AKSARAY ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA NİZAMETTİN KARABAŞ SEÇİLDİ

Sendikamız Aksaray Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda yapılan seçimlerde Şube Başkanlığına Nizamettin Karabaş seçilirken, şube yönetimi ise Fırat Arıbaş ve Filiz Özdemir’den oluştu.

Şube Genel Kurulumuza Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Ak Parti Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Vekili Selahattin Bozkurt, Elazığ Kızılay Şube Müdürü Rahman Kızılkaya  Memur Sen İl Başkanı ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Kamu Sen İl Başkanı Atilla Çerkez, Hizmet-İş Sendikası Şube Başkan Vekili Gökhan Arpa, Öz Orman-iş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Tepe, STK Eski Dönem Sözcüsü İbrahim Kayaoğlu, Konya Şube Başkanımız Ramazan Çakar, Niğde Şube Başkanımız Kevser Çevik, Kırşehir Şube Başkanımız Nurcan Özer, Sendikamız Nevşehir Şube Başkanı ve HAK-İŞ İl Başkanı Muhammed Fatih Mutlu, İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetler Başkanı Ekrem Akbaş, Sağlık Sen Şube Başkanı Rıfat Kaya, HAK İŞ İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Yasin Emekli, HAK-İŞ ve Hizmet İş Aksaray Kurucu Üyesi Sevgi Oskay katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

Genel Başkan Yardımcımız Karataş, hazirunu selamlayarak seçimlere ve genel kurula ilişkin bilgilendirmede bulundu.

GENEL BAŞKANIMIZ SERT GENEL KURULA VİDEO KONFERANSLA KATILDI

“10 YILA 100 YILLIK BİR SENDİKAL GEÇMİŞ SIĞDIRDIK”

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Kurula Video Konferans sistemiyle bağlanarak haziruna hitap etti. Hazirunu selamlayan Genel Başkanımız Sert, şunları söyledi:

“Gönül bir arada bulunmayı, bu güzel coşkuyu, demokrasinin bu güzel birlikteliğini ve gücünü yüz yüze yaşamayı, kol kola, omuz omuza kutlamayı arzu ediyor. Lakin geçirdiğimiz ara dönem sonrası faaliyetlerimizin fazlalığı, zamanın kıymetli kullanımı adına, delege seçimleri tamamlanan şube kongrelerimizi bir an önce bitirerek Sendikamızın ivmesini daha da hızlandırmak için bu kararı aldık. Dolayısıyla şu an Genel Başkan olarak belki fiziken aranızda bulunamıyorum ama gönlüm de, yüreğim de, aklım da sizinle.

Genel Başkan Yardımcılarımız, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcılarımız kongrelerimizi gerçekleştirmek üzere beni temsilen oradalar. Bu demokrasi şöleni ve heyecanını sizlerle buradan paylaşmak da benim için son derece kıymetli, hepiniz şube genel kurulumuza hoş geldiniz.

10 yaşındayız…10 yıla 100 yıllık bir sendikal geçmiş sığdırdık. Türkiye’nin en büyük 3. İşçi sendikasıyız. Sağlık ve sosyal hizmet işkolunun en büyüğüyüz. Ülkenin 81 ilinde 85 şube başkanlığı kurmuş, örgütlenme ağı açısından Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bize gönül vermiş, bizimle yol ve dava arkadaşlığı yapmış 203 bin üyemiz var. Henüz sendikamızın çatısı altında olmayıp ama gönlünün bizlerle olduğunu bildiğimiz on binlerce sağlık ve sosyal hizmet işçisi kardeşlerimiz var.

YETKİLİ SENDİKA, SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN VAR”

Bu çatı büyük… Bu çatının altında herkese yer var. İşkolumuzun elbette ki çözüme ihtiyaç duyan sorunları var, sıkıntıları var. Giderilmesi için gece gündüz çaba harcanan problemleri var. Mesela en acil çözmemiz gereken TAYİN SORUNUMUZ var. GÖREV TANIMLARIMIZIN olmayışından kaynaklı sıkıntılarımız var. Uluslararası sözleşmelere uymayan EV TİPİ ÇALIŞMA diye bir çalışma biçimimiz ve getirdiği sorunlar var. Güvenlik görevlisi olarak çalışan üyelerimizin, Ambulans şoförü görevi yapan işçilerimizin, Devletin emanet ettiği yaşlımıza, çocuklarımıza, engellilerimize bakan bakım personelimizin sorunları var. Hayat pahalılığı, artan enflasyon karşısında düşen alım gücümüz var ve tüm bunlara karşı her türlü tedbire rağmen yetersiz kalan sözleşmelerimiz var. Bunların hepsi bizim için bir numaralı sorun Hepsinin önceliği aynı Hiçbirisini geri plana atamayız. Biz de zaten bunun için varız. Öz Sağlık İş Sendikamız, bizler, yöneticilerimiz, şube yönetimlerimiz, teşkilatımız bunun için var. YETKİLİ SENDİKANIN SORUMLULUĞU DA BUNUN İÇİN var. Nasıl ki sizler bize güvenip bizimle dava arkadaşlığı yapıyorsunuz, bizimle yol yürüyorsunuz, bu sorunları çözmek de bizlerin görevi. EK PROTOKOLLER imzaladık.

Enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ücretlerde yaşanan erozyonu önlemek için bu EK Protokolleri imzaladık. İlk defa, yürürlükte olan bir sözleşmenin ücret zammını öne çekme başarısı gösteren sendika Öz Sağlık-İş oldu. Biz bunun derdi ile dertlendik, gittik çalıştık, çabaladık, anlattık, izah ettik. Diğer sendikalar bizi izlediler. Talep bile etmediler Ama biz bu sorunu çözüp protokol imzalayınca her başarının sahibinin Çok olması gibi, bunu da sahiplenmeye çalışanlar oldu. Sıkıntı yok, sahiplensinler İşçi zaten görüyor, işçi zaten biliyor. Gereksiz kalabalığı da görüyor, emekçinin derdini, sıkıntısını kendi derdi gibi görenleri de biliyor. Ellerini ovuşturup ayağımızın sekmesi için dua edenleri de görüyor. Sendikal başarılarını bizim muhtemel başarısızlıklarımıza endeksleyip, sevinmeye hazırlananları da görüyor.

Ama Elhamdülillah olmadı olmayacak da… Bizler bu kadar çaba harcarken, bu kadar koşup sağlık ve sosyal hizmet işçisi için en iyisini. en doğrusunu, en güzelini en kazanımlısını talep ederken Rabbim elbette bu çalışmaları boşa çıkarmayacak…Çıkarmadı da… Geçirdiğimiz ara dönemde herkesin gözü üzerimizdeydi. Yalan yanlış bilgilerle insanların kafasını bulandırmaya çalıştılar iftira attılar, yalan söylediler ama biz ne yaptık, Devletimize hukuka güvendik. Adalet duygumuzun örselenmesine izin vermedik. Sabrettik teşkilatımız Sendikasının etrafında kilitlendi daha da güçlenerek çıktık bu süreçten. Birlik ve beraberliğimiz dillere destan oldu ve emeğin en güzel hikayesini sizlerle birlikte yazmaya devam ettik…

“AKILCI, BİLİMSEL, AKADEMİK VE İNSAN MERKEZLİ BİR SENDİKAL ANLAYIŞLA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Demin söyledim ya; 10 yıla 100 yıllık sendikacılık sığdırdık diye çünkü bizim yürüttüğümüz sendikal anlayışın hayalini bile kuramayanlar, sağlık ve sosyal hizmet işçisine suni gündemler, algılar oluşturuyorlar ama biz akılcı, bilimsel, akademik ve insan merkezli bir sendikal anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Sorunlarımıza ilişkin Çalıştaylar, paneller, seminerler düzenliyoruz. Yönetim erkine teklifler öneriler götürüyoruz. Sadece üyemiz için değil, işkolumuzdaki tüm emekçiler için çalışıyoruz, çaba harcıyoruz. Biz biliyoruz ki, sadece üyemiz değil, üyelerimizin çoluk çocuğu ailesi de bize emanetAcı günü, hüznü, sıkıntısı, mutlu günü sevinci huzuru da bize emanet…Bu depremde de böyle oldu… Bu pandeminin ağır zor şartlarında da böyle oldu.

“MAZLUM VE MAĞDURLAR İÇİN DE BÜYÜK SENDİKAL HEDEFLER ORTAYA KOYDUK”

Tabi biz bunları yaparken mazlum ve mağdurlar için de büyük sendikal hedefler ortaya koyduk. Dedik ki, her mağdurun, her mazlumun Öz Sağlık-İş’ten, HAK-İŞ’ten alacağı vardır. Gazze ve Filistin mesela… Dünya tarihinin en büyük soykırımının yaşandığı Gazze için dualarımıza eylemlerimizi kattık, haykırdık meydanlardan, katil devlet İsrail’i lanetledik. Oradaki kardeşlerimizin bir yandan bombalarla katledilmesine, bir yandan açlıkla mücadelesine maddi-manevi yardımda bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz. Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Suriye de, dünyanın neresi olursa olsun sırf Müslüman oldukları için cendereye sıkıştırılmış, zulüm gören mazlumların derdini de görmezden gelmedik. Afrika da susuz kalmış bebeler için su kuyusu açtırdık.

Henüz savaş başlamadan Gazze’de Fiziksel Engelli yetim çocuklar için bir okul ve rehabilitasyon merkezi yaptırdık. 350 öğrencinin hem eğitim alıp hem tedavi görmelerine imkân açtık Okulumuz eğitime başlamıştı ama savaş yüzünden şimdi eğitim yapılamıyor. Şimdi de 200 Gazzeli aile okulumuza sağınmış yaşam mücadelesi veriyor. Bunların hepsi bizim görevimiz, sorumluluklarımız.

Sendika olarak bu sorumluluklarımızı yerine getirirken, sizlerin bizlere ödemiş olduğunuz aidatlarla yapıyoruz. Bize hep şu eleştiri geliyor, başkanım aidatları düşürseniz, aidatlar yüksek. Biz sizden tam aidat alıp, tam hizmet veriyoruz. Hem sendikal kazanımlar için tam hizmet veriyoruz, hem de sizler adına infak ederek yardımlaşmaya katkı sağlamış oluyoruz. Aidatlarınız Sendikal faaliyetlerin düzgün yürütülmesi adına, şefkat ve merhamet elinizin sadak-i cariyelerle taa oralara, Müslüman mağdur kimsesizlere ulaşmış oluyor.

Bugün Şubemiz adına, Sendikamız adına en güzel gün şölenimiz var, heyecanımız var.

Demokratik teamüllerin hepsini yerine getirerek gelmiş olduğumuz bir Şube Genel Kurulumuz var. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Yapılacak seçimlerle oluşacak yönetimlerimize başarılar dilerim.

Bizler birlik ve beraberliğimize sahip çıkıp, omuz omuza bu davayı sırtlanıp, mücadelemizi bir ve beraber olarak verirsek Öz Sağlık-İş sendikası, bugün de, gelecekte de sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin en büyük umudu olmaya devam edecektir. Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Allah’a emanet olun.”  

KATILIMCILAR SALONU SELAMLADI

Aksaray Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulda İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetler Başkanı Ekrem Akbaş, HAK-İŞ İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Yasin Emekli, HAK-İŞ ve Hizmet İş Aksaray Kurucu Üyesi Sevgi Oskay salonu selamlayarak genel kurulun hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.

 

ŞUBE BAŞKANIMIZ ABDULLAH YILDIRIM SALONU SELAMLADI

1.Olağan Genel Kurul toplantısında salonu selamlayan Şube başkanımız Abdullah Yıldırım,Kıymetli Genel Merkez Yöneticilerim Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, Bizler için çok anlamlı olan bu özel günümüz için verdiğiniz destekten, demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmanızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Konuşmama başlamadan önce yaşadığımız deprem felaketinde kaybettiğimiz teşkilat mensuplarımızı, vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun. Sendikamız Öz Sağlık-İş gerek örgütlenme ağının büyüklüğü gerekse işkolumuzun teşkilatlanma istatistikleri açısından Türkiye’nin en büyük sendikalarından birisidir. 203 bin üyesi ile işkolumuzun lideri, işçi sendikaları arasında da Türkiye’nin en büyük 3. İşçi sendikasıyız. Bizlere bu onuru, bu gururu yaşatan başta Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Merkez yönetimimiz olmak üzere, ülkenin bir başından diğerine uzanan büyük Öz Sağlık-İş teşkilatlarımıza, temsilcilerimize, en başta da üyelerimize Şube Başkanlığımız olarak bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bizler sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz. Gerek çalışma düzenimiz gerekse önceliklerimiz diğer işkollarında görev yapan arkadaşlardan farklı. Biz bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz… bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz. Elbette görevimizi yapıyoruz ama bizler bunu yerine getirirken vicdani sorumluluklarımızı, gece gündüz demeden yapmış olduğumuz fedakârca çalışmalarımızın da hakkının teslim edilmesini bekliyoruz. Onurlu bir sendikal yapının, ilkeli, kararlı, milli duruş sergileyen bir Konfederasyonun mensubuyuz. Ülkemizin her bir yanında sürdürdüğümüz bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur. Çok Değerli Genel Başkanım, Kıymetli Genel Merkez Yöneticilerim Aziz Misafirlerimiz Bugün Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakk’a, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir. Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile 10. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Değerli Hazirun, Kıymetli Misafirlerimiz; Bugün burada demokrasi sevincimize ortak olduğunuz ve bu güzel tabloda yanımızda bulunduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA NİZAMETTİN KARABAŞ SEÇİLDİ

Sendikamız Aksaray Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu demokrasi şöleni havasında yapıldı. Genel Kurulda tek liste halinde gidilen seçimlerde Mevcut Şube Başkanımız Abdullah Yıldırım aday olmazken, Şube Başkanlığına Nizamettin Karabaş seçildi. Şube yönetimi ise Fırat Arıbaş ve Filiz Özdemir’den oluştu. Mevcut şube başkanımız Abdullah Yıldırım, seçilen yeni şube yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi.