2019 YILINDA SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER İŞ KOLUNDA YİNE ZİRVEDEYİZ

ÖZ SAĞLIK-İŞ 2019’da YİNE ZİRVEDE

6356 SAYILI SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU GEREĞİNCE; İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYILARI VE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARINA İLİŞKİN 2019 TEMMUZ AYI İSTATİSTİKLERİ YAYIMLANDI

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190731-4.pdf

HAK-İŞ Kanfederasyonuna bağlı Sendikamız Öz Sağlık-İş, 31 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan sendika üye sayıları istatistiklerinde, sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda zirvedeki yerini koruyor.

Sendikamız Genel Başkanı Sayın Devlet Sert konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

31 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla 32.074 üyesi olan ve sağlık/sosyal hizmetler iş kolunda Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olan Öz Sağlık-İş, aynı iş kolunda faaliyet gösteren ve Resmi Gazetede yayınlanan diğer tüm sendikaların toplam üye sayısından daha fazla çalışanı temsil ediyor olmasının haklı gururunu yaşamaktadır.

Bu haklı gurur da en büyük pay sahibi olan, sendikamıza duydukları güven ve sevgiyle bizlere bu sevinci yaşatan üyemiz işçilere, şükranlarımızı sunuyoruz.

Temsil ettiği sağlık ve sosyal hizmet işçilerine, kamu işçisi, taşerondan kadroya geçen işçi, belediyelerden devredilen işçi, göçmen işçi, eski kadrolu, yeni kadrolu (v.b.) gibi, ayrıştırıcı ve hak kaybına sebebiyet veren tanımlamalardan, benzetmelerden uzak duran öz Sağlık-İş Sendikası, sağlık ve sosyal hizmet işçileri adına yürüttüğü hak ve adalet bağlamındaki çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yandan kamuda çalışan sağlık ve sosyal hizmet işçileri ile diğer yandan özerk veya özel işyerleri ya da işletmelerde çalışmakta olan sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin, ortak hak ve menfaatlerini korumak, geliştirmek ve değişen çalışma şartları nedeniyle yenilenmesi gereken mevzuatları göz önüne alarak öngörülü çalışma düzeninde devam etmektedir.

Varlık yokluk kavgasına düşen, türlü algı operasyonları ile akıl karmaşası yaratmaya çalışan, şahsi menfaatlerini emekçi işçi menfaatlerinin önünde tutan zihniyete karşı Öz Sağlıkİş Sendikamız, onurlu duruşuyla mücadelesine devam edecektir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışmakta olan kamu işçilerinin kapsayacak işletme toplu iş sözleşmesi yetki sürecini, istinaf mahkemeleri kararına göre kazanan T.C Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan kadrolu işçileri kapsayacak işletme toplu iş sözleşmesinin bir an evvel tamamlayıp üyelerini hak ve menfaatlerine kavuşturmayı ilke edinen sendikamız, süreci geciktirmeye ve sağlık işçilerinin hak kaybına yol açsa dahi kendi menfaatlerine sonuçlandırma ya çalışan malum sendikalara karşı da her türlü hukuki mücadelesine devam etmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, sosyal hizmetler işkolunda çalışan üyelerimiz adına kamu toplu iş sözleşmesi yetki tespitine ilişkin başvurusunu da tamamlayan sendikamız, işçinin hak ve menfaatlerini korumak yerine önüne sürekli engel çıkartmaya çalışan malum sendikanın bu konuyu da yargıya sevk etmemesi durumunda söz konusu toplu iş sözleşmesini en kısa zamanda gerçekleştirecektir.

Bağlı bulunduğumuz HAK-İŞ Konfederasyonunun ilke ve misyonlarına sonuna kadar bağlı olan sendikamız, sadece sosyal medya sendikacılığı ya da sadece toplu iş sözleşmesi sendikacılığı yapmak yerine, temsil ettiği üyelerinin iş ve sosyal hayattan kaynaklanan her türlü sorununa çözüm üretmek, gerektiğinde kanun değişikliği teklifleri hazırlamak, ilgili bakanlıklara raporlar sunmak, oluşturulan komisyonlar da fikir beyan etmek ve bunları hayata geçirmek üzere gerekli her türlü gayreti, teknik çalışmaları sürdürmeye devam edecektir.

27 Şubat 2014 tarihinde kurulan Öz Sağlık-İş Sendikası’nın üye sayısı bakımından sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda Türkiye’nin en büyük sendikası durumuna gelmesi sürecinde başta Konfederasyonumuz HAK-İş olmak üzere, emeği geçen tüm yönetici ve personel kadromuz ile her bir üyemize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Devlet SERT
Genel Başkan

 

Bir yanıt yazın