoktu, ücretlerimiz elden dağıtılıyordu, kıdem tazminatı alma hakkımız, iş güvencemiz yoktu.

Hak-İş’in geçmişte vermiş olduğu mücadelede hepsi tarihin çöplüğüne gömülmüş oldu. 2008 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de başlattığımız üye kampanyasıyla dalga dalga yaklaşık 400 bin üye kayıtlarını başlattık. Şirketler ayağa kalktı, “ben kazancımdan çalışanıma ücret veremem” dedi. Hak-İş’in geliştirmeleriyle birlikte o arkadaşlarımızın mağduriyetleri de ortadan kalkmış oldu. Dünyada örneği olmayan bir kadro mücadelesini başlatan, Türkiye’de devrim niteliğinde kadro kararını alan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum”.

“TAŞERONDAN KADROLU MU OLUR DİYENLER BUGÜN FARKLI ALGILARLA ÜYELERİMİZİN ÜZERİNE GELDİLER”

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kapısından içeri giremeyenler, dedikodularla iftiralarla malum sendikalar sahaya indiler. Arkadaşlarımızın kafasını karıştırdılar. Ama biz biliyoruz ki arkadaşlarımız Öz Sağlık-İş’i tanıyorlar, asla korkuları olmayacak.

Aynısını Sağlık Bakanlığı’nda da yaptılar. Yetki sürecine itiraz edenler, hiçbir şey olmamış gibi yalanlar dedikodularla geldiler. Bu hesapları tutmadı. Her zaman söylediğim bir şey var: “Bir iş yerinden bin tane üyeniz de gitse asla yalan konuşmayacaksınız”. Doğrularla hareket edeceksiniz. Biz dertliyiz, dertli olduğumuz için sahadayız. Dertli olduğumuz için gece gündüz çalışıyoruz. Birileri ne derse desin bizim arkadaşlarımız Hak-İş’ten Öz Sağlık-İş’ten alacaklıdır anlayışıyla çalışıyoruz”.

“SIRADAN BİR SENDİKACILIK YAPMIYORUZ”

“Sorumluluğumuz büyük arkadaşlar, bizim Müslüman olarak da sorumluluklarımız var. Onun için Filistin’de, Kudüs’te, Yemen’de Doğu Türkistan’da olmak zorundayız. Nerede bir mazlum mahzun varsa orada olmak zorundayız. Onun için sorumluluğumuz büyük arkadaşlar. Görüşü, mezhebi ne olursa olsun, her insanın görüşüne bizde yer vardır. Ayrım yapmayacağız. Sendikal rotamız içerisinde bu ayrım yaparsak insanlarımızı dışlamış oluruz, buna müsaade etmeyeceğiz. Her bir kardeşimizin sendikada görev alsın almasın arkasında Öz Sağlık-İş Sendikası var. Bunu bilmesi lazım. Masa başı sendikacılık dönemi bitti. Gece gündüz koşturarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Onların sevinçlerini paylaşacağız, üzüntülerini hafifletmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Meslek sendikacılığı haline getirmeyeceğiz. Sadece sorun var diye ziyaret yapmayacağız. Çalışanlarınızı kucaklayacaksınız, birlik beraberlik içerisinde hareket edeceksiniz”.

“BİLGİ SENDİKACILIĞINI YAPANLAR AYAKTA KALACAKTIR”

“Üye profilimize baktığımızda gencecik bir sağlık ve sosyal hizmet ordusu ile karşı karşıya olduğumuzu hem sizler hem bizler görüyoruz.

Daha eğitimli, teknolojik anlamda daha donamlı, daha sorgulayan bir işçi profiline sahibiz. Doğru yönlendirme, doğru bilgi akışı ve ilkeli yöntemlerle bu genç ordumuzu sağlık ve sosyal hizmet işkolunun lider kadrosu haline getirmek emin olun hiç zor değil. Bu gençliğin verdiği enerji, mücadele inanç ve azmi ile bizler her türlü zorluğu aşarız. Onun için eğitimi önemsiyoruz. Onun için eğitimli temsilci, eğitimli üye anlayışını önemsiyoruz. Bilgi güçtür, bilgi silahtır. Bilgi o çalışana özgüven kazandıracaktır. Bilgili olmak zorundayız. Artık masa başı sendikacılık yapanlar değil, bilgi sendikacılığını yapanlar bugün ayakta kalacaktır”.

FERDİ KAZA SİGORTASINI HER YIL DEVAM ETTİRECEĞİZ”

“Sağlık ve Sosyal Hizmet alanında çalışanlarımızın ek ödemeden yararlanmaması çok üzücü. Ama madem böyle bir süreç yaşandı. Biz ner yapabiliriz dedik. Öz Sağlık-İş Sendikasına üye olan her bir arkadaşımızı 60 bin Türk lirası değerinde ferdi kaza sigortası kapsamına aldık. Bunu da algılarıyla dedikodularıyla bozmaya çalıştılar. Öz Sağlık-İş yetkiyi almak için böyle bir karar aldı dediler. Bunu tekrar söylüyorum bütün üyelerimizi kapsayacak olan ferdi kaza sigortasını bu can bu bedende olduğu sürece her yıl devam ettireceğiz”.

Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öz Sağlık-İş Sendikası olarak gerçekten evrensel boyutta, bilgiye dayalı bir akademik sendikacılık anlayışı ile kısa adı ÖZ-SAM olan Öz Sağlık-İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi adı ile bir üst danışma kurulu oluşturduk. İlke ve değerler açısından Genel Merkez yönetimine bağlı ama akademik çalışmalarında bağımsız, danışma Kurulu’nun tamamı akademisyenlerden oluşan, sendikamız uzman ve danışmanlarının da katkı sunduğu ÖZ-SAM, sizlerin de yakından takip ettiği bir çalıştay düzenleyerek ilk faaliyetini gerçekleştirmiştir.

Özellikle tayin becayiş, zorunlu emeklilik, görev tanımı ve ev tipi çalışma konularının ele alındığı bu Çalıştayımız, serimizin 1. Çalıştayı olarak son derece başarılı geçti.

3 bakanlık bürokratlarının akademisyenler ve uzmanlarla birlikte yaklaşık 9 saat süren oturumlarla sorunları konuşup, saha ve bakanlık uygulamalarının karşılaştırıldığı, her başlığın hukuk, çalışma hayatı ve kamu yönetimi açısından tek tek değerlendirildiği Çalıştayımızı 8 saat sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınladık. Yine sosyal medya hesaplarımızdan çalıştay ve içeriklerine ilişkin etkinlikler düzenledik. On binlerce mesajın, iletinin geldiği Çalıştayımızın çıktılarını yayın haline getirip başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili bakanlıklarımıza, bakanlık bürokrasisine TBMM’ye ve siyasi partilere ulaştırarak, sorunlarımızın çözümüne akademik katkı sağlayıp, kamuyu da mevzuat çalışmalarında bu bilimsel veriyi kullanmaya davet edeceğiz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Sendikamız içi demokrasinin ilk işlerlik alanlarının birisi de kongrelerdir. Kendisinde bu isteği, azmi, inancı, başarma mücadelesini gören her arkadaşımın adil olarak hem seçme hem de seçilme hakkı vardır. Önemli olan barışın kardeşliğin, sevginin hüküm süreceği böylesi atmosferlerin devamını sağlamak, bunu birlik ve beraberliğimize vesile kılmaktır. Kongremizin sonuçlarımızın şimdiden hayırlara vesile olmasını diler, katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunarım”.

KATILIMCILAR SELAMLAMA KONUŞMALARI YAPTILAR

     

Ankara 1 No’lu Şubenin Genel Kuruluna Katılan Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, taşeron döneminden kadro sürecine kadar geçen süreçle ilgili yapılan mücadeleyi anlattı, sendikal mücadeleden bahsetti.

Ankara 1 No’lu Şube Genel Kurulu’na katılarak katılımcılara seslenen bir diğer isim Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz oldu. Yılmaz, taşeron sürecinde Hak-İş’in onurla gösterdiği mücadeleden bahsetti, genel kurulun hayırlara vesile olması diledi.

ANKARA 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI TESİM ÖZDEMİR:

“SAHADA HEP ÜYELERLE DERTLENDİK, DOĞRULARIN YANINDA OLDUK”

Şube faaliyetlerine yönelik tanıtım videolarının gösterilmesinin ardından Genel Kurula seslenen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Tesim Özdemir, sendikal mücadelenin Ankara için zorluklarını anlattı. Sahada hep üyelerle dertlendiklerini ve doğruların yanında olduklarını kaydeden Özdemir şunları söyledi:

“Sendikamız 7 yıl gibi kısa bir sürede sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda 200 bin üyesi olan, kendi iş kolunun en büyük sendikası olmuştur. Bu başarıda emeği geçen başta Hak-İş Konfederasyonumuza, Sendikamızın genel başkanlarına, kurucularına teşkilatımıza canı gönülden teşekkür ediyorum HAK-İŞ üst kimliği altında “Önce İnsan Önce Emek” diyerek, “erdemli bir sendikal mücadele inşası” için yola çıkanların başlattığı, kutlu ve onurlu bu büyük yürüyüşün bir bireyi olmaktan şeref duyuyorum. Bu bağlamda bizlerin görevi devir aldığımız bu kutlu emaneti, ülkemizin en büyük sendikası haline getirmek olacaktır. Kıymetli dava arkadaşlarım; Bizler, sayın Genel Başkanımız Devlet SERT beyin bizlere “…bu süreçte doğrudan ve dürüstlükten şaşmayın. 1000 üye kaybetseniz de yalan söylemeyin…” sözü ile yola çıktık. Bu nedenle, sahada hep doğruları söylediğimiz ve tüm üye kardeşlerimizin dertleri ile dertlendiğimiz, ulaşabilir bir sendikacılık yaptığımız için bugün her 2 bakanlıkta da çok şükür yetkiliyiz, güçlüyüz ve teşkilatımız ile buradayız bir aradayız.

Allah’ın izniyle dürüst sendikacılık yapmaya da devam edeceğiz. Gece gündüz çalıştık Üyelerimiz ile bir olduk doğruları anlattık, evlerine kadar gittik Kurumlarda yattık Mücadele bitti mi?  Hayır Bitmedi. Yarın yine gelecekler!  Yine yalan söyleyecekler! Yine iftiralarına maruz kalacağız! Allah’ın izniyle, güçlü teşkilatımız ile birlikte   karşılarında dimdik duracağız.   Hak ve alın teri mücadelemize başarılar katacağız.

Genel başkanımızın izinden ve doğru olandan asla şaşmayacağız. Kıymetli misafirlerimiz Değerli delege ve temsilci arkadaşlarım: Hak-İş Konfederasyonumuzun öncülüğünde, Mahmut Başkanımızın liderliğinde taşeron dönemi artık sona ermiştir. Bu vesile ile sizler sendikamızın temeli ve görülen yüzü olarak çalışmaya devam ederek sendikamızı en iyi şekilde temsil edeceğinize inancım tamdır. Üyelerimize hizmet etme şansını veren Genel Başkanımıza, Yönetim kuruluna, ayrıca bize gönül veren, inanan, yalnız bırakmayan ve yanımızda dimdik duran temsilcilerimize, tüm üyelerimize,  bu davaya inanan herkese çok  teşekkür ediyorum .Allah bizi işçilere hizmet etme yolunda mahcup etmesin.

 Değerli Delegelerimiz; Kongresini yapacağımız şubemizin bize emanet olduğunu unutmayacağız. Amacımız teşkilatımıza layık olmak ve Sendikamızı hayal ettiğimiz yerlere getirmektir. Üyelerimizin “İYİ Kİ BÖYLE BİR SENDİKAM VAR” düşüncesini her zaman canlı tutacağız. Bunu birlikte başaracağız.”

Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Tesim Özdemir, Şube yönetimi adına Genel Başkan Devlet Sert’e hediye takdiminde bulundu.

TESİM ÖZDEMİR ANKARA 1 NO’LU ŞUBE BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

Konuşmaların tamamlanmasının ardından seçimlere gidildi. Tek liste halinde gidilen seçimlerde mevcut Başkan Tesim Özdemir yeniden Ankara 1 No’lu Şube Genel Başkanlığına seçildi. Yönetim kuruluna ise Ramazan Coşan, Necip Yiğit, Mehmet Erzincanlı, Serkan Tekgümüş seçildi.

Bir yanıt yazın