HAK-İŞ KADIN KOMİTESİ’NDEN ÜYEMİZ NECLA DEMİRBAŞ CİNAYETİNE TEPKİ

HAK-İŞ Kadın Komitesi Fatma Zengin başkanlığındaki kadın komitesi üyeleri, HAK-İŞ Aydın İl Başkanlığı önünde Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleriyle birlikte Aydın Devlet Hastanesi temizlik biriminde çalışan Necla Demirbaş cinayetine tepki eylemi gerçekleştirdiler.

Eyleme, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tuba Gülpembelioğlu, HAK-İŞ Aydın İl Başkanı Nefise Şahin,  Sendikamız Aydın İl Başkanlığı Yönetimi, Hizmet-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Hatice Ayhan ve HAK-İŞ’e bağlı sendikaların kadın komitesi üyeleri katıldı.

Eylemde kadın komitesi üyeleri “Şiddet kadınların kaderi olmasın”, “Kadın cinayetlerine ‘hayır’ diyoruz” şeklinde döviz ve pankartları taşıdılar.

HAK-İŞ  ve Öz-Sağlık-İş Aydın İl Başkanı Nefise Şahin:

“Kadınlar Olarak Yaşamak ve  Yaşatmak İstiyoruz”

Tepki  eyleminde konuşan  HAK-İŞ  ve  Öz  Sağlık  İş  Aydın İl Başkanı Nefise Aydın artık kadınlar  olarak bu tür  şiddet  ve cinayet haberleri karşısında söz söylemekten, kendilerini anlatmaktan yorulduklarını  ifade ederken, “Kadınlar olarak yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” dedi.

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelecek güzel günlerin planlaması, haklarımızın, kazanımların mücadelesi  için yapacağımız sendikal  çalışmalar yerine özellikle şu günlerde sıkça kadın üyelerimize yönelen  şiddet,  hatta cinayetlere uzayan dar bir halkanın cenderesi altındayız. Sendikamız Öz Sağlık İş’in üyesi Devlet Hastanemiz temizlik birimi çalışanı Necla  Demirbaş kardeşimizi de yine böyle korkunç bir cinayete kurban verdik. Emin  olun; söz söylemekten yorulduk. Kendimizi anlatmaktan yorulduk. Arkamıza baka baka yol yürümekten yorulduk. Cinsiyet ayrımı yapmadığımız şiddet karşısında ne yazık ki her defasında biz kadınlara yönelen erkek şiddetinden yorulduk. Kanunların bizleri koruyamamasından, hukukun suçluyu ödüllendirmesinden, adaletin başka sapık düşünceleri cesaretlendirmesinden yorulduk.

Biz sözleşme falan istemiyoruz artık, biz  hukukun,  kanunların koşullar ne olursa  olsun  cinsiyet ayrımı gözetmeden hatta herhangi bir canlı  ayrımı yapmadan insanı,  hayvanı, ağacı ormanı her türlü sapık düşünceden ve  fiilden korumasını istiyoruz.

Necla kardeşimiz bizlerin, mesai arkadaşlarının, ailesinin canını yakarak genç yaşında üstelik evlenme hayali  kurduğu bir erkeğin sınırsız öfkesinin, yalan sevgisinin kurbanı oldu.

Lütfen bizi böyle sevmeyin.

İnancımız bizi birbirimize  emanet kılmışken lütfen kimden gelirse, kime gelirse her türlü şiddetin karşısında kadın-erkek birlikte duralım. Kanun koyuculara hukuku işletenlere, Adaleti sağlayanlara birlikte seslenelim. Bizler yaşamak ve yaşatmak istiyoruz”

“Kadına Yönelik Şiddete İnsanlık Penceresinden Bakmalı”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, kadına yönelik şiddetin, hangi koşullar altında yaşanırsa yaşansın asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Türkiye’de kadınlara yönelik cinayetleri anımsatan Zengin, “Evlerimizi, iş yerlerimizi, şehirlerimizi kadınlara dar etmeye kimsenin hakkı yok. Olmamalı! Bu konuya insanlık penceresinden bakmalı, şiddetin her türlüsüne hep birlikte ‘dur’ demeliyiz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kadına yönelik şiddete asla toleransımız olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz” dedi.

“KADES ile Kadın Cinayetlerinde Düşüş Yaşandı”

HAK-İŞ olarak kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı dik duruşlarını devam ettirdiklerini ve şiddetle mücadele konusundaki kararlılıklarını katıldıkları her platformda dile getirdiklerini söyleyen Zengin, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artarak devam eden, kadın cinayetlerine, şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa, yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı hep birlikte ‘Dur’ demeliyiz. Devletimiz ve hükümetimiz şiddete karşı çözüm için hukuki, emniyet ve güvenlik önlemlerini güçlendirmiştir. Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının hizmete girmesiyle kadın cinayetlerinde düşüş yaşanmıştır” diye konuştu.

Zengin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, İnsan Hakları Eylem Planı’nda da belirttiği gibi, tek bir kadının dahi şiddet mağduru olmadığı güne kavuşana kadar kurumlarımızın, sivil toplumun, medyanın ve toplumun tüm kesimlerinin işbirliğiyle, bu mücadele sürdürülecek ve buna yönelik yasal düzenlemeler geliştirilecektir. Hedefimiz tek bir kadının, tek bir insanın dahi cinayete kurban gitmemesidir” şeklinde konuştu.

“Şiddete Karşı Tek Yürek Olduk”

Kadınların ’Yeter artık’ feryadına destek vermek, onlarla bir ve beraber olduklarını göstermek, geleceğe sahip çıkmanın herkesin vicdani borcu olduğunu dile getiren Zengin, “HAK-İŞ’li emekçi kadınlar olarak kadınlara destek olmak üzere burada toplandık. Başta Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ yönetim kurulumuz, 21 sendikamız, teşkilatımız ve 710 bini aşkın üyemiz ile şiddete karşı tek yüreğiz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, çalışma hayatı başta olmak üzere, hayatın her alanında şiddete karşıyız ve bu mücadelemizi etkin şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Demirbaş’ın Baba Evine Taziye Ziyareti

Eylemin ardından HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Genel Başkan Yardımcımız Tuba  Gülpembelioğlu,  Aydın İl Başkanımız Nefise Şahin ve beraberindeki heyet cinayete kurban giden Üyemiz Necla Demirbaş’ın evine taziye ziyaretinde bulundular.

 

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Türkkan’a Ziyaret

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Genel Başkan Yardımcımız Tuba  Gülpembelioğlu,  İl Başkanımız Nefise  Şahin ve beraberindeki heyet, Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Onur Türkkan’a taziye ziyaretinde bulundular. HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Necla Demirbaş cinayetinin kendilerini derinden üzdüğünü söyledi.

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Onur Türkkan, personellerinden Necla Demirbaş’ın cinayete kurban gitmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Aydın İŞKUR İl Müdürü Açıkgöz Ziyareti

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin ve beraberindeki heyet Aydın İŞKUR İl Müdürü Dr. Osman Açıkgöz’ü  de ziyaret ettiler.

 

Bir yanıt yazın