ERZURUM ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA SERDAR CENGİZ SEÇİLDİ

Sendikamız Erzurum Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul’da iki liste halinde gidilen seçimlerde Şube Başkanlığına Serdar Cengiz seçildi. Şube yönetimi ise Olgun Ay, Celalettin Çetin ve Adnan Kuş’tan oluştu.

Şube Genel Kurulumuza Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz, Hakiş Konfederasyonu Erzurum İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı  Erdoğan Çelik, Öz Güven Sendikası Erzurum İl Başkanı Haluk Eren, Sendikamız Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, Erzincan Şube Başkanımız Metin Bulut, Ağrı Şube Başkanımız Hakan Yıldırım, Muş Şube Başkanımız Ferhat Asya, Kars Şube Başkanımız Adnan Yerli, Bingöl Şube başkanımız Ercan Anacur, Artvin Şube Başkanımız Bülent Kaşıkçı, Ardahan Şube Başkanımız Kurtuluş Kayatürk, Bayburt Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu, Tunceli Şube Başkanımız Hasan Basri Hazar ile şube yönetimleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI MUHAMMET ESAT EYVAZ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz yaptı. 

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:
“ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI KURULDUĞU GÜNDEN BUGÜNE KADAR AYNI HEYECANLA MÜCADELE VERMEYE DEVAM EDİYOR”

Erzurum Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda katılımcılara hitap eden Genel Başkanımız Devlet Sert şunları söyledi:

“Çalışma hayatımızın sorunları gerçekten büyük. Birini bitiriyorsunuz başka bir sorun dinleme geliyor. Dolayısıyla HAK -İŞ olarak Öz Sağlık-İş Sendikası olarak bu sorunların üstesinden dün nasıl geldiysek bugün aynı sorumlulukla mücadelesini vermek için buradayız. Geçenlerde bir çalışma yaptık. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan arkadaşlarımızın sorunlarını dile getirmek için bir çalıştay düzenledik.
Bu çalıştayla ev tipi çalışmalardan tayin hakkına kadar her türlü sorunumuzu gündeme getirdik. İnşallah bunun raporlamasınıda yaparak ilgili bakanlıklara, ilgili müdürlüklere bunları göndereceğiz. Öz Sağlık-İş Sendikası kurulduğu günden bugüne kadar mücadelesinini aynı heyecanla, aynı aşkla vermeye devam ediyor.

Elbette ki sorunlarımız bitti mi? Hayır, bitmedi. Malum taşeronluk sisteminden kadroya geçen arkadaşlarımız var. Kapsam dışı kalan hala kadro alamayan yaklaşık yüz bine yakın arkadaşlarımız var. Şirketler üzerinde çalışıp kadroya geçen bu arkadaşlarımızında kapsam dışı kalan arkadaşlarımızın da sorunlarını yine Öz Sağlık-İş olarak, HAK- İŞ olarak her daim, her platformda gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bu bizim sorumluluğumuzda. İnşallah bu arkadaşlarımızın da kadroya geçirilmesi konusunda ciddi çalışmalarımız var.

Vergi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesi konusunda da HAK-İŞ olarak ve Öz Sağlık-iş olarak talebimizi ısrarla belirtiyoruz.

Güvenlikçi arkadaşlarımızın kart yenileme sisteminde karşılaştıkları sorunlarımız var. Bir imza kampanyası başlatıldı değil mi? Güvenlikçi arkadaşlarımız imza atmışlardır. Eski bakanımız döneminde hazırlıklarımızı yaptık. Şimdi yeni Bakanımızdan randevu alarak inşallah 6888 sayılı yasanın revize edilmesi konusunda çalışmalarımızı yapacağız.

BAŞIMIZI YASTIĞA KOYDUĞUMUZDA SORUNLARLA DERTLENMEZSEK BİZLERE YAZIKLAR OLSUN”

Her zaman söylüyorum. Koşacağız, üyemizin sorunlarını yerinde ve zamanında tespit edeceğiz. Üyemizin derdiyle dertleneceğiz. Başımızı yastığımıza koyduğumuzda çalışanlarımızın sorunlarını dertlenmiyorsak bize yazıklar olsun. Onun için dertleneceğiz. Mücadelemizi onun için yapacağız.

“BİZ TAŞERONLUK KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR DİYENLERDEN OLMADIK”


Taşeron dönemini hatırlıyorsunuz değil mi? O dönemleri hatırlayın izin hakkımız dahi yoktu. Cenazemiz olsa cenazemize dahi şirket sahibinin müsaadesiyle gidebiliyorduk. Taşeron sürecinden kadro sürecine gelene kadar ne mücadeleler verildi. Bu hikayeleri dinleyerek kitaplaştıralım, ilerde çocuklarımız anne babalarının nasıl şartlarda çalıştığımızı bilsin. O dönemde 400 bin çalışanı biz HAK-İŞ olarak örgütledik ve sorunları masaya yatırdık.  Bu sefer şirketler ayağa kalktı biz karımızdan çalışanlara verdirmeyiz dediler.  Yeni yönetmelikler çıkardık. 5520 arkadaşımız üzerinde anket çalışması yaptık beklentileri öğrenmek için. O dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sendikamızda da başkanlık yapmış Jülide Sarıeroğlu’na kadro mücadelesi için teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkürüm kadronun mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. 

Biz bir sabah uyandık ki herkese kadro verilmiş diyenlerden olmadık. Ya da taşeronluk bizim kırmızı çizgimizdir diyenlerden de olmadık.
Onun için terleyeceğiz, mücadele edeceğiz, dertleneceğiz. Dertlenmeden sorun çözülmez. Terlemeden sorun çözülmez.

“BİLGİ SENDİKACILIĞINI ÖN PLANDA TUTACAĞIZ”

“Eğitime çok büyük önem veriyoruz. Teşkilatlarımızın bütün kademelerini eğitimden geçireceğiz. Bugüne kadar 17 İlimizin eğitimini tamamladık. Şube Genel Kurullarımızı tamamladıktan sonra eğitim faaliyetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Beşikten mezara kadar ilim öğrenin diyen bir inancın temsilcileri olarak bilgi sendikacılığını ön planda tutacağız.” 

ŞUBE BAŞKANIMIZ EBRU KILIÇ TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Erzurum Şube Başkanımız Ebru Kılıç şunları söyledi:

“Bizler için çok anlamlı olan bu özel günü ve heyecanımızı bizlerle paylaşmanızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Sonuç ne olursa olsun çalışmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz. 2014’ten bu yana verdiğim hizmette beni yalnız bırakmayan öncelikle Genel Başkanıma ve bütün dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

ŞUBE BAŞKAN ADAYI SERDAR CENGİZ SALONU SELAMLADI

Salona hitap eden Şube Başkan Adayı Serdar Cengiz, “Biraz geçmişe gitmek istiyorum. 1996 yılında o zaman ki adıyla Numune hastanesinde temizlik personeli olarak göreve başladım. O günden beri hizmetimi yerine getirmeye devam ediyorum. O dönemler tabii taşeron şartları çok ağırdı. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Bize taşeron döneminde HAK-İŞ ve bağlı sendikalardan başka kimse inanmadı ve bize kimse gelmedi. Çok şükür hayallerimiz gerçek oldu. Bizim HAK-İŞ’e gönül borcumuz var. Göreve gelirsek Genel Başkanımızın takdir ve destekleriyle çok çabalayacağız” dedi.

ŞUBE BAŞKAN ADAYI HİLMİ YAVİLİOĞLU SALONU SELAMLADI

Salonu selamlayarak konuşmasına başlayan Şube Başkan adayı Hilmi Yavilioğlu, “İnsana değer vermek için, geleceğe daha güvenli bakmalarını sağlamak için ayrıştırmadan göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hizmet çitasını hep birlikte daha yukarı çıkaracağız. Amacımız, işçi kardeşlerimizin hak ettiği yerde olmalarının sağlamak olacaktır. Genel Başkanımıza ve tüm misafirlerimize birinci olağan genel kurulumuza katıldıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ŞUBE BAŞKANLIĞINA SERDAR CENGİZ SEÇİLDİ

Sendikamız Erzurum Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda iki liste halinde gidilen seçimlerde şube başkanlığına Serdar Cengiz seçildi. Şube yönetimi ise Olgun Ay, Celalettin Çetin ve Adnan Kuş’tan oluştu.