ARTVİN ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA BÜLENT KAŞIKCI SEÇİLDİ

Artvin Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde Şube Başkanlığına Bülent Kaşıkcı seçildi. Şube yönetimi ise Fatih Topçu ve Serhan Erdem den oluştu.

Şube Genel Kurulumuza HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan, Milliyetçi Hareket Partisi Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç, Büyük Birlik Partisi Artvin İl Başkanı Engin Şen, Artvin İl Sağlık Müdürü  Gürol Köroğlu, Artvin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Hamdi Özder, Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Uzundurukan, AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Turgay Temel ve yönetim kurulu, AK Parti Artvin Kadın Kolları Başkanı Sonnur Şahin, AK Parti Artvin İl Encümeni Hasan Cin, Memur Sen Konfederasyonu Artvin İl Başkanı İbrahim İnce, Sağlık Sen Artvin Şube Başkanı Fehmi Er, Öz Orman İş Sendikası Bölge Başkanı  Süleyman Şeyhoğlu, HAK-İŞ İl Başkanı ve Sendikamız Trabzon Şube Başkanı Engin Erbaşaran, Erzurum Şube Başkanımız  Serdar Cengiz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Rize Şube Başkanımız Bahadır Mafratoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ardahan Şube Başkanımız  Kurtuluş Kayatürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Erzurum Kurucu Şube Başkanı Ebru Kılıç katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI SÜLEYMAN DOĞAN YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan yaptı.

Genel Başkan Yardımcımız Doğan, hazirunu selamlayarak seçimlere ve genel kurula ilişkin bilgilendirmede bulundu.

 

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÜYELERİMİZİN SORUNLARINI İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA İLETTİK

Genel Kurulda hazirunu selamlayan Genel Başkanımız Devlet Sert şunları söyledi: “Öz Sağlık-İş Sendikası sorunları çözmek için var. Biliyorsunuz Güvenlik görevlisi üyelerimizin yaşadığı bazı sorunlar var.  Mesai saatlerini denk gelen kimlik yenileme eğitim süreleri çalışma süresinden sayılması, dört dönem üst üste kimlik yenileyen eğitim ve sınava muaf tutulması konusunda herhangi bir sebepten dolayı yenilenemeyen kimlik kartlarının bir daha alınana kadar ücretli izinli sayılması, terör ya da yüz kızartıcı suçların haricinde herhangi bir sebeple kartı iptal edilen güvenlik arkadaşlarımızın geri hizmette çalışması konusunda taleplerimiz için imza kampanyası başlatmıştık. imzalarımızı Eski Bakan döneminde hazırlarken tekrar yeni bakan gelmişti. Biz iki gün önce yine randevu alarak bu taleplerimizi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, İçişleri Bakanlığımıza ulaştırmış olduk. İnşallah Bakan beyden de bir randevu alarak bunu daha detaylandıracağız ve güvenlik arkadaşlarımızın karşılaştıklarımız sorunları da ortadan kaldırmış olacağız. Bu gerçekten şahit olduğum için söylüyorum. Güvenlikçi arkadaşımız görevde hastalanmış, ağır bir hastalık, kanser tedavisi görürken bu arkadaşımızın eğer kartı iptal edilirse bu haksızlık değil mi? Geri hizmette çalıştırılabilir. Bunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. İnşallah bunu da Öz Sağlık-İş Sendikası olarak çözmek bize nasip olacak.”

“BİLSEK Kİ BÜTÜN ÜYELERİMİZ GİDECEK ASLA YALAN SÖYLEMEYECEĞİZ”

“Sağlık Bakanlığı’nda Ocak ayı itibariyle yeniden bir daha toplu sözleşme yapacağız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yaşadıklarımızı, mücadelemizi biliyorsunuz. Nasıl algı yaptıklarını görüyorsunuz değil mi? Öz Sağlık-İş Sendikası 210 bine yakın üyesi gitse dahi asla üyesine yalan konuşmayacak. Bilsek ki Artvin’deki bütün üyelerimiz gidecek, asla yalan konuşmayacağız. Dosdoğru olacağız, dosdoğru olmak zorundayız. Dün sahada olmayanlar bugün konuşmaya başladılar. Pandemi dönemini hatırlayın, sağlık çalışanları balkonlardan alkışlandı. Sağlık memurlarına ek ödeme verildi o dönem, sağlık işçilerine herhangi bir ödeme yapılmadı. Biz de karar aldık dedik ki siz yalnız değilsiniz. Vardır hükümetimizin de bir bildiği. Her bir üyemize gönül almak adına 500 TL yatırdık. Ayağa kalktılar bunu veremezsiniz diye. Savcılığa ifade mi vermedik. suç duyurusunda mı bulunmadılar veremezsiniz diye. Hani siz emekten yanaydınız? Şimdi yeni yeni bir şeyler üretmeye çalıştılar. İşte şunu vereceğiz, bunu vereceğiz. Öz Sağlık-İş Sendikası verdiği zaman haram oluyor ama kendileri yaparken olmuyor. Böyle bir sendikacılık olmaz. Bizimle atışmayın. Benim üyem mevcut hakların üzerine bir şeyler alıyorsa bu alkışlanmalıdır.”

“BİZ BİR SABAH UYANDIK Kİ HERKESE KADRO VERİLMİŞ DİYENLERDEN OLMADIK”

“Taşeron dönemini hatırlıyorsunuz değil mi? O dönemleri hatırlayın izin hakkımız dahi yoktu. Cenazemiz olsa cenazemize dahi şirket sahibinin müsaadesiyle gidebiliyorduk. İşaret parmakları gösteriliyordu sürekli, işi beğenmiyorsan kapı orada diyorlardı.  Sosyal haklarımız yoktu. HAK-İŞ olarak biz buna müsaade etmedik. Taşeron sürecinden kadro sürecine gelene kadar ne mücadeleler verildi. Bu hikayeleri dinleyerek kitaplaştıralım, ilerde çocuklarımız anne babalarının nasıl şartlarda çalıştığımızı bilsin. Biz o dönemde HAK-İŞ olarak Ankara Bilkent otelde startı verdik.  O dönemde 400 bin çalışanı biz HAK-İŞ olarak örgütledik ve sorunları masaya yatırdık.  Bu sefer şirketler ayağa kalktı biz karımızdan çalışanlara verdirmeyiz dediler.  Yeni yönetmelikler çıkardık. 5520 arkadaşımız üzerinde anket çalışması yaptık beklentileri öğrenmek için. O dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sendikamızda da başkanlık yapmış Jülide Sarıeroğlu’na kadro mücadelesi için teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkürüm kadronun mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. 

Biz bir sabah uyandık ki herkese kadro verilmiş diyenlerden olmadık. Ya da taşeronluk bizim kırmızı çizgimizdir diyenlerden de olmadık. 
Onun için terleyeceğiz, mücadele edeceğiz, dertleneceğiz. Dertlenmeden sorun çözülmez. Terlemeden sorun çözülmez. Biz neoliberalizmin katkılarıyla sendikacılık yapmıyoruz.  Biz kendi inançlarımızdan, değerlerimizden beslenerek yerli ve milli sendikal anlayışı günümüz çağdaş uygulamalarıyla uyum haline getirerek yapıyoruz.”

“NEREDE BİR MAZLUM VARSA HAK-İŞ’TEN ÖZ SAĞLIK-İŞ’TEN ALACAKLIDIR”

“Dünyanın neresinde mazlum, bir mahsun, bir alacaklı varsa dili, dini, rengi ne olursa olsun Öz Sağlık-İş’ten, HAK-İŞ’ten alacaklıdır. Ülkemizde sel faleketi, yangın felaketi oldu Kızılay’a yardımda bulunduk, deprem felaketinin ilk günlerinde acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 11 ilde her bir üyemize nakdi yardımda bulunduk. Kimse oralara gitmezken, biz ekibimizle birlikte 15 gün bütün hastaneleri dolaştık. Her bir üyemiz için Ferdi Kaza sigortasını başlattık. Afrika’da su kuyuları açtık. O çocukların su kuyularının başında mutluluğunu görecektiniz arkadaşlar. Biz buralarda koşmak zorundayız, niye? Tarihimiz, kültürümüz, inancımız bize bunu öğretiyor da ondan. Siyonist Devlet katil İsrail’in yaptıklarını şuan bütün dünya seyrediyor. İnanıyorum ki zafer direnenlerin olacak. Orada da bir kampanya başlatmıştık savaş çıkmadan önce. Sizlerin de katkısıyla Yetim Engelli Çocuklarımız için bir okul inşaa ettik. Savaş nedeniyle okul eğitim faaliyetlerine ara verdi. Şuanda okulumuza sığınmış aileler var. İnşallah kurbanda da o ailelere en azından konserve olarak et gönderebilelim diye bir kampanya başlattık.”

KATILIMCILAR SALONU SELAMLADI

Artvin Şubemizin 1. Olağan Genel Kuruluna katılarak katılımcılara yönelik selamlama konuşması yapan Memur-Sen Artvin İl Başkanı İbrahim İnce ve Öz Büro-İş Sendikası Artvin Eski İl Başkanı İrfan Gülge genel kurulun hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundular.

ARTVİN ŞUBE BAŞKANIMIZ BÜLENT KAÇIKCI SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

Genel Kurula katılan misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür eden Artvin Şube Başkanımız Bülent Kaçıkcı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sendikamız Öz Sağlık-İş gerek örgütlenme ağının büyüklüğü gerekse işkolumuzun teşkilatlanma istatistikleri açısından Türkiye’nin en büyük sendikalarından birisidir.203 bin üyesi ile işkolumuzun lideri, işçi sendikaları arasında da Türkiye’nin en büyük 3. İşçi sendikasıyız.

Bizlere bu onuru, bu gururu yaşatan başta Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Merkez yönetimimiz olmak üzere, ülkenin bir başından diğerine uzanan büyük Öz Sağlık-İş teşkilatlarımıza, temsilcilerimize, en başta da üyelerimize Artvin Şube Başkanlığı olarak bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Bizler sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz. Gerek çalışma düzenimiz gerekse önceliklerimiz diğer işkollarında görev yapan arkadaşlardan farklı. Biz bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan Sağlık İşçileriyiz… Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Elbette görevimizi yapıyoruz ama bizler bunu yerine getirirken vicdani sorumluluklarımızı, gece gündüz demeden yapmış olduğumuz fedakârca çalışmalarımızın da hakkının teslim edilmesini bekliyoruz. Onurlu bir sendikal yapının, ilkeli, kararlı, milli duruş sergileyen bir Konfederasyonun mensubuyuz.  Ülkemizin her bir yanında sürdürdüğümüz bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Artvin Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakk’a, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir. Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile 10. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır.

Bugün burada demokrasi sevincimize ortak olduğunuz ve bu güzel tabloda yanımızda bulunduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA BÜLENT KAŞIKCI SEÇİLDİ

Artvin Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulunda tek liste halinde gidilen seçimlerde Şube Başkanlığına Bülent Kaşıkcı seçildi. Şube yönetimi ise Fatih Topçu ve Serhan Erdem’den oluştu.